Rozchodník zlatý - skvělá sukulentní rostlina

Rozchodníky neboli rozchodníky jsou skupinou rostlin, které jsou všeobecně známé jako odolné venkovní i pokojové sukulenty. Jejich husté zelené listy a stonky mají vzpřímený, tažný i větvený růst, díky kterému se snadno kombinují s ostatními rostlinami v krajině nebo stojí samostatně v květináči.

Některé druhy vynikají lépe než jiné díky svým jedinečným barvám, stejně jako rozchodník zlatý. Pokud hledáte rozchodník, který dodá vaší zahradě nebo sbírce živost, tento druh rozhodně musíte mít.

Co je rozchodník zlatý?

Rozchodník zlatý se botanicky nazývá Sedum adolphii a patří do čeledi Crassulaceae. Je také synonymem pro S. nussbaumerianum a další běžný název je rozchodník měděný. Je endemitem východní části Mexika, kde se původně vyskytuje zavěšený podél skalnatých srázů a vyrůstá ze zbytků lávových proudů .

rozchodník zlatý

Rostlina se vyznačuje dužnatým stonkem a listy se vzpřímeným růstem, které dosahují výšky až 15 cm. Voskovité listy jsou uspořádány střídavě podél stonku, nejširší uprostřed, takže shora vypadají květnatě. Na částečně zastíněných místech jsou obvykle zelené až žlutozelené, ale na přímém slunci se listy zbarvují do zlatavě oranžové, která v létě prohlubuje .

Rozchodník zlatý se může rozšířit až do šířky 60 cm, proto se používá také jako půdopokryvná rostlina nebo jako obruba, která poskytuje zářivou barvu vedle agáve a dalších chladně zbarvených sukulentů, jako jsou echeverie a kari, ve skalkách. Je také dobrým exemplářem vysazeným samostatně v dekorativních květináčích.

Jak rostlina dospívá, může stonek zdřevnatět, což rostlině pomáhá uspět ve venkovních podmínkách. Jedná se o mrazuvzdornou rostlinu doporučovanou do zón 9 až 11 USDA.

Kvete Sedum Adolphii?

S. adolphii kvete květy společnými pro všechny druhy rozchodníků. Během časného jara se na vrcholu zelených dužnatých listů objevují kulaté úbory hvězdicovitých květů. Mají bílou barvu s narůžovělými prašníky a objevují se postupně, takže některé nápadně rozkvétají, zatímco jiné současně vadnou .

Jak pěstovat a pečovat o Sedum Adolphii

Světlo a voda

Stejně jako všechny druhy rozchodníků by měl být i rozchodník zlatý vysazován na plném slunci. Čím světlejší stanoviště, tím ohnivěji budou listy vypadat.

V interiéru postačí přirozené světlo u okna, ale nezapomeňte rostlinu jednou za čas otočit, aby se nenakláněla do stran. Prospěje mu také vystavení zářivkovému světlu až na 10 hodin denně.

Rozchodník zlatý nepotřebuje častou zálivku a přežije i sucho. Rostlinu v květináči lze zalévat každých 10 dní, a to spíše důkladně než často.

Teplota a vlhkost

S. adolphii pochází z tropů, takže je zvyklá na teplé a vlhké podmínky. Přestože byla kultivována a dobře roste v různých klimatických podmínkách, rostlina není mrazuvzdorná a může selhat pod -6 °C, ale může přezimovat i v interiéru .

Je známo, že kvete od konce zimy do začátku jara, ale kvetení lze podpořit tím, že rostlinu podrobíme chladovému ošetření, kdy ji udržujeme při teplotě pod 10 °C .

Škůdci a choroby

Rozchodníky jsou poměrně odolné vůči škůdcům a chorobám, ale přesto jsou náchylné k občasným útokům hmyzu, zejména moučných brouků. Ošetřete napadení co nejdříve, když se objeví jen několik málo kusů hmyzu, abyste zachovali rostlinu zdravou a zabránili kontaminaci ostatních rostlin.

Jemně otírejte příznaky pomocí vaty namočené v lihu nebo rostlinu pravidelně postřikujte roztokem vody a mýdla na mytí nádobí, dokud škůdci nezmizí.

Rozmnožování a údržba

Množení rozchodníků je snadné a probíhá stejně jako u většiny sukulentů. Lze je množit pomocí zdravých listů, stonkových řízků a dělením odnoží. Každá technika je účinná a během několika měsíců dává nové rostliny. Jen mějte na paměti, že během prvních několika týdnů až měsíce by se neměly zalévat, aby nedošlo k jejich uhnívání.

Před vložením výpěstků do půdy také nezapomeňte nejprve nechat otevřené rány vytvořit kalus, abyste lépe podpořili tvorbu kořenů. Dalším klíčem k úspěšnému množení je použití zrnité směsi do květináčů, která rostlinám zajistí dobrou drenáž a provzdušnění kořenů, zejména proto, že rozchodníky, stejně jako všechny sukulenty, nesnášejí stojatou vodu.

Kultivary a odrůdy rozchodníků zlatých, které můžete pěstovat

'Golden Glow'

Tento rozchodník Golden Sedum patří k oblíbeným odrůdám, které se vyznačují listy se žlutozeleným základem a oranžovými až růžovými špičkami.

'Orange Delight'

Poměrně podlouhlé listy tohoto rozchodníku jsou od stonku zelené až žlutozelené a směrem ke špičkám se červenají do oranžova.

'Firestorm'

Další oblíbený kultivar, jehož dlouhé jasně zelené listy jsou zajímavější díky nádechům oranžové barvy po okrajích. Toto zbarvení se stává intenzivnějším při jasném plném slunečním světle.

'Lime Gold'

Jak název napovídá, listy mají limetkově zelenou barvu s nádechem zlatožluté na koncích.

'Green'

S. adolphii přitahuje kvůli zlatavé až měděné barvě listů, ale tato pravidelná, ale sytě zelená odrůda může přesto zaujmout, pokud se pěstuje hromadně, zejména jako obruba v krajině.

Pokud máte rádi sukulenty, podívejte se na tento seznam běžných druhů sukulentů, které můžete pěstovat.

*Speciální poděkování patří Franciscu Pomaresovi ELDA za svolení k použití fotografie!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.