Jak pečovat o sukulenty

Sukulenty jsou oblíbenější než kdy jindy. Díky množství krásných druhů, které jsou venku k dispozici, si tyto rostliny získaly srdce jak zkušených zahradníků, tak začínajících zelených palců. A vzhledem k tomu, že se kolem těchto rostlin děje tolik humbuku, možná se vám stane, že budete domů odcházet s květináčem nebo dvěma.

Pokud jste v úžasném světě sukulentů nováčky, měli byste vědět jednu věc. Péče o sukulenty je velmi náročná. Přestože se jedná o nenáročné rostliny, sukulenty se svým masitým tělem naplněným vodou vyžadují speciální péči, která se liší od ostatních rostlin.

Nenechte se tím však odradit. Péče o sukulenty může být náročná, ale to neznamená, že ji nezvládnete. A s těmito tipy na péči bude pěstování sukulentů jistě snadné, jak se říká.

Zde se dozvíte, jak pečovat o sukulenty:

péče o sukulenty

Osvětlení

Ačkoli některé sukulenty s nízkou intenzitou světla mohou dobře prospívat i při slabém osvětlení, většina sukulentů stále potřebuje sluneční světlo. A to hodně. Sukulenty milují světlo. Potřeby sukulentů na osvětlení závisí na druhu. Některé z nich mají raději přímé nebo plné slunce, zatímco jiné dávají přednost polostínu.

Potřebují sukulenty slunce?

Obecně platí, že sukulenty potřebují k dosažení nejlepšího růstu asi 6 hodin jasného, nepřímého slunečního světla. Koupání rostlin ve slunečním světle je nejlepší provádět ráno, protože přímé slunce, zejména odpoledne, způsobuje spálení dužnatých listů .

Pokud pěstujete sukulenty v interiéru, dbejte na to, aby byly umístěny v blízkosti okna orientovaného na jih. Pokud je světlo v místnosti nedostatečné, můžete se rozhodnout také pro pěstební světlo. Pokud je naopak pěstujete venku, ujistěte se, že jsou umístěny na místě mimo dosah přímého slunečního světla.

výsadba sukulentů

Jak zalévat sukulenty

Nejnáročnější na pěstování sukulentů je vědět, kdy rostliny zalévat. Pouštní původ sukulentů způsobuje, že jejich potřeba vody se velmi liší od ostatních rostlin. A aby toho nebylo málo, jejich masité tělo naplněné vodou nesnáší přemokření.

Jak často zaléváte sukulenty?

Před zaléváním zvažte, jaký typ sukulentů máte. Sukulenty s tenkými listy vyžadují častou zálivku, zatímco ty se silnějšími listy mohou vydržet zhruba dlouhou dobu bez zálivky. O tom, kdy je třeba sukulenty zalévat, nejlépe vypovídá půda. Obecně platí, že zalévat by se mělo, když je horní vrstva půdy v květináči 2,54 cm na dotek suchá (1,2).

Je velmi důležité, abyste rostliny nepřelévali. Nezapomeňte, že je lepší zalévat méně než příliš, protože sukulenty se mohou z období sucha vzpamatovat. Ve skutečnosti jsou na to dobře přizpůsobeny. Při přemokření se však u rostlin může snadno objevit hniloba kořenů (1,2).

Měli byste se také vyvarovat zalévání nad hlavou. Horní zalévání je takové, kdy rostliny zaléváte z výšky nad listy. Může podpořit šíření patogenů roznášených vodou, jako jsou houby a bakterie. Může také smýt ochranný povlak, tzv. farinu, na povrchu sukulentů. Místo toho zalévejte rostliny přímo na půdu .

