Rostliny z živého kamene - přírodní zázrak

Pokud hledáte něco neobvyklého k pěstování, měli byste zvážit živou kamennou rostlinu. Jak název napovídá, tato rostlina připomíná malé kameny, díky čemuž si jí ve volné přírodě těžko všimnete. Při pěstování pro okrasné účely se však tato rostlina stává jednoznačnou ozdobou.

Pěstování této podivně vypadající rostliny v interiéru sice vyžaduje zvláštní pozornost, ale díky zvláštnosti živé kamenné rostliny se veškeré úsilí vyplatí.

Co je to rostlina živého kamene?

William John Burchell, anglický přírodovědec a spisovatel, poprvé narazil na rostlinu v suchých oblastech jižní Afriky v roce 1811 .

Rostlina, která se maskuje drobnými kameny na zemi, má dva silné kožovité šedozelené listy, které vypadají jako kámen s plochým vrcholem rozlomeným na dvě části.

živý kamenný sukulent

Rostlina se díky tomu stala známou jako "živý kámen" a také jako "břišní rostlina" kvůli nutnosti ležet a plazit se na břiše, abyste rostlinu viděli. Teprve v roce 1922 byl rostlině konečně dán botanický název Lithops, což řecky znamená "kamenný" .

Dva sukulentní listy živých kamenů jim v přirozeně suchém prostředí umožňují minimalizovat spotřebu vody a zároveň si uchovávají dostatek vláhy na měsíce, kdy neprší.

Tyto listy jsou z poloviny zahrabány do půdy spolu s jednoduchou sítí kořenů jako způsob, jak přežít extrémní klima.

Tím, že se rostliny drží při zemi, se vyhýbají tomu, aby je v době sucha sežrala pasoucí se zvířata, která hledají vláhu. Na podzim se však mezi listy na 4-5 dní objeví bílý nebo žlutý květ připomínající sedmikrásku, který prozrazuje existenci lithopsů ve volné přírodě .

Množí se litopsy?

lithops schwantesii

Dospělé litopsy, tedy ty, které rostou 3-4 roky, vytvářejí nový pár listů jednou ročně, obvykle na jaře. Nové listy se pomalu vytlačují ze štěrbiny oddělující dva staré listy, které nakonec zvadnou a uschnou.

Některé druhy se zároveň dělí a vytvářejí dva páry listů v jedné rostlině, která se nakonec rozroste v malý trs.

Jsou rostliny z živého kamene jedovaté?

Rostliny živých kamenů nejsou jedovaté. V Jižní Africe se rostlina konzumuje jako zdroj vláhy v oblastech, kde je vody nedostatek. Jejich požití je bezpečné, ale jsou drahé a náročné na pěstování, proto je umístěte na místo mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Jak pečovat o litopsy

lithops péče

Světlo

Litopsy pocházejí ze slunných suchých oblastí a jsou zvyklé na intenzivní sluneční světlo. Ty, které se pěstují v interiéru, by měly být 4 až 5 hodin na přímém slunci a odpoledne v polostínu. Ideálním místem je okno orientované na jih, ale vyhovuje i jakýkoli prostor s dostatečným množstvím přirozeného světla.

Živé kamenné rostliny jsou náročné na světlo v interiéru. Pokud jsou vystaveny příliš malému množství slunečního světla, prodlužují se a naklánějí se na stranu, kde je zdroj světla. Také zmizí pestrost a změna barvy a rostlina zůstane matně zelená.

Nově zakoupené živé kameny byly aklimatizovány na stinnější prostředí, takže i když se dokáží chránit před nadměrným slunečním zářením, jejich odolnost vůči ostrému světlu je snížena. Náhlé osvícení způsobí popálení rostliny a zanechá na listech bílou jizvu, proto dbejte na to, aby změna nastavení vnitřního osvětlení byla postupná.

Voda

Živé kameny jsou dobře přizpůsobeny suchu, ale jejich zalévání v interiéru bude vyžadovat zvláštní pozornost a je třeba zohlednit jejich růstový cyklus. V létě se dostávají do klidového stavu, a přestože mají ještě listy, nepotřebují mnoho vody. Pokud začnou usychat, navlhčete pouze horní ½ vrstvy půdy.

Litopsy často začínají kvést na podzim, a protože při tomto procesu rostlina spotřebuje své zásoby, je třeba ji důkladně zalít. Před další zálivkou se ujistěte, že půda vyschla. Důležitá je dobře propustná půdní směs, protože každé přemokřené médium vede pouze k praskání listů a dokonce k zahnívání rostliny.

