Kaktus dračí ovoce - skvělý kaktus do domácnosti

Kaktusy se díky svému špičatému vzhledu jeví jako nebezpečné rostliny. Ve skutečnosti je to jeden z jejich obranných mechanismů - odehnat většinu živočichů, kteří se je pokusí zkonzumovat.

Protože jsme však lidé dobrodružné povahy a máme potřebu přežít, je skupina kaktusů zkoumána pro své stravitelné vlastnosti.

Několik druhů kaktusů skutečně nabízí jedlé části, které se dnes používají v mnoha lahodných pokrmech, z nichž nejoblíbenější je kaktus dračí ovoce.

Tento kaktus poskytuje nejen potravu, ale i okrasné a funkční účely v krajině. Pokud hledáte rostlinu, která by obohatila vaši jedlou krajinu nebo vaši domácí sbírku kaktusů, je tento zvláštní kaktus určen právě vám.

Co je to kaktus s dračím ovocem?

pupeny dračího ovoce

Kaktus Dragon Fruit může znít jako mýtus, ale ve skutečnosti existuje a pochází ze Střední a severní části Jižní Ameriky. Vědecky se nazývá Hylocereus undatus a je jedním z mála kaktusů, které jsou epifytické i suchozemské .

Své obecné jméno dostala rostlina podle šupinatého vzhledu růžových, červených, broskvových, někdy i žlutých plodů, které mohou vážit až 0,91 kg.

Díky jedlým plodům je tento kaktus oblíbený po celém světě a používá i další názvy, jako je pitaya, noční kvetoucí cereus, kráska noci, selenicereus undatus, běloplstnatá pitahaya atd....

Tento kaktus má trojboké sukulentní kloubové stonky s malými ostny, které se rozbíhají po okrajích, a vláknité vzdušné kořeny, které umožňují rostlině přilnout k povrchu .

Navzdory rozložitému habitu může každá rostlina ve volné přírodě s oporou stromů, keřů a skal dosáhnout úctyhodné výšky 9,14 metru.

růžové dračí ovoce

Hylocereus undatus je považován za nejnápadnější kaktus, protože v létě vytváří 12 in (30 cm) voňavé květy s bílými okvětními lístky, velkou žlutou tyčinkou a mnoha tyčinkami. Mohutný květ kvete v noci a vydrží jen od soumraku do svítání, ale po opylení se promění v exotický šupinatý plod o velikosti 10 až 15 cm (4 až 6 palců) s hustou bílou dužinou uvnitř plnou drobných černých semen .

Jak pěstovat a pečovat o rostlinu dračího ovoce

květ dračího ovoce

Požadavky na růst

Pitaje dobře dozrávají na jasném slunci, ale mohou růst i v polostínu. Stejně jako tropické liány pod korunami stromů by se měly šplhat po stromech, aby byly dobře osluněné. Vytvářejí dokonce kolonie a díky váze svých masitých stonků mohou stromy i povalit.

Jako epifytický kaktus nepotřebuje tato rostlina mnoho vody. Protože využívá vlhkost převážně ze vzduchu, stačí ji pravidelně mlžit nebo postřikovat vodou. Při pěstování v půdě rostlině prospěje volně drenážovaný kompost s asi 10 až 30 % písčitých půd. V zahradách na mořském pobřeží snáší i sůl .

Podmínky pro pěstování kaktusu Dragon Fruit by měly být v zimě spíše suché, protože přílišná vlhkost vede k zahnívání. Není tolerantní k mrazu, vyžaduje optimální teplotu 20,00 až 30,00 °C (20 až 30 °C). Při nižších teplotách pitaya neplodí .

Škůdci a choroby

Kaktusy s dračím ovocem jsou náchylné ke škůdcům běžným pro všechny dužnaté rostliny. Na stoncích a plodech kaktusů pěstovaných v interiéru se často vyskytuje savý hmyz, jako jsou mouchy, mšice a šupiny.

Jakmile škůdce zpozorujete, měli byste je ošetřit jemnými mýdlovými roztoky nebo zředěným alkoholem.

