Jak vyléčit hnilobu kořenů sukulentů

Sukulenty jsou považovány za jedny z nejsnadněji pěstovatelných rostlin a mnoho běžných druhů je často doporučováno amatérům a začátečníkům ve světě rostlin.

Je sice pravda, že sukulenty dokážou přežít (dokonce preferují) horko a sucho, a proto vyžadují minimální péči, ale je tu jeden notoricky známý problém, i ti zkušení se těžko vypořádávají s hnilobou kořenů.

Co je to kořenová hniloba?

Kořenová hniloba je onemocnění, ke kterému jsou náchylné všechny rostliny , zejména pokud je půda vlhčí, než by měla být. V případě sukulentů kořeny zčernají nebo zhnědnou, jsou měkké a kašovité a mohou dokonce vydávat nepříjemný zápach podobný zápachu rozkládající se zeleniny .

Kořenový systém je všeobecně známý jako ten, který je zodpovědný za příjem vody a ukotvení rostliny. Z prostorů mezi půdními částicemi však také přijímá kyslík pro podporu svých procesů, jako je fotosyntéza, dýchání, transpirace atd.

Když je vody příliš mnoho, půda se nasytí a vytlačí vzduchové pakety. Kořeny jsou zbaveny kyslíku a je jim znemožněno přijímat vodu, což pomalu vede k odumírání rostliny počínaje kořeny.

Hnilobu kořenů lze také přičítat patogenním příčinám, jako je houbová a bakteriální infekce, ale u sukulentů pěstovaných v interiéru se to stává jen zřídka, pokud není kontaminován již výchozí výsadbový materiál a použité nářadí.

Ačkoli se patogenům daří tam, kde je vysoká vlhkost, což nás přivádí zpět k vlhké půdě, je důležité správně určit, které z nich chorobu skutečně způsobily, aby bylo možné použít vhodné ošetření.

Příznaky a symptomy kořenové hniloby

Možná se ptáte, "jak poznám, že má můj sukulent kořenovou hnilobu?".

Hnilobu kořenů je na počátku onemocnění obtížné rozpoznat, protože podzemní část je ukryta v květináči. Nejčastěji je nemoc nevratná dříve, než ji rozpoznáme.

Obvykle horní část rostliny jako stonek a spodní listy průsvitně žloutnou a měknou a listy při sebemenším dotyku opadávají. Rostlina může viditelně zkolabovat, přičemž všechny její části jsou kašovité, v takovém případě se již nezotaví.

Pokud jste měli trochu štěstí a při přesazování jste narazili na počáteční stádium kořenové hniloby, zemina je nápadně mokrá a kořenový systém, který obklopuje, je tmavý a měkký na rozdíl od zdravých bílých a dlouhých kořenů s drobnými chlupatými kořenovými vlásky. Pokud již hniloba pokročila, může se zdát, že kořenový systém neexistuje nebo je mělký a tenký .

Jak zachránit sukulentní rostliny před hnilobou kořenů

Jak již bylo zmíněno, rozpoznat hnilobu sukulentů dříve, než je pozdě, je obtížné, zejména pro sukulentářské neofyty. Ale i v případě, že se choroba již projevila, existuje několik způsobů, jak zachránit to, co z rostliny zbylo. Zde je návod, jak vyléčit hnilobu kořenů:

Sušení na vzduchu

Pokud hniloba zasáhla pouze některé spodní listy, je velká šance, že rostlinu ještě můžete zachránit. Rostlinu opatrně vyrýpněte, uvolněte půdu kolem kořenů a nechte ji několik dní sušit na dobře větraném a světlém místě. Je nutné zachovat trochu zeminy, aby kořeny nevyschly.

Po vysušení kořeny opatrně opláchněte a zkontrolujte, zda nejsou hnědé, černé a kašovité rozkládající se. Odstraňte je odříznutím všech napadených částí a ponechte zdravé, bílé. Budete také moci zkontrolovat stonek a zjistit, zda hniloba pokročila.