S blížící se zimou by se měla zálivka snižovat a nakonec zastavit. Rostlina bude pokračovat v růstu a začne spotřebovávat zásoby vláhy v rámci přípravy na opětovný růst listů na jaře. Zalévejte znovu jako na podzim, když listy uschnou a změní se v papírovité skořápky.

Teplota a vlhkost

Obecně platí, že živé kameny přežívají při vysokých teplotách a nízké vlhkosti, ale některé druhy jsou tolerantnější než jiné. Studie ukázala, že L. turbiniformis nesnese 45 °C, zatímco L. lesliei toleruje 56 °C. Některé druhy přežijí i -10 °C !

Tyto rozdíly lze přičíst lokalitám, kde druhy rostly, ale všechny, pokud nejsou vystaveny extrémům, přežijí i ve vnitřním prostředí. Teplota nižší než 5 stupňů C většinu druhů litopsů definitivně poškodí a zahubí. Pokud je teplota příliš vysoká, zajistěte, aby byl k dispozici čerstvý pohyblivý vzduch, který rostlinu ochladí.

Škůdci a nemoci

Běžnými škůdci, kteří napadají živé kameny, jsou mouchy a pavouci. Často se vyskytují na bázi, mezi listy a na kořenech rostliny, kde zanechávají drobné bílé jizvy a svraštělé listy. Lze je potlačit použitím zahradnických olejů a insekticidů, ale používejte je pouze v doporučené dávce.

Choroby jako měkká hniloba a praskání listových těl jsou způsobeny přemokřením, takže jediným způsobem, jak jim zabránit, je pečlivě sledovat vlhkost půdy.

Množení a údržba

Na rozdíl od mnoha sukulentů a pokojových rostlin se litopsy častěji množí semeny než řízky. Tyto rostliny rostou pomalu, trvá jim několik let, než dozrají a vytvoří trsy. Semena lithopsů lze zakoupit online a v sukulentářských školkách.

sazenice lithops

Měly by se vysévat do písčité směsi půdy, podobné té pro kaktusy s přídavkem písku, a zasypávat tenkou vrstvou písku. Umístěte je na slunné místo venku a setbu udržujte vlhkou, aby semena po několika týdnech vyklíčila. Zalévání by se pak mělo minimalizovat, když semenáčky začnou rychleji růst.

Po 2-3 měsících by se měly nechat před dalším zaléváním vyschnout, aby nedošlo k jejich zvlhnutí nebo uhnívání. Jakmile dosáhnou stáří jednoho roku, lze nyní mladé litopsy přesadit do samostatných květináčů. Tyto květináče by měly být 3-5 cm hluboké, aby poskytovaly dostatek prostoru pro růst kořenů. Při přesazování ponechte horní ¾ těla rostliny nad půdou.

Litopsy jsou samosterilní, takže pokud je cílem vypěstovat vlastní semena, zajistěte, aby byly rostliny oddělené a aby byli k dispozici opylovači. Výsledný plod je suchá tobolka, která po navlhčení praskne a odhalí drobná semena, která mohou zůstat životaschopná po několik let .

Živé peckoviny vypadají nejlépe vysazené ve skupinách v miskové zahradě. Tato novinka mezi pokojovými rostlinami se běžně vystavuje promíchaná s barevnými oblými oblázky a kameny, aby klamala oči diváků.

Nejlepší odrůdy litopsů, které můžete pěstovat

živá kamenná rostlina

L. aucampiae

Tento lithops je červenohnědý nebo pískově hnědý s tmavými skvrnami na horní nebo horní desce listů. Květ je žlutý.

L. dorotheae

Tento druh má béžovou barvu s tmavě červenými znaky na horní desce a žlutými květy.

L. insularis

Zelenohnědý živý kámen, na horní straně má tmavě zelené vzory a vytváří žluté květy.

L. julii

Tento litops je šedý s červeným nádechem a tečkovanými hnědými znaky. Květ je bílý.

L. karasmontana

Světle červenohnědý druh, tento litops má tmavou kresbu horní desky a bílý květ.

L. optica 'Rubra'

Tento druh je nápadně červený s hladkými sytě červenými znaky na horní straně. Květ je bílý.

L. vallis-mariae

Tento živý kámen je žlutavý až modrobílý s tečkovanými šedými liniemi na horní desce. Květ je žlutý.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.