Šňůra perel - skvělá pokojová rostlina

Pro nadšence do rostlin může být náročné přenést zeleň do domu, zejména pokud interiér není pro začátek příliš prostorný.

Většina spotřebičů a nábytku, které máme, zabírá půdu a spodní polovinu domu, a i když máme rádi vzpřímené a hrnkové pokojové rostliny, zaberou jen více z již tak omezeného prostoru.

Proto je nejlepším řešením tohoto interiérového zahradnického blues závěsná rostlina. Nejenže využijí vertikální prostor domu, ale také jej udržují v pořádku a zdravý. Ideální rostlinou pro pěstování hodící se do takové situace není nikdo jiný než šňůra perel!

Co je to šňůra perel?

Senecio rowleyanus

String of Pearls neboli růžice perel, vědecky známá jako Curio rowleyanus nebo Senecio rowleyanus, je vlastně jedinečný zástupce čeledi aster. Do tohoto rodu byla nedávno přesunuta, takže v některé literatuře může být stále uváděna pod rodem Senecio.

Považuje se za sukulent, má provázkové stonky nesoucí perlově nebo hráškovitě zelené listy (odtud obecné jméno), které tvoří hustou rohož, když je vysazena na zemi, nebo se rozlévá přes nádobu, když je vyvýšená nebo zavěšená .

Šňůra perel patří k nejodolnějším druhům kustovnice, je schopna uchovávat vlhkost a odolávat poměrně odlišnému prostředí v interiéru. Pochází z Východního Kapska v Jihoafrické republice a byla pěstována jako pokojová rostlina díky své otužilosti a neobvyklému, ale přitažlivému olistění .

Kvete Senecio Rowleyanus?

String of pearls se pěstuje pro své listy, ale v létě kvete spíše nevýraznými květy. Vytváří drobné voňavé květy podobné pampelišce, které snadno zasychají, což může vypadat neupraveně, takže někteří zahrádkáři je raději odstřihnou, jakmile se objeví .

Jaká je životnost šňůry perel?

Rodičovská rostlina růžičkových perel může při správné péči vydržet několik let. Do 5 let mají tendenci ztrácet vitalitu, zejména pokud jsou příliš dlouho pěstovány ve stejném květináči a půdě.

String of Beads se snadno množí stonkovými řízky, takže původní rostlina může dát vzniknout více novým rostlinám, které je budou dále pěstovat. To z nich dělá jednu z nejlepších rostlin pro pěstování v interiéru.

Jak se starat o perleťovce

Světlo a voda

Rostlina string of pearls patří mezi nejsnadněji pěstovatelné kuriózní druhy, ale i v interiéru má některé záludné požadavky na růst. Roste pod keři a ve skalních štěrbinách, takže přirozeně dává přednost polostínu, protože na prudkém slunci se jeho šťavnaté listy spálí.

Ačkoli je velmi odolná vůči suchu, potřebuje také pravidelnou zálivku, ale půda musí mezitím vyschnout, jinak se stonky stanou kašovitými nebo listy uschnou. Dobře propustná písčitá půda bohatá na kompost je klíčem k udržení dostatečné hydratace rostliny .

Teplota a vlhkost

Pro tuto rostlinu je ideální dobrá cirkulace vzduchu, které snadno dosáhnete zavěšením. Dávejte pozor, abyste ji neumístili do příliš vlhkých prostor, protože to způsobí opadávání kulatých listů. Čas od času ji bude třeba přenést ven, zavěšenou u terasy.

Provázek má rád mírné klima a preferuje teploty mezi 21-24 ̊C, proto se provázkům daří v pobřežních oblastech . V zimě nenechávejte teplotu klesnout pod 13 ̊C, aby rostlina zůstala zdravá a možná i vykvetla.

Škůdci a choroby

Protože je šňůra perel sukulent, je náchylná k savému hmyzu, jako jsou mšice a moučník. Jejich působením listy žloutnou a jsou plné sazí, a dokonce způsobují předčasné opadávání listů. Tyto útoky jsou však velmi dobře zvládnutelné, často je zlikviduje pravidelná aplikace insekticidního mýdla. Dbejte na včasné příznaky, abyste se vyhnuli silnému napadení, které by mohlo vést k úhynu rostliny.

Rozmnožování a údržba

Růžencové perly jsou oblíbenou rostlinou rozlévačů . Při jejím růstu se provázkové stonky v květináčích zanořují do délky až 1,83 m a při bližším ohledání lze pozorovat drobné vzdušné kořeny. Díky tomu lze rostlinu množit řízky.

Řízky s 3-4 stonky se zbaví 3-4 listů ze spodní části. Tato část se přikryje zeminou a pravidelně se mlží, dokud kořeny nevyrostou a nezapustí kořeny. Mohou tvořit hustou rohožovou hmotu, protože tyto stonky se nakonec prodlouží a mohou vytvářet nové kořeny. Listové hnojivo by se mělo na založené rostliny aplikovat dvakrát ročně, brzy na podzim a koncem jara .

Přesazování této kuriózní rostliny pomůže doplnit živiny do půdy a udržet kořeny dobře provzdušněné. Pro tuto rostlinu je také ideální porézní kompostová směs do květináčů určená pro kaktusy a sukulenty. Při přesazování je třeba postupovat opatrně, protože listy mohou být choulostivé a při hrubém dotyku se rozpadají.

Nejlepší příbuzné rostliny String of Pearls k pěstování

1. Provázek banánovníku nebo rybí háčky (C. radicans)

Tento druh, který je odolnější než šňůra perel, snese polovinu času plné slunce a má rád světlo. Jak název napovídá, zužující se listy vypadají jako drobné zelené banány, ale za jasnějších podmínek se listy ztenčují, takže místo toho vypadají jako zahnuté rybí háčky.

2. Provázek melounů (C. herreanus)

Tento druh je ještě atraktivnější svými zelenými špičatými korálkovými listy lemovanými fialovými proužky jako drobné melouny. Stejně jako ostatní kuriózní rostliny měl každý list průsvitný segment, který pohlcuje světlo pro fotosyntézu.

3. Provázek slzovitý (C. citriformis)

Listy této rostliny ve tvaru slzy jsou jemné a náladové s matným vzhledem. V létě sametové slzy doplňují drobné žluté květy.

4. Delfínek provázkový (C. peregrinus)

Kříženec mezi C. articulates a C. rowleyanus, String of dolphins, je také rozrazil, který se honosí malými zahnutými listy, které vypadají jako delfíni skákající ve vzduchu. Tato rostlina dává přednost střídmému stínu, ale dobře se jí bude dařit i u světlého okna.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.