Monokarpické sukulenty - jaké jsou?

Už se vám někdy stalo, že sukulent hned po odkvětu uhynul? Není důvod být smutný a vyčítat si to. Vaše rostlina může být monokarpická. Přečtěte si další informace o těchto typech sukulentů.

Co jsou monokarpické sukulenty?

Pro každého pěstitele sukulentů je kvetoucí rostlina jednou z nejzajímavějších věcí. Jasně zbarvené květy jistě vykouzlí úsměv na každé tváři. Pro monokarpické sukulenty to však znamená konec jejich života.

Termín monokarpický vznikl ze slov mono a karpos, což znamená "jediný", respektive "plod". To znamená, že rostlina vytvoří květy a plody pouze jednou za život a poté odumřou .

Sukulenty nejsou jediným druhem rostlin, které jsou monokarpické, do této kategorie patří i další rostliny, jako jsou bambusy, palmy a bromélie.

Může to znít nepříjemně, ale je to zcela normální. Je to způsob, jak váš sukulent chrání své potomstvo tím, že všechny své zdroje směřuje k produkci semen .

Jak dlouho žijí monokarpické rostliny?

Pokud máte monokarpický sukulent a obáváte se o dlouhověkost své rostliny, nemusíte, protože tyto rostliny mohou žít mnoho let, než vykvetou. Některé monokarpické sukulenty, například Agave a Aeonium, mohou žít i dlouhou dobu po odkvětu.

A protože většina monokarpických sukulentů může vytvářet také odnože a množit se vegetativně, můžete svou rostlinu mezi těmito roky snadno množit.

Lze zastavit odumírání monokarpických sukulentů?

Není jisté, zda můžete monokarpický sukulent zastavit před odumřením. Některým zahradníkům se to sice podařilo, ale úspěch stále není zaručen. Naší nejlepší radou je udržovat sukulent zdravý, abyste maximalizovali jeho životní cyklus. Pokud jsou sukulenty stresovány, začnou brzy kvést. Životnost sukulentu můžete prodloužit také tím, že odříznete květní stvol, jakmile se objeví.

Které sukulenty jsou monokarpické?

Agáve

Pouze některé rostliny agáve jsou monokarpické. Agáve, jako je například Agave americká (Agave americana), mohou kvést až 25 let. I tehdy mohou květy vydržet několik měsíců, dokonce i let. Poznávacím znamením kvetoucí agáve je, když se uprostřed její růžice začne vyvíjet dlouhý, silný stonek. Na vrcholu tohoto stonku brzy vykvetou trsy barevných květů .

Kalanchoe

Kalanchoe jsou dalším typem jednoděložných rostlin. Na rozdíl od agáve vydrží kalanchoe kvést a odumírat jen několik let. Naštěstí jsou kalanchoe velmi plodné rostliny a mohou vytvářet mnoho odnoží.

Sempervivum

Všechny rostliny sempervivum jsou monokarpické. Obvykle vydrží až 3 roky, než odkvetou a odumřou. Stejně jako kalanchoe jsou sempervivy velmi plodné a během 2 let, než rostliny vykvetou, mohou vytvořit mnoho odnoží .

Agáve, kalanchoe a sempervivum jsou pouze tři nejběžnější typy monokarpických sukulentů. Existují i další monokarpické sukulenty, například Aeonium, Sinocrassula, Orostachys a Peperomia.

Jak pečovat o monokarpické sukulenty

Přestože mají monokarpické sukulenty osudový konec, mohou vydržet dlouho. Péče a údržba závisí na typu sukulentu, který máte. Jak bylo uvedeno výše, monokarpické rostliny je třeba udržovat zdravé a bez stresu, protože ten může vyvolat předčasné kvetení.

Jakmile váš monokarpický sukulent začne kvést, můžete je buď odstřihnout, abyste prodloužili jeho životnost, nebo si je můžete ponechat a nechat rostlinu odejít s posledním hurá. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob, musíte pokračovat v její obvyklé péči.

Pokud má vaše rostlina mláďata, můžete je sklidit a pokračovat v životě vaší rostliny. Pokud chcete zachránit některá semena, udržujte rodičovskou rostlinu zdravou a nestresovanou, abyste zajistili životaschopnost semen.

Pokud rádi pěstujete sukulenty, podívejte se na tyto druhy sukulentů s obrázky.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.