Rostliny Crassula - Jak pečovat o crassula

Crassula se díky své rozsáhlé sbírce rozmanitých, ale stejně krásných sukulentů stala jednou ze základních rostlin mnoha sbírek kaktusů a sukulentů. Vzhledem k množství jejích odrůd se však výběr ideální rostliny a splnění jejích růstových nároků může stát docela výzvou.

Přečtěte si, z jakých druhů crassula nejlépe vybírat, a zjistěte, jak o ně pečovat.

Co je to rostlina Crassula?

crassula ovata sukulentní

Crassula je rozsáhlý rod sukulentních rostlin z čeledi rozchodníkovitých (Crassulaceae). Tyto rostliny čítají více než 200 druhů a vyskytují se po celém světě, ale většina pěstovaných odrůd pochází téměř výhradně z druhů původem z Jižní Afriky .

Rostliny rodu Crassula jsou základem mnoha sbírek kaktusů a sukulentů. V závislosti na odrůdě mohou rostliny crassula vykazovat buď větvený, nebo stohovitý habitus.

Větvící se crassula je podobná rostlinám nefritovým (Crassula ovata). Vytvářejí silné dužnaté stonky a vyrůstají z nich větvené keře s široce rozloženými listy. Naproti tomu crassula stohovitá jsou nízké rostliny, často miniaturní, s těsně přisedlými listy vyrůstajícími podél tenkého, převislého stonku (1,2).

Nefritová rostlina s květy

Název Crassula je narážkou na husté, masité listy rostliny, která roste v rozmanitých tvarech, barvách a vzorech. Právě rozmanité tvary listů rostlin rodu Crassula jsou tím, co láká mnoho sběratelů, a nikoliv květy. To však neznamená, že tyto rostliny mají neatraktivní květy.

Ve skutečnosti jsou květy rostlin crassula velmi nápadné. Vyrůstají v květenstvích v barvách od nápadně červené a žluté až po jemnou krémově bílou a růžovou (1,3).

Jak pěstovat rostliny crassula a pečovat o ně

Požadavky na zdravý růst crassula se u jednotlivých druhů liší. Obecně platí, že tyto rostliny jsou nenáročné na údržbu, ale některé druhy mohou mít určité speciální potřeby, aby krásně prospívaly. Dopřejte svým rostlinám crassula něžnou lásku a péči pomocí některých z těchto tipů pro péči.

Kolik světla rostliny Crassula potřebují?

Rostliny Crassula potřebují jasné světlo, aby dosáhly zářivých barev listů, ale plné slunce může jejich sukulentní listy spálit. Zabraňte tomu tím, že crassula umístíte do polostínu, kde budou mít stále dostatek jasného světla.

Při pěstování crassula venku jim zajistěte místo, kde budou mít dostatek jemného ranního světla a kde budou v bezpečí před ostrým odpoledním sluncem. V interiéru umístěte crassula vedle okna, kde budou mít dostatek jasného nepřímého světla.

Jak často byste měli rostliny Crassula zalévat?

Potřeba zálivky rostlin crassula závisí na podmínkách ve vaší oblasti. Obecně vyžadují řídkou zálivku. Půdu udržujte suchou nebo vlhkou, ale ne přemokřenou, abyste zabránili vzniku hniloby kořenů.

U sukulentů platí pravidlo, že před další zálivkou nechte vrchní vrstvu půdy na dotek vyschnout. Rostliny rodu Crassula budou potřebovat častou zálivku, zejména v horkých měsících. V zimě zálivku omezte nebo zcela vynechejte, abyste zabránili promrznutí a odumření kořenů .

Je důležité, abyste rostliny crassula nezalévali nad hlavou, protože kapky vody mohou způsobit zhnědnutí listů, které jsou vystaveny slunci.

Jaká je optimální teplota a vlhkost pro rostliny Crassula?

Rostliny rodu Crassula mají v závislosti na druhu různou mrazuvzdornost. Některé druhy snášejí mírné mrazy nebo vysoké teploty. Extrémní teploty a vysoká vlhkost vzduchu mohou způsobit opadání a odumření listů. Pro nejlepší růst vyžadují rostliny crassula mírné teploty s nízkou vlhkostí .

Jaký je nejlepší substrát pro pěstování rostlin Crassula?

Ve volné přírodě rostou rostliny crassula v písčité nebo kamenité půdě. Napodobte toto přirozené prostředí použitím porézního, dobře propustného a na organické látky bohatého substrátu pro pěstování v květináčích . Lze použít komerční směs pro pěstování kaktusů/sukulentů, ale pokud si chcete vytvořit vlastní směs pro pěstování v květináčích, jednoduše zkombinujte 3:3:1 díly písku, zahradní zeminy a perlitu nebo pemzy.

Potřebují rostliny Crassula hnojivo?

Rostliny Crassula budou potřebovat hnojení, aby dosáhly zářivě zbarvených listů. Od jara do podzimu přikrmujte crassula rozpustným vyváženým hnojivem zředěným na polovinu doporučené síly. V zimě nekrmte, protože vaše crassula bude v této době v klidovém stavu .

Rozmnožování rostlin crassula

strom crassula ovata

Rostliny Crassula se snadno množí stonkovými nebo listovými řízky. Za tímto účelem odřízněte čistým nožem zdravý list nebo zdravý stonek s několika listovými uzlinami. Řízky umístěte na čisté a suché místo a nechte je vytvořit kalus a zakořenit.

Jakmile řízek zakoření, můžete ho zasadit do jeho běžné směsi pro květináče a pravidelně zalévat. Množení je nejlepší provádět ve vegetačním období (jaro - léto).