Rostliny pěstované pro potravinářské účely, zejména ve velkém měřítku, jsou náchylné k napadení třásněnkami. Ekologický přístup většiny zemědělců k jejich hubení spočívá v používání přirozených nepřátel škůdce, jako jsou berušky a larvy chroustů. Tento hmyz je spíše prospěšný než škodlivý a používá se jako biokontrolní činitelé v zemědělství .

Rozmnožování a údržba

Množení rostliny Belle of the Night probíhá stejně jako množení většiny rozvětvených kaktusů, tedy semeny a řízky. Ačkoli se dává přednost řízkům před semeny, protože netrvá dlouho, než se vytvoří zakořeněná rostlina, a také mají vlastnosti mateřské rostliny .

Řízky se odebírají z rozvětvených stonků, obvykle o délce 4 až 8 palců (10 až 20 cm).

Poté, co se řízky nechají 1 až 2 dny zahojit, se zasadí do směsi pro květináče z 1 dílu suchého kravského hnoje, 1 dílu kompostu a 2 dílů písku. Umístění nově zasazených rostlin v květináčích do stínu jim umožní rychle zakořenit.

Trvá několik měsíců až rok, než řízek získaný ze vzrostlé rostliny začne plodit. Během růstu rostliny je třeba instalovat kůly, které pomohou trénovat růst rostliny.

Dračí stromek bývá kvůli stonkům a plodům těžký, proto je mezi pěstiteli běžnou praxí přivazování nezralých stonků k dřevěnému nebo betonovému sloupu, aby se rostoucí vzdušné kořeny nakonec ukotvily na opoře.

V počáteční fázi růstu rostlin, obvykle před začátkem jejich kvetení, se doporučuje také kompletní hnojení. U pitají pěstovaných pro ovoce se pro podporu vývoje plodů doporučují hnojiva s nízkým obsahem dusíku a vysokým obsahem draslíku .

Jedlé a krajinné využití

dračí ovoce s kapkami rosy

Dračí plody sice pocházejí z Ameriky, ale v současné době jsou hojně komerčně využívány v celé Asii a Evropě, kde jsou pro ně příznivé klimatické podmínky.

Většina jeho pěstování slouží k produkci dekorativních a jedlých plodů. Dužina se může jíst syrová nebo se z ní vyrábí likér a dokonce i zmrzlina. Sušené květy se v místech, jako je Tchaj-wan (Herbaria), konzumují také jako zelenina.

Jako okrasná rostlina je Hylocereus undatus extrémně neukázněná rostlina, která se může, ale nemusí líbit pěstitelům pokojových rostlin. V americké krajině však tvoří vynikající živé ploty nebo základové rostliny, které slouží jako ochranná bariéra s charakterem .

Rostlina se také běžně používá jako podnož při roubování jiných kaktusů. Oblíbený "měsíční kaktus" je kombinací Hylocereus a Gymnocalycium.

Nejčastější dotazy

What are the benefits of dragon fruit?

Dračí ovoce obsahuje důležité živiny se zdravotními účinky. Má nízký obsah cholesterolu a tuků, vysoký obsah vlákniny, která podporuje dobré trávení. Má vysoký obsah antioxidantů, čímž pomáhá v boji proti stárnutí a zlepšuje kardiovaskulární zdraví.

Is Hylocereus undatus self-pollinating?

Ano, rostlina pitaya vytváří hermafroditní květy a je schopna samoopylení. Květy opylují také netopýři a můry. Pro pěstitele ovoce je výhodné křížové opylení, protože tento postup jim umožňuje produkovat větší a chutnější plody. existují odrůdy, které nejsou samosprašné, takže je nutné řízené ruční opylení, i když je pracné. Ruční opylení se provádí tak, že se oddělí prašník jednoho květu a přiloží se štětečkem k tyčince jiného květu, aby se uvolnil pyl .

What month is the dragon fruit in season?

Tento kaktus vytváří květy během léta, v USA přibližně od června do srpna, a jakmile se opylí, následují plody, které jsou připraveny ke sklizni přibližně po měsíci.

Is the skin of the dragon fruit poisonous?

Celé plody kaktusu Dragon Fruit jsou jedlé. Slupka neboli šupinový vnější obal plodu není jedovatý, ale má mírně nahořklou chuť.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.