Jak pěstovat měsíční kaktus

Čeleď kaktusovitých je známá svými výraznými trny, areolami a baculatými, často žebrovanými stonky. Většina kaktusů má různé odstíny zelené barvy, a přestože vypadají jedinečně, mohou se dobře kombinovat s jinými rostlinami ve volné přírodě i v interiéru.

Nemusí nutně vypadat živě a barvy často přinášejí jejich nápadné květy. Jeden druh se však proslavil svými zářivě bizarními stonky a růstem - měsíční kaktus. Pokud hledáte ve své sbírce kaktusů barevný nádech, je tato novinka určena právě vám.

Co je měsíční kaktus?

měsíční kaktus

Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii 'Hibotan' je vědecký název měsíčního kaktusu. Jedná se o kulovitý kaktus o velikosti 2 až 4 palce (5 až 10 cm), který dostal název podle svého tvaru a menších "měsíců" neboli odnoží, které se na rostlině objevují v době zralosti.

Jeden z hojně pěstovaných kaktusů tohoto rodu byl poprvé představen v Japonsku v roce 1948 a sběratelům nabízí celou řadu barev a jejich kombinací, například červenou, růžovou, oranžovou, žlutou a fialovou. Díky tomu se jim také říká "horké hlavy", "rubínová koule" a "neonový kaktus" .

Jakkoli mohou být tyto kaktusy samostatně nápadné, nemohou stát samy o sobě. Protože jim chybí chlorofyl potřebný pro jejich růst, potřebují podporu jiných zelenějších a zavedenějších kaktusů.

Aby přežila, je většina neonových kaktusů na trhu naroubována na robustní podnož, jako je Hylocereus undatus, takže v podstatě to, co považujeme za měsíční kaktus, je kombinace dvou kaktusů .

Péče o měsíční kaktus

Pěstování horkých hlav v interiéru se může zdát obtížné, protože jsou v barevně bohatém a naroubovaném stavu, ale je poměrně snadné, že mnoho nadšenců s touto rostlinou začíná. Péče o tento kaktus je téměř stejná jako při pěstování rostliny Dragon fruit s některými dalšími aspekty, aby Gymnocalycium vypadalo co nejlépe.

Světlo a voda

Měsíční kaktus potřebuje jasné světlo, ale ne přímé sluneční světlo, protože to způsobí spálení kulovité koruny. Ideální je umístit je na okenní parapet, kde na ně dopadá méně ostré ranní slunce. Řada jednotlivě pěstovaných měsíčních kaktusů v květináčích tvoří na tomto místě také nápadnou expozici .

Protože se jedná o epifytickou rostlinu, měla by přežít sucho i mírně vlhké podmínky. Zjistilo se však, že roubované rostliny jsou citlivé na příliš mnoho vody, takže je bezpečnější udržovat půdu na sušší straně.

Přesazování a roubování

Měsíční kaktus je třeba roubovat, jinak nepřežije, zejména ve vegetativním stavu, takže je zapotřebí stabilní tmavě zelená podnož, která rostlině poskytne nejen potravu, ale také ji ukotví.

Podnož kaktusu Dragon fruit je ideální, protože trojúhelníkový tvar stonku poskytuje dostatečnou plochu, ke které se může připojit odnož, a je to také velmi přizpůsobivá rostlina.

Koruna se časem zvětší a vytvoří odnože, takže je třeba ji přesadit na novou, větší podnož.

Přesazování kaktusu by mělo probíhat se zvýšenou opatrností, protože roubované rostliny, ačkoli jsou již zavedené, bývají citlivější. Pěstební substrát je třeba jednou za 1-2 roky vyměnit a půda by měla být rychleschnoucí, takže se doporučuje směs s vysokým obsahem písku a perlitu .

Nejčastější dotazy

What is the lifespan of a Neon cactus?

Neonový kaktus má životnost 3 až 4 roky. To často závisí na technikách roubování, které se na rostlině provádějí, zejména když se přesazují. Někteří úspěšní pěstitelé mohou produkovat rostliny trvající až 5 nebo více let. To se může zdát stále málo, ale měsíční kaktus může vytvořit četné odnože, které vám poskytnou více příležitostí k množení a jejich trvanlivosti.

Does a Moon cactus produce flowers?

Většina příslušníků rodu Gymnocalycium vytváří nápadné květy, ale u varianty Moon cactus to lze pozorovat jen zřídka. Může to být způsobeno nedostatečným přísunem živin pro podporu prasknutí poupat u odnoží. Kaktusy, které kvetou, často vytvářejí bílé nebo růžové pohárkovité květy.

Why is my Moon cactus losing its color?

Když si všimnete změny barvy koruny vašeho gymnocalycium mihanovichii, znamená to, že je něco v nepořádku s vaším zálivkovým režimem. S největší pravděpodobností dostává rostlina příliš mnoho vody, což způsobuje hnilobu na podnoži, a proto není schopna dodávat koruně potřebnou vodu. Dbejte na zvýšenou potřebu vody pro váš měsíční kaktus, protože přemokření způsobí nevratné problémy.

Pokud se rádi učíte o kaktusech, podívejte se na tyto názvy kaktusů.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.