Jak množit sukulenty

Sukulenty patří i dnes k nejžádanějším rostlinám. Pocházejí z různých čeledí rostlin, jejichž krása a zajímavost, kterou poskytují v interiéru, je tak rozmanitá, že byste chtěli mít ve své sbírce každou z nich.

Někteří lidé by dokonce zaplatili tolik za druhy a odrůdy, které trh označuje za vzácné a exotické. Věděli jste ale, že si svou sbírku můžete snadno a zdarma rozšířit, když se naučíte sukulenty množit?

Je to tak, množením si skutečně můžete vytvořit další sukulenty! Ve skutečnosti vaše sukulenty již produkují klíčové části pro pěstování nových rostlin a čekají jen na to, až se do nich pustíte.

Sukulenty potřebují pouze 4 základní věci: sluneční světlo, čerstvý vzduch, teplo a sucho . Pokud máte všechny tyto údaje správně, musí se vašim rostlinám v květináči nebo na zahradě dařit a šířit se.

Množení sukulentů

Kdy a jak tedy pěstovat sukulenty? Když se pozorně podíváte na své úspěšné rostliny, pravděpodobně si všimnete, že na spodní straně listů a stonků rostou kořeny.

Na bázi rostliny nebo v místě, kde se list stýká se stonkem, mohou také vyrůstat drobné lístky. To jsou zjevné známky toho, že je třeba začít s množením.

přesazování sukulentů

Stejně jako většina rostlin se sukulenty mohou množit pohlavně (semeny) i nepohlavně (vegetativními částmi), ale v závislosti na typu sukulentů, které máte, jsou některé metody množení účinnější a úspornější než jiné.

Čtyři způsoby množení sukulentů jsou listové řízky, stonkové řízky, dělení a semena .

Kdy množit sukulenty

přesazování sukulentů

Rostliny aktivně rostou na jaře a v létě, kdy je příznivější počasí a více světla, takže množení v těchto ročních obdobích je úspěšnější. Stane se však, že rostlině náhodně odpadne několik listů. Namísto vyhazování je raději rozmnožte.

Sukulenty mají také tendenci k nohám, když nemají dostatek slunečního světla. Pokud vaše rostlina ztratila mnoho listů a začíná vypadat nevábně, rozřízněte ji na dvě části, rozmnožte a při správné péči budete mít nakonec dvě nové krásné rostliny.

Jaká je směs pro pěstování sukulentů v květináčích?

směs pro sukulenty v květináčích

Jestli sukulenty něco nemají rády, pak je to stojatá voda. Ve svém systému již mají dostatečnou zásobu vody, která jim v mokré půdě pouze zahnívá. Klíčem k udržení sukulentů v dobrém stavu je dobře propustná půda. Jedná se o nejlepší řešení prevence a léčby hniloby kořenů sukulentů.

Při množení a sázení sukulentů do květináčů je důležité použít směs zeminy s dostatečnou pórovitostí, která zadrží vodu a podpoří růst kořenů, aniž by byla příliš mokrá . Směs pro pěstování sukulentů se skládá ze dvou složek, organické hmoty (OM) a minerálního materiálu (MM).

pěstování sukulentů

OM často poskytuje živiny a udržuje ve směsi vlhkost. Můžete použít kokosové vlákno, zahradní hlínu nebo kompost. MM, jako je drcená lávová hornina, písek, dřevěné uhlí, pemza nebo perlit, zajišťuje ukotvení a drenáž.

Přestože MM má ve směsi pro květináče obecně vyšší podíl než OM, může se procento lišit v závislosti na způsobu množení a růstové fázi rostliny. MM se pohybuje v rozmezí od 60 do 95 % a OM od 5 do 40 %. Do některých směsí se přidávají také hnojiva s řízeným uvolňováním .

zakořeňování sukulentů

Jakmile množitelé vytvoří výhony a kořeny a jsou připraveni k výsadbě do květináčů, měli by být vysazeni pomocí směsi půdy s vrchní vrstvou jemného štěrku nebo vrchní zálivky, jako je písek nebo malé kameny. Tato vrstva zabrání zahnívání báze nové rostliny tím, že umožní odpařování přebytečné vlhkosti ze směsi .

Techniky množení sukulentů

Zde jsou uvedeny běžné způsoby, jak rozmnožovat sukulenty. Některé z těchto metod fungují i pro závěsné sukulenty a kaktusy.

