Euphorbia lactea - sukulentní rostlina, která bude vynikat

Pokud chcete vysadit sukulentní keř, který bude vynikat mezi ostatními, může být dobrou volbou pryšec mléčný (Euphorbia lactea), pokud žijete v dostatečně teplém podnebí.

Euphorbia lactea je tropická rostlina, která vypadá jako kaktus a vytváří kolem vašeho domu úhledný krajinářský efekt. Tato rostlina může být za správných podmínek také dobrou pokojovou rostlinou.

Euphorbia lactea má mnoho různých názvů: ostrožka skvrnitá, dračí kosti, strom dračích kostí, ostrožka svícnová, kaktus svícnový, kaktus chocholatý, svícnový strom, falešný kaktus, kaktus kloboukovitý, svícnovec skvrnitý, euforbie mléčně pruhovaná a vějířovitý. Euphorbia lactea je jednoduše vědecký název této rostliny.

Tato rostlina patří do čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae), která se běžně označuje jako ostrožkovité, a je členem rodu Euphorbia a čeledi Euphorbiaceae.

Co je Euphorbia Lactea?

Ačkoli pryšec mléčný (Euphorbia lactea) může vypadat jako kaktus, ve skutečnosti se jedná o tropický vytrvalý keř, který pochází z tropických oblastí Asie.

Tyto rostliny mají několik trnitých větví, které rostou různými směry, přičemž z hlavních stonků vystupují menší větve. Tyto ostnaté větve jsou hřebenovité a nesnadno se ohýbají, není to rostlina, na kterou byste chtěli spadnout!

Strom dračích kostí sice vytváří květy, ale jsou poměrně malé a nevydrží příliš dlouho - celkově jsou pro rostlinu docela bezvýznamné.

Chcete-li pěstovat sukulentní euforbii venku, musíte žít v desáté nebo jedenácté zóně mrazuvzdornosti USDA. Pro ty, kteří žijí mimo tyto pěstitelské zóny, je euforbie dobrou pokojovou rostlinou, pokud jste opatrní.

Všechny části dračích kostí jsou jedovaté, zejména šťáva, které byste se nikdy neměli dotýkat. Při pěstování venku v optimálních podmínkách, které napodobují jejich přirozené prostředí, může dorůst až do výšky šestnácti metrů. Pokud ji budete pěstovat uvnitř, zůstane pravděpodobně blíže k výšce 0,61 metru.

K tomu, abyste si strom dračích kostí mohli založit, je zapotřebí určitý čas a odhodlání, protože tyto rostliny nepatří k těm nejsnadněji zakládaným. Jakmile se však jednou uchytí, jedná se o poměrně nenáročné rostliny, které budou jen zřídka vyžadovat vaši pozornost. Nejdůležitějšími faktory při pěstování této rostliny jsou půda, voda a teplota.

Jak pečovat o pryšec mléčný (Euphorbia Lactea)

Péče o euforbii mléčnou (Euphorbia lactea) se stane poměrně jednoduchým úkolem, jakmile se rostlina uchytí. Počáteční investice, kterou tato rostlina vyžaduje, si však vyžádá jisté nasazení, protože má určité specifické potřeby.

Celkově lze říci, že pro jedinečnost, kterou tato rostlina přinese do vaší zahrady nebo domova, stojí výsledek za námahu.

Zalévání

Pro zalévání euforbie existují určité specifické požadavky. V létě a v době růstu vyžaduje alespoň jednu zálivku týdně, je však třeba sledovat, zda nepotřebuje více nebo méně vody.

Pokud rostlina začíná žloutnout nebo hnědnout, může dostávat příliš mnoho vody, a pokud začíná vadnout nebo se vrásnit, pravděpodobně nedostává dostatek vody.

Během zimy nemusíte euforbii lactea zalévat vůbec. Běžnou praxí je dát této rostlině poslední zálivku na začátku zimy a až do jara ji znovu nezalévat.

Když už se chystáte euforbii lactea zalévat, nejúčinnější metodou je úplné promočení půdy. Pokud je rostlina v květináči, znamená to zalévat tak dlouho, dokud nezačne voda vytékat z odtokových otvorů. Pro dosažení nejlepších výsledků byste také měli nechat půdu mezi zaléváním vyschnout.

Typ půdy

Dobře propustná půda je pro přežití pryšce euphorbia lactea nezbytná, protože je náchylná k chorobám, které začínají v přemokřené půdě.

Přestože dračí kosti nejsou kaktusy, ideální je půda určená pro kaktusy a sukulenty. Pokud chcete použít zeminu, kterou již máte, můžete do ní přimíchat trochu perlitu, abyste zvýšili odtokové schopnosti.

