Jak pečovat o vývrtku Albuca

Albuca spiralis je druh rostliny z čeledi Asparagaceae. Patří do rozsáhlého rodu Albuca spolu se stovkou dalších druhů. Rostlina, které se běžně říká vývrtka albuca, dostala své jméno podle nepředvídatelných spirálovitých listů. Rostlina pochází z jižní Afriky, kde roste na písčitých, kamenitých svazích .

Fakta o albuce vývrtkovité

Vývrtky albuky jsou cibulovité vytrvalé sukulenty. Z jediné cibule, která vyrůstá ze země, vyrůstají trsy 5 až 10 listů. Listy jsou dlouhé, úzké a zelené s neobvyklou spirálovitou špičkou. Podél listů jsou drobné žláznaté chloupky, které rostlině dodávají sametový vzhled. Rostlina je různě velká, ale může dorůstat výšky až 20,32 cm. (2,3)

Neobvyklá rostlina, albuka vývrtkovitá roste v zimě a v létě pak usíná. Když přejde do klidového stavu, mohou některé listy zežloutnout a opadat .

Může také ztratit všechny listy a začít chrastit, ale nepanikařte, pokud se tak stane. Pokud je cibule neporušená a pevná a rostlina je zdravá, bude v pořádku a na podzim se vrátí do svého podivně krásného stavu .

Albuca spiralis květ

Květina frizzle sizzle

Koncem zimy se ozdobí drobnými křehkými květy. Květy mají světle zelenou barvu se žlutými okraji a vyrůstají z dlouhé stopky uprostřed spirálovitých listů. Vyzařují sladkou květinovou vůni, která voní po vanilce a másle . Květy vydrží až do poloviny jara, pak rostlina přejde do klidového stavu.

Albuca spiralis má jeden známý kultivar s názvem "Frizzle Sizzle". Tento kultivar je odolnější a snadněji se pěstuje.

Jak pečovat o Albuca Corkscrew

Kolik světla potřebuje albuka vývrtkovitá?

Vývrtky albuky potřebují hodně slunečního světla. Lze je pěstovat v polostínu až na plném slunci, ale pro dosažení kudrnatějších listů je nejlepší plné slunce. Tyto rostliny se nejlépe pěstují v interiéru, umístěné na jižním okně .

Jak často byste měli zalévat albuky vývrtkovité?

Vývrtky albuky potřebují mírnou zálivku během zimy, kdy rostlina bujně roste. V tomto období potřebují, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená. Dávejte pozor, abyste je nepřelévali, protože cibule jsou velmi náchylné k hnilobě.

Stejně jako u ostatních sukulentů dbejte na to, aby půda před další zálivkou vyschla. Když rostlina v létě přejde do klidového stavu, je třeba zálivku odložit a půdu udržovat suchou .

Jaká je optimální teplota a vlhkost pro albuku vývrtkovitou?

Přestože mají raději nižší teploty, nejsou albuky vývrtkovité příliš odolné vůči mrazu. Optimální teplota pro nejlepší růst je 60 až 70oF, ale pro tvorbu životaschopných semen může být nutné klesnout na nižší teploty. Vysoké teploty mohou spálit spirálovité listy.

Tyto rostliny také preferují nízkou až střední vlhkost vzduchu. Vysoká vlhkost může způsobit, že listy ztratí turgiditu a změknou (5,7).

Jaký je nejlepší květináč/pěstební substrát pro albuky vývrtkovité?

Stejně jako ve svém přirozeném prostředí vyžadují albuky vývrtkovité písčitou, dobře propustnou půdu. Pro nejlepší růst musí být také bohatá na živiny. Pro pěstování těchto rostlin vám dokonale postačí směs pro kaktusy a sukulenty, ale můžete si připravit i vlastní směs ze zeminy v poměru 3:3:1, písku a perlitu .

Potřeby hnojiva

Během vegetačního období (v zimě) přihnojujte vývrtky albuky vyváženým tekutým hnojivem a přestaňte s přihnojováním, když přejdou do období vegetačního klidu (v létě).

Rozmnožování

Albuku vývrtkovitou lze množit buď semeny, nebo cibulkami. Semena je nejlepší pěstovat na podzim až do zimy. Semena zasaďte do vlhké směsi rašeliny a perlitu a přikryjte igelitovým sáčkem, aby se udržela vlhkost.

Umístěte je na nepřímé sluneční světlo a až vyrostou, přesaďte je do jejich běžné směsi. U cibulovin stačí rozdělit odnož z rodičovské rostliny a přesadit ji do běžné směsi pro květináče .


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.