Provázek delfínů - sukulentní rostlina s lodyhou delfínů

Tento vzácný sukulent s listy, které připomínají hejno skákajících delfínů, je nádherný a nenáročný na péči a je dokonalým doplňkem každé sbírky kaktusů nebo sukulentů. Čtěte dále a dozvíte se, jak o tento rozkošný sukulent pečovat.

Co je to šňůra delfínů?

Curio peregrinus, známý také jako šňůra delfínů nebo náhrdelník delfínů, je sukulentní rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Jedná se o zajímavého křížence šňůry perel (Curio rowleyanus) a kaktusu hotdog (Curio articulatus).

Rostlina dříve patřila do rodu Senecio, proto se v mnoha článcích setkáte s označením Senecio peregrinus nebo Senecio x peregrinus .

Stále existují nevyřešené problémy s jejím skutečným zařazením, ale bez ohledu na její taxonomickou příslušnost není pochyb o tom, že tyto rostliny mohou být právě tím nejrozkošnějším, co uvidíte.

Provázek delfínů je perfektní volbou pro doplnění textury a barvy do sbírky kaktusů a sukulentů. Má tažný habitus s dlouhými úzkými stonky, které mohou dosahovat délky až 0,91 metru. Mohou vytvářet rohože, pokud jsou pěstovány na zemi, nebo kaskádovité závěsy, pokud jsou pěstovány jako závěsné rostliny.

Podél stonků můžete vidět hlavní atrakci. Důvod, proč se tyto rostliny staly tak oblíbenými. Z dlouhých stonků vyrůstají sukulentní, zakřivené, zelené listy, které se nápadně podobají lusku drobných delfínů . Listy připomínající delfíny jsou ke stonku připevněny "ocáskem", díky kterému se zdá, že skáčou!

Přestože se pěstují hlavně pro své velmi nápadné listy, květy těchto rostlin jsou stále zajímavostí. V květnu až červnu se rostliny string-of-dolphin ozdobí voňavými, bílými květy připomínajícími pom pomy s jasně červenými a oranžovými tyčinkami vykukujícími na vrcholu.

Někteří zahrádkáři je často stříhají, protože se po uschnutí mohou proměnit v nepořádné chomáče podobné pampeliškám, ale vůně připomínající skořici a jemná krása těchto květů možná stojí za dodatečný úklid.

Stejně jako jejich kytovčí jmenovec je i šňůra delfínů velmi vzácná a lze ji sehnat jen v několika zahradních centrech a internetových obchodech.

Jak pečovat o sukulent String of Dolphins

Překvapivě je string of dolphins poměrně nenáročný na údržbu. Na rozdíl od jiných sukulentních rostlin jsou poměrně shovívavé a v dobrých podmínkách se jim bude krásně dařit.

Kolik světla potřebuje strunovec delfínovitý?

Stejně jako většině sukulentů se i delfínii daří v polostínu až na plném slunci. Mají tuto vlastnost v listech zvanou "listová okna", což jsou průsvitné plochy na horní straně listu. Tato listová okna zabraňují přílišnému poškození olova v důsledku přílišného oslunění.

Přesto se mohou delfíni při delším vystavení slunci spálit, proto je při pěstování řetězce delfínů venku umístěte na stinná místa, kde se vyhnou prudkému odpolednímu slunci. Naopak při pěstování v interiéru je umístěte poblíž okna, aby měly dostatek světla .

Jak často byste měli zalévat String of Dolphins?

Potřeba zálivky strunatců bude záviset na podmínkách ve vaší oblasti. Tyto rostliny budou potřebovat pravidelnou zálivku během vegetačního období, které trvá od jara do léta. Zalévejte každý týden a dbejte na to, aby půda před další zálivkou na dotek vyschla .

Jaká je optimální teplota pro String of Dolphins?

Ačkoli má delfínie provázková raději nižší teploty, není jí příliš zima. Snese pouze teplotu do minimálně 30oF. Rostlině se příliš nedaří ani v horkých podmínkách, protože přílišné teplo může poškodit její sukulentní listy. Pro nejlepší růst udržujte strunovce při mírných až vysokých teplotách (65 až 85oF) .

Jaká je nejlepší směs pro pěstování/zálivku pro String of Dolphins?

String of dolphins má stejné nároky na půdu jako ostatní sukulenty. Potřebují dobře propustnou půdu, která ještě dokáže udržet vlhkost . Delfínovec provázkový můžete zasadit do směsi půdy určené speciálně pro kaktusy a sukulenty nebo si můžete vytvořit vlastní směs půdy ze stejných dílů písku a běžné zeminy.

Potřebuje String of Dolphins hnojivo?

Ačkoli string of dolphins není náročný na živiny, občasné přikrmování mu prospěje, zejména během vegetačního období. Existuje mnoho hnojiv pro rostliny, ale vyberte si takové, které má vyváženou výživu vyrobenou pro kaktusy a sukulenty. Rostliny krmte podle návodu na obalu.

Pokud není k dispozici žádné speciální hnojivo, lze použít univerzální hnojivo pro pokojové rostliny, které je však třeba naředit na čtvrtinovou sílu .

Rozmnožování delfínů provázkových

Provázek delfínů se snadno množí stonkovými řízky. K tomu stačí vybrat část stonku se zdravými listy a odříznout ji sterilizovaným nožem. Řez stonku položte na suchou zeminu a nechte řeznou část ztvrdnout.

Jakmile z kalusu vyrostou kořeny, můžete svůj nový řetěz delfínů zasadit do běžné směsi pro sukulenty a sledovat, jak malí noví delfíni rostou a skotačí na vaší zahradě.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.