Perlit je přirozeně se vyskytující minerál, který se běžně používá k lepšímu odvodnění půdy, ale také poskytuje některé živiny, které mohou být pro vaše rostliny prospěšné.

Úroveň živin v půdě není pro tento strom tak důležitá, ale pokud máte nekvalitní půdu, můžete přidat hnojivo. Naopak, pokud je hladina živin příliš vysoká, může to rostlinu zahltit, takže ji budete muset odpovídajícím způsobem upravit.

Světlo

Pro euforbii lactea jsou ideální stanoviště, která jsou v polostínu, i když některá stanoviště s plným sluncem mohou fungovat také.

Při výsadbě na plně osluněných místech může být nutné sledovat, zda rostlina nejeví známky úpalu. Ano, i rostliny mohou dostat úpal, i když se projevuje různými způsoby. Úžeh rostliny od slunce se také nazývá spálení listů a je patrný podle tmavých skvrn, které mohou být povadlé nebo křehké.

Pokud sázíte dračí kosti uvnitř, je pravděpodobně nejlepší volbou okenní parapet, na který přes den dopadá sluneční světlo v dostatečném množství. Pokud nechcete mít rostlinu přímo na okenním parapetu, můžete ji umístit i na slunné místo v místnosti.

Teplota

Jelikož je euforbie lactová (Euphorbia lactea) tropická rostlina, ideální je podnebí s podobnými teplotami, konkrétně zóny 10 a 11. Tato rostlina není vůbec odolná vůči mrazu a bylo by nutné ji přenést dovnitř ještě předtím, než udeří mrazy, aby rostlina zůstala zdravá a živá.

Při výsadbě v teplejších pěstitelských zónách je třeba dávat pozor hlavně na úpal neboli spálení listů, protože teplejší léta mohou zvýšit závažnost poškození.

Poskytnutí stínu rostlině během nejteplejších částí léta může pomoci udržet ji zdravou a prospívající.

Hnojivo

Během vegetačního období, od jara do podzimu, lze přidávat hnojivo, které pomůže euforbii lactea dodat další sílu. Pokud budete rostlinu hnojit, je vhodné to dělat jednou za měsíc, ale ne v zimě.

Hnojení euphorbia lactea v tomto období by bylo plýtváním prostředky, protože rostlina je v těchto měsících v klidovém stavu.

Euphorbia lactea je také náchylná ke spálení hnojivem, ke kterému dochází, když jsou kořeny vystaveny velkému množství živin najednou. Doporučuje se používat na rostlinu hnojiva zředěná alespoň na poloviční množství, aby nedošlo k popálení.

Odrůdy stromů dračích kostí, které můžete pěstovat

Existuje několik různých typů pryšce dračího (Euphorbia lactea), které rostou v různých vzorech a barevných variantách. Všechny tyto odrůdy vyžadují podobné pokyny k péči, ale mají odlišný vzhled.

Výběr odrůdy dračích kostí pro pěstování bude záviset na tom, jaký vzhled vy osobně preferujete.

Pryšec (Euphorbia Lactea Cristata)

Pryšec chocholatý (Euphorbia lactea cristata) bývá označován jako pryšec chocholatý, vějířovitý nebo losí roh. Tyto běžné názvy pocházejí z tvaru této odrůdy, který je jejím hlavním rozdílem ve srovnání s ostatními odrůdami euphorbia lactea.

Větve se formují do vlnovek, které často rostou do tvaru písmene "s". Zatímco většina odrůd má dlouhé a tenké větve, které rostou v různých směrech, tato odrůda roste spíše v těsném shluku, což vytváří velmi odlišný vzhled rostliny.

Pryšec pestrý (Euphorbia Lactea)

Variegated euphorbia lactea roste podobným způsobem a vzorem jako tradiční odrůda. Hlavní rozdíl zde spočívá v tom, že barvy se mohou lišit.

Místo tradičních zelených větví s tenkými bílými linkami mohou mít tyto odrůdy žluté, růžové, a dokonce i fialové části. Většina těchto odrůd bude mít kolem základny stále zelenou barvu, přičemž další barva se bude tvořit směrem k vrcholům větví.

Pryšec mléčný (Euphorbia Lactea Ghost)

Euphorbia lactea ghost je vlastně forma pestré odrůdy, ale je jedinečná v jiném ohledu. Této odrůdě se často říká šedý nebo bílý duch, protože většina rostliny má bílou barvu.

Zatímco většina pestrých odrůd má pouze některé další barvy, odrůda ghost bude převážně bílá.

