Jak přesazovat kaktusy

Kaktusy jsou jedinečné rostliny, které upoutaly pozornost mnoha pěstitelů pokojových rostlin díky své schopnosti snášet a dokonce prospívat při zanedbávání. Nevyžadují mnoho zahradnických prací, zejména zalévání, ale čas od času je třeba provádět i jiné postupy, jako je například přesazování. Kaktusy rostou pouze o 5,08 až 12,70 cm ročně, ale jak rostou, budou potřebovat více prostředků, než kolik jich je v jejich květináči.

Pokud jste kaktusářský neofytik nebo jen hledáte způsob, jak své kaktusy přesadit, tento průvodce vám poskytne efektivní postup, jak to udělat a přitom se nezranit a udržet své pichlavé miláčky v nejlepší formě.

Proč byste měli kaktusy přesazovat

Stejně jako u sukulentů je přesazování a pěstování kaktusů občasné, ale nezbytné. Kaktusy jako Ariocarpus, Aztekium, Gymnocalycium atd. jako pomalu rostoucí rostliny nezabírají mnoho místa, zvláště když jsou založeny mladé. Navzdory jejich náklonnosti k zakořeňování se mohou jejich kořeny v květináči příliš zahltit, což jim zabrání přijímat živiny a vlhkost potřebnou k růstu.

Na druhou stranu existují rostliny jako Echinopsis, Opuntia, Cereus atd. které rostou rychleji, stejně jako většina pokojových kaktusů, a místo toho přeplňují nadzemní část. I to omezuje potenciál rostlin šířit se a prospívat.

Kromě toho se některé pokojové kaktusy mohou nacházet v kritických podmínkách, jako jsou kořeny trpící příliš zhutněnou půdou, špatnou drenáží nebo přemokřením, které zůstanou nepovšimnuty, dokud je nevykořeníte kvůli přesazení .

Přesazování kaktusů

Kdy kaktusy přesazovat

I když se kaktusy obvykle přesazují každé 2 až 3 roky, dobrý zahradník by měl přesto rostlinu pravidelně kontrolovat, aby zjistil, co potřebuje k optimálnímu růstu, a měl by mít na paměti výše uvedené situace, aby mohl včas naplánovat přesazení.

V ideálním případě by tyto rostliny měly být přesazovány během jara až začátku léta, kdy je počasí většinou příznivé, aby se minimalizoval tepelný stres. Nikdy je nepřesazujte v zimě, protože chlad brání zakořenění a kaktus může uhynout . Dospělé kaktusy by se také měly přesazovat pouze v nezbytných případech, protože jejich kořenové špičky jsou náchylnější k poškození.

přesazování kaktusů

Co potřebujete k přesazování kaktusů?

Většinou se přesazování kaktusů provádí proto, že přerostly svou nádobu nebo když jejich velikost dosáhla 1,25 palce od okraje květináče . Pro podporu lepšího růstu bude kaktus potřebovat správné materiály a pěstební médium.

Půda

Při přesazování kaktusů je zásadní kvalitní směs půdy. Měla by být zrnitá, dobře propustná a mírně kyselá, aby poskytovala optimální prostředí, kde se kořeny uchytí. Proto se doporučuje směs pro květináče složená ze 70 % z anorganických materiálů a 30 % z organických materiálů.

Mezi běžně používané anorganické materiály patří perlit, písek, štěrk a pemza, zatímco mezi nejběžnější organické materiály patří běžná zemina pro květináče, kokosové vlákno, kompost a rašelina. Zkušení zahradníci používají směs více než dvou materiálů, aby využili předností každého z nich. Například pemza je lehčí než písek, ale zajišťuje lepší provzdušnění, takže směs obou anorganických složek udrží médium stabilní a dobře odvodněné.

Míchání vlastní směsi do květináčů může být procesem pokusů a omylů, ale je nejlepší znát, co vašim kaktusům vyhovuje, aby byly zdravé. V případě pochybností jsou k dispozici komerčně dostupné směsi pro sukulenty a kaktusy, které můžete použít místo .

Nástroje

nářadí na kaktusy

Pro přesazování většiny rostlin postačí běžné zahradnické nářadí, ale při práci s kaktusy, které jsou známé svými glochidy nebo záludnými pichláči, budete potřebovat speciální nářadí a vhodné ochranné pomůcky.

Kromě běžné ruční lopatky, zahradnického nože a nůžek budete potřebovat pinzetu s dlouhou rukojetí, abyste odstranili drobné nečistoty mezi jehlicemi kaktusu, malý plochý kartáček, kterým očistíte listy a trny od nečistot, kuchyňský řemínek, kterým rostlinu přidržíte a zvednete, a pár kožených nebo izolepou omotaných rukavic, které vám pomohou rostlinu vybrat, aniž byste se zranili.

