Ferokaktus - pokojová rostlina v poušti

Většina rostlin je pojmenována podle svého vzhledu a ferokaktus je toho dobrým příkladem. Tento divoce vyhlížející druh kaktusu dokáže zastrašit svými hustými, tuhými ostny pokrývajícími celou zaoblenou rostlinu. Tento kaktus však skrývá víc než jen své jméno.

Ferokaktus je působivá pokojová i krajinná rostlina a ve svém xerickém prostředí může být praktickým a cenným zdrojem. Pěstování a péče o něj je navíc poměrně nenáročná, takže jeho pěstování jako pokojové rostliny rozhodně stojí za pokus.

Co je to ferokaktus?

Ferokaktus je rod rostlin patřící do čeledi kaktusovitých. Stejně jako echinokaktusům se kaktusům z této skupiny běžně říká soudkovité kaktusy, a to kvůli charakteristicky velkému statnému stonku, který může mít zaoblený až válcovitý tvar. Tyto kaktusy jsou obvykle nevětvené s hřebeny zvanými žebra probíhajícími po stonku, ale existuje několik druhů s menšími stonky a tvoří trsy.

Ve volné přírodě se jejich výška může pohybovat od 0,61 m do 3,05 m a průměr od 45,72 cm do 83,82 cm.

Mladé rostliny pěstované v interiéru jsou solitérní a dostatečně malé pro pěstování v nádobách. Druhy rodu Ferocactus mají 20 až 28 žeber a jejich kořenový systém je mělký, dosahuje hloubky až 20,32 cm (20 cm).

Soudkovitý kaktus je pokrytý tvrdými velkými ostny, které ho chrání před žíznivými tvory, a malými jemnějšími ostny, které pomáhají rostlině odrážet pouštní sluneční světlo. Jejich barva se pohybuje od bílé přes šedou a žlutou až po růžovou a jejich tvar může být rovný nebo hákovitý. Indiáni je dokonce tradičně používají jako rybářské háčky .

Stejně jako většina kaktusů nese i ferokaktus úžasné květy. Objevují se na vrcholu rostliny v nápadném prstencovém shluku. Mají nálevkovitý tvar - v plném květu mají velikost 2,54 až 5,08 cm v průměru.

Okvětní lístky jsou v odstínech červené, oranžové, růžové a žluté a na začátku léta v květnu vytvářejí jemný vizuální akcent na zelené rostlině. Výsledné plody vypadají jako malé ananasy seskupené na vrcholu rostliny. Jsou masité, ale suché a uvnitř se nacházejí tisíce drobných hnědých až černých semen .

Další přezdívka pro ferokaktus je "Přítel cestovatele", protože v poušti slouží jako zásobárna vláhy pro vyprahlé cestovatele, kteří nutně potřebují vodu. Výzkumy však říkají, že uložená vlhkost z rostliny je příliš zásaditá na to, aby se dala pít.

Původ a distribuce

Kaktus soudkovitý pochází ze Sonorské pouště v Severní Americe. Tato skupina rostlin je původní a široce rozšířená na jihu Spojených států a v Mexiku, kde se vyskytuje v nadmořských výškách od 0 do 1200 metrů .

Těmto rostlinám se daří v rovinatých písčitých oblastech a na porézních kamenitých půdách s omezeným množstvím vody a na ostrém slunci.

Mnoho druhů ferokaktusů je dnes komerčně prodáváno, například f. fordii, f. latispinus a f. wislizenii. Jsou to jedinečné pokojové rostliny do květináčů a miskových zahrádek a atraktivní solitérní kaktusy do tematické krajiny a zahrad.

Pěstování a péče o sudový kaktus

Světlo a voda

Téměř všechny kaktusy upřednostňují vystavení jasnému slunečnímu světlu po většinu dne. Při domácím pěstování sudových kaktusů je umístěte na plné sluneční světlo a během letních veder je postupně trochu zastíněte.

Mějte na paměti, že i když se jedná o pouštní rostliny, většina kaktusů, které pocházejí ze školek, je již aklimatizovaná a v extrémních vedrech může reagovat špatně.

Na druhou stranu nedostatečné vystavení slunečnímu záření po dlouhou dobu způsobí, že kaktusy etiolují a vypadají, jako by byly uprostřed protažené. Převádějte tuto rostlinu do správných světelných podmínek postupně, abyste zabránili spálení a dalšímu poškození rostliny.

Zalévání kaktusů je téměř zbytečné vzhledem k tomu, že ve svém přirozeném prostředí přijímají jen málo nebo vůbec žádnou vláhu. Krajinným a pokojovým sudovým kaktusům však může prospět lehká zálivka, ideálně dešťovou vodou. Od jara do začátku podzimu důkladně zalévejte, když je horní vrstva půdy 0,64 cm (2 cm) suchá. Přijde-li pozdní podzim až zima, přestaňte rostlinu zalévat a udržujte půdu suchou .

Teplota a vlhkost

Protože kaktusy žijí v horkých suchých pouštích, jsou zvyklé na vysoké teploty a vlhkost, ale jsou poměrně tolerantní ke změnám. Mohou pokračovat v růstu při teplotách od 17,78 °C do 30,00 °C (10-30 °C). Některé druhy, jako F. wislizeni, jsou citlivé na mráz a jsou náchylné k poškození mrazem .