Další věcí, kterou musíte při zalévání sukulentů zohlednit, je roční období. Sukulenty procházejí obdobím klidu neboli dormancí. K období klidu dochází u většiny sukulentů běžně v zimě. Během tohoto období se růst zastaví nebo zpomalí a vaše rostliny budou potřebovat méně vody .

přesazování sukulentů

Zemina pro sukulenty

Sukulenty dávají přednost dobře propustnému substrátu pro květináče, který zabrání promáčení kořenů. Je důležité, aby zemina byla schopna udržet vlhkost, aniž by se přemokřila.

Ideální půda pro sukulenty se skládá z organických látek a kamenů. Organické látky dodají živiny, zatímco hornina zajistí odvodnění a stabilitu půdy .

Existují dostupné směsi do květináčů vyrobené speciálně pro kaktusy a sukulenty, ale pokud si chcete vyrobit vlastní, můžete smíchat kompost, písek a štěrk v poměru 2:1:2 (což může být pemza, perlit nebo štěrk) nebo kompost a štěrk v poměru 1:2 (1,2).

Kontejner

kaktus v květináči

Nejběžnější nádoby na rostliny jsou keramické, terakotové, plastové a skleněné. Pro kontejnerové zahradničení je k dispozici široká škála květináčů. Někteří zahrádkáři dávají přednost plastovým, protože jsou levné a odolné. Někteří dávají přednost sklu hlavně kvůli estetice.

Nejlepšími nádobami pro sukulenty jsou však keramické a terakotové květináče, protože jsou "prodyšné", což umožňuje lepší drenáž a podporuje cirkulaci vzduchu v půdě. Jedinou nevýhodou je, že mohou být poměrně křehké .

Péče o

Na baculatých listech sukulentů se může hromadit prach a nečistoty, které mohou být nevzhledné. Sukulenty čistěte otíráním listů vlhkým hadříkem. Dělejte to jemně, abyste nenarušili vrstvu vosku nebo fariny.

K odfouknutí prachu a nečistot z listů můžete použít také odsávačku s gumovou baňkou. Vyvarujte se mlžení sukulentů, protože může zvýšit vlhkost a způsobit, že rostliny uschnou a zvadnou (2,3).

Ačkoli sukulenty rostou pomalu, časem zaplní své květináče a změní se v neuspořádaný, přerostlý nepořádek. V této době můžete zvážit prořezání rostlin. Prořezávání by mělo být provedeno na začátku vegetačního období (brzy na jaře), aby rostliny měly více času na růst a tvorbu nových listů.

Mnoho lidí se prořezávání sukulentů vyhýbá v obavě, že rostliny zahubí, ale faktem je, že sukulentům občasné prořezání velmi prospívá. Zbaví je přebytečné váhy a podpoří jejich lepší růst. Může to být také cesta k tomu, jak mít více sukulentů, protože zdravé prořezané části lze množit.

Přesazování

Protože se jedná o pomalu rostoucí rostliny, sukulenty je třeba přesazovat jen zřídka a mohou zůstat v původním květináči i rok. Když si však všimnete, že kořeny začínají vyčuhovat z otvorů v květináči a voda z něj odtéká příliš rychle, možná budete chtít vzít větší květináč a začít rostlinu přesazovat.

Přesazování sukulentů by se mělo provádět v aktivním vegetačním období. Během této doby můžete rostliny také oddělit a rozmnožit je (1,2).

směs pro sukulenty v květináčích

Množení

Jakmile si osvojíte péči o sukulenty a podaří se vám udržet rostlinu prosperující až do dospělosti, můžete vyrazit do světa a začít s množením. Můžete tak učinit pomocí listových nebo stonkových řízků, štěňat nebo přímo semeny .

Nejjednodušším způsobem množení sukulentů jsou listové a stonkové řízky. Stačí si vybrat zdravou část vzrostlého listu nebo stonku s alespoň dvěma listovými uzlinami a odříznout ji čistým nožem.

Řízek umístěte na teplé a suché místo a nechte ho vytvořit kalus. Nakonec se z kalu vytvoří kořeny, poté jej můžete podepřít v novém květináči. Nyní máte novou sukulentní rostlinu, o kterou můžete pečovat.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.