Jak pečovat o růžicové sukulenty

Sukulenty jsou známé svou strukturální přitažlivostí, a přestože jsou všechny jednotlivě úchvatné, mnoho zahradníků a nadšenců fascinují druhy, které mají růžicový typ růstu.

Tyto sukulenty jsou radiálně symetrické a vytvářejí strukturovanou, rovnoměrně zbarvenou kompaktní hmotu listů, která je tak nápadná. Není divu, že jsou tak oblíbené.

Pokud hledáte sukulenty podobné květinám, můžete si vybrat ze stovek druhů, proto jsme pro začátek uvedli několik nejhezčích a nejsnadněji pěstovatelných. Nejdříve si však přečtěte následujícího průvodce, který vám pomůže se s růžicovými sukulenty seznámit a pečovat o ně.

Rozetové sukulenty

Co jsou rozetové sukulenty?

Jak již název napovídá, růžicové sukulenty jsou takové, které mají útvary listů připomínající uspořádání okvětních lístků květu růže. Nejedná se o formální klasifikaci sukulentů, ale o běžný odkaz na rostliny vypadající jako květiny, přičemž některé z nich dokonce vypadají jako karafiát, tulipán, leknín a kopretina.

Růžicové útvary se mohou vyskytovat i u jiných druhů rostlin, ale u sukulentů jsou shluky dužnatých listů nízko rostoucích rostlin uspořádány do kruhu vzhůru, často se překrývají a vrství. Tento růstový habitus je způsob, jakým rostlina maximalizuje energii, kterou je schopna využít ze slunečního světla.

fialový rozetový sukulent

Pod různými rody se skrývají různé růžicovité rostliny, například Aloe, Echeveria, Haworthia a Aeonium.

S tím, jak šlechtitelé rostlin vyvíjejí hybridy a kultivary, přibývá stále více sukulentů, které vypadají jako květy. Díky tomuto úsilí vznikly nové rody jako Graptosedum, Sedeveria a Pachyveria.

Vytvářejí rozetové sukulenty květy podobné růžím?

růžicový sukulent s květem

Když kvetou sukulenty jako Sempervivum alias Slepice a kuřátka, objevují se uprostřed růžice dlouze stopkaté květy. Květy jsou malé a vypadají spíše jako hvězdičky než růžice.

Kvetení také signalizuje smrt "slepice" neboli mateřské rostliny. Není však třeba se obávat, protože tyto sukulenty vytvářejí mnoho "kuřátek" neboli odnoží, které se později promění v slepice .

Jak se staráte o sukulentní růžice?

Rozetové sukulenty vyžadují stejné podmínky pěstování a péči jako běžné sukulenty. Potřebují prostor s jasným světlem a dobrou cirkulací vzduchu. Je zapotřebí dobře propustný, štěrkovitý substrát a voda by se měla používat střídmě, aby kořeny nezahnívaly.

Některé růžicovité rostliny, například bromélie, rády uchovávají vodu uprostřed růžice, ale ne tyto sukulenty. Vyhněte se mlžení, protože listy by měly být bez kapek vody, aby nedocházelo k jejich zahnívání a napadení hydrofilními škůdci.

Vzhledem k tomu, že radiální a překrývající se konstrukce listů může ztěžovat jejich čištění, je k odstranění nečistot na povrchu listů zapotřebí kartáč nebo dlouhá pinzeta.

Růžice, jako jsou echeverie, mají tendenci se při nedostatku světla zplošťovat nebo otáčet na jednu stranu. Lepší osvit sluncem a otáčení rostliny o 180 stupňů jednou týdně udrží růst vzpřímený .

Bazální listy růžicových sukulentů jsou nejstarší listy a jak rostlina dospívá, tyto listy hnědnou, vysychají a křupou. Je to zcela normální a ve skutečnosti to rostlinu chrání před extrémním teplem a chladem. Přirozeně se od rostliny oddělí, ale pokud se vám to zdá nevzhledné, můžete je ručně odstranit, ale ujistěte se, že je oloupete, aniž byste poškodili stonek a ostatní listy .

Podrobnější návod najdete v článcích o množení sukulentů, přesazování sukulentů a péči o sukulenty na našem blogu.

Nejlepší druhy rozetových sukulentů, které můžete pěstovat

Zde jsou některé oblíbené druhy sukulentních růžic:

Haworthia

H. maraisii: Tento druh má neprůhledné tmavě zelené listy s drobnými ostny po okrajích.

H. lockwoodii: V létě tato kulovitá růžice usíná tak, že horní polovina listů je paprikově suchá, aby se chránila před spalujícím horkem.

Echeveria

E. nodulosa: Vstřícné listy této jedinečné echeverie vypadají jako kvetoucí lotosový květ ve fialové a zelené barvě.

E. pallida: Tento druh působí volně, jeho jasně zelené listy rostou do šířky a jsou ploché.

E. secunda: Tento druh je odolný vůči suchu, má špičaté kudrnaté modrozelené listy, které jsou ve vrstvách.

E. 'Lolita': Tento hybridní sukulent má široké a ploché listy, které jsou zelené, šedé, žluté a růžové zároveň.

Sempervivum

S. calcareum: Atraktivní sukulent, plná růžice je tvořena špičatými listy v modrozelené barvě s tmavě fialovými až červenými špičkami.