Květináč

V suché přírodě, kde kaktusy přirozeně rostou, mají tendenci rozšiřovat kořeny, aby se snadno dostaly k vláze nebo vodě, která se dostane do kontaktu s horní vrstvou půdy. Proto se pokojovým kaktusům dobře daří v širokých, mělkých nádobách. Existují také sloupovité kaktusy, které dávají přednost hlubším nádobám.

Při přesazování kaktusu použijte vhodnou nádobu o 1 až 2 velikosti větší, než byl jeho předchozí květináč. Tímto způsobem můžete vyhovět požadavkům rostliny a zabránit jejímu přemokření. Použitím větších květináčů riskujete, že se pěstební médium nevysuší rychleji, než by mělo, a nakonec rostlinu zabijete .

Mulčování / vrchní oblékání

Mulč nebo zálivka pro kaktusy je nejlépe anorganická nebo zrnitá, jako jsou oblázky, kameny a hrubý písek. Tyto materiály dokáží zachytit teplo a vlhkost, čímž zajišťují lepší půdní prostředí, na rozdíl od organických materiálů, které se v krátké době rozpadnou a mohou sloužit jako hostitelé chorob a škůdců.

Kromě toho, že jsou mulče dekorativní, pomáhají také při prosakování vody a zabraňují kontaktu těla nebo listů kaktusu s půdou.

Hnojivo

Kaktusům prospívá aplikace hnojiv, protože pomáhá zabránit šíření chorob a škůdců, podporuje kvetení a udržuje celou rostlinu zdravou. Na podzim se obvykle aplikuje hnojivo 5-10-5 s nízkým obsahem dusíku, které slouží pouze k udržení potřeb rostliny, nikoli k podpoře růstu.

Během zimy se nedoporučuje hnojit, protože rostlina by si měla v tomto extrémním stavu udržet zásoby. Dodání časově uvolněného hnojiva na jaře pomůže kaktus udržet .

transplantace kaktusu

Jak přesadit pokojový kaktus

  • 1. Kaktus zalévejte 2-3 dny před přesazením. Tak nebude půda při přesazování rozmočená a nerozpadne se a zároveň rostlina načerpala vodu, aby se udržela, než se vzpamatuje. Chcete-li rostlinu snadno vytáhnout, přejeďte nožem po vnitřní straně květináče.
  • 2. Připravte si novou nádobu tak, že se ujistíte, že je v ní dostatečný odtokový otvor. Na dno květináče položte vrstvu oblázků, přidejte asi centimetrovou vrstvu směsi pro květináče a pomocí rozprašovače zeminu mírně navlhčete. Odložte stranou a věnujte se kaktusu, který chcete přenést.
  • 3. Před manipulací s kaktusem si nasaďte kožené rukavice, abyste se chránili před poraněním. Mnoho zahrádkářů však zjistilo, že přitlačením kůže na rostlinu může dojít k přetržení ostnů nebo páteře, takže jinou technikou je použít několik stránek novin, složit je do jednoho pásu a jemně je omotat kolem kaktusu. Na straně by měl viset náhradní proužek, který bude sloužit jako rukojeť. Opatrně kaktus zvedněte a prohlédněte kořenový systém. Odstraňte hnědé a rozkládající se kořeny a poté kořenový systém lehce zamlžte.
  • 4. Pevně držte nový květináč a zasaďte kaktus na místo, pak okraje vyplňte směsí na květináče. Opakovaně zasuňte špičku lopatky kolem okrajů, abyste se ujistili, že v zemině nejsou žádné vzduchové balíčky, a přidejte další směs, abyste vyplnili mezery.
  • 5. Pomocí pinzety odstraňte kameny a nečistoty zachycené mezi jehlicemi a malým kartáčkem očistěte povrch kaktusu od nečistot. Drobné nečistoty uvízlé v malých prostorách v blízkosti areol můžete pomocí brčka vyfoukat a odstranit. Na vrchní část půdy přidejte oblázkový mulč a dbejte na to, aby byly kameny položeny rovně.
  • 6. Umístěte kaktus na jasně osvětlené místo, ale ne na přímé sluneční světlo. Nechte ji na tomto místě několik dní, než ji postupně vystavíte slunečnímu světlu. Po týdnu kaktus důkladně zalijte a před další zálivkou jej nechte zcela vyschnout. Tím zabráníte šoku pro obnovující se kořeny a poskytnete jim čas na usazení.

avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.