Jak pěstovat kaktus stařec a jak o něj pečovat

Trny jsou jedním z poznávacích znaků kaktusů. Obvykle se objevují jako špičaté výčnělky pokrývající tělo kaktusu, takže rostlina vypadá hrozivě, i když charakteristicky fascinujícím způsobem.

Ne všechny kaktusy jsou však pokryty pichlavými trny. Některé druhy mají méně hrozivý vzhled, jako například kaktus stařec. Díky jedinečné morfologii svých ostnů je rostlina stejně okouzlující jako stařecká chundelatá hříva.

Pokud plánujete zařadit tento kaktus do své sbírky, zde je několik informací, jak se s kaktusem Old Man seznámit a jak jej pěstovat a pečovat o něj.

Co je Cephalocereus senilis?

Kaktus Cephalocereus senilis, který patří do čeledi Cactaceae, se vyznačuje masitým sloupovitým zeleným až modrozeleným tělem, které v přirozeném prostředí pomalu dorůstá výšky až 15 metrů. Kvůli hmotnosti žebernatého stonku roste tato rostlina nevětvená, ale často vytváří trsy bazálních stonků .

Pochází z východního Mexika, konkrétně ze států Guanajuato a Hidalgo, kde se rostlině daří v půdě bohaté na vápno . Dospělé rostliny staré asi 10-20 let vytvářejí v létě několik trubkovitých květů růžové, žluté nebo bílé barvy, které tak pozoruhodně vyniknou na pozadí chundelatých bílých trnů. Mohou se proměnit v drobné plody stejné barvy pokryté zlatými chloupky.

To, co tento kaktus odlišuje, je tvorba jemných bílých ostnů připomínajících chloupky, které pokrývají celou rostlinu během jejího juvenilního stádia. Připomíná to stříbrné vlasy starého muže, odtud pochází i běžné názvy: Old Man Cactus, Old Man of Mexico, Bearded Cactus, Grandfather Cactus nebo Fuzzy White Cactus.

Tato modifikovaná vlastnost je obrannou reakcí kaktusu na extrémní horko a mráz. Chlupaté ostny tančí s větrem a vytvářejí iluzi měkkosti, ale pod těmito radiálními ostny jsou pichlavé žluté centrální ostny.

Kaktus s věkem ztrácí svůj bílý plášť, proto v přírodě na vysokých dospělých kaktusech Old Man jen zřídka pozorujeme chlupaté trny .

Použití v krajině a zahradě

Vlnité trny a nápadná bílá barva kaktusu Old Man of Mexico z něj snadno udělají výrazný akcent v zahradě. Spolu s kulovitými a sloupovitými kaktusy vytvoří tato rostlina výrazný prvek v krajině s pouštní tematikou. Je také výrazným doplňkem pokojové sbírky kaktusů .

Pro svůj výjimečný vzhled se stal kaktus Old Man oblíbenou pokojovou rostlinou. V současné době je však ve svém přirozeném prostředí zařazen na seznam ohrožených druhů, takže pytláctví je přísně zakázáno. Rostliny dostupné na trhu se místo toho pěstují množením.

Kaktus stařec Péče a tipy pro pěstování

kaktus stařec

Požadavky na růst

Stejně jako ostatní kaktusy vyžaduje kaktus vousatý pouze občasnou zálivku. Pěstuje se v podmínkách podobných poušti, snese i extrémní sucho, ale hrnkové exempláře budou potřebovat pravidelnou zálivku ve spojení s dobře propustným substrátem s vysokým obsahem minerálů. Před důkladnou zálivkou se ujistěte, že je půda zcela suchá, obvykle každé 2 až 3 týdny, v závislosti na ročním období i méně v zimě.

Tento kaktus se nejlépe pěstuje na plném slunci, které nejen posiluje vzpřímený růst rostliny jako kaktusu, ale také udržuje chundelaté trny dlouhé a silné. Díky této vlastnosti je rostlina tolerantní k vysokým teplotám, ale přijde-li zima, kaktus Old Man vydrží pouze do -1,11 °C (-1,11 °C).

Množení a údržba

Množení kaktusu Old Man of Mexico se obvykle provádí tradičním výsevem semen a řízky, ale moderní technologie umožňují množení pomocí tkáňových kultur. Řízkováním je stále hojně používanou metodou, kdy se množitelé získávají ze stonku. Umožnění tvorby kalusu před výsadbou do půdy podporuje tvorbu kořenů a zabraňuje rozpadu.

Přestože je známo jen málo škůdců a chorob, které tento kaktus napadají, je stále náchylný k občasnému napadení moučnými brouky a šupinatým hmyzem, zejména v tropech. Postřik jemným mýdlovým roztokem a ruční odstraňování jsou adekvátními postupy k jejich potlačení.

Hniloba kořenů je častým problémem, se kterým se při pěstování kaktusů setkáváme. Často souvisí se špatnou drenáží a přemokřením, a jakmile rostlina vykazuje příznaky a symptomy, může být již obtížné ji zachránit.

Ujistěte se, že je kaktus vousatý zasazen do správné směsi kaktusové zeminy umožňující správnou drenáž a provzdušnění kořenů.

C. senilis bude také potřebovat ochranu před mrazem, proto většina venkovních pěstitelů používá lehké materiály, jako jsou polystyrenové kelímky k zakrytí choulostivé špičky kaktusu .


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.