Kaktusy bez trnů - nový způsob pěstování kaktusů

Trny byly vždy spojovány s kaktusy. Jsou to vysoce modifikované stonky, které chrání tyto rostliny před živočichy, kteří se na nich chtějí přiživit. Zabraňují jim také ztratit příliš mnoho vlhkosti v jejich extrémně horkém přirozeném prostředí, kde rostou.

Jak se však rostliny začaly pěstovat pro okrasné a zemědělské účely, trny se staly méně nápadnými, u některých kaktusů, jako jsou odrůdy a hybridy opuncií, téměř neexistují.

Co je beztrnný kaktus?

Kaktus s oranžovými květy

Existuje mnoho druhů kaktusů, které nemají nápadné trny, například Lophophora a Astrophytum, ale termín beztrnný kaktus se obecně vztahuje na některé odrůdy a hybridy opuncií s vědeckými názvy, jako jsou O. boldinghii, O. gosseliniana a O. nuda.

Druhy rodu Opuntia, běžně nazývané beztrnné opuncie, ploché kaktusy a beztrnné kaktusy, mají výrazně větvené polštářkovité stonky poseté glochidy (ostnatými štětinami) a ostrými trny. Plody vypadají jako hrušky, jen jsou poseté pichlavými ostny, odtud jejich název.

Na počátku 20. století vyvinul významný šlechtitel Luther Burbank křížením a kultivací O. ficus-indica a O. tuna hybridy, které měly sloužit jako prostředek k zajištění potravy a vytvoření lepšího kaktusového květu .

Bylo vyšlechtěno více než 60 odrůd a všechny byly beztrnné, což nakonec zpopularizovalo tento rod kaktusů a název beztrnný kaktus.

beztrnný kaktus

Proč jsou tyto kaktusy beztrnné?

Beztrnné kaktusy rodu Opuntia byly vyvinuty především pro své "thalli" neboli jedlé stonky, které se používaly jako zdroj krmiva pro hospodářská zvířata. Beztrnné kaktusy jsou xerofyty, kterým se daří v suchých a vyprahlých podmínkách, a poskytovaly tak potravu bez dodatečné práce s odstraňováním tvrdých trnů, aby byly bezpečné ke konzumaci .

Kromě plodů některých odrůd jsou jedlé i jejich polštářky, které se hojně používají v různých kuchyních v Mexiku, Kalifornii a Texasu. A díky snadnému množení a přizpůsobivému růstu se opuncie beztrnná stala také oblíbenou okrasnou rostlinou. Koncem jara a v létě nesou polštářkovité stonky 7,62 až 10,16 cm velké nápadné květy, které jsou v závislosti na odrůdě žluté, oranžové, růžové a červené .

Požadavky na růst

Tyto kaktusy rodu Opuntia pocházejí ze suchých oblastí USA, Mexika a Jižní Ameriky a daří se jim na slunných místech. Upřednostňují se dobře propustné písčitohlinité půdy, které udržují tu správnou vlhkost pro jejich růst. Jsou to rostliny odolné vůči suchu, takže zálivka může být řídká.

Vzhledem k tomu, že rostlina má většinou ploché stonky směřující stejným směrem, může jí prospět opora na kůlu nebo ochrana před extrémními větrnými podmínkami i studenými zimními větry. Vyvážené hnojivo během jarního období pomůže udržet rostlinu zdravou, a pokud byly kaktusy beztrnné pěstovány pro jejich jedlou podložku, doporučuje se hnojivo s vysokým obsahem dusíku .

Množení a péče

kaktus se žlutými květy

Kaktus Opuntia lze vypěstovat ze semen vysazených na zahradních záhonech. Vzrostlá rostlina vyžaduje plné slunce, ale pěstování ze semen vyžaduje stín. Tato metoda je sice snadná, ale trvá roky, než se z ní vytvoří rostlina.

Odběr stonkových řízků je vhodnější, pokud pocházejí z polštářků ne mladších než 6 měsíců. Řízky by se měly nechat týden nebo dva na dobře větraném místě, aby se na nich vytvořil kalus, aby se předešlo hnilobě nebo houbové infekci.

Po zkalení je možné řízky zasadit do směsi pro květináče složené ze stejných dílů zeminy a písku nebo pemzy. Kamenná opora na obou stranách řízků pomůže rostlinu stabilizovat a lépe vytvořit kořeny. Plně vzrostlá rostlina může mít stonky dlouhé až 10,16 cm až 40,64 cm, široké 22,86 cm a silné 10,16 cm a může plodit za 3 až 4 roky i méně .

Další využití

Beztrnné kaktusy tvoří nápadné hrnkové rostliny jako O. macrorhiza. Kvůli mělkému a úzkému prostoru v květináči mohou vyžadovat kůly pro oporu, zejména u velkých založených kusů.

V krajině se s oblibou používají jako živé ploty a s výškou od 3,05 do 6,10 m , tvoří vynikající bariéry. Oblíbené velké kaktusy Opuntia jsou O. cacanapa 'Ellisiana' a O. ficus-indica.

Stejně jako rostlinu Aloe vera lze tento kaktus použít jako první pomoc. Šťáva z polštářků může zklidnit rány a výtažek z mladých polštářků se používá jako projímadlo a lék na cukrovku.

V Mexiku je kaktus beztrnný důležitou komoditou, která přispívá k tamnímu mlékárenskému průmyslu. Když se stonky krmí krávy, dodávají zpracovaným mléčným výrobkům jedinečnou a žádoucí chuť. V období sucha může kaktus také poskytovat vláhu a potravu hospodářským zvířatům a drůbeži.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.