Jak pečovat o orchidejové kaktusy a chránit je?

Když se řekne kaktus, vybaví se nám stereotypní baculaté, žebrovité a ostnaté pouštní rostliny, jako jsou ferokaktusy a mamilárie, že představa jejich růstu na stromech je docela bizarní.

Existují však druhy kaktusů, které nejenže rostou na jiných rostlinách, ale také vypadají bujněji a vyžadují méně slunečního světla než většina kaktusů. Jedním z nich je velkolepý kaktus Epiphyllum.

Co je to epifylum?

Epifylum je rod epifytických kaktusů, které rostou na povrchu jiných rostlin a získávají potravu a vláhu ze vzduchu a deště. Řecký výraz pro "na listu", epiphyllum, doslova označuje květy nesené na listech rostlin. Běžně se jim také říká "listové kaktusy", i když technicky vzato se nejedná o listy, ale o specializované stonky a větve, které fungují jako listy .

Pocházejí z Mexika a Střední a Jižní Ameriky. Ačkoli je zaznamenáno pouze 16 až 20 druhů epifylů, existuje více než 13 000 hybridů, které předvádějí řadu tvarů a forem a mají také květy téměř ve všech barvách.

Epifylie, založené v roce 1813 anglickým botanikem, mají zploštělé nebo trojúhelníkovité stonky, které provádějí fotosyntézu bez listů.

epifylie bílá

Na rozdíl od ostatních kaktusů jsou jejich stonky bez trnů a s redukovanými štětinami. Tvoří větve, které převisají. Ze spojovacích bodů těchto větví vyrůstají nápadné mnohokvěté květy, většina kvete ve dne, některé kvetou v noci.

Původní druhy epi vytvářejí bílé květy, ale díky hybridizaci dnes existuje více barev. Vypadají jako orchideje a mají habitus, proto se jim říká orchidejový kaktus. Většina pěstitelů jim také říká přezdívkou "epis" .

Jak pečovat o orchidejový kaktus

Kaktusy epis neboli orchideje jsou oblíbenými závěsnými pokojovými rostlinami z nějakého důvodu. Jsou kompaktní a bohatě kvetoucí a nevyžadují mnoho pozornosti. Snadno se přizpůsobí různým vnitřním i venkovním podmínkám a jsou obecně bezpečné v blízkosti domácích zvířat a dětí.

Světlo a voda

Episy, usazené na jiných rostlinách, často ve stínu korun stromů v přírodě, jsou již přizpůsobeny podmínkám s tlumeným světlem. Na rozdíl od pouštních kaktusů, které snesou dlouhé trvání plného slunečního světla, dávají přednost polostínu.

Plné oslunění od podzimu do jara je prospěšné pro podporu kvetení a silného růstu.

Vzhledem k tomu, že jsou schopny využívat vlhkost z atmosféry, měla by být ruční zálivka mírná. Časté mlžení je vhodnější jen proto, aby se stonky a vzdušné kořeny udržely hydratované. Protože přirozeně rostou v organických materiálech na větvích stromů, jejich kořenový systém snese dostatek vlhkosti po celý rok .

Teplota a vlhkost

Orchidejové kaktusy snášejí během roku různé teploty, ale než se usadí mrazy, je třeba je přemístit do interiéru. Během zimy mohou přežít až 10,00 °C, ale je třeba mít na paměti, že zemina v květináči by měla zůstat poměrně suchá, aby nedošlo k poškození a uhnívání rostliny v zimě. V tomto období potřebují odpočinek, proto na měsíc přestaňte zalévat .

Tyto kaktusy jsou přizpůsobeny relativně vyšší vlhkosti vzduchu než jejich příbuzné rostliny, proto je během vrcholícího léta udržujte v blízkosti zdroje vody nebo je čas od času postříkejte vodou pro správnou hydrataci.

Škůdci a choroby

Ačkoli nejsou tak dužnaté jako běžné kaktusy, epifylie jsou stále náchylné k napadení moučnými brouky a pavouky. Povrch jejich stonků je široký a tito škůdci se mohou vyskytovat na obou stranách, takže na ně ostražitě dávejte pozor .

Aplikace zředěného jablečného octa nebo lihu postřikem je často účinným domácím prostředkem.

Rozmnožování a údržba

Orchidejové kaktusy se rozmnožují semeny. Šlechtitelé mohou snadno vytvořit hybridy křížením jednoho druhu s druhým a výsledný plod zvaný "jablko" produkuje tisíce asi 2 mm velkých černých semen.

Každé rostlině vypěstované ze semen trvá až 6 až 7 let, než dospěje a začne vytvářet květy.

Pohodlněji se dají množit řízky. Z mateřské rostliny lze odebrat stonek a nechat jej vytvořit kalus. Jakmile se zahojí, ošetří se zakořeňovacím hormonem a poté se zasadí do volné a vlhké směsi pro květináče .

Dalším mezi pěstiteli oblíbeným způsobem pěstování episů je roubování na stonek pereskie. Tímto způsobem vznikají zakořeněné rostliny, které při umístění venku nebo i v interiéru odolávají silným větrům a umožňují lepší zobrazení převislého habitu stonků .

Epifylie jsou zvyklé růst v přirozených organických nánosech na větvích stromů, takže jejich pěstování v květináčích vyžaduje sypkou a hrubou organickou půdní směs. Nesnášejí substrát, který zadržuje příliš mnoho vody a během krátké doby se snadno zhutní.

Doporučená směs se skládá ze stejných dílů hrubého rašelinového mechu, hrubého písku nebo perlitu a kravského hnoje s ½ dílu nasekaného dřevěného uhlí a kostní moučky.

Květy se objevují v létě nebo na podzim a jakmile pomine první období kvetení, je vhodné rostlinu přesadit, aby se doplnily živiny do půdy a podpořilo pravidelné kvetení. Do budoucna lze přesazování provádět každé 2 až 3 roky. Rostliny vázané v květináčích mohou během vegetačního období potřebovat pravidelné přihnojování zředěným tekutým hnojivem .

Orchidejový kaktus se jako pokojová rostlina často pěstuje v koších nebo závěsných nádobách, aby vynikly jeho fascinující převislé stonky a nápadná přehlídka květů v době květu.

Těm, které se pěstují v květináčích, může prospět kolíkování a vyvazování. To poskytne oporu stonkům, které mají tendenci růst do délky, a umožní jednotlivým větvím kvést i v dalších letech.

Nejlepší orchidejový kaktus pro domácí pěstování

E. anguliger (kaktus rybí kost)

Tento neobvyklý orchidejový kaktus má kaskádovitě zvlněné stonky, které vypadají jako rybí kosti, odtud také pochází jeho obecné jméno. V noci kvetoucí květy jsou bílé a voňavé a mění se v malé jedlé zelené plody s chutí podobnou angreštu.

E. oxypetalum (Královna noci, kaktus)

Královna noci je v noci kvetoucí kaktus pocházející z Mexika a Brazílie. Tenké ploché stonky mohou dosahovat délky až 6,10 m a jsou hluboce zaobleně zubaté. Bílé květy, které dorůstají délky až 25 cm, jsou bohatě vonné, ale často vydrží jen jednu noc.

Epiphyllum hybrid "Grace Ann"

Tento hybridní orchidejový kaktus hojně vytváří velké rozvilinové květy, které mají světle až tmavě fialovou barvu. Ty jsou neseny na silných vzpřímených stoncích, jakmile dorostou do délky asi 1,22 m.

E. phyllanthus (kaktus pnoucí)

Tento kratší druh pochází z Panamy a Peru. Větve mají podlouhlý tvar a jsou široké od 1,50 do 3 palců. Květy jsou bílé s růžovým nádechem uprostřed.

E. hookeri (orchidejový kaktus Hookerův)

Jeden z delších druhů, který pochází ze severních částí Jižní Ameriky, E. hookeri se svými tupě zubatými stonky šplhá až do výšky 9,14 m. V roce 2012 byl tento druh zařazen mezi nejrozšířenější kaktusy Jižní Ameriky. Květy dlouhé 8 palců kvetou i v noci a svou bílou barvou poskytují luminiscenci.

Nejčastější dotazy

How long before an epiphyllum blooms?

Epifylu vypěstovanému ze semen bude trvat 6 až 7 let, než dostatečně vyzraje a vytvoří květy, ale musí být splněny správné podmínky, aby se iniciovala květní poupata. Většina episů kvete v létě, proto již v zimě udržujte rostlinu na chladném místě o teplotě 11,11 až 13,89 °C a dbejte na mírnou vlhkost půdy, abyste podpořili tvorbu květních pupenů. Na jaře rostlinu postupně přemístěte na teplejší místo.

How often do you water epiphyllums?

Orchidejové kaktusy získávají vláhu ze vzduchu, proto je nejvhodnějším způsobem zalévání postřik nebo mlha. To by se mělo provádět pravidelně a během léta poměrně často. Při zalévání namočte zeminu v květináči a poté, co vrchní ½ palce (2 cm) zeminy vyschne, ji znovu zalijte.

Is the dragon fruit an epiphyllum?

Dračí ovoce neboli pitahaya není epifylie, ale jsou si blízce příbuzné. Vědecky se nazývá Hylocereus undatus a snadno ji rozeznáte podle dužnatějších, hluboce vykrojených trojúhelníkovitých stonků.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.