Pěstební světla pro sukulenty - co byste měli vědět

Ať už ve stísněných bytech, nebo v prostorných sklenících, pěstební světla jsou pro pěstitele sukulentů stále oblíbenějším trendem. Tato umělá světla umožnila pěstovat naše rostliny v bezpečí našich domovů, aniž bychom museli obětovat jejich potřeby osvětlení.

Co je to pěstební světlo pro sukulenty?

Pěstební světlo, známé také jako světlo pro rostliny nebo pěstební lampa, není složitý pojem. Jak název napovídá, jedná se jednoduše o světelné zařízení určené ke stimulaci růstu rostlin. Oproti běžným světlům vyzařuje pěstební světlo plné světelné spektrum, což znamená, že obsahuje ultrafialové světlo, infračervené světlo a fotosynteticky aktivní záření (PAR).

Pokud jste sběrateli sukulentů, možná jste dospěli do bodu, kdy uvažujete o tom, že byste pro své rostliny měli mít pěstební světlo. Sukulenty nutně nevyžadují pěstební světla. Vystačí si jen s přirozeným slunečním světlem.

Pokud se však chcete skutečně naučit, jak se o sukulenty starat, je velmi nutné porozumět potřebám osvětlení pro vaše pokojové sukulenty.

Pro případy, kdy je přirozeného světla nedostatek, tj. v zimě, kdy je délka dne kratší nebo váš obytný prostor není dostatečně vystaven slunečnímu záření, může být dobré mít po ruce pěstební světlo. Pěstební světla mohou pomoci také v případě, že chcete stimulovat lepší růst a dokonce i kvetení v interiéru.

Jak vybrat nejlepší pěstební světla pro sukulenty

Existuje několik faktorů, které musíte u pěstebního světla hledat. Každý z těchto faktorů ovlivní růst a vývoj vašich sukulentů. (1,2)

Světelný výkon

Světelný výkon označuje, jak jasné a výkonné je pěstební světlo. Tento faktor se měří v lumenech a určuje, kolik světla vaše rostliny dostanou a jak porostou.

Ačkoli jsou sukulenty oblíbené jako pokojové rostliny díky své schopnosti snášet stín, stále vyžadují jasné světlo, aby dosáhly nejlepšího růstu. Pro pěstování sukulentů je nejlepší světlo, které vyzařuje alespoň 2000 lumenů na 0,09 m2.

Spektrum

Rostliny vnímají světlo na základě jeho vlnové délky neboli spektra. Využívají především vlnovou délku mezi 350-800 nm. V tomto spektru jsou tři typy světla a každý z nich vyvolává u rostlin určité reakce. Jedná se o ultrafialové (UV) světlo, infračervené (IR) světlo a fotosynteticky aktivní záření (PAR).

Ultrafialové světlo je spektrum světla o vlnové délce 350-400 nm, které je zodpovědné za načervenalý nádech sukulentů na slunci. Infračervené světlo je naopak na opačném konci spektra.

Infračervené světlo o vlnové délce 700-800 nm vyvolává kvetení. Mezi UV světlem a infračerveným světlem se nachází fotosynteticky aktivní záření (PAR). Jedná se o světlo, které rostliny využívají k fotosyntéze.

Pěstební světla mohou mít různé množství těchto vlnových délek. Pro sukulenty je nejlepší bílé světlo s plným spektrem, protože bude obsahovat vyvážené množství těchto světel. Ve skutečnosti však bude záležet na tom, jakou odezvu chcete u rostlin vyvolat.

Množství použitelného světla

Využitelné světlo se vztahuje k fotosynteticky aktivnímu záření (PAR), které rostliny využívají. Jedná se o světlo, které vidíme a které po průchodu hranolem obsahuje barvy duhy. Mezi těmito barvami jsou červená a modrá, které rostliny využívají k fotosyntéze, zatímco zelená se odráží a dává rostlinám svěží barvu.

U pěstebních světel platí, že čím jasnější světlo vyzařují, tím větší množství PAR mají vaše sukulenty k dispozici.

Barevná teplota světla

Měří se v kelvinech (K) a označuje, jak chladné nebo teplé je pěstební světlo. Závisí na množství modrého a červeného světla, které žárovka vyzařuje. Pěstební světla mohou mít buď namodralou (studenou), nebo nažloutlou (teplou) barvu. Tyto barvy mohou u sukulentů stimulovat různé reakce.

Sukulenty dávají přednost teplotám barev v rozmezí 3000K až 6000K. Pokud chcete stimulovat růst, je nejlepší chladnější světlo o teplotě 6500K. Pokud naopak chcete stimulovat kvetení, měli byste zvolit teplejší světlo o teplotě 3000K.

Účinnost

Účinnost pěstebního světla závisí na tom, kolik elektrické energie se přemění na světelnou a kolik tepla se vyprodukuje. Měřeno v procentech, různé typy pěstebních světel mají různou účinnost.

Při výběru pro své sukulenty zvolte účinnější světlo, které generuje jasné světlo a zároveň spotřebovává méně energie. Vyberte si takové, které také generuje méně tepla nejen proto, že je to plýtvání energií, ale může také způsobit poškození vašich rostlin.