Dalším rozdílem, který tato odrůda přináší, je, že je náchylnější k poškození způsobenému sluncem, což znamená, že se snadněji spálí. Tyto rostliny by se měly zdržovat výhradně na částečně zastíněných místech, protože na místě s plným sluncem se jim nebude dařit.

Toxicita pryšce mléčného (Euphorbia Lactea)

Euphorbia lactea není rostlina, která by se měla chovat v blízkosti malých dětí, protože její toxicita je natolik vysoká, že pouhý dotek rostliny může způsobit podráždění.

Dotyk vnější strany rostliny způsobí pouze drobné podráždění, jako je zarudnutí nebo mírná vyrážka, která po nějaké době zmizí.

Uvnitř rostliny se však nachází míza, která může při kontaktu s ní způsobit vážnější reakci. Dotyk mízy nebo její potřísnění pokožky může způsobit zarudnutí, vyrážku, otok a puchýře, které mohou přetrvávat po určitou dobu.

Pokud se dostanete do kontaktu s mízou, co nejrychleji ji z kůže odstraňte a kůži důkladně omyjte.

Negativní reakce může vyvolat i požití jakékoliv části pryšce mléčného (Euphorbia lactea). Ačkoli není smrtelně nebezpečné, požití této rostliny může způsobit nevolnost, zvracení a průjem - nestojí to za riziko.

Z těchto důvodů je dobré tuto rostlinu uchovávat mimo dosah dětí i domácích zvířat, i když ostnatý zevnějšek obvykle stačí k tomu, aby někoho od kousnutí odradil.

Běžní škůdci a choroby pryšce mléčného (Euphorbia Lactea)

Při pěstování euforbie mléčné (Euphorbia lactea) je třeba dávat pozor na některé škůdce a choroby. Většinu škůdců, pokud si jich všimnete včas, lze snadno odstranit dříve, než rostlina utrpí příliš velké škody.

Zbavit se chorob může být obtížnější a za těchto okolností je klíčová prevence.

Prašná plíseň

Prašná plíseň je častým problémem euforbie mléčné (Euphorbia lactea) a je způsobena především špatnou cirkulací vzduchu, takže je častějším problémem pro rostliny uvnitř. Moučnivku poznáte podle toho, že na větvích rostliny roste bílá plíseň.

Je důležité odstraňovat moučnivku opatrně, abyste při tom nepoškodili rostlinu. Jedním ze způsobů, jak tuto chorobu zlikvidovat, je směs jedlé sody, kterou lze použít k setření napadených míst.

Zajištění dobré cirkulace vzduchu pro vaši rostlinu a udržování správné úrovně vlhkosti jsou nejlepší způsoby, jak vzniku moučnaté plísně vůbec zabránit.

Hniloba kořenů

Kořeny pryšce mléčného (Euphorbia lactea) jsou obzvláště náchylné k hnilobě kořenů, což je onemocnění způsobené příliš velkým množstvím vody v okolí kořenů.

Rostliny postižené kořenovou hnilobou začnou vadnout a odumírají. Samotné kořeny ztmavnou a změknou a přestanou být schopny poskytovat rostlině živiny.

Pokus o přesazení nebo přesazení euforbie lactovité je jediným způsobem, jak se vypořádat s kořenovou hnilobou, jakmile se objeví. Při přesazování pečlivě očistěte kořeny hadříkem, abyste chorobu zlikvidovali.

Pokud jsou napadeny pouze části rostliny, můžete tyto části odříznout a odstranit. Abyste předešli hnilobě kořenů, používejte dobře propustnou půdu a rostlinu příliš nezalévejte.

Mealybugs

Mealybugs jsou jedni z nejčastějších škůdců, kteří obtěžují vaše rostliny euphorbia lactea. Tito škůdci škodí vašim rostlinám tím, že se přichytí na větve a vysávají živiny - škoda, že toxická šťáva na tento hmyz nepůsobí.

Chcete-li se zbavit moučných brouků, můžete použít vatový tampon namočený v alkoholu, kterým škůdce z větví jemně setřete. Při stírání škůdců používejte rukavice, abyste se vyhnuli kontaktu s rostlinou.

Neemovým olejem lze také každých několik týdnů stříkat, aby se mouční brouci vůbec neobjevili.

Roztoči pavouků

Dalším běžným škůdcem, který může žít na vaší euforbii lactea, jsou roztoči. Roztoči jsou drobní pavoukovci, kteří mohou z větví této rostliny vysávat živiny a časem způsobit škody.

U většiny napadení stačí pavouky z rostliny smýt silným postřikem vodou.

Při větším napadení nebo pokud se tito škůdci stále vracejí, můžete použít lehký postřik pesticidem nebo neemovým olejem. Dobrou prevencí je také časté používání neemového oleje na rostliny.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.