Rostliny Stapelia - skvělá volba pro vaši zahradu

Stapelie mají díky svému odpornému zápachu hnijícího masa pověst jedné z nejodpornějších kvetoucích rostlin. Nedovolte však, aby vás tato zapáchající skutečnost odradila od jejich zařazení do vaší sbírky rostlin.

Svůj odporný zápach vynahrazují úžasnými a nádhernými květy. A aby toho nebylo málo, péče o tyto zvláštní sukulenty je poměrně snadná.

Naučte se, jak z rostliny Stapelia vytěžit maximum díky těmto radám pro péči.

Co je to stapelie?

Stapelie je rod sukulentních rostlin z čeledi psinečkovitých, Apocynaceae. Jedná se o velký rod, který čítá více než 50 druhů. Tyto rostliny jsou běžně známé jako hvězdnicovité nebo mrchožravé rostliny.

Pocházejí z východní a jižní Afriky, kde se jim daří v suchém a vyprahlém prostředí. Ve volné přírodě je můžeme vidět růst v zákoutích, pod keři a někdy visí na skalním srázu .

mrchožravý kaktus

Stejně jako většina sukulentů jsou i mrchožrouti nízké, zelené a masité rostliny. Vyrůstají vzpřímeně z půdy v hustých trsech. Jejich čtyřhranné stonky jsou bez listů a po celé délce se táhnou tupé "zuby".

Na prudkém slunečním světle se vzpřímené stonky zbarví do červena. Tyto vlastnosti Stapélií často vedou k tomu, že jsou zaměňovány za Euphorbia nebo jiné kaktusy, ve skutečnosti jsou však příbuznější rostlinám rodu Hoya.

Tyto rostliny kvetou na podzim. Ve srovnání s jejich stonky jsou solitérní květy velmi nápadné a jejich velikost se pohybuje od 2,54 cm do 30,48 cm v průměru . Samotné květy jsou chlupaté a hvězdicovité. Mají různou barvu, od světle žluté se složitými červenými vzory až po téměř úplně karmínovou.c

Zajímavostí těchto květů je jejich vůně. Mrchožroutům se také říká mrchožroutské květy, protože otevřené květy vydávají zápach srovnatelný s pachem hnijícího masa. Tento zápach přitahuje mouchy, které pomáhají při opylování . Každý květ vydrží týden a v té době se začnou třepit a poté z rostliny opadají.

Páchnou všechny stapelie?

Odpověď zní ne. Ačkoli se většina rostlin rodu Stapelia vyznačuje nepříjemným zápachem, přesto se může zápach u jednotlivých druhů lišit. Větší druhy mohou vydávat výraznější hnilobný zápach, zatímco u menších druhů je zápach pouze jemný. Některé druhy mohou být dokonce voňavé .

květina stapelie

Oblíbené druhy stapélií

Tento rod ukrývá více než 50 druhů a každý z nich je krásný, ale některé z nich vynikají více než jiné. Zde jsou některé z oblíbených druhů hvězdicovitých sukulentů, které byste si mohli pořídit.

S. hirsuta

Tento druh má velmi chlupatý, tmavě červený květ, který kvete do šířky 5,08 cm - 15,24 cm . Je velmi variabilní s několika poddruhy a hybridy.

S. grandiflora

Tento druh se vyznačuje tmavě červeným až tmavě fialovým květem s purpurovými chloupky. Květ hvězdicovitého kaktusu má rozpětí 2,54 až 12,70 cm v průměru.

S. gigantea

Tento druh, známý jako rostlina Zulu, má jeden z největších květů, jehož květy dosahují rozpětí až 22,86 cm v průměru. Samotné květy jsou ohromující, mají žluté a červené zbarvení a chlupaté okraje.

S. scitula

Na rozdíl od S. gigantea má tento druh jeden z nejmenších květů, jeho tmavě červené květy dosahují pouze do průměru 7,62 cm.

S. leendertziae

Tento druh, známý také pod názvem Černé zvonky, se vyznačuje velmi výrazným zvonkovitým květem s tmavě kaštanovou barvou.

S. flavopurpurea

Tento druh, který ze skupiny vybočuje, je nejneobvyklejší svými malými zelenými květy, které voní po včelím vosku namísto obvyklé vůně hnijícího masa.

hvězdicovitý kaktus

Jak pečovat o hvězdicový kaktus

Ačkoli se rostliny rodu Stapelia pěstují poměrně snadno, jejich nároky na růst se přesto mohou u jednotlivých druhů lišit. Některé druhy mohou vyžadovat více péče než jiné a mohou se ukázat jako náročné, ale obecná péče je stále stejná.

Přečtěte si tyto tipy pro péči o stapelie a zjistěte, jak udržet tyto neobvyklé rostliny v krásném stavu.

Kolik světla potřebují rostliny Stapelia?

Přestože jsou stapelie zvyklé na pouštní prostředí, je nejlepší pěstovat tyto rostliny na zastíněném místě, kde mohou dostávat hodně jasného, nepřímého slunečního světla. Dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu záření může rostlinu poškodit, ale také může vyvolat krásný narůžovělý odstín na stoncích.

Toho docílíte tak, že necháte rostliny nasávat sluneční světlo po dobu 4 hodin. Ranní světlo je pro sukulenty vhodnější, protože světlo v těchto hodinách je jemnější ve srovnání s odpoledním sluncem .

Jak často byste měli zalévat stapelie?

Obecné pravidlo pro zalévání sukulentů zní: půdu namočte a pak se zaléváním počkejte, dokud půda zcela nevyschne. Rostliny zalévejte střídmě, tyto rostliny jsou dobře přizpůsobeny podmínkám sucha, takže se nemusíte bát, že byste rostliny podmáčeli.

Tyto rostliny jsou velmi náchylné k plísním a hnilobě, proto dbejte zvýšené opatrnosti, abyste je nepřelévali .

Jaká je optimální teplota a vlhkost pro Stapélii?

Rostliny rodu Stapelia upřednostňují teplé prostředí s nízkou až střední vlhkostí. Může se jim dařit i při pokojové teplotě, ale nejlépe rostou při teplotě kolem 25-35oC (77-95oF). V zimě udržujte teplotu 50-56oF (10-13oC) .

Jaký je nejlepší květináč/pěstební substrát pro Stapelie?

Tyto rostliny se nejlépe pěstují v dobře propustné půdě s trochou organické hmoty. Komerční směs pro kaktusy a sukulenty může být vhodná, ale můžete si vytvořit vlastní ze stejných dílů směsi pro květináče a pemzy nebo perlitu .

Potřebuje Stapelie hnojivo?

Během aktivního růstu (na jaře) je třeba hvězdicovité kaktusy jednou měsíčně přihnojovat dvakrát zředěným hnojivem pro kaktusy.

Nezapomeňte se podívat na náš seznam kaktusů k pěstování.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.