Jak rozmnožovat euforbii voskovou a jak o ni pečovat

Candelilla je pozoruhodná rostlina s výstižným názvem, patří mezi sukulenty, které rozzáří každou sbírku pokojových rostlin nebo zahradu.

Je všestranná a drží si výjimečný tvar, který ji odlišuje od ostatních rostlin z její skupiny. Má také užitkové vlastnosti, díky kterým je tak neocenitelným sukulentem, který je třeba vlastnit.

Pokud tento sukulent vlastníte nebo plánujete rozšířit svou sbírku, přinášíme vám návod, jak tuto jedinečnou euforbii pěstovat a jak o ni pečovat.

Co je to rostlina Candelilla?

Candelilla je španělské slovo, které znamená "malé svíčky". Tento název se vžil pro pryšec (Euphorbia cerifera) kvůli voskově štíhlým stonkům bez listů, které připomínají svíčky. Může dojít k záměně s jinou rostlinou z jiné skupiny, Pedilanthus macrocarpus, která má také stejné obecné jméno. Rostlina byla původně a stále lidově nazývána E. antisyphilitica s odkazem na její léčivé vlastnosti.

Další název pro E. Cerifera je voskovka (Wax Euphorbia) díky extrahovatelnému voskovému materiálu, který se z rostliny sklízí a který má několikeré využití. Pochází z pouště Chihuahuan v Mexiku a Texasu a daří se jí na skalnatých a oblázkových místech, kde je dostatek vápence .

Rostlina je malý stálezelený keř dosahující výšky a rozšíření až jeden metr, přestože má mělký a krátký kořenový systém. Z dálky vypadají stonky jako vzpřímené šedozelené listy vysoké trávy. Ačkoli je kandelila považována za bezlistou, vytváří drobné listy, které snadno opadávají a jsou zřídka pozorovatelné. Od jara do léta se podél stonků terminálně objevují drobné hvězdicovité bílé květy s červeným středem .

pryšec chvojka (Euphorbia cerifera)

Jaké jsou nároky kandelily na růst?

Jako pouštní rostlina je tato pryšec (Euphorbia) velmi tolerantní k plnému slunečnímu záření a horku. Díky vosku, který reguluje proces odpařování v rostlině, vydrží v létě dlouhá období nízké vzdušné a půdní vlhkosti a je mrazuvzdorná až do -2,22 °C .

Pravidelná, i když zřídkavá zálivka je nezbytná pro podporu šíření rostliny, zejména v krajině. Candelilla jako pokojová rostlina vyžaduje úpravu půdy vápnem a přizpůsobuje se zásaditým podmínkám.

Jak rozmnožovat euforbii voskovou a jak o ni pečovat

Wax Euphorbia může vytvořit 100 a více stonků ve shluku. Vytváří tak kompaktní vzhled připomínající trávu, který vynikne v úzkých truhlících a zahradách s pouštní nebo skalkovou a sukulentářskou tematikou.

Během 3 až 5 let rostlina vytvoří trsy, zejména na zahradě. Řez není nutný, ale prospěje jí dělení nebo oddělování, aby rostlina mohla dýchat, a také odstranění nežádoucích odumřelých stonků. Z rozdělených stonků lze získat množivé rostliny, které lze vysadit jako jednotlivé rostliny .

Obecně rostlině prospěje půdní směs opírající se o vyšší kamenité materiály. Aklimatizovaným kandelilám poskytne jižní stanoviště v zahradě nebo v interiéru potřebný sluneční svit a ochranu před vysokými teplotami. Stejně jako většina sukulentů a kaktusů potřebuje v zimě ochranu před mrazem.

Pokud uvažujeme o pěstování s jinými rostlinami, euforbie vosková se často páruje s okotillem, čínskou trávou a pichlavým salátem, které mají stejné požadavky a vzájemně se doplňují svým růstem a vzhledem .

Ve volné přírodě způsobují škody okusující jeleni a králíci, ale jen příležitostně. Kandelilka je odolná vůči škůdcům a chorobám, ale nevyhýbá se jí občasné napadení roztoči a mšicemi, které lze ošetřit jemným roztokem vody a mýdla.

Jaké jsou další možnosti využití E. cerifera?

Stejně jako u většiny euforbií i kandelila vytváří verzi mléčného latexu, který slouží jako obranný mechanismus rostliny v přírodě. V Mexiku má tento latex v podobě hustého vosku pokrývajícího stonky hospodářský význam. Je komerčně sbírán, vařen a využíván mimo jiné k výrobě voskových lešticích prostředků, svíček, mýdla, mastí a hydroizolací .

Starý vědecký název rostliny E. antisyphilitica je uznáním vlastností rostliny používaných při léčbě pohlavních chorob. Výtažek z rostliny tradičně používají domorodci k léčbě syfilis. Mezi další využití vosku patří přísady do žvýkaček a kosmetické a kulinářské přísady.

Vzhledem k rozmanitému využití suroviny z této rostliny dochází k jejímu nadměrnému sběru v jejím přirozeném prostředí, což Candelillu dostalo do stavu ohrožení .

Je Candelilla toxická?

Voskovka (Euphorbia) je zařazena do kategorie netoxických rostlin a lze ji pěstovat v interiéru. Latex, který rostlina vylučuje, však může v nadměrném množství způsobit podráždění pokožky, zejména u lidí s citlivou pokožkou. Při manipulaci s rostlinou se doporučuje používat ochranné pomůcky, například rukavice.

Další chladivé rostliny k pěstování najdete v těchto neobvyklých sukulentech.

*Obrázek byl použit se svolením Leonory (Ellie) Enking | Flickr (CC BY-SA 2.0)


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.