Kaktus královna noci

Královna noci je vědecky známá jako Epiphyllum oxypetalum. Hovorově se jí také říká kaktus holandské dýmky.

Tato rostlina je tak snadná na pěstování, že je nejpěstovanějším druhem v rámci své rodové čeledi kaktusů.

Jak napovídá jeho název, tento kaktus kvete pouze v noci, pokud se vůbec rozhodne kvést. Ve skutečnosti je naprosto běžné, že uvadne ještě před východem slunce!

Pokud se chcete o kaktusu Královna noci dozvědět více, pokračujte ve čtení!

Základní fakta o rostlině Královna noci

  • Podle USDA je mrazuvzdorný v zónách 10 až 11.
  • Tato rostlina může dorůst až do výšky 3,05 m, je to však epifytní rostlina, což znamená, že potřebuje být v blízkosti jiných rostlin, protože potřebuje veškerou oporu, kterou může dostat. Jinými slovy, roste na jiných květinách nebo rostlinách.
  • Epifylum oxypetalum je známé svou sladkou a zároveň silnou vůní.
  • Tento tropický kaktus pochází z Mexika a jižních států Severní Ameriky, i když se vyskytuje i v některých oblastech Střední nebo Jižní Ameriky.
  • Jeho velké bílé květy mohou dorůstat až do průměru 17,78 cm a kvetou pouze po celé léto.
  • Přestože patří do čeledi kaktusovitých (Cactaceae), svými pěstitelskými nároky se královna noci blíží spíše tropickým rostlinám.
  • Její okvětní lístky mohou být bílé, žluté, růžové a krémové.

Jak pěstovat královnu noci

bílá královna noci květina

Královnu noci lze pěstovat v interiéru i exteriéru. Zde je uvedeno, co je třeba udělat, abyste měli zdravou rostlinu:

Výběr správného stanoviště

Při pěstování v interiéru dbejte na to, aby rostlina byla na světlém místě. Chraňte ji však před přímým slunečním světlem, jinak by rostlina mohla trpět.

Pokud je naopak pěstujete venku, bude nejlepší, když je umístíte do nádoby. Tak budete mít větší volnost při jejím přemisťování v případě potřeby.

Dbejte na to, aby byly v polostínu, protože na ně nemohou dopadat přímé sluneční paprsky. Pokud máte strom nebo stříšku, je to ideální místo pro růst epifylum oxypetalum.

Odolnost vůči mrazu

královna noci

Tato květina, jakožto člen čeledi kaktusovitých, nesnáší mráz. Pokud tedy žijete v chladném zahradním pásmu, přeneste rostliny během zimy dovnitř, ale ujistěte se, že jsou daleko od oken nebo dveří.

Naopak pokud je pěstujete venku, můžete postavit jednoduchou konstrukci a na ni umístit nějakou látku. Tímto způsobem vaše rostlina přežije zimu.

Požadavky na půdu

Epiphyllum Oxypetalum je natolik unikátní kaktus, že potřebuje i vlhkou půdu. Většina z nich se pěstuje ve vlhkém podnebí, takže půda nesmí být zcela vyschlá, jinak rostlina uhyne. Tato rostlina dává přednost mírně kyselé půdě.

Potřeba zálivky

Tato rostlina potřebuje ke svému životu vodu! Nedovolte, aby půda zcela vyschla, jinak se kořeny rostliny nebudou vyvíjet. Také květina musí mít dobře propustnou půdu. Tímto způsobem nebudou uhnívat ani kořeny.

V závislosti na lokalitě byste měli tuto rostlinu v létě zalévat každý týden, zejména pokud je suché a horké počasí.

V zimě by bylo nejlepší, kdyby k zalévání docházelo každé 2 až 3 týdny, ale opět bude záležet na vaší lokalitě.

Další věc, kterou je třeba si uvědomit, je, že pokud jsou rostliny mladé, budou potřebovat více vody. Naopak pokud jsou rostliny dospělé, nebudou potřebovat tolik vody.

Květy

Královna noci s přirozeným světlem

Většina lidí, kteří vlastní rostlinu královny noci, viděla rostlinu kvést pouze jednou. Někteří jedinci to štěstí nemají a neviděli ji vůbec! Tato květina uvolňuje sladkou vůni, která upoutá pozornost každého, protože příjemně voní.

Tento bílý květ připomíná pavouka. Vypadá velmi křehce, a o to je zajímavější, když uvážíme, že jde o kaktus. Kvete zpravidla během letních dešťů, protože tato rostlina potřebuje ideální klimatické podmínky, aby se mohla naplno ukázat okolnímu světu.

Škůdci

Tato květina má sklon k houbovým skvrnám na listech. K tomu dochází spíše na jaře, kdy je počasí ještě chladné a deště jsou často za rohem. Pokud se objeví jen několik skvrn, zkuste postižené místo seříznout.

Nejčastější dotazy

Toto jsou některé časté otázky týkající se rostliny Epiphyllum.

Kdy královna nočních květin vykvete?

Tato rostlina má tendenci kvést v noci, počínaje 20. hodinou večerní, a to až do 10. hodiny ranní. Květina však bude kvést pouze po celé tyto hodiny a poté odumře. Je to jediný květ, který vykvete, protože je to jediný květ, který kaktus má!

Můžete královnu nocí vysadit do nádob?

Ano, můžete. Skvěle vypadají, když se nacházejí v nádobách nebo závěsných koších. Navíc z nich můžete vytvořit i mřížku kolem určité plochy.

Jak královnu nočních květin rozmnožit?

Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je řízkování listů. Stačí odříznout několik zralých listů - ty, které se zdají být nejstarší - a umístit je na chladné, ale suché místo. Nechte je několik dní schnout, dokud neuvidíte, že se na nich vytvořily mozoly.

Tyto mozoly jsou dobrým znamením, protože chrání rostlinu před hnilobou. Vezměte zeminu a umístěte ji do nádoby. Ujistěte se, že jsou v ní odtokové otvory, jinak bude veškerá voda uvnitř stagnovat.

Vložte řízky - stranou, kterou jste uřízli - do půdy. Umístěte ji na světlé místo, ale vyhněte se přímému slunečnímu záření.

Zalévejte každý týden a nenechte půdu vyschnout. Nakonec začnou tyto řízky vytvářet nové kořeny, ze kterých se následně stanou nové rostliny. Jakmile na rostlině zaznamenáte malou změnu, měli byste ji umístit na světlejší místo, aby mohla přijímat více nepřímého slunečního světla.

Je královna noci pokojová nebo venkovní rostlina?

Může být obojí! Záleží na dostupném prostoru, na pěstitelském nasazení rostliny a na podnebí. Pokud rostlině poskytnete správné pěstební podmínky, odpoví vám kvetením, a to jak venku, tak v interiéru.

Je královna noci toxická rostlina?

Ne, není. Ve skutečnosti byla tato květina používána jako součást rituálů mnoha kmeny po celém světě.

Závěr

Ačkoli se některým zahrádkářům může zdát královna nočních květin jako obtížná rostlina, skutečnost je taková, že pokud chcete být jedním z mála šťastlivců, kteří tuto květinu spatří, pak musíte vynaložit úsilí a pečovat o ni.

Ale bude to stát za to! Krásná rostlina Epiphyllum oxypetalum je známá tím, že těm, kteří čekají, až se objeví, předvádí úžasná představení!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.