Škůdci sukulentů - Jak se zbavit svilušek na

I přes svou známou odolnost vůči drsnému a nelítostnému prostředí jsou sukulenty stále náchylné k napadení řadou škůdců. Dužnaté listy sukulentních rostlin znamenají buňky naplněné vodou a bohaté na živiny, což je právě to, co láká tento otravný drobný hmyz nebo houby, jako je bílá plíseň.

Pokud jsou splněny podmínky, jistě si vytvoří domov v zákoutích jakéhokoli sukulentu.

Ať už máte zkušenosti, nebo ne, většina pěstitelů sukulentů projde občasným napadením škůdci a nezbývá než se pokusit napadení zvládnout. Napadení sukulenty škůdci může být velmi škodlivé a nakonec může rostlinu zahubit, pokud není okamžitě potlačeno.

Abychom vám pomohli s diagnostikou a likvidací, sestavili jsme několik běžných škůdců, kteří mohou způsobit škody na sukulentech.

Meliorace

Tito hmyzí škůdci jsou malí, asi 2,5 mm dlouzí. Mají nezaměnitelný bílý, bavlněný povlak, který je izoluje a chrání před predátory. Zůstávají v těchto pevnostech podobných mrakům a spokojeně sají rostlinnou šťávu.

Sukulenty napadené moučnivkami vykazují příznaky opožděného růstu a ztráty turgidity nebo dužnatosti. Mohou být dokonce náchylné k chorobám v důsledku medovice, kterou tito škůdci produkují.

Zatímco tento hmyz lze snadno identifikovat, protože se většinou živí listy a stonkem, někteří mouční brouci raději napadají kořeny. Proto je třeba vědět, jak se moučných brouků na sukulentech zbavit.

Bez ohledu na to, kde útočí, lze moučné brouky snadno zlikvidovat otřením vatou namočenou v alkoholu. Během vegetačního období rostliny lze také použít systémový insekticid, který šíření dále zabrání (1,2,3).

Mšice

mšice v listu

Tento malý hmyz s měkkým tělem, žluté, zelené nebo černé barvy, se živí rostlinnou šťávou a způsobuje zpomalení růstu a oslabení. A stejně jako mšice produkují medovici, která přitahuje mravence a způsobuje houbové infekce.

Napadení mšicemi lze potlačit jednoduchým omytím napadených rostlin nebo potřením pomocí vatového tamponu namočeného v alkoholu. Funguje také postřik zředěným neemovým olejem .

Šupinatý hmyz

Existují tisíce druhů šupinatého hmyzu, ale sukulenty nejčastěji napadají pancéřníčci. Tento hmyz je pokryt šupinovým pancířem, který jej chrání před predátory a pesticidy.

Šupinatý hmyz se velmi rychle množí, a pokud ho necháme bez kontroly, může snadno pokrýt celou sbírku. Mohou způsobit zpomalení růstu a oslabení rostliny. Těmto škůdcům se daří v tmavém prostředí a lze je nalézt na spodní straně listnatých sukulentů a jiných stinných částech rostlin.

Proti šupinatému hmyzu lze bojovat stejným způsobem jako proti moučnicím a mšicím. Šupinatý hmyz jednoduše setřete vatovými tampony namočenými v alkoholu nebo použijte systémový pesticid aplikovaný v době, kdy rostlina zdárně roste (1,2,3).

Roztoči červeného pavouka

roztoč červený pavouk

Jedná se o velmi malý, téměř mikroskopický hmyz. Pouhým okem vypadají jako prachové částice a lze je snadno přehlédnout. Červené pavoučky lze identifikovat až v okamžiku, kdy se jejich počet rozmnoží a v té chvíli vytvoří pavučiny, které mohou pokrýt celé rostliny.

Na napadených sukulentech se vytvoří žluté až hnědé skvrny, zejména na mladých porostech. Rostliny také zeslábnou a stanou se náchylnějšími k chorobám

Červení pavouci nemají rádi vlhkost a lze je snadno zlikvidovat omytím rostliny, sukulenty však také nemají rády mokro, proto dávejte pozor, abyste sukulenty nenamočili. Pokud chcete použít pesticidy, mějte na paměti, že pavoukovci vyžadují specifický miticid a většina insekticidů je snadno nezvládne (1,2).

Eriophyidní roztoči

Eriophyidní roztoči, známí také jako roztoč aloe, roztoč aloe bradavičnatý nebo roztoč aloe žluťásek, jsou velmi malí, viditelní pouze pod mikroskopem. Mají vzhled červů se dvěma páry nohou a snadno se šíří větrem.

Eriophyidní roztoči se zaměřují na rostliny Aloe a Haworthia. Přítomnost těchto roztočů není snadné zjistit a napadení se diagnostikuje až ve chvíli, kdy rostlina vykazuje příznaky, které ji trvale poškozují.

