Jak množit a udržovat korálový kaktus

Kaktusy jsou známé svým pichlavým a tuhým vzhledem, díky němuž jsou vynikajícími rostlinami v domě. Existují však druhy, které se kaktusu podobají méně, což je činí ještě výjimečnějšími. Dobrým příkladem je korálový kaktus.

Co je korálový kaktus?

Korálový kaktus se vědecky nazývá Rhipsalis cereuscula podle propletených voskovitých stonků rostliny připomínajících svíčky. Obecný název je odvozen od jeho zeleného keřovitého růstu připomínajícího korál. Další synonyma jsou Erythrorhipsalis cereuscula, kaktus jmelí a rýžový kaktus.

Tento kaktus je epifytické povahy a původně se vyskytuje v brazilské džungli . Na rozdíl od pouštních kaktusů má válcovité větvené stonky s drobnými štětinami probíhajícími po okrajích. Na špičce těchto stonků se objevují malé krémově bílé květy, které vypadají jako sněhové vločky .

Protože se často vysazuje do květináčů nebo závěsných košů, kaktus rozhodně upoutá pozornost, zejména proto, že vypadá jako bílá rozkvetlá kytice.

Pěstování a péče o korálový kaktus

Kolik světla a vody potřebuje?

Schopnost korálového kaktusu přežít v přírodě pod korunami stromů mu umožňuje snadno se přizpůsobit i v interiéru. Mírné vystavení mírnému světlu je vhodnější než dlouhodobé vystavení slunci.

Rostlina má mělký kořenový systém, kterému prospěje častá zálivka a mlžení v létě. Vyhněte se však stojaté vodě, protože ta způsobuje pouze zahnívání kořenů a praskání stonků. To může mít vliv i na tvorbu květů rostliny.

Přemokření se projeví, když špičky stonků zežloutnou, a v té době už může být na záchranu rostliny pozdě.

Jak podpořit kvetení

Kvetení pokojové rostliny Rhipsalis do značné míry závisí na teplotě a vodě. Přestože se jim daří i při vysokých teplotách, musí být po dobu 1 až 2 měsíců, kdy se začnou objevovat poupata, a po odkvětu na tmavším místě s teplotou nižší než 18,33 °C .

Po odkvětu by kaktusy měly mít období odpočinku, kdy se pozastaví aplikace hnojiv a zalévání je minimální. Před nasazením poupat pokračujte v pravidelném krmení a zalévání.

Jak rozmnožovat a udržovat

Stejně jako většinu větvících se a kvetoucích kaktusů lze i korálový kaktus množit stonkovými řízky a semeny. Pokud řízky vytvořily kalus, je úspěšnost množení v dobře propustné půdě vysoká.

Tyto nové rostliny nezalévejte, protože přemokření zabrání správnému zakořenění nových kořenů.

Přesazování jednou ročně se rovněž osvědčuje při tvorbě květů. Tento postup osvěžuje půdu a zlepšuje její provzdušnění. Při přesazování buďte obzvláště opatrní, protože dužnaté větve rostliny bývají choulostivé.

Je rostlina toxická pro domácí zvířata?

Korálový kaktus je obecně považován za bezpečný v blízkosti domácích zvířat a lidí, ale není považován za jedlou rostlinu. Kvůli chlupovitým strukturám může dojít k podráždění při požití nebo při kontaktu s kůží.

Další druhy kaktusů k pěstování najdete v našem seznamu: https:// Zahradadecin .com/types-of-cactus/.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.