30 sukulentů, které nejsou na trhu běžné

Obliba sukulentů v posledních letech vzrostla natolik, že se z nich staly běžné pokojové rostliny.

Na trhu jsou k dostání stovky druhů a odrůd echeverií, crasulí, rozchodníků atd. a člověk by si myslel, že má na výběr víc než dost, ale ve skutečnosti je jich k objevení víc.

V tomto průvodci jsme uvedli 30 vzácných a pozoruhodných sukulentů neobvyklých tvarů, velikostí a barev, které byste mohli zvážit do své pěstitelské sbírky. Pokud hledáte ty nejúžasnější sukulenty a zvláštní sukulenty, zde jsou:

#1. Aeonium haworthii 'Kiwi'

aeonium haworthii kiwi

Toto aeonium je tříbarevná odrůda, která se honosí růžicí žlutě a zeleně panašovaných listů s růžově červeným nádechem na okrajích. Může přežít na plném i částečném slunci, ale nápadné panašování je výraznější na jasném světle. Má kopcovitý nebo keřovitý vzrůst a dosahuje výšky až 0,61 m .

#2. Aeonium tabuliforme (Aeonium Lily Pad)

aeonium tabuliforme

Geometrická růžice této rostliny je mezi sukulenty osvěžující podívanou. Vyznačuje se velkým plochým shlukem listů, který téměř připomíná polštářek lilie, odtud také název. Po dozrání vytvoří růžice kopuli a vytvoří masitý stonek květů, což signalizuje její smrt .

#3. Adromischus cooperi (rostlina s vejčitými vajíčky)

Adromischus cooperi

Tento nízko rostoucí sukulent má baculaté listy, na bázi zaoblené a na vrcholu ploché a vrásčité. Ačkoli technicky vzato nemá tvar vejce, dostala své obecné jméno podle skvrnitého vzhledu listů - hluboké měděné skvrny na šedozelených listech .

#4. Adromischus cristatus (rostlina s pomačkanými listy)

Adromischus cristatus

Stejně jako A. cooperi má tento druh stejný tvar a utváření listů, ale vrásnění na horním okraji je výraznější. Listy jsou tmavě zelené až šedozelené s nádechem do fialova a vypadají velmi atraktivně, když jsou seskupeny v květináči .

#5. Adromischus maculatus (srdcovka kaliková)

Jedná se o další silně skvrnitý adromischus, ale odlišují ho listy, které jsou spíše srdčité než vlnité. Rostlina je nízko rostoucí, ale v dospělosti může vytvořit silné a tvrdé stonky .

#6. Adromischus marianiae 'Herrei'

Tento jedinečný sukulent dorůstá výšky až 15,24 cm a má silně vrásčité baculaté listy se špičatými konci. Listy shromážděné u báze vypadají jako drobné hořké tykve ve fialové, zelené, šedé nebo směsi. Na začátku podzimu rostlina vytvoří dlouhý a tenký stonek drobných trubkovitých růžových květů.

#7. Albuca spiralis 'Frizzle Sizzle'

květina svižník třásnitý

Tento kultivar A. spiralis má nepředvídatelné štíhlé zelené listy, které se na koncích spirálovitě stáčejí nebo kroutí. Listy jsou shrnuté u báze a vyrůstají z tlusté cibule, která vyčnívá z půdy.

Na rozdíl od mnoha sukulentů se tato rostlina albuca spiralis nedá množit z listů, ale z cibule nebo semen.

#8. Aloinopsis luckhofii

aloinopsis luckhofii

Tato rostlina, příbuzná litopsům, tvoří hustou růžici baculatých hranatých listů blízko u země. Každý šedozelený list je pokrytý strukturovanými tečkami zvanými hlízy a několika drobnými bílými výstupky zvanými zuby. Vytváří jasně žluté květy podobné sedmikráskám.

#9. Conophytum subglobosum (kamejka živá)

Další příbuzný litopsu, Living Pebble, má půvabný a neobvyklý vzrůst. Přirozeně roste na písčitých nebo kamenitých místech a maskuje se drobnými oblázky, zatímco listy rostou zaobleně a hladce.

Má dvojici listů, které jsou šedé až modrozelené a vypadají jako srostlé, s úzkou štěrbinou uprostřed, kde se objevují nové listy a květ připomínající astru.