Počet hodin

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je počet hodin, po které budete sukulenty vystavovat světlu. Nemusíte nechávat pěstební světlo zapnuté po celou dobu, protože rostliny, zejména příslušníci čeledi Crassulaceae, potřebují pro některé své fyziologické procesy také tmu.

Zpravidla musíte rostliny vystavovat světlu 12-14 hodin denně. Vezměte to v úvahu, protože některá světla pro pěstování mohou časem ztratit svůj jas.

Jaké jsou různé typy pěstebních světel?

Existuje mnoho typů pěstebních světel pro pokojové rostliny. Každé z nich se od sebe liší na základě výše uvedených faktorů. Z této široké nabídky světel si můžete vybrat podle toho, jakou odezvu chcete od svých rostlin získat.

Žárovkové světlo

Pěstitelé, kteří pěstují poprvé, a ti, kteří potřebují světelné zdroje pouze pro jednu rostlinu, často volí žárovková pěstební světla. Jedná se o světlo s nízkou intenzitou, které vyzařuje teplou, nažloutlou záři. Je sice relativně levné a dokáže udržet rostliny v růstu, ale tento typ pěstebního světla je nejméně účinnou variantou.

Žárovky mají nízký využitelný světelný výkon a vysoký tepelný výkon, který je patrný, pokud se žárovky dotknete. Žárovky jsou také určeny pro bodová svítidla, takže pokud máte větší sbírku, budete určitě potřebovat více žárovek (1,3).

Zářivkové světlo

Jedná se o nejoblíbenější světlo pro pěstování sukulentů díky jeho účinnosti a schopnosti pokrýt velké sbírky pouze jednou žárovkou. Světlo, které vyzařuje, je bílé světlo s plným spektrem, ideální světlo pro sukulenty.

Zářivky jsou účinnější než žárovky, produkují 2-3x více světla a méně tepla. Dodává se také v různých velikostech.

Jak již bylo zmíněno, dokáže pokrýt větší plochu, ale pokud ji potřebujete pouze pro menší sbírku, je k dispozici také kompaktní zářivka (CFL) se stejnou účinností a světelným spektrem. Jedinou nevýhodou tohoto typu světla je, že jeho světlo se s věkem zhoršuje (1,3).

LED

LED diody jsou relativně nové. Jsou to světla s plným spektrem a ve srovnání s žárovkami a zářivkami vypadají přirozeněji. Jsou také účinnější a cenově dostupnější .

LED diody se mohou dodávat v malých rozměrech od svítidel až po větší soupravy typu HPS.

Vysokotlaký sodík (HPS)

V porovnání s předchozími svítidly je HPS osvětlení s vysokou intenzitou. Žárovky HPS vyzařují velmi jasné, nažloutlé světlo, podobné pouličním lampám. Žlutá barva tohoto světla je ideální pro vyvolání kvetení rostlin. HPS žárovky jsou také velmi účinné a mají dlouhou životnost. Jedinou jejich nevýhodou je nedostatek modrého světla, což má za následek hubené a vytáhlé rostliny. Proto se HPS světlo uplatňuje spíše ve sklenících jako doplňkové osvětlení k přirozenému slunečnímu světlu (2,3).

Halogenidy kovů (MH)

Metalhalogenidy jsou dalším vysoce intenzivním osvětlením. V porovnání s HPS vyzařuje toto světlo modřejší světlo a má spektrum podobné přirozenému slunečnímu světlu, což znamená, že může produkovat UV záření, ale není tak účinné jako HPS. Chladnější teplota tohoto světla je ideální pro vyvolání zeleného, listnatého růstu.

Účinnost MH je podobná účinnosti zářivkového světla, jen ve větším měřítku. U tohoto pěstebního světla je třeba dbát náležité opatrnosti, protože při nesprávné instalaci nebo při kontaktu s vodou může explodovat (2,3).

Jak nastavit pěstební světlo

Při nastavování pěstebního světla pro sukulenty musíte nejprve zvážit velikost své sbírky, typ pěstovaných sukulentů a způsob růstu rostlin. Znalost velikosti vaší sbírky vám pomůže určit počet žárovek, které budete potřebovat, zatímco znalost typu sukulentu a způsobu, jakým chcete, aby rostl, vám pomůže rozhodnout, jaký typ pěstebního světla použít.

Vyberte si doma prostor, kde bude vaše sestava v bezpečí. Pěstební světla by měla být nastavena shora, aby simulovala přirozené světlo. Hrubým vodítkem pro umístění světla je, že žárovky by měly být umístěny 60,96 cm nad rostlinou, protože vytvářejí více tepla, zatímco zářivky a LED diody mohou být umístěny ve vzdálenosti 30,48 cm až 15,24 cm . Vysoce intenzivní světla, jako jsou HSD a MH, budou vyžadovat vyšší umístění.

Nezapomeňte nastavit interval svícení a stmívání. Důležité je také měnit polohu pěstebních světel s ohledem na růst rostlin.

Pokud máte problémy s nastavením pěstebního světla, neváhejte se obrátit na výrobce, který vám poskytne konkrétní informace a pokyny.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.