S. jovibarba: S: Tento sukulent dokáže vytvořit trs, který vypadá jako kytice zelených chryzantém chystajících se vykvést.

S. arachnoideum: Tato symetrická rostlina má zelené až vínové špičaté listy s bílými pavučinovitými chloupky vycházejícími ze středu.

sempervivum arachnoideum

Aloe

A. polyphylla: Tato atraktivní růžice je tvořena modrozelenými listy uspořádanými jakoby spirálovitě od středu.

aloe polyphylla

A. aristata: Této aloe se také říká krajková pro tenké listy, které začínají od báze bíle a na špičce jsou tmavě zelené, na okraji jsou posety cípy a na čepeli bílými tečkami.

A. broomii: Tato aloe má tuhé a široké listy a zelené až jasně zelené s ostrými hnědými hroty na okraji.

Aeonium

A. nobile: A. nobile je nejčastějším druhem aloe, který se vyskytuje na území České republiky: Tento druh roste ve volné přírodě při zemi s obrovskými zelenými listy, které jsou na okrajích zbarvené do růžova.

A. saundersii: Menší aeonium, listy se objevují na štíhlých stoncích a vypadají jako růžové nebo zelené květní pupeny.

A. balsamiferum: Toto aeonium se otevírá jako normální růžice sukulentů, ale než se tak stane, vypadají jako kompaktní hlavičky růží s tlustými zelenými okvětními lístky.

Crassula

C. barbata: Crassula, která vypadá přesně jako velká hlava růže, jen je zelená a pokrytá bílými řasami připomínajícími vlasy.

C. hemisphaerica: Tato růžicovitá crassula má vypouklé zelené až tmavě zelené listy, které vyrůstají na sobě.

C. tomentosa: Tento zvláštní sukulent vytváří listy, které vypadají, jako by byly navrstvené do stran, takže vypadají jako škeble zachycená v jiné větší škebli.

Graptopetalum

G. filiferum: Tento sukulent vytváří velkou hlavu kožovitých zelených listů, které se na špičce zužují, až vypadají jako měkké trny.

G. rusbyi: Tato atraktivní rostlina podobná lotosu má šedavě fialové listy.

G. superbum: G. superbum má na svém vrcholku listy, které se vyznačují dlouhými listy, které se dají použít jako listeny: Další barevné graptopetalum, jehož listy jsou světle fialové, růžové a dokonce i pestré.

P. compactum: Buclaté listy tohoto sukulentu jsou poněkud hranaté, na bázi šedozelené a na špičce purpurové.

Pachyphytum

P. oviferum: Pachyphytum oviferum má malé vejčité listy, které se objevují ve volné růžici, která vypadá jako oblázky na zemi.

P. hookeri: Listy tohoto druhu jsou stále strboulovité, ale podlouhlé a zakřivené, některé odrůdy mají na koncích růžové nebo fialové odstíny.

Graptoveria

G. 'Lovely Rose': Velmi atraktivní sukulent, jehož šedozelené listy vypadají jako miniaturní růže shromážděné v kytici.

G. 'Moonglow': Tento zářivý sukulent je modrý s nádechem do fialova a oranžova, takže vypadá, jako by zářil.

G. 'Debbie': Další sukulent vypadající jako lotos, jehož fialové listy jsou velmi atraktivní v kombinaci s oranžovými květy rostliny.

Sedeveria

S. 'Letizia': Tento rozvětvený hybrid má barevné listy ve směsi červené a zelené barvy.

S. 'Starburst': S: Tato rostlina vytváří několik větví hvězdicovitých listů v modré, zelené a žluté barvě.

S. 'Jet Beads': Tato volná růžice je tvořena tmavě vínovými, téměř černými listy s nádechem do zelena na bázi, uspořádanými podél odolného stonku.

Graptosedum

G. 'Francesco Baldi': Díky větvenému habitu je tato rostlina účinným a atraktivním půdním krytem s chladnou modrofialovou barvou.

G. 'Little Beauty': Tento hybrid je sice malý, ale díky kompaktním zeleným a oranžovým růžicím vynikne v květináči i v krajině.

G. 'California Sunset': Růžice drobných lodičkovitých listů je oranžová s nádechem do zelena, který zesílí, když je rostlina vystavena ostrému slunci.

Pachyverie

P. glauca 'Little Jewel': Tato rostlina se může zdát jako běžná růžice podobná mumii, ale při bližším pohledu mají listy šikmé okraje jako u krystalů a šperků.

P. 'Myrtilla': Tento hybrid má široké, téměř ploché listy, jejichž barva se mění od fialové přes zelenou až po modrou v závislosti na míře vystavení slunečnímu záření.

P. 'Clavifolia': V tomto nízko rostoucím růžicovém sukulentu se projevuje chladná barva echeverií a strnulost pachyfytů.

Pokud se rádi dozvídáte více o sukulentech, podívejte se na tyto zástupce sukulentních rostlin.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.