#10. Cotyledon orbiculata (rostlina prasečí ucho)

Cotyledon orbiculata

Jak název napovídá, listy této vzácné rostliny vypadají jako prasečí uši. Jsou ploché, stříbřitě zelené a na vrcholu zašpičatělé. S věkem mají také tendenci se stáčet, ale tvoří doplňující pozadí k trubkovitým červeným květům rostliny.

Paradoxně je rostlina pro hospodářská zvířata jedovatá, ale je známým lékem na štípance od hmyzu, vředy a bradavice.

#11. Crassula columnaris

Crassula columnaris

Růstová stádia tohoto sukulentu jsou zajímavě rozmanitá. Je známo, že má překrývající se listy, které začínají jako volejbalové kulaté trsy vyrůstající ze země.

Jak rostlina dále roste, listy se kupí jako věž a rozvíjejí svých 8 až 10 párů listů. Na vrcholu tohoto shluku nakonec vykvete kompaktní hmota drobných bílých nebo žlutých květů.

#12. Crassula marnieriana 'Hottentot'

Jeden z několika podivně vypadajících druhů crassula Hottentot je tvořen dlouhými hromádkami hranatých listů, které vypadají, jako by byly sešikmené k sobě. Rostou vzpřímeně, ale díky hmotnosti při růstu vypadají převráceně.

Kompaktní hmota skutečně způsobuje, že květináč z dálky vypadá, jako by měl dredy. Tento vzácný sukulent vytváří bílá květenství na vrcholu každého trsu listů.

#13. Crassula perforata variegata

CRASSULA PERFORATA VARIEGATA

Další crassula se vzpřímenými stonky shrnutými u báze a hranatými listy. Tento exemplář má na listech červené a žluté odstíny, což je důsledek mutace běžnější odrůdy. Stejně jako Hottentot se hodí do květináčů a závěsných květináčů, protože má tažné stonky.

#14. Echeveria gibbiflora 'Barbillion'

Barbillion není to, co se vám snadno vybaví, když se řekne Echeveria. Ačkoli je růžicovitá a dodává se s namodralým nádechem, tento hybrid vyrůstá se silně strukturovanými listy s růžovým zbarvením.

Jediná růžice může dorůst větších rozměrů než mnohé echeverie, což z ní činí žádoucí pokojový exemplář.

#15. Echeveria 'Sea Dragon'

Tento kultivar má hustě zvlněné listy, některé s hladkým povrchem, jiné pokryté drobnými hrbolky. Listy jsou směsicí zelené, žluté a šedé barvy s růžovooranžovým nádechem na voláncích. Jedna hlávka může dorůst až do průměru 25,40 cm.

#16. Echeveria 'Vincent Catto'

Tento malý růžicový sukulent má kulovitou růžici dužnatých listů zašpičatělou na špičce. Jsou modrozelené s nádechem do červena na vrcholu. Rostlina roste při zemi a vytváří mláďata, která vytvářejí kompaktní porost.

#17. Euphorbia flanaganii f. cristata (zelený korálovec)

Jak název napovídá, tato rostlina připomíná zvlněnou hmotu korálů. Široké stočené stonky jsou u báze připevněny ke kaudexu v zemi. Rostlina vypadá voskovitě a po okrajích vyrůstají drobné lístky.

#18. Faucaria felina (tygří čelist oblázková)

Důvodem názvu této vzácné rostliny je zubatý vzhled okrajů listů. Vyrůstají v párech, které se doširoka rozevřou a vytvoří nové následné páry tlustých skvrnitě zelených listů. Stejně jako u litopsů se uprostřed rostliny objevují žluté květy podobné sedmikráskám .

#19. Fenestraria rhopalophylla (Baby Toes)

Jediný druh tohoto rodu, Baby toes, je skutečně vzácný. Je to sukulent bez stonku, který má dlouhé vzpřímené masité šedozelené listy. Na vrcholu každého listu jsou průhledná okénka, která rostlina využívá k fotosyntéze. V zimě rostlina kvete velkým zlatým květem podobným kopretině .

#20. Frithia pulchra (víla sloní noha)

Tento druh lze snadno zaměnit s fenestrárií, ale mají zjevné rozdíly ve vzhledu a nárocích na růst. Frithia má dlouhé listy, které jsou v horní části ploché, nikoliv kulaté, odtud také pochází její obecné jméno. Vytvářené květy jsou růžové nebo fialové a rostlina potřebuje k růstu relativně více vody .

#21. Greenovia dodrentalis

Tento sukulent je sice vzácný, ale vzhled listů vypadá velmi povědomě. Každý trs listů připomíