Jak pečovat o rostliny žinylky

Co je to žinylka?

Echeveria pulvinata neboli rostlina Chenille je půvabný sukulent z mexické Oaxacy. Jméno Echeveria dostala rostlina na počest botanického ilustrátora Atanasia Echeverría y Godoy, zatímco druhové jméno "pulvinata" znamená polštářovitý, což odkazuje na husté stříbřitě bílé chlupy, které pokrývají její listy a stonky. Díky tomuto charakteristickému chlupatému vzhledu se pro ni vžily názvy žinylková rostlina a plyšová rostlina.

Rostlina Echeveria pulvinata patří do čeledi Crassulaceae. Je to malá, asi 30,48 cm vysoká rostlina keřovitého vzrůstu. Svůj malý vzrůst rostlina vynahrazuje rozložitým habitem. Tvoří rozsochaté větve zakončené růžicemi chlupatých a dužnatých, zelených listů. Šťavnaté listy jsou podlouhlého tvaru se špičatými konci.

rostlina žinylka

Přijde-li zima, předvedou se rostliny čilimníku svými květy v barvě zapadajícího slunce. Jasně oranžové a žluté květy mají tvar zvonku a vydrží až do jara.

Jak pečovat o Echeveria Pulvinata

echeverie pulvinata

Péče o sukulenty Echeveria pulvinata je poměrně snadná. Jejich potřeby jsou stejné jako u ostatních druhů sukulentů.

Zde je několik tipů pro péči o tyto půvabné rostliny.

Kolik světla potřebují rostliny žinylky?

Jako jeden z mnoha druhů echeverií snášejí šenilky polostín až plné slunce. Ve svém přirozeném prostředí jsou tyto rostliny celoročně vystaveny plnému slunečnímu svitu, díky čemuž milují jasné světelné podmínky. Dbejte na to, abyste rostliny umístili na místa, kde budou mít dostatek slunečního světla, ale budou chráněny před ostrým odpoledním sluncem.

Jak často byste měli zalévat žinylkové rostliny?

Ženšenové rostliny nemají rády přemokření. Jsou náchylné k hnilobě kořenů z nadměrné vlhkosti. Nejlepší způsob, jak se vyhnout přemokření rostliny, je metoda namáčení a vysoušení. Ta spočívá v tom, že rostlinu zaléváte pouze tehdy, když je půda na dotek suchá.

Nemějte obavy, pokud vynecháte několik dní zalévání, protože se z krátkého období sucha snadno vzpamatují. Tento režim dodržujte po celé jaro a léto. Během zimy omezte zalévání na měsíční.

Při zalévání šáchoru dbejte na to, abyste se vyhnuli zalévání nad hlavou nebo nad listy. Chlupaté listy těchto rostlin mohou zadržovat vodu, což může způsobit hnilobu listů.

Jaká je optimální teplota a vlhkost pro rostliny žinylky?

Přestože rostliny Echeveria pulvinata dokáží přežít vysoké teploty (jejich ochmýřené listy pomáhají zabránit ztrátě vody), dávají přednost průměrným teplotám s nízkou až střední vlhkostí. Nejlepšího růstu dosahují při teplotě 18,33 až 21,11 °C. Mějte na paměti, že tyto rostliny nejsou příliš odolné vůči mrazu, proto je nejlepší je v zimních měsících držet v interiéru.

Jaký je nejlepší květináč/pěstební substrát pro šáchorovité rostliny?

Echeveria pulvinata ruby je nejvhodnější vysazovat do mírně kyselé (pH 6,0), propustné a dobře odvodněné půdy, aby nedocházelo k přemokření. Postačí komerční směs pro kaktusy a sukulenty, ale pokud si raději připravíte vlastní směs, můžete zkombinovat zeminu pro květináče a hrubý písek v poměru 2:1 nebo zeminu pro květináče, perlit a písek v poměru 1:1:1.

Potřebují žinylkové rostliny hnojivo?

Ženšenovým rostlinám prospěje občasné přihnojení, zejména během vegetačního období (na jaře a v létě). Na začátku jara rostliny šetrně přihnojujte vyváženým hnojivem. S příchodem zimy s přikrmováním zcela přestaňte.

Při hnojení rostlin dbejte na důsledné dodržování pokynů uvedených na obalu hnojiva.

Jak rozmnožovat rostliny žinylky

Rostliny Echeveria pulvinata se snadno množí stonkovými řízky. Za tímto účelem odeberte část stonku s neporušenou růžicí ze vzrostlé, zdravé rostliny. Nechte stonkový řízek vytvořit kalus a poté jej zasaďte do samostatného květináče. Několik týdnů udržujte půdu v suchu a poté zalévejte jako běžnou rostlinu.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.