Jaké druhy crasulí je nejlepší vysazovat?

zelená rostlina crassula

Při výběru z více než 200 druhů se může stát pořízení crassula docela výzvou, protože přiznejme si, že do svých sbírek chceme jen to nejlepší. Ale už si s tím nemusíte lámat hlavu, protože jsme pro vás shromáždili několik nejlepších crassula rostlin!

C. alstonii

Tato miniaturní crassula se vyznačuje masitými sukulentními listy uspořádanými v těsné sametové kopuli. Každá kopulka má v průměru asi 2 až 5 cm. Od října do listopadu vyčnívají z vrcholu kopule jasně žluté květy.

C. 'Buddhist's Temple'

Tato odrůda crassula se vyznačuje nápadnými růžicovými listy, které jsou na okraji složené a pevně poskládané a tvoří dokonalé čtvercové sloupky jako Buddhistický chrám. Každý sloupek může dorůst až 38,10 cm . Na jaře a v létě se na vrcholu sloupů objevují růžové a bílé květy.

C. columnaris

Tato miniaturní crassula dorůstá do vzpřímené rostliny o velikosti 10,16 cm. Krátké sloupky jsou tvořeny 8 až 10 pevně přitisklými zelenými a měděně zbarvenými listy. Může to trvat několik let, ale v zimě, až plně dozraje, vytvoří tento roztomilý malý sukulent na vrcholu sloupku trs bledě žlutých květů připomínající pomněnku.

Bohužel však po odkvětu odumřou, ale nemusíte se bát, protože vyraší nová mláďata a budou pokračovat v jeho rozkošném životním cyklu.

C. cornuta

Další malá crassula, C. cornuta, se vyznačuje masitými, sametově šedozelenými a zašpičatělými listy pevně srostlými do sloupku. Dorůstají výšky až 15,24 cm a v zimě kvetou hvězdicovitými krémově bílými a růžovými květy.

C. cotyledonis

Tato jednoduchá crassula má lopatkovité listy tvořící růžici. Listy mají modrozelenou barvu a sametovou strukturu. Jsou nízké, ideální jako stolní pokojové rostliny. Od jara do léta můžete vidět krémově a zeleně zbarvené květy vyčnívající ze středu růžice.

C. 'Devil's Horns'

Navzdory svému zlověstnému jménu je tato crassula docela zajímavá a jaksi půvabná. Tato odrůda má dlouhé špičaté listy, které vyrůstají v rozprostřené růžici. Na plném slunci se listy na koncích zbarvují jasně červenou barvou.

C. falcata (Vrtule)

Jak lze uhodnout z názvu, tato rostlina připomíná vrtuli letadla. Šedozelené listy jsou dlouhé a široké a vyrůstají vodorovně ze středového stonku. Počkejte do léta a uvidíte jasně oranžové květy, které voní po skořici a vykukují uprostřed listů vrtule.

C. muscosa (Watch Chain)

Podobně jako skutečný řetízek od hodinek má tato odrůda těsně přiléhající, vzájemně propojené, malé světle zelené listy. Má větvený habitus a lze ji použít jako drobný půdní pokryv nebo jako závěsnou rostlinu. Od jara do poloviny léta vykvétají mezi vzájemně propletenými listy drobné, po hořčici páchnoucí, světle žluté květy.

C. pellucida 'Variegata' (Calico Kitten Crassula)

Tento pěkný malý sukulent je rozložitá odrůda, ideální jako závěsná rostlina. Má srdčité listy s růžovými, krémově bílými a zelenými znaky.

C. perforata (String of Buttons)

Tato rychle rostoucí a na péči nenáročná odrůda se skvěle hodí i do závěsných košů. Zpočátku jsou malé a vzpřímené, ale nakonec se rozvinou v rozlehlou změť naskládaných trojúhelníkovitých listů, které vypadají jako drobné baculaté knoflíky na provázku.

C. exilis subsp. picturata (Tiger Jade)

Pokud hledáte něco exotičtěji vypadajícího, je tato odrůda pro vás ideální. Má trojúhelníkovité listy, které mají tmavě zelenou barvu s černými znaky. Každý list působí sametovým dojmem, a když jej otočíte, překvapí vás sytě fialová spodní strana.

C. pyramidalis (Pagoda Mini Jade)

Tato malá odrůda má řídce větvené vzpřímené stonky a dorůstá výšky asi 15,24 cm. Těsně přisedlé trojúhelníkovité měděně a zeleně zbarvené listy tvoří sloup, který připomíná japonskou věž pagodu. K orientálnímu vzhledu těchto rostlin přispívá i červený nádech, pokud jsou na plném slunci.

C. rubricaulis (Candy Cane)

Tato chimérická odrůda crassula má listy se zelenými a krémovými pruhy. Na ostrém slunci můžete získat tři barvy, protože rostlina získá narůžovělý odstín.

C. rupestris (růžovitá liána)

c rupestris neboli růžovitá liána

Růžencová liána tvoří sukulentní keře s rozložitými větvemi. Listy mohou být na plném slunci šedozelené s mátovými okraji nebo oranžové se žlutočervenými okraji.

Každý list je oválný se špičatou špičkou a roste střídavě v řadách podél dužnatých větví. Od zimy do jara vykvétají na konci každé větve bílé a růžové květy.

C. 'Surprise Party'

Jedná se o kuriózně vypadající odrůdu crassula. Mají dlouhé špičaté listy obklopené měkkými štětinovitými chloupky, které rostlině dodávají chlupatý, matný vzhled.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.