Kaktus Golden Barrel

Kaktus Golden Barrel, často zaměňovaný za člena skupiny kaktusů Ferocactus, je jednou z nejoblíbenějších krajinných rostlin pro suché a pouštní oblasti. Vyznačuje se charakteristickým špičatým zlatým kulovitým tvarem, který při masovém nasazení v krajině vytváří náladový vzhled obřích mořských ježků mimo oceán.

Pokud vás tento design nebo jen představa nápadné zlaté koule rostliny v květináči oslovuje, je kaktus Golden Barrel přesně ten 1, který byste měli zvážit.

Co je kaktus Golden Barrel?

echinocactus grusonii

Kaktus Golden Barrel, vědecky známý jako Echinocactus grusonii nebo Kroenleinia grusonii, byl pojmenován podle statného válcovitého tvaru zeleného masitého stonku, který je pokryt 1-2 palce dlouhými žlutými až zlatými ostrými ostny. Ty se objevují podél 21-37 symetrických žeber rostliny, která se s přibývajícím věkem stávají výraznějšími. Jinak se jí říká tchýnin polštářek a zlatá koule, což se také připisuje vzhledu rostliny .

Z kulatého vzhledu se rostlina v dospělosti prodlužuje a dorůstá až 1 m do výšky a 1 m do šířky. Této velikosti může E. grusonii dosáhnout až za 20-35 let a ne všechny rostliny, zejména ty pěstované, mohou dosáhnout vrcholu. V létě se rodí žluté trubkovité květy, které se tvoří kolem vrcholu stonku jako něžná korunka. Nakonec se promění v hnědé lusky naplněné drobnými černými semeny .

Tento echinokaktus je endemitem Mexika a po svém objevení koncem 80. let 19. století byl rozšířen do různých oblastí Severní Ameriky, Evropy a dalších částí světa. Kvůli své oblibě jako okrasné rostliny byl kaktus zlatý soudek nadměrně sbírán z volné přírody a ztratil i své stanoviště. Dodnes je považován za kriticky ohrožený rostlinný druh .

Bylo vyvinuto úsilí o zachování tohoto echinokaktusu a nyní jsou k dispozici pouze kultivované a množené rostliny pro okrasné použití. Ve snaze o ochranu tohoto druhu je v různých státech USA a na dalších místech zavedeno několik zákonů .

Požadavky na růst

pěstování zlatého sudového kaktusu

Zlatá koule je stejně jako většina kaktusů okrasně sbírána především pro svůj pozoruhodný vzhled a s ním spojenou snadnost pěstování. Rostlina potřebuje plné slunce, téměř takové, jaké má ve svém přirozeném prostředí, aby podpořila kvetení a živý vzhled. Může se pěstovat i v interiéru umístěná na slunném okenním parapetu, kde může mít také dobré větrání .

Tento kaktus je nenáročný na zálivku, protože je přirozeně suchomilný, snese pravidelnou zálivku jednou za měsíc, v zimě i méně, pokud je půda dobře odvodněná. Tento typ půdy je obvykle směsí 70 % hrubých materiálů, jako je pemza a oblázky, a 30 % zeminy nebo organických materiálů .

Rychlost růstu Echinocactus Grusonii

Tento kaktus roste zpočátku velmi rychle, ale rychlost růstu se zpomalí. Aby dorostl do průměru 25,40 cm (25 cm), bude mu to trvat až 10 let.

Množení a péče

péče o kaktus zlatý soudek

Pokud jsou splněny růstové nároky tchýniných polštářových kaktusů, bude se rostlině na zahradě i v interiéru úžasně dařit. Mladé rostliny rostou rychle, ale časem se jejich růst zpomalí, a protože rostlině trvá roky, než dospěje, nemusí být množení tak časté.

Jakmile však kaktusy překonají vegetační fázi, lze je snadno množit. Semena z plodů jsou vysoce životaschopná, ale trvá dlouho, než se vytvoří přenosné sazenice. Kaktusy vytvářejí odnože a ty se při množení používají častěji . Opatrně se oddělí od mateřské rostliny a snadno se zasadí do květináče a nechají zakořenit.

Při péči o echinokaktus se vyhněte vlhkým místům v interiéru, jako je koupelna a kuchyně, protože to ovlivňuje strukturu stonku sukulentu a zanechává stopy. Nezalévejte přímo na stonek, protože to také může způsobit popáleniny nebo jizvy. Užitečnou technikou při zalévání rostlin s jemnými dužnatými stonky a listy je ponechání dna květináče ponořeného ve vodě, čímž se zajistí, aby byla vlhkost dostupná pro kořenový systém.

Vyvarujte se používání půdních směsí, které zadržují příliš mnoho vody, protože může dojít k zahnívání kořenů a stonků. Přestože rostlina roste pomalu, prospěje jí přesazení každé 2 až 3 roky, jen aby se uvolnila půda a kořeny a zabránilo se jejímu zakořenění. Tato činnost bude vyžadovat použití vhodných osobních ochranných pomůcek, protože ostny kaktusu jsou ostré a mohou způsobit poranění .

Kaktus Golden Barrel je také tolerantní k chladu, ale ne po delší dobu. V zimě rostlinu chraňte před mrazem tím, že ji budete držet v interiéru nebo mimo dosah teplot nižších než -12,22 °C .

Jako pokojová rostlina se kaktus Golden Barrel nejlépe vyjímá ve velkých dekorativních květináčích, které doplní barvu a tvar rostliny. V interiéru nebo na zahradě se bude dobře hodit do krajinných motivů, jako jsou pouštní zahrady nebo konzistentní zlaté zahrady .


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.