Jak pěstovat pryšec (Euphorbia mili)

Hledáte snadno množitelnou, na údržbu nenáročnou a barevnou rostlinu do své zahrady? Pokud ano, je načase zvážit, zda se nenaučit pěstovat trnovník akát neboli pryšec (Euphorbia milii).

Tento druh roste a kvete častěji v létě nebo na jaře, ale přesto se mu daří celoročně. Po celý rok tak budete mít na zahradě nebo doma živé a zdravé pokojové rostliny.

Tento druh pochází z Madagaskaru a má za sebou bohatou historii přirozeného křížení s jinými rostlinami, ze kterého vznikly jedinečné sukulentní keře. Například místo toho, aby vytvářely pouze jasně žluté nebo červené květy, některé odrůdy a kultivary vytvářejí světle růžové, bílé nebo krémové barvy, které se mohou v průběhu sezóny měnit.

V tomto článku jsme pro vás připravili průvodce vším, co potřebujete vědět o trnkové koruně.

Fakta o rostlinách:

Vědecký názevEuphorbia milii
Obecné názvyKristova rostlina, Kristův trn
Čeleď:Euphorbiaceae
Typ rostlinyVenkovní nebo pokojová rostlina, ostrožka
Výška a šířkaVýška 1,52 m - 1,83 m (v zemi původu), 2-3 fit. Výška (pokojová rostlina), šířka 0,30 m - 0,91 m (v interiéru), šířka 0,30 m 15,24 cm - 0,91 m.
PůvodMadagaskar
Barvy květůZelené květy uzavřené červenými nebo žlutými listeny, pastelové barvy (v závislosti na kultivaru)
Barva listůJasně zelená
Expozice na slunciNepřímé slunce (v interiéru), plné slunce (venku), částečný stín (pokud žijete v extrémně horkém podnebí).
Typ půdy a pHSuché až středně vlhké, dobře odvodněné půdy, kyselé, zásadité nebo neutrální (5,0-7,0)
Zvláštní vlastnostiKvěty kvetou po celý rok, listy opadávají cyklicky (kolem zimy), má dlouhé trny, které mohou být nebezpečné pro domácí zvířata, preferuje nízkou vlhkost, jedovatá pro lidi i zvířata (podráždění kůže, nevolnost, zvracení, průjem)

Jak pěstovat trnovník akát

Pokud hledáte všestrannou rostlinu, trnová koruna by mohla být pěkným doplňkem vaší sbírky. Tento druh můžete pěstovat na záhonu, jako okrajovou solitéru, živý plot nebo v nádobě.

Navíc je můžete pěstovat v interiéru i exteriéru. V každém případě jim jen musíte zajistit průchodnost slunečních paprsků.

E. milii může růst i celoročně. Jinými slovy, můžete je vysadit, kdykoli budete chtít. Jejich preferovaným obdobím je jaro, ale stále dobře rostou i v ostatních ročních obdobích. Pokud ji plánujete pěstovat v horkém létě, zajistěte, aby byla E. milii kolem poledne v polostínu.

Bez dalších řečí se pojďme podívat na to, jak tuto odolnou rostlinu pěstovat.

Množení

Nejvhodnější doba pro řízkování je v jarních a letních měsících, kdy aktivně prospívá. Tuto rostlinu můžete množit i ze semen, ale efektivnější je braní řízků. Oběma možnostem se budeme věnovat v následujících kapitolách.

Množení z řízků:

Před řízkováním za účelem množení mějte na paměti, že šťáva, která vytéká ze stonků a listů E. milii, je extrémně lepkavá a při požití jedovatá. Je důležité nosit rukavice a při odřezávání stonků a listů se nedotýkat očí a úst.

Vezměte 7,62 cm - 10,16 cm dlouhý řez. Řízky položte na noviny na chladné a suché místo. Tím podpoříte růst kořenů. Tento proces obvykle trvá několik dní, dokud odříznuté konce listů nezkalí (neztvrdnou).

Jakmile řízky uschnou a ztvrdnou, můžete je začít množit.

Doporučuje se množit spíše z řízků než ze semen, protože tento proces trvá kratší dobu, vyžaduje méně řízení a má větší šanci zakořenit. Půda pro řízky musí být tvořena stejným dílem vlhké rašeliny a písku. Půda musí umožňovat řádné větrání a musí být dobře odvodněná.

Připravte si květináč o šířce 10,16 cm až 12,70 cm a vezměte si z něj několik odrostlých řízků, které jste si odložili stranou. Pak kalus jemně zatlačte do půdy tak, aby asi polovina řízku vyčnívala z půdy. Půdu udržujte lehce vlhkou a nádobu postavte na místo, kam dopadá dostatek nepřímého slunce. Množení obvykle trvá 3 až 4 měsíce, takže buďte trpěliví a těšte se z toho, jak E. milii roste.