Napadené rostliny vykazují hálky způsobené chemickou látkou vstřikovanou tímto hmyzem. Hálky vyrůstají na vrchní straně listů, květů a nových přírůstků. Na aloích mohou hálky vytvářet struktury podobné rakovině, které mohou rostlinu vážně zohyzdit.

Protože škody způsobené roztoči z rodu eriophyidů jsou nevratné, je nejlepším způsobem, jak zamezit napadení, likvidace napadené rostliny, aby se roztoči nerozšířili na další rostliny. Dalšímu šíření pomůže zabránit také aplikace miticidu na rostliny v okolí (5,6).

Západní květopas západní

Tito škůdci jsou velmi malí, dospělci měří na délku jen asi 1 mm. Dospělci květilky západní, kteří byli do Velké Británie zavlečeni koncem 80. let 20. století, mají žlutohnědou barvu a úzká chlupatá třásnitá křídla, ale nejsou hlavním viníkem škod, nýbrž jejich larvy, které jsou o polovinu menší než dospělci.

Infikují převážně rostliny rodu Lithops, larvy se živí epidermis rostlin a způsobují rozsáhlé škody na krásných peckovicích. Květopas západní má krátký životní cyklus, což znamená, že za příznivých podmínek může snadno poškodit celou sbírku sukulentů.

Tento obtížný hmyz lze potlačit pomocí insekticidů nebo biologické ochrany, ale často až v krajním případě. Ošetření insekticidy je třeba provádět třikrát v týdenních intervalech, aby bylo dosaženo dobré kontroly těchto škůdců .

Bílé mouchy

Jedná se o drobný bílý létající hmyz, který je častým problémem pro listnaté sukulenty. Jsou velmi nenápadní, skrývají se pod listy a lze je identifikovat pouze při narušení rostliny.

Stejně jako ostatní hmyzí škůdci sají rostlinnou šťávu, čímž poškozují rostlinu a dokonce umožňují růst hub a chorob.

Likvidace může být obtížná i pomocí aplikace vhodného insekticidu, že se někteří zahrádkáři uchylují k použití biologické ochrany, např. larev berušek a chroustů .

Houbové svilušky

Tito škůdci, známí také jako sciaridové, představují hrozbu pro sukulenty, zejména pro mladé rostliny. Houboví svilušky mají podobný vzhled jako ovocné mušky. Tomuto hmyzu se daří ve vlhkém prostředí a přitahuje ho rozkládající se rostlinná hmota.

Hojní jsou na podzim, kdy kladou vajíčka do půdy bohaté na humus, kde se vylíhnou larvy, které se živí kořeny mladých rostlin, případně i celou rostlinou. Jsou obtížně identifikovatelní, pokud se nevyskytují ve velkém množství. Napadené rostliny vykazují příznaky zakrnění a neprospívání.

Ačkoli diagnóza může být pozdní, po identifikaci lze houbové svilušky potlačit aplikací insekticidů nebo larvicidů .

Nosatec révový

Zatímco dospělci mohou způsobit poškození listů, housenky svilušky révové jsou hlavní příčinou poškození mnoha sukulentních sbírek. Tyto housenky se zavrtávají do stonků a živí se kořeny rostlin.

Nejnáchylnější k těmto škůdcům jsou rostliny Crassula, Echeveria a Kalanchoe. Infekce je často diagnostikována pozdě, když je napadená rostlina zcela bez kořenů a vyvrací se. Při pohledu na obsah květináče odhalíme v půdě kroutící se bílé larvy.

Jakmile je diagnostikujete, měli byste je okamžitě zlikvidovat pomocí ošetření půdním roztokem nebo je můžete jednoduše rozmačkat .

Slimáci a hlemýždi

slimák v rostlině

Tito plži představují pro venkovní sukulenty zvláštní problém. Mohou se rychle šířit zejména v období dešťů a napadat nový růst a květní pupeny.

Poznáte je podle stop po kousnutí na okrajích listů sukulentů a nezaměnitelných slizových stop, které za sebou zanechávají.

Slimáky a hlemýždě lze snadno zlikvidovat stejně snadno, jako je lze identifikovat. Lze je vybírat ručně nebo je ekologicky regulovat pomocí granulí proti slimákům s fosforečnanem železa. Tyto návnady jsou bezpečné pro lidi i domácí zvířata a pokud je slimáci nesežerou, stanou se hnojivem pro rostliny, takže není třeba se jich obávat (1,2,3).

Poznámka: Zatímco mnoho komerčních pesticidů lze použít pro jiné pokojové rostliny, pro sukulenty mohou být škodlivé a způsobit jejich poškození. Před jejich použitím na rostliny si nezapomeňte přečíst etiketu a postup aplikace.

Pokud si nejste jisti, zda hnojivo použít, nebo ne, můžete provést nárazový test tak, že přípravek nanesete na malou plochu a zjistíte, zda rostlinu nepoškodí.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.