Projevují se jako oranžové skvrny, které blednou do šedých jizev.

Škůdci a choroby

Nejčastějšími škůdci, kteří se na kaktusech objevují, jsou mery a šupinovky. Pokud jsou ponecháni bez dozoru, zanechávají na rostlině světlé až hluboké jizvy a v závažných případech způsobují odumření rostliny.

Kvůli ostnům je lze obtížně ručně odstranit a tito škůdci se zachycují v rýhách kaktusu. Lze je odstranit pinzetou a štětečkem nebo postříkat izopropylalkoholem nebo jablečným octem zředěným vodou.

Soudkovitý kaktus, zejména ten pěstovaný doma, je náchylný k hnilobě. To je způsobeno především mokrou půdou a špatnou drenáží .

Abyste tomu předešli, dodržujte doporučený režim zalévání. Používejte dobře propustný, porézní substrát a dbejte na to, aby měl květináč nebo nádoba dostatečný počet drenážních otvorů.

Rozmnožování a údržba

Druhy rodu Ferocactus jsou obvykle solitérní, rostou s jedním stonkem, proto je lze množit pouze semeny .

Kvetení obvykle probíhá, když je rostlina stará 2 až 3 roky, takže semena jsou do té doby nedostupná a po zasazení mohou klíčit týden až 5 měsíců, v závislosti na vnějších a vnitřních faktorech.

Rozmnožování sudových kaktusů vyžaduje vytrvalost, ale výsledná rostlina a květy se rozhodně vyplatí.

Existuje několik málo trsovitých druhů, jako jsou F. robustus a F. glaucescens, které vytvářejí trsy, a tyto druhy lze vhodně množit pomocí zakořeněných odnoží. Při práci s kaktusy dbejte na to, abyste používali vhodné ochranné pomůcky, abyste předešli poranění sebe i rostliny.

Jednou za 2 až 3 roky se doporučuje soudkovitý kaktus přesadit. To proto, aby půda zůstala vzdušná a kořeny mohly dýchat. Pokojové kaktusy zavlažované vodou z vodovodu jsou náchylné k tomu, aby se v půdě časem usazovaly minerály, takže přesazením se zabrání škodám při tomto usazování.

Hnojení ferokaktusů by se mělo provádět během vegetačního období. Vyvážené hnojivo 10-10-10 zředěné na ¼ síly podpoří celkový růst rostliny a udrží ji v dobrém stavu .

Oblíbené druhy ferokaktusů

F. emoryi subsp. rectispinus, sudovitý kaktus s dlouhým ostnem

Výstižné jméno pro tento ferokaktus, který se pyšní dlouhými červenými ostny po celém soudkovitém stonku dosahujícím délky až 25,40 cm. V létě vytváří elegantní velké světle žluté květy.

F. glaucescens, sudovitý kaktus glaucous

Jeden z mála shlukovitých soudkovitých kaktusů, který je v mládí kulatý a v dospělosti se mění na válcovitější. Tělo je modrošedé s výraznými žebry pokrytými žlutými ostny. Nese také nálevkovité žluté květy.

F. latispinus, kaktus čertův jazyk

Tento nápadný kaktus dostal své obecné jméno podle vzhledu trnů. V každé sadě hvězdicovitých červených trnů je jeden větší, více zahnutý. Modrozelený stonek je zaoblenější než u většiny ferokaktusů a v létě se na něm objevují purpurově růžové květy.

F. macrodiscus, Kaktus bonbónový

Cukrovinkový kaktus je nízce rostoucí s kopulovitým šedozeleným stonkem. Rostlina je pokryta krémovými ostny a ožívá, jakmile se na jaře objeví nápadné bílé a růžové pruhované květy.

F. wislizenii, kompasový kaktus

Kompasový kaktus je statný a pomalu rostoucí a v dospělosti se stává sloupovitým. Jeho ohraničená žebra se při prodlužování stonku otáčejí a rostlina je pokryta načervenalými zahnutými trny, na špičce hákovitě zahnutými. Květy mají různou barvu od červené přes žlutou až po oranžovou.

Často kladené dotazy

Is a Ferocactus plant edible?

Soudkovitý kaktus je jedlá rostlina. Je nouzovým zdrojem vody v poušti a květy lze jíst čerstvé nebo suché. Domorodí Američané používají dužinu rostliny také k výrobě tradičního cukroví.

How long does a Ferocactus live?

Ve svém původním prostředí jsou druhy rodu Ferocactus vytrvalé a mohou se dožít 50 až 130 let. Pokud rostlinu umístíte do doporučených, optimálních pěstebních podmínek, bude zdravě růst a dlouho vydrží jako pokojová rostlina.

Can you graft a Ferocactus?

Druhy ferokaktusů lze roubovat. Pěstitelé často používají F. glaucescens jako podnož a úspěšnost je vysoká. Důležité je řezat blízko středu rostliny místo vrcholu, aby odnož seděla na nedělených žebrech.

Why is it called “compass cactus”?

Sudovitý kaktus, konkrétně arizonský sudovitý kaktus, je jinak známý jako kompasový kaktus, protože má tendenci přiklánět se na stinnou stranu, která je směrem k jihu. Ve volné přírodě tak poskytuje cestovatelům směr, ale v městské krajině ovlivňují prvky jako budovy a stromy růst rostliny spolu s její spolehlivostí jako "kompasu".


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.