Jak pečovat o Haworthia Cooperi

Tato rostlina je nenáročná na péči a díky rozmanitým odrůdám je ideální volbou pro každou zahradu nebo sbírku sukulentů. Její rozkošný vzhled a malé rozměry se velmi dobře hodí do zajímavých nádob pro vnitřní prostory. Přečtěte si, jak o tento nádherný sukulent pečovat.

Co je Haworthia cooperi?

Haworthia cooperi, běžně známá jako aloe Cooperova, je rozmanitý druh haworthie z čeledi Asphodelaceae. Rostlina pochází z provincie Východní Kapsko v Jihoafrické republice, kde ji lze nalézt rostoucí v nížinných pláních (1,2).

Tato rostlina je docela chameleon s mnoha odrůdami připomínajícími jiné haworthie. Proto se jí někdy říká i jinými běžnými názvy, například haworthia cathedral windows nebo aloe cushion.

Dokonce i běžné jméno, Cooperova aloe, je nesprávné, protože rostlina ve skutečnosti není aloe, ale je tak pojmenována kvůli své podobnosti s masitou sukulentní rostlinou.

H. cooperi je pomalu rostoucí sukulent. Vytváří malé trsy masitých, modrozelených až světle zelených růžic. Listy jsou různě vzorované s průsvitnými pruhy na koncích, kterým se říká fenestrace. Tato struktura je adaptací na drsné světelné podmínky v jejím původním prostředí.

U některých odrůd mohou být celé listy průhledné. Listy mohou být také směrem ke špičce zúžené, štětinaté nebo zcela kulaté a hladké .

Ačkoli se H. cooperi pěstuje především pro své atraktivní dužnaté listy, může na jaře až v létě kvést a vytvářet jednoduché květenství bílých květů.

Jak pěstovat a pečovat o Haworthia cooperi

Haworthia cooperi patří mezi sukulenty, jejichž pěstování je nejjednodušší. Při splnění správných požadavků může tato rostlina prospívat a dokonce se sama množit. Přečtěte si několik tipů pro péči o tuto krásnou rostlinu.

Kolik světla potřebuje Haworthia cooperi?

Přestože jsou rostliny H. cooperi dobře přizpůsobeny k přežívání na plném slunci, dávají přednost polostínu. V přírodě se před sluncem chrání tím, že roste tak, že povrch půdy narušují pouze průsvitné špičky, nebo roste ve stínu větších keřů a skalních výchozů. Pokud jsou listy vystaveny přílišnému slunci, získají bělavý, nažloutlý nebo načervenalý odstín.

Díky tomu, že dávají přednost stínu, se dobře hodí jako pokojové rostliny. Při pěstování těchto rostlin v interiéru je umístěte poblíž okna nebo na místo, kde bude mít dostatek filtrovaného jasného světla. Ráno si ji můžete vzít ven, aby nasála jemné světlo, ale odpoledne si ji zase vezměte zpět.

Jak často mám Haworthia cooperi zalévat?

V teplých ročních obdobích budou rostliny H. cooperi potřebovat pravidelnou zálivku. Před další zálivkou nezapomeňte nechat půdu vyschnout. Přichází zima, tyto rostliny vstupují do období odpočinku, takže zalévejte pouze tak, aby listy neuschly .

Díky suché oblasti své domoviny jsou tyto rostliny schopné snášet období sucha. Nemusíte se tedy obávat, že byste párkrát vynechali zálivku. Rozhodně však nezalévejte příliš, protože tyto rostliny jsou náchylné k hnilobě kořenů, pokud zůstanou stát ve vodě. Vyhněte se také zalévání přes hlavu.

Jaká je optimální teplota a vlhkost pro Haworthia cooperi?

Rostliny H. cooperi dávají přednost průměrným až vysokým teplotám s nízkou vlhkostí vzduchu. Tyto sukulenty nejsou mrazuvzdorné a snášejí pouze teploty do 40o F, ale v zimě, kdy nastává období odpočinku, potřebují pokles teploty.

Jaký je nejlepší substrát pro pěstování Haworthia cooperi?

Ve volné přírodě rostou tyto sukulenty v písčité a kamenité půdě, která usnadňuje odtok vody. Napodobte toto prostředí použitím porézní, dobře odvodněné směsi pro květináče. Můžete použít komerční směs pro sukulenty nebo si můžete vytvořit vlastní směs kombinací zeminy pro květináče a písku v poměru 1:1 nebo zeminy pro květináče, písku a perlitu v poměru 1:1:1 .

Potřebuje Haworthia cooperi hnojivo?

Protože jsou tyto rostliny malé a pomalu rostoucí, hnojivo ve skutečnosti nevyžadují, ale mohou jí prospět další živiny, zejména během aktivního vegetačního období. Mějte na paměti, že tyto rostliny také v létě vstupují do krátkého klidového stádia, takže v té době s přikrmováním počkejte .

Jak množit Haworthia cooperi?

Nejjednodušší způsob množení H. cooperi je pomocí odnoží. K tomu stačí z rodičovského stromu vyjmout zakořeněný odnož a zasadit jej do samostatného malého květináče. Nové rostlině věnujte zvýšenou péči, dokud se dobře neujme .

Kromě odnoží lze H. cooperi množit také listovými řízky a semeny.

Nejlepší odrůdy Haworthia Cooperi, které můžete pěstovat

Haworthia cooperi je velmi variabilní druh s mnoha typy. Často mohou dokonce vypadat jako jiné haworthie. Zde jsou některé z nejlepších odrůd H. cooperi (5,6).

H. cooperi var cooperi

Tato typová odrůda vytváří růžice masitých, zduřelých, kopinatých listů, které jsou modrozelené a na koncích mírně průsvitné. Po okrajích a na spodní straně jsou měkké bílé štětinky.

H. cooperi var. dielsiana

Jedná se o běžně pěstovanou odrůdu. Má masité, modrozelené listy se zaoblenými průsvitnými konci. Má hladké okraje bez štětin a výrazně velké žilky.

H. cooperi var. leightonii

Tato odrůda je plodná, vytváří trsy žlutozelených růžic, které na plném slunci získávají načervenalou barvu.

H. cooperi var. picturata

Další bujně rostoucí odrůda tvoří působivé velké trsy hladkých, zaoblených, žlutozelených listů s průsvitnými špičkami.

H. cooperi var. pilifera

Tato odrůda je nejběžnější a nejrozšířenější. Vyznačuje se krátkými, zašpičatělými, modrozelenými okénkovitými listy s velmi malými, štětinatými lístky.

H. cooperi var. truncata

Tato odrůda plodně vytváří trsy velmi pumpičkovitých, hroznovitých růžic kulatých, modrozelených okénkovitých listů.

H. cooperi var. venusta

Nejhezčí z odrůd, tato rostlina má široké modrozelené okénkovité listy, které jsou pokryty stříbřitě bílým chmýřím a jemnými štětinami.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.