Jaké jsou nejlepší druhy aloe?

Aloe jsou hojně pěstované druhy okrasných rostlin. Mezi zahrádkáři jsou ceněny pro své husté, dužnaté listy a zářivě zbarvená květenství.

Jaká rostlina je aloe?

Aloe dostaly své jméno z arabského slova "Alloeh", což znamená "lesklá hořká látka", vztahující se ke gelu aloe. Tyto sukulentní rostliny pocházejí z Arabského poloostrova. Jsou to stálezelené trvalky, které rostou v tropickém, subtropickém a suchém podnebí, kde se jim daří na skalnatých útesech a v pobřežních oblastech .

Listy mnoha druhů aloe jsou tlusté a dužnaté a uspořádané do růžice. Mohou mít různou barvu, která se pohybuje od šedé po jasně zelenou s narůžovělými odstíny. Některé druhy mají také skvrnité vzory .

Kvetou pouze dospělé rostliny aloe. Trvá asi 4 roky, než rostlina aloe dozraje a vykvete, ale dlouhé čekání se vyplatí, protože odměnou je vysoký, krásný trs pestrobarevných květů vyrůstajících z vrcholu již tak nápadné růžice listů .

Jaké jsou nejlepší druhy aloe?

Aloe jsou velkou skupinou, jejíž příslušníci mohou být od 2,54 cm vysokých rostlin až po 12,19metrové. Zde si povíme o některých oblíbených druzích aloe, které budou pěkným doplňkem vaší zahrady a sestavy pokojových rostlin.

1. Aloe vera (Aloe vera)

Když se řekne aloe, pravděpodobně si v mysli představíte tuto rostlinu. Aloe vera, nazývaná také barbadoská aloe, čínská aloe a pravá aloe, je nejběžnějším druhem aloe pěstovaným v kultuře, zejména v mnoha tropických oblastech jako tropická rostlina. Druhové jméno "vera" pochází z latinského slova, které znamená "pravá" nebo "pravý" .

Aloe vera je původní rostlinou jihozápadní části Arabského poloostrova. Jsou to stálezelené sukulenty se světle zelenými listy, které mohou mít v závislosti na druhu bílé skvrny. Listy jsou zdobeny světlými ostny probíhajícími po jejich okrajích .

2. Kamenná aloe (Aloe petricola)

Kamenné aloe jsou stálezelené sukulenty pocházející z jižní Afriky. Slovo "petricola" je latinského původu, což znamená "milující kameny". Jak už název napovídá, kamenné aloe se skvěle hodí do kamenité krajiny.

Kamenná aloe vykvétá v polovině léta do vysokého, pevně semknutého hroznu, který se někdy 3-5krát větví, v závislosti na stáří rostliny. Květní poupata mají červenou až oranžovou barvu a otevírají se do krémově žlutých květů. Květy jsou bohaté na nektar a pyl, lákají včely a ptáky živící se nektarem .

3. Aloe kapská (Aloe ferox)

Aloe ferox, běžně známá jako kapská aloe, je nápadná stálezelená sukulentní rostlina pocházející z Jižní Afriky. Název "ferox" znamená divoký nebo bojovný, což odkazuje na její ostnaté okraje. Aloe kapská je známá také jako aloe hořká, aloe červená a aloe stepní.

Tyto rostliny jsou poměrně velké, dorůstají do výšky 1,83 až 2,74 m a šířky 0,91 až 1,52 m. V případě, že se jedná o rostliny, které se vyskytují na území České republiky, je jejich velikost poměrně nízká. Listy jsou modrozelené a kopinaté, na koncích mají mírně narůžovělý nádech.

Na spodní straně listů a po okrajích se nacházejí červenohnědé ostny. Listy tvoří kompaktní růžici podél jediného stonku a po zaschnutí zůstávají viset a tvoří převislou strukturu zvanou "spodnička" .

Aloe kapská roste v dobře propustné půdě a má ráda plné slunce. Tyto rostliny budou skvělým doplňkem skalek, pobřežních zahrad nebo středomořských zahrad. Aloe kapská se používá při výrobě hořké aloe, očistného léku.

4. Korálová aloe (Aloe striata)

Tyto vytrvalé sukulenty pocházejí z jižní Afriky, často se vyskytují na skalnatých pobřežních oblastech. Rostliny korálové aloe jsou bez stonků a mají růžici širokých plochých listů, které mají světle šedozelenou barvu.

Na plném slunečním světle se listy po okrajích zbarvují do narůžovělého odstínu. Na rozdíl od aloe kamenné a aloe kapské nemá korálová aloe na svých listech trny. Podél jejich listů se táhnou mírné úzké proužky, odtud druhové jméno "striata".

5. Aloe kandelábrová (Aloe arborescens)

Aloe arborescens, známá také jako Aloe kandelábrová, Aloe pochodňová nebo Aloe Krantzova, je stálezelený sukulent proslulý svými zářivě barevnými květy a působivými listy. Druhové jméno "arborescens" znamená "stromovitý", což odkazuje na jeho stonkovitý habitus. Aloe kandelábrová je endemitem jihovýchodní části Jihoafrické republiky, kde roste ve skalnatých oblastech zvaných "krantz" .

Candelabra Aloe jsou vícehlavé sukulentní keře. Dorůstají výšky 1,83-3,05 m s nápadnými šedozelenými listy uspořádanými do růžice. Kopinaté listy mají po okrajích nápadné světle žluté trny. Na plném slunci mohou listy získat narůžovělý nádech.

Aloe kandelibrová má pestré odrůdy. Jsou také známé jako promiskuitní hybridizátoři, k dispozici je několik hybridů.

Jak se starat o rostliny aloe?

Zde jsou nejčastější poznatky, které byste měli znát, když se naučíte pečovat o rostliny aloe:

Potřebuje sluneční světlo?

Většina druhů aloe miluje slunce. Potřebují jasné světlo, ale snesou i částečné zastínění. Při pěstování aloí v interiéru je důležité umístit je na místa, kde mají dostatek jasného, nepřímého světla. U některých druhů aloe dochází k hnilobě, pokud jsou příliš dlouho drženy ve stínu.

Přenášení pokojových aloí ven by mělo probíhat postupně, aby nedošlo k popálení. U některých druhů aloe se při delším vystavení slunečnímu světlu objeví na listech narůžovělý nádech .

Jaká je optimální teplota a relativní vlhkost pro aloe?

Aloe jsou obecně odolné vůči teplu a dobře se jim daří při nízké vlhkosti vzduchu. Optimální teplota pro aloe se pohybuje v rozmezí 65 - 75 oF (18 - 21oC) přes den a ne nižší než 60 oF (15oC) v noci. Některé druhy jsou odolné vůči nízkým teplotám a snášejí až 20 - 50 oF (-6,7 - 10oC) .

Jak často mám aloe zalévat?

Stejně jako všem sukulentům, ani aloím nesvědčí časté zalévání. Před dalším zaléváním nechte půdu zcela vyschnout, abyste předešli hnilobě. Aloje jsou odolné vůči suchu a některé druhy snesou i dlouhodobé sucho, ale mnohem lépe vypadají s malým množstvím vody .

Potřebují aloe hnojivo?

Vzhledem ke krátkému kořenovému systému rostou aloe nejlépe v dobře propustném substrátu ze dvou dílů písku na jeden díl zahradnické zeminy. Aloe obecně nevyžadují mnoho hnojiv, ale pokud se někdy rozhodnete hnojivo do aloe přidat, omezte jeho aplikaci na vegetační období. Hnojte zředěným univerzálním hnojivem nebo hnojivem s vysokým obsahem fosforu .


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.