Množení ze semen:

Semena je třeba vysévat ihned. Semena vysejeme a poté lehce zasypeme zeminou. Půdu udržujte vlhkou a zároveň semena zakryjte průhledným plastovým víčkem. Doporučuje se umístit pod květináč vyhřívací podložku, ale není to nezbytně nutné. Umístění vyhřívací podložky pod nádobu výrazně přispěje ke zdraví a růstu rostliny, ale pokud vyhřívací podložku nemáte, postačí, když budete mít semena na jasně osvětleném místě.

Dbejte na to, abyste semínka uchovávali na místě, kam na ně dopadá dostatek světla. Jakmile začnete pozorovat, jak malé rostlinky klíčí, můžete odstranit průhledné plastové víčko a udržovat povrch vlhký. Přesazovat můžete, až vyrostou listy.

Půda

Tyto sukulenty jsou extrémně nenáročné na péči o půdu. Potřebují dobře propustnou, kyselou až neutrální půdu.

Nejlépe funguje organická půda, takže pokud si chcete vymyslet vlastní půdní směs, klidně to udělejte! Ujistěte se, že vaše půda obsahuje stejný díl rašeliny, kompostu nebo organického hnoje smíchaného s pískem, křídou nebo hlínou. Štěrk se nedoporučuje, protože má pro většinu rostlin příliš drsnou strukturu. Jinými slovy, smíchání se štěrkem by mohlo ovlivnit kořeny.

Pokud jde o vlhkost půdy, je důležité nechat ji mezi zálivkami vyschnout, aby nedošlo k přemokření rostliny nebo hnilobě kořenů.

Řezání

E. milii se naštěstí snadno stříhá! Rostlinu můžete zastřihnout do libovolné velikosti, tvaru nebo výšky. Mějte na paměti, že stonky i listy mají extrémně lepivý sliz podobný šťávě, který při řezu vytéká. Kromě toho má tato rostlina ostny a trny, takže při manipulaci s ní (zejména při stříhání!) na ně dávejte pozor.

Poté, co jste zkontrolovali, očistili a nabrousili vybraný nástroj, ujistěte se, že jste stonek uřízli v místě jeho vzniku. Jinými slovy, řežte co nejdále od místa, kde původně začal růst. Tím zabráníte nerovnoměrnému růstu všech vašich stonků dohromady.

Odříznuté stonky řádně zlikvidujte a sledujte, jak se vaše čerstvě zastřižená trnová koruna vrátí plnější!

Přesazování a přesazování

Chcete-li přesadit nebo přesadit rostlinu E. milii, která se příliš rozrostla, jemně obtočte základnu rukou v rukavici a druhou rukou uvolněte část zeminy kolem rostliny. Poté můžete rostlinu opatrně vytáhnout.

Poté, co rostlinu z květináče uvolníte, jemně setřeste přebytečnou zeminu z listů a prsty očistěte kořeny od staré zeminy. Když rostlinu umístíte do jejího nového domova, zasaďte ji o palec nebo 5,08 cm níže, než seděla ve starém květináči. Poté vyplňte přebytečný prostor kolem kořenového balu zeminou. Vyplňte ji zeminou a pevně ji upěchujte.

trnová koruna

Jak pečovat o trnovník korunní

Protože je E. milii poměrně nenáročná na údržbu, je péče o ni poměrně snadná. Podívejme se, co tato rostlina potřebuje, aby se jí u vás doma nebo na zahradě dařilo.

Zalévejte

Kaktus trnitý nepotřebuje ke svému životu pravidelnou zálivku. Ve skutečnosti, pokud rostlinu přeléváte, může to způsobit hnilobu kořenů, vadnutí listů a květů a žloutnutí listů.

E. milii se doporučuje zalévat, když půda vyschne. Obvykle trvá 2-3 týdny, než půda zcela vyschne. Po uplynutí této doby můžete zalévat. Přesto tato rostlina v zimních měsících vodu potřebuje jen zřídka. Nadměrné zalévání v chladných měsících může být pro tuto rostlinu potenciálně smrtelné.

Celkově jednoduše hlídejte půdu. Pokud je vyschlá, můžete ji následně zalít.

Sluneční světlo

Těmto rostlinám sluneční světlo prospívá. Jasné slunečné dny jim nejsou cizí. Pokud je umístíte do interiéru, ujistěte se, že jsou u jasného, slunného okna, na které dopadá sluneční světlo po většinu dne. Podobné osvětlení je nutné i na terase.

