Echeveria 'Black Prince' - sukulent, který lze pěstovat v interiéru

Většina barevných sukulentů se v přírodě nevyskytuje. Jsou pilným, ale někdy i náhodným výsledkem různých pěstitelských a šlechtitelských postupů a jejich dosažení obvykle trvá roky. Tyto sukulenty jsou nejen vizuálně atraktivní, ale také odolné rostliny, protože jsou výsledkem kombinace žádoucích vlastností rodičovských rostlin.

Jedním z barevných sukulentních hybridů, který se proslavil jako pokojová rostlina, je Echeveria 'Black Prince', která se poprvé objevila počátkem 70. let. Tento úspěšný sukulent dodnes udivuje svým bujným růstem a úžasnými tmavými listy a vzory.

Přinášíme vám zajímavosti o této půvabné echeverii a také několik tipů pro její domácí pěstování.

Co je to 'Black Prince'?

Echeveria 'Black Prince' patří do čeledi Crassulaceae neboli rozchodníkovitých. Vyvinul ji Frank Reinelt v Kalifornii a vznikla křížením dvou odlišných sukulentů pocházejících z Mexika .

Tento kříženec vznikl opylením E. shaviana (mexické slepice), z níž získal své jemné listy, s E. affinis (černá echeverie), která je zdrojem jeho jedinečné černé barvy.

Jedná se o růžicovitý sukulent, který vyrůstá v kompaktním obrazci tenkých, ale masitých trojúhelníkovitých tmavých listů. Tyto listy začínají zeleně a stárnou do sytě vínově hnědé, tak tmavé, že je téměř černá. Spodní listy jsou širší a časem se u nich vytvoří žluté okraje .

'Black Prince' je pomalu rostoucí trvalka, ale může dorůst až do výšky 30 cm, zejména pokud je vysazena na zemi. Po dozrání vytváří dlouhotrvající krátké dužnaté stonky malých sytě červených květů obvykle na podzim až začátkem zimy, stejně jako květní úbory s odsazením .

Použití v krajině a zahradnictví

E. 'Black Prince' je vynikající hrnková rostlina, kterou lze pěstovat i v interiéru. Kvůli nápadnému kontrastu se často vysazuje do miskových zahrad se světlými a zelenými sukulenty, jako jsou Aeonium a Peperomia .

Tento sukulent je také dobrým půdopokryvným rostlinou nebo akcentem v zahradě, zejména tam, kde je plný sluneční svit. Protože se jedná o stálezelenou rostlinu odolnou vůči suchu, poskytuje barvu a život v zahradě po celý rok a velmi dobře se uplatní ve skalce .

'Black Prince' se používá také v moderních kyticích, v nichž se používají živé rostliny. Květy a tmavé listy jí dodávají elegantní a jedinečný vzhled, díky čemuž je oblíbená mezi klienty, kteří hledají novinky.

echeverie černý princ

Echeveria 'Black Prince' Tipy pro péči

Požadavky na růst

Echeverie jsou typické sukulenty vyžadující plné slunce. 'Black Prince' snese i polostín, ale pro dosažení sytého zbarvení listů potřebuje dobré sluneční světlo .

Pro tuto rostlinu je ideální dobře propustná půda složená ze 60-70 % z minerálního materiálu a 40-30 % z organického materiálu, protože kořenový systém potřebuje ukotvení, ale zároveň drenáž a provzdušnění.

Má nízké nároky na vodu a je extrémně odolná vůči suchu, takže zavlažování je občasné. Během jara až léta je potřeba zřídka, ale pravidelně zalévat, jen aby se udržela půdní vlhkost a zachoval se turgidní charakter listů.

'Black Prince' je mrazuvzdorná do -3,89 °C (-4 °C). Nejlepší je mít rostlinu v květináči v interiéru, kde lze regulovat teplotu. V zimě nezalévejte, v případě potřeby střídmě, zejména ty, které jsou vysazeny pevně venku .

Rozmnožování a údržba

Stejně jako většina hybridů se tento sukulent neosvědčí ze semen, takže nejčastějším způsobem množení je vegetativní způsob. Obvykle z odnoží a listů .

Přestože 'Black Prince' roste pomalu, poměrně snadno zakořeňuje. Pěstitelům často stačí ponechat listové řízky na porézním a vlhkém substrátu a po týdnu se začnou tvořit kořeny.

Sukulenty, jako je Echeveria, vytvářejí nádherné květy, které mohou rostlinu vyčerpat, což má za následek vřetenovitý růst. Přestože zářivé květy dodávají rostlině ještě atraktivnější vzhled, seříznutí květních stvolů je dobrým způsobem, jak udržet energetické zásoby rostliny, aby si zachovala kompaktní tvar a vytvářela také odnože. Nic nepřijde nazmar, protože z listů ze stonku se stále mohou vyvíjet i nové rostliny.

Na tmavých listech rostliny 'Black Prince' se objevují skvrny od vody, proto abyste tomu u rostlin pěstovaných v nádobách v interiéru předešli, používejte při zavlažování vodu bez minerálů nebo destilovanou vodu. Nebo listy jemně očistěte kouskem suchého hadříku .

Často kladené dotazy

How big does a ‘Black Prince’ get?

'Black Prince' je sukulent nízkého vzrůstu, obvykle tvoří růžice široké 3 palce (8 cm), ale může dosáhnout výšky až 30 cm, hlavně proto, že vytváří vrcholové odnože.

Why is my black succulent turning green?

Tmavé zbarvení tohoto sukulentu se zvýrazní na jasném plném slunci. Při pěstování ve stínu má tendenci zesvětlovat. Všimněte si také, že mladé listy se objevují zelené, takže pokud je váš 'Black Prince' zelený, zejména uprostřed, pravděpodobně se vyvíjejí nové listy.

What does an overwatered Echeveria look like?

Obecně platí, že přemokřené sukulenty mají žluté až hnědé spodní listy, které jsou při stisknutí bez námahy kašovité. V závažných případech jsou všechny listy průsvitné a střed růžice uhnilý. Kontrolu časného nástupu přemokření lze provést podle toho, že půda zůstává rozmočená a kořeny jsou po odkrytí měkké a slizké. Přesaďte ji co nejdříve, použijte dobře propustnou směs zeminy a ujistěte se, že drenážní otvory nejsou ucpané.

Is Black Prince succulent rare?

'Black Prince' se stal oblíbenou pokojovou rostlinou. Poměrně snadno se množí a pěstuje a je běžně k dostání v mnoha školkách a obchodech s rostlinami. Hůře se však shánějí pestré druhy, které jsou novějším přírůstkem na trhu.

Prohlédněte si další druhy Echeverií a další sukulentní rostliny, které můžete pěstovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.