Nechte rostlinu několik hodin vyschnout a poté ji přesaďte do zrnité směsi pro sukulenty. Uchovávejte na místě, kde je jasné nepřímé slunce, a zalévejte až po týdnu. Dále zalévejte důkladně a zřídka (jednou za dva týdny).

Zakořeňování na vzduchu

Sukulenty, jejichž kořeny již delší dobu zahnívají, budou mít průsvitně žluté nebo v horším případě hnědé až černé stonky a listy. Pokud je většina nadzemních částí stále zelená a neporušená, jediným způsobem, jak rostlinu zachránit, je odstranění shnilé části.

Rostlinu vytrhejte a zkontrolujte rozsah hniloby, odstraňte všechny zažloutlé a kašovité listy. Pomocí ostrého a sterilizovaného nože odřízněte stonek, dokud nezůstane pouze zdravá část. Shnilou polovinu zlikvidujte.

Sukulenty jsou známé tím, že vytvářejí vzdušné kořeny, takže stejně jako při množení nechte ránu rostliny vytvořit kalus a zahojit na místě, kde je dobrá cirkulace vzduchu. Zálivka není nutná.

Dbejte na to, aby byl stonek dostatečně obnažený, aby mohl vytvořit kořeny a mohl být snadno zasazen. V případě potřeby odstraňte spodní listy. Po několika týdnech až měsících by rostlina měla vytvořit dostatek zdravých kořenů a měla by být připravena k výsadbě.

Jak předcházet hnilobě kořenů

Hniloba kořenů, i když je patogenní, začíná a zhoršuje se při přemokření. Zlaté pravidlo při pěstování sukulentů v interiéru zní: "Když máte pochybnosti, nezalévejte". Je lepší se zaléváním ještě jeden nebo dva dny počkat a nechat půdu vyschnout, protože tyto rostliny se nazývají sukulenty z nějakého důvodu, mají ve svém systému dostatečnou zásobu vody.

Správné zavlažování

Sukulenty by měly mít před dalším zaléváním čas na vydechnutí a vyschnutí. Pro kontrolu, zda nepotřebují zavlažit, je stále praktická a účinná prastará technika, kdy do půdy zapíchnete alespoň 2,54 cm prst. Pokud se vám zdá mokrá nebo vlhká, nechte ji ještě několik dní vyschnout.

Sukulenty vydrží bez zálivky 10-14 dní. Ve skutečnosti můžete pokračovat v ponechávání suché půdy, dokud se některé listy nezačnou mírně kroutit. Jakmile je důkladně zalijete, opět se zkroutí. Důkladné zalévání znamená, že se voda aplikuje tak dlouho, dokud neprosákne dnem květináče.

Dobře propustná půda

Důkladné zalévání sukulentů však nebude fungovat, pokud je pěstební substrát špatně odvodněný. Sukulenty by měly být zasazeny do dobře provzdušněné, štěrkovité směsi půdy, aby měly přístup ke kyslíku a vodě, aniž by se utopily.

Dobrá směs půdy by měla obsahovat jak organické, tak anorganické látky. Můžete si vybrat jakýkoli dostupný nebo preferovaný materiál, ale směs by měla zůstat lehká a štěrkovitá, aby zadržovala dostatek vody a zároveň dobře odváděla vodu.

Doporučená směs je jeden díl organické hmoty (drcená kůra, kokosové vlákno, rašelinový mech atd.) ku dvěma dílům anorganického materiálu (pemza, drcená žula, perlit atd.).

Otvory v květináči

Správné zalévání a používání dobře propustné zeminy je zbytečné, pokud váš květináč nemá dostatečnou drenáž. Mnoho sukulentářských nováčků přesazuje svou rostlinu do efektních, dekorativních nádob, aniž by si uvědomili absenci drenážních otvorů.

Bez ohledu na materiál květináče by měl mít alespoň jeden otvor, nejlépe 3 otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat. Zabraňte stékání směsi do květináčů tím, že na dno květináče umístíte jemné pletivo jako filtr.

Pokud vás péče o sukulenty zajímá, podívejte se na tento návod, jak se zbavit moučných brouků na sukulentech.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.