Pokud nemáte okno, ke kterému dopadá po celý den dostatek slunce, můžete nepřímé světlo kombinovat s umělým osvětlením. I když nejlepší je mít je pokud možno na přirozeném slunečním světle. Pro pěstování venku se této rostlině daří dobře na celodenním slunci. V horkých letních měsících udržujte E. milii v poledne částečně zastíněnou.

Teplota a vlhkost

Trnovník akát snese téměř jakoukoli teplotu, ale skutečně se mu daří při mírných teplotách ( 12,78 °C - 26,67 °C ). Pokud nežijete v oblasti, kde teplota trvale klesá pod 1,67 °C , mohou tyto rostliny růst při téměř jakékoli teplotě.

Tyto rostliny mají rády nízkou vlhkost vzduchu. Pokud tuto rostlinu chováte v interiéru, bylo by dobré ji lehce postříkat rozprašovačem, i když to není nutné, pokud nejsou extrémně suché podmínky.

Hnojivo

Nadměrné hnojení může negativně ovlivnit zdravotní stav E. milii. Při přehnojení mohou květy a listy změknout. Když už hnojíte, mělo by to být hnojivo, které je dobře vyvážené.

Hnojit můžete během jarních a letních měsíců. Vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem mikroživin, protože rostlina na minerály, jako je například bór, reaguje negativně.

Škůdci a choroby

Ačkoli je E. milii relativně odolná vůči škůdcům a chorobám, stále existuje 2 až - 5, na které je třeba dávat pozor.

Skvrny na listech

Skvrny na listech jsou malé, odbarvené skvrny, které se objevují na některých listech vašich rostlin. Skvrny mají obvykle hnědou nebo žlutou barvu a obvykle je způsobuje houbová nebo bakteriální infekce.

Hniloba kořenů

Kořenovou hnilobu je těžké odhalit, protože se vyskytuje pod povrchem půdy. Přesto ji lze identifikovat, když si pečlivě prohlédnete kořeny rostliny. Kořeny se při napadení obvykle zbarví do hněda a změknou. Toto onemocnění je obvykle způsobeno přemokřením.

Botrytis Blight

Botrytis blight je šedě zbarvená houba, která se může objevit na květech, pupenech nebo listech rostliny. Když je rostlina napadena, její květy obvykle zhnědnou a rychle uhnijí. K tomuto onemocnění obvykle dochází v důsledku houbové nebo bakteriální infekce.

Mealybugs

Mealybugs jsou malí, bíle zbarvení broučci, které na rostlinách těžko odhalíte. Obvykle se objevují kvůli nadměrné vlhkosti uvnitř rostliny nebo v jejím okolí. Podobně jako mouční brouci působí šupinovky, roztoči a třásněnky, které mohou vážně poškodit listy rostliny, a pokud je neošetříte, mohou vaši rostlinu zahubit.

Běžné odrůdy a kultivary

Existuje několik různých odrůd trnovníku, které nabízejí různě zbarvené květy. Například pěstitelé v Německu tuto rostlinu přirozeně zkřížili a vytvořili odrůdy jako Samona a Gabriella.

Kromě těchto dvou odrůd existují také Rosalie, Volcanus a Saturnus. Všechny tyto odrůdy jsou formou kalifornského hybridu s listy, které jsou zelenější a bujnější, spolu se zářivějšími barvami květů.

Vzhledem k poptávce po zářivých barvách, které tato rostlina nabízí, se všude (zejména v Thajsku) pěstují a vyvíjejí velmi žádané kultivary. Short-and-Sweet a Mini-Bell byly různé kultivary, které byly pěstovány tak, aby byly kompaktní a "trpasličí".

Existují také kultivary s pastelovými odstíny, které kontrastují s výraznými barvami tradiční červené nebo žluté:

  • "Jingle Bells" má jemně růžovou barvu s červeným nebo zeleným nádechem.
  • "New Year" má žluté listeny, které s přibývajícím věkem přecházejí do červené.
  • "Pink Christmas" má růžové květy s komplementárními červenými pruhy.

Závěr

Pokud hledáte nenáročnou kvetoucí rostlinu do své sbírky, může být trnová koruna pro vás ta pravá. Můžete je vysadit jako živý plot, okrajové rostliny, keře, hrnkové rostliny nebo výrazný prvek do zahrady. V závislosti na odrůdě nebo kultivaru, který si přejete, nabízejí květy pěkný barevný nádech do každého domu nebo zahrady.

E. milii se může dařit téměř kdekoli. Pokud žijete v silně zimní oblasti, můžete ji stále udržovat jako pokojovou rostlinu. Více informací o tom, kde ji koupit, získáte v místní školce!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.