Listovými řízky

Tento způsob je ideální pro rostliny, které mají tlusté dužnaté listy, jako jsou echeverie, graptoverie, pachyverie, rozchodníky a bryofylie.

rozmnožování sukulentních listů

Zde se dozvíte, jak pěstovat sukulenty z listů:

 • Krok 1. Pevně zatáhněte za listy na jednu stranu a dbejte na to, aby se listy netrhaly a čistě se oddělily. Pokud používáte řezné nástroje, použijte sterilizovaný ostrý nůž a proveďte čistý řez, aby se rána rychle zahojila. Vybírejte zralé listy, ale vyhněte se spodním listům u báze, protože nemají tendenci dobře zakořeňovat .
 • Krok 2. Listy položte konkávní stranou nahoru na papírovou utěrku nebo hrubou směs do květináčů (80 % MM a 20 % OM) na tác. Uchovávejte je na jasném světle, ale mimo dosah přímého slunce, a nezalévejte, dokud se nevytvoří kořeny. Je vhodnější rostlinu mlžit, než ji přímo polévat vodou .
 • Krok 3. Po 3 až 4 týdnech se z báze listu začne vyvíjet shluk malých listů a samotný list uschne, protože nová rostlina spotřebuje zásobu vody a živin. Naplňte květináč směsí zeminy (60-75 % MM, 25-40 % OM) a vrchní zálivkou a jemně zahrabte kořeny rostlinky.
 • Krok 4. Rostlinu ihned zalijte destilovanou vodou a přebytečnou vodu nechte odtéct. Umístěte rostlinu na dobře osvětlené, vzdušné místo a zalévejte ji až po úplném vyschnutí půdy. Dalším způsobem zalévání je nechat květináč několik minut stát ve vlažné vodě, tím se listy zbaví kapek vody a nenaruší se jemná zrnitost .

Stonkovými řízky

Pro toto množení jsou ideální sukulenty, které mohou mít více tvrdých nebo polotvrdých stonků a větví. Patří mezi ně aeonium, kalanchoe, euforbie a stapelie .

sukulentní řízky

Zde se dozvíte, jak pěstovat sukulenty z řízků:

 • Krok 1. Vyberte zdravý listnatý stonek a udělejte čistý řez v blízkosti hlavního stonku rostliny. Odstraňte spodní listy, abyste odkryli 2-3 cm holého stonku, a položte řízek na podnos. Uchovávejte jej mimo dosah přímého slunce na suchém místě po dobu několika týdnů, dokud se v ráně nevytvoří kalus.
 • Krok 2. Naplňte květináč 80-95% MM: 5-20% OM směsí pro květináče a jemným štěrkem a stonek opatrně zahrabte, dokud nebudou nad zeminou pouze listy .
 • Krok 3. Rostlinu důkladně zalijte a nechte ji odkapat. Umístěte ji na teplé a světlé místo a po vyschnutí půdy ji znovu zalijte. Nové kořeny se vytvoří po 3-4 týdnech.

Dělením

Mnoho sukulentů má podzemní části zvané hlízy, hlízky a cibule, ze kterých mohou vzniknout nové identické rostliny. Rostliny jako aloe, agáve, sempervivum, kalanchoe a haworthia vytvářejí odnože, mláďata nebo sazenice, které lze přesadit a zasadit samostatně, když se naučíte dělit sukulenty .

dělení sukulentů

Zde se dozvíte, jak oddělit a rozdělit sukulenty:

 • Krok 1. Navlhčete zeminu a odnože od mateřské rostliny opatrně odřízněte nebo odklopte. Husté kořeny se mohou zamotat, proto rostliny opatrně odřízněte. Odstraňte staré a suché listy a v případě potřeby prořízněte kořeny .
 • Krok 2. Naplňte květináč směsí zeminy (80-95 %MM: 5-20 %OM, hnojivo s řízeným uvolňováním) a zálivkou a zasaďte mláďata nebo odnože jednotlivě, přičemž dbejte na to, aby základna listů byla v úrovni povrchu půdy.
 • Krok 3. Po 2-3 dnech rostlinu důkladně zalijte a nechte ji vyschnout. Stejně jako nově přesazené rostliny ji umístěte na teplé a suché místo, chráněné před přímým slunečním zářením. Před dalším zaléváním počkejte, až půda vyschne.

Podle semen

Téměř všechny sukulenty lze množit semeny, ale vyžaduje to více času a trpělivosti. Pro některé seriózní pěstitele je tento způsob vhodnější, protože zabraňuje přenosu virů a chorob.

Rostliny žijí déle, semena mají delší trvanlivost a je vždy příjemné sledovat, jak semena klíčí.

pěstování sukulentů ze semen

Zde se dozvíte, jak pěstovat sukulenty ze semen:

 • Krok 1. Abyste pomohli uvolnit obal semen a aktivovat jejich klíčení, namočte semena těsně před výsadbou na 30 minut do teplé vody. Naplňte malý květináč směsí pro květináče (60-75 %MM: 25-40 %OM, hnojivo s řízeným uvolňováním) a nasypte namočená semena .
 • Krok 2. Před opatrným zaléváním jemně posypte tenkou vrstvou zálivky, tolik, aby zakryla semena. Nechte květináč zcela vyschnout .
 • Krok 3. Květináč uchovávejte pod průsvitnou plastovou nádobou. Ta poslouží jako miniaturní skleník, který zmírní teplotu a vlhkost, aniž by zcela blokoval světlo. Vodu aplikujte s mírou, pouze když stěny nádoby ztrácejí vlhkost. Sestavu vždy znovu uzavřete, ale čas od času zkontrolujte, zda se v ní nerozrůstají řasy.
 • Krok 4. V závislosti na druhu a pěstebním prostředí může trvat několik týdnů až měsíců, než semena vyklíčí. Kryt odstraňte teprve tehdy, když se zdá, že rostliny přerostly. Tím zajistíte, že budou mít před přesazením plně vyvinuté kořeny.
 • Krok 5. Před přesazením se ujistěte, že je půda vlhká. Opatrně je přesaďte do květináče naplněného půdní směsí a přidejte vrstvu zálivky. Po 3-4 dnech zalijte.

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

How to propagate succulents with honey?

Med je známý svými antiseptickými účinky, a protože sukulentní výpěstky jsou náchylné k napadení houbami a bakteriemi, používá se med k ochraně a stimulaci tvorby kořenů. Jednoduše namočte poraněný konec listové rozmnožovací rostliny a položte ji na směs půdy stejně jako při množení listovými řízky. Po 2 až 3 týdnech by se na mozolnaté ráně měly objevit nové bílé až načervenalé vláskovité kořínky.

How long does it take to propagate succulents?

Většina sukulentů roste pomalu, ale jakmile začnou růst, bývají plodné. Během 3-4 týdnů by měly rozmnožené sukulenty vytvořit nové kořeny, ale může trvat až 2 měsíce, než se objeví nová sada listů.

Can succulents be rooted in water?

Dalším oblíbeným způsobem množení sukulentů pomocí listových řízků je zakořenění ve vodě. Tato technika spočívá v naplnění sklenice vodou do výšky jednoho centimetru od okraje a následném zakrytí plastovou fólií. Do fólie udělejte několik otvorů a vložte do ní listy navinutou stranou dolů, aniž by se dotýkaly hladiny vody. Nové kořeny lze pozorovat již po jednom týdnu, ale před zasazením listů do květináče nechte kořenový systém rozvinout a objevit se rostlinky.

Do succulents self propagate?

Množení často vyžaduje lidský zásah, aby bylo úspěšné, ale sukulenty mohou ve skutečnosti samy produkovat identické rostliny. Spuštěny faktory prostředí a vnitřními faktory vytvoří sukulenty postranní části a vzdušné kořeny, které signalizují produkci nových rostlinek. Často když list předčasně spadne na zem, vytvoří nové kořeny a vyroste z něj další sukulent nezávislý na mateřské rostlině.

Which succulents are easy to propagate?

Přestože sukulenty lze množit téměř jakoukoli částí rostliny, z mnoha z nich nová rostlina úspěšně nevyroste. Některé druhy jsou však produktivní, například Sempervivum, Sedum morganianum a Crassula ovata, stejně jako pěstované Graptoveria 'Fred Ives' a Graptosedum 'California Sunset'.

Doufáme, že vám tento průvodce poskytne všechny potřebné tipy pro pěstování a přesazování sukulentů řízkováním, zakořeňováním, listy a semeny. Šťastné množení!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.