Jak pečovat o rostliny Echeveria

Echeveria je rozsáhlý rod sukulentních rostlin z čeledi Crassulaceae. Pocházejí z polopouštních oblastí Mexika, Střední a Jižní Ameriky a do našich domovů se dostaly jako oblíbené okrasné rostliny (1,2).

Rostliny rodu Echeveria mohou růst jako rozvětvené, keřovité sukulenty nebo jako nízké rostliny bez stonků. Mají dužnaté listy vyrůstající v symetrických růžicích, které mohou dosahovat až 30,48 cm v průměru.

V závislosti na odrůdě mohou mít listy různou barvu od poléhavé šedozelené, tmavě modré, vínové až po neonově růžovou. Mohou být také pokryty voskovým nebo práškovitým povlakem (farina), hrbolatými výrůstky (karunkuly) nebo jemnými průsvitnými chloupky (2,3).

Každé jaro můžete přistihnout své rostliny Echeveria, jak rozkvétají úžasnými, pestrobarevnými, zvonkovitými květy .

Květ echeverie

Jak pěstovat a pečovat o rostliny Echeveria

Jedním z důvodů oblíbenosti rostlin Echeveria je jejich nenáročnost na péči. Tyto rostliny jsou nenáročné na údržbu a přežijí i několikadenní zanedbávání. Samozřejmě, aby dosáhly nejlepšího růstu, musí splňovat všechny své požadavky.

Zde je několik tipů pro péči o rostliny rodu Echeveria.

péče o echeverii

Kolik světla potřebuje rostlina Echeveria?

Echeverie je rostlina tolerantní k zastínění. Dokážou růst i při nízkém osvětlení, proto jsou ideální jako pokojové rostliny. Stále jsou to však rostliny, které potřebují slunce, aby se jim krásně dařilo. Umístěte proto rostliny na místo, kde budou mít dostatek jasného nepřímého světla.

Některé odrůdy získají na přímém slunci narůžovělý odstín. Pokud chcete dosáhnout tohoto krásného zbarvení, umístěte rostliny ven, aby se alespoň čtyři hodiny slunily. Ranní světlo je pro sukulenty nejlepší, protože je jemnější a nespálí listy. V poledne rostliny chraňte před ostrým odpoledním sluncem tím, že je umístíte do stínu (3,4).

echeverie sukulentní

Jak často byste měli Echeverie zalévat?

Nejlepší na sukulentechjako je Echeveria je jejich odolnost vůči suchu. Ve volné přírodě se dokážou odrazit od dlouhých období sucha. Ve skutečnosti je u těchto rostlin lepší chybovat na sušší straně než na straně mokré.

Mohou přežít, i když vynecháte několik zálivek, ale pokud je přelijete, není návratu, jakmile se dostaví hniloba kořenů.

Pro nejlepší růst dávají tyto rostliny přednost mírně vlhké, ale ne přemokřené půdě. Abyste dosáhli této rovnováhy, zalévejte rostliny pouze tehdy, když je horní vrstva půdy v květináči 1,27 cm na dotek suchá. Na jaře a v létě je třeba zalévat pravidelně, v zimě řídce (3,4).

echeverie zalévání

Jaká je optimální teplota a vlhkost pro Echeverie?

S výjimkou některých hybridů je většina odrůd echeverií mrazuvzdorná a snáší mráz. Jsou také dobře přizpůsobeny vysokým teplotám. Nejlepší teploty pro optimální růst rostlin Echeveria jsou však 65 až 80oF na jaře a v létě a 55 až 75oF na podzim a v zimě .

Co se týče nároků na vlhkost, rostliny Echeveria dávají přednost nízké až průměrné vlhkosti. Neobtěžujte se rostliny mlžit, protože vysoká vlhkost může podporovat hnilobu.

Jaký je nejlepší květináč/pěstební substrát pro rostliny Echeveria?

Rostliny Echeveria budou potřebovat porézní půdu, která usnadní dobrou drenáž a zabrání přemokření. Ideální bude komerční směs pro kaktusy a sukulenty, nebo si můžete vytvořit vlastní směs kombinací stejných dílů směsi pro květináče a 4 mm štěrku nebo písku .

echeverie v květináči

Potřebuje echeverie hnojivo?

Ačkoli to není nezbytně nutné, rostlinám Echeveria prospěje přihnojování zejména na jaře a v létě, kdy aktivně rostou. Dodatečné živiny pomohou podpořit krásný růst a kvetení. Od jara do podzimu přikrmujte rostliny každé dva týdny tekutým hnojivem s vysokým obsahem fosforu zředěným na ½ síly. V zimě přejděte na měsíční přihnojování (3,4).

Jak rozmnožujete rostliny rodu Echeveria?

Pokud jde o množení sukulentů, rostliny Echeveria lze snadno množit odnožemi, které vyrůstají z boku mateřské rostliny. Proto se jim někdy říká "slepice a kuřátka", ale tento název se používá také pro jiný podobně vypadající sukulent Sempervivum, takže je lepší držet se Echeveria, aby nedošlo k záměně.

Chcete-li je množit posunem, jednoduše je oddělte od mateřské rostliny a umístěte je do samostatného květináče naplněného směsí sukulentů .

Kromě odnoží lze Echeverie množit také listovými řízky nebo semeny, pokud se nejedná o hybridní rostlinu.

rostliny echeverie

Nejlepší odrůdy echeverií, které můžete pěstovat

Tento rod je značně hybridizovaný. Vzhledem k široké nabídce stejně úchvatných rostlin může být výběr té nejlepší trochu problém, proto jsme pro vás připravili několik nejlepších odrůd Echeverií. Prohlédněte si je níže.

E. affinis (Black Knight)

Tato odrůda vytváří masité, hnědoolivové až černé listy, které rostou v atraktivních růžicích. Každá růžice, často solitérní, může dorůstat průměru až 15,24 cm. Na jaře vyrůstají ze středu růžice krásné červené květy.

E. 'Afterglow'

S působivými růžicemi dosahujícími až 40,64 cm v průměru je tato odrůda jednou z ohromujících odrůd Echeveria. Levandulové až růžové listy s jasně růžovými okraji napodobují nádherný atmosférický jev. Na jaře rostlina vytváří zářivě oranžové a červené květy.

E. agavoides (Agáve voskovka tvarovaná)

Bezlodyžná odrůda E. agavoides se vyznačuje hustou solitérní růžicí tlustých trojúhelníkovitých listů s výrazným trnem jako agáve. Každý list má jablkově zelenou barvu a na plném slunci se zbarvuje do růžova.

E. amoena

Trochu menší odrůda, dorůstá pouze do průměru 5,08 cm . Každá miniaturní růžice je tvořena baculatými šedozelenými listy. Co jí však chybí na velikosti, to dohání tvorbou četných odnoží.

E. 'Arlie Wright'

Další úchvatná odrůda Arlie Wright má silně zvlněné listy sytě vínové až růžové barvy. Každý list je pokrytý práškovou farinou.

E. 'Black Prince'

Další krátká odrůda, Black Prince, dorůstá do průměru 7,62 cm. Rostlina začíná šedozelenými listy, které se nakonec zbarví do levandulově hnědé až téměř černě olivové barvy. Pro doplnění vzhledu vykvétají uprostřed růžice na dlouhých stoncích tmavě červené květy.

E. 'Blue Frills'

Tato poměrně nová hybridní odrůda se vyznačuje symetrickými růžicemi zářivě modrých listů s vlnitými okraji. Kontrast k listům tvoří korálově růžové květy vyrůstající ze středu růžice.

E. 'Blue Sky'

Tato odrůda jako by napodobovala rozlehlost oblohy, dorůstá až do velké 30,48cm růžice. Každá z nich je tvořena lžičkovitými, prachovitými, modrozelenými listy s červenými špičkami.

Echeveria x bombycine

Tento hybrid lze nejlépe popsat slovy "malý a kompaktní". Oceněná odrůda má baculaté, modrozelené listy pokryté hustými průsvitnými bílými chloupky.

E. 'Briar Rose'

Tato odrůda, pojmenovaná podle růžově oděné princezny ze známé pohádky, má 10,16cm růžici velmi pěkných, pastelově zelených a růžových listů. V létě vykvétá zářivými růžovými a žlutými květy.

E. 'Bumps'

Zvláštní, ale atraktivní odrůda 'Bumps' má modrozelené listy s nařasenými okraji. Na horní ploše každého listu jsou bradavičnaté výstupky, od nichž dostala své jméno.

E. chihuahuensis

Stejně jako jeho psí jmenovec je tato odrůda malá, dorůstá pouze 10,16 cm v průměru. Každá růžice je tvořena hustě naskládanými modrozelenými listy s výraznými okraji a špičkami.

E. colorata 'Mexican Giant' (Echeveria mexická obří)

Tato odrůda patří mezi impozantní. Vyznačuje se solitérními růžicemi bez stonků o průměru 30,48 cm, které jsou tvořeny širokými kopinatými sklovitými listy s bílým voskovým povlakem. S přibývajícím věkem získávají listy narůžovělý odstín.

E. 'Compton carousel'

Tento pestrý typ je další oceněnou odrůdou. Má atraktivní modrozelené listy s krémovými okraji a růžovým nádechem na starších listech. Dorůstají do průměru 15,24 cm a každé jaro kvetou oranžovými a žlutými květy.

E. 'Curly Locks'

Neobvyklá odrůda Curly Locks, jak už název napovídá, je velmi kudrnatá. Každý modrozelený list má zvlněný obrys a je zbarvený do růžova. Mohou dorůstat až 25,40 cm v průměru, takže je na větší straně.

E. 'Cubic Frost'

Tato geometrická odrůda se vyznačuje výrazně obrácenými, lila až růžovými listy. Vyrůstá do 25,40cm růžice se zářivě oranžovými květy.

E. 'Cupeno'

Tato odrůda má výrazné silně zvlněné šedozelené listy s fialově červenými okraji, připomínající červenou kapustu.

E. derenbergii (Painted Lady)

Další oceněná odrůda se vyznačuje malými pagodovitými růžicemi hustých dužnatých modrozelených listů. Na jaře vykvétá krásnými žlutými květy s malovanými červenými špičkami.

E. 'Derenceana'

Tato krásná odrůda má pastelově zelené listy s růžovým až levandulovým nádechem.

E. diffractens (Echeveria shattering)

Elegantní odrůda Shattering Echeveria má zploštělou růžici s četnými širokými, světle růžovými až fialově zbarvenými listy s krémovými okraji.

E. 'Dionysus'

Tato odrůda je na menší straně, s kompaktními 10,16cm růžicemi. Má výrazné šedozelené listy skvrnité vínově červenými skvrnami po celém obvodu i po okrajích.

E. 'Doris Taylor' (Vlnitá růže)

Tato atraktivní odrůda má krátké stonky s modrozelenou růžicí. Celá rostlina je pokryta bílými průsvitnými chloupky, dokonce i květy!

E. elegans (mexická sněženka)

Tato odrůda, jejíž název v doslovném překladu znamená "elegantní echeverie", nezklame kompaktními růžicemi lžičkovitých modrozelených listů. Na plném slunečním světle získají listy narůžovělý nádech, který dotváří elegantní vzhled.

E. 'Encantada'

Tato odrůda je skutečně okouzlující s působivou 38,10cm růžicí a širokými, slzovitými listy. Každý list je pokrytý vrstvou fariny, která mu dodává mrazivě bílý, tónovaný vzhled. Na jaře rozkvétá zářivými korálově červenými květy.

E. 'Etna'

Tento hybrid má 30,48cm růžici mrazivě fialovomodrých listů s monstrózně vypadajícími bradavicemi na horní straně.

E. 'Fire Light'

Tato odrůda jako by napodobovala záři ohně, má zvlněné modrozelené listy skvrnité s fialovými skvrnami a růžovými okraji.

E. 'Galaxy Blue'

Tato odrůda se vyznačuje úchvatnými ledově modrými růžicemi velkých zvlněných listů. Každá růžice může dorůst až do průměru 20,32 cm.

E. harmsii (Ruby Slippers)

Malý keř, tato odrůda má růžice světle zelených listů lemovaných jasně červenou barvou. Každý list je masitý a úzký, jako nadýchaný střevíček. Na jaře se zdobí zářivě červenými a žlutými květy.

E. imbricata (Echeveria blue rose)

Tato odrůda má husté růžice poléhavých modrozelených listů. Ačkoli je tato odrůda poněkud jednodušší, stále patří k nejoblíbenějším odrůdám rodu Echeveria, protože se vyznačuje bujnou tvorbou odnoží, což usnadňuje její množení.

E. lauii

Jedna z nejatraktivnějších odrůd E. lauii se vyznačuje voskově modrozelenými listy. Na jaře se zdobí jasně růžovými a oranžovými květy.

E. leucotricha (žinylka)

Větvící se odrůda této rostliny má šedozelené listy hustě pokryté bílými chloupky, které na koncích hnědnou.

E. lilacina (Echeveria ghost)

echeverie ducha

Další známá odrůda, Echeveria Ghost, patří k atraktivním druhům s růžicemi stříbrošedých listů ve tvaru lžiček. Na rozdíl od strašidelných listů tato rostlina na jaře vykvete zářivě korálově oranžovými a růžovými květy.

E. lutea (echeverie žlutá)

Tato krásná odrůda, pojmenovaná podle zářivě žlutých květů, často roste jako solitérní růžice úzkých, červenofialových listů. Každý list se od okrajů svinuje dovnitř a vytváří hlubokou prohlubeň, což mu dodává vzhled lodičky.

E. minima

Tato roztomilá odrůda dorůstá pouze do průměru 4,06 cm. Každá růžice je těsně sevřená sbírka modrozelených listů s dobře ohraničenými špičkami a červenými okraji a špičkami. Tato odrůda se často používá na sukulentní tabule a do květinových vazeb.

E. nodulosa (Echeveria malovaná)

Další pestrý druh, tato odrůda je velmi atraktivní svými jablkově zelenými listy, které jsou po obou stranách a podél okrajů jakoby pomalovány výraznými purpurově červenými pruhy.

E. 'Perle von Nurnberg'

Tento oceněný hybrid patří k nejkrásnějším odrůdám rodu Echeveria. Má půvabné růžice dužnatých modrozelených listů s růžovými, červenými a fialovými odstíny. Každý list je kulatý a na špičce zašpičatělý s práškovitým povlakem fariny. Na jaře vykvétá zářivými korálově růžovými a žlutými květy.

E. 'Princess Blue'

Další půvabná odrůda se sytě modrozelenými listy s fialovými špičkami uspořádanými do volné růžice. Na jaře vytváří růžové a červené květy.

E. pulvinata 'Ruby'

echeveria pulvinata

Tato keřovitá odrůda echeverie pulvinata dosahuje výšky až 30,48 cm. Z konce každého stonku vyrůstají malé růžice s hustými lžicovitými zelenými listy, které jsou pokryty stříbřitě bílými chloupky. Okraje a špičky jednotlivých listů získávají intenzivní červenou barvu, odtud název

E. purpusorum

Tato odrůda tvoří husté solitérní růžice sytě olivově zelených listů skvrnitých červenohnědými skvrnami. Každý list je trojúhelníkovitý se zaoblenou bází. Na jaře vyrůstají ze středu každé růžice šarlatové květy.

E. 'Raindrops'

Další neobvyklá odrůda rodu Echeveria. Vyrůstá do 15,24cm růžice s obvyklými šedozelenými, zaoblenými listy s růžovými okraji. Neobvyklý je výrazný kulovitý hrbolek uprostřed starších listů, který vypadá jako dešťová kapka.

E. runyonii 'Topsy Turvy'

Tato oceněná odrůda tvoří úchvatnou 25,40cm růžici světle modrozelených listů s růžovými špičkami. Zajímavostí je, že každý list je obráceně kýlnatý a špičky směřují dovnitř do středu růžice.

E. 'Set-Oliver'

Tato keřovitá odrůda dorůstá výšky až 30,48 cm. Tvoří hustě uspořádané růžice chlupatých, limetkově zelených listů s jasně červenými okraji. Na jaře se rostlina ozdobí nápadnými červenými a žlutými květy.

E. setosa (Ohnivák mexický)

Tato nízko rostoucí odrůda se vyznačuje lžičkovitými zelenými listy pokrytými hustými bílými chloupky. Listy tvoří růžici, která může dorůst až do průměru 15,24 cm.

E. subrigida 'Fire and Ice' (Echeveria Red Edge)

Velmi atraktivní odrůda s 22,86cm růžicí širokých, lžícovitých, modrozelených listů, které jsou hluboce kanelované s hladkými okraji. Každý list je lemován růžovou až červenou barvou.

E. tolimanensis

Jedná se o jednu z unikátních odrůd rodu Echeveria. Jedná se o keřovitý sukulent s několika růžicemi vyrůstajícími soustředně z centrálního stonku. Místo obvyklých plochých lžičkovitých listů je však každá růžice složena z tmavě šedých, téměř modrých válcovitých listů.

E. 'Violet Queen'

Tato královsky vyhlížející odrůda má stříbřitě zelené listy, které při stresu získávají na okrajích narůžovělý nádech. Dlouhé a úzké listy jsou pevně spojeny do růžice, která připomíná lotosový květ. Tato odrůda rychle roste a kvete na jaře a vytváří zářivě žluté květy.

Pokud rádi pěstujete sukulenty, podívejte se na další druhy sukulentů, které můžete přidat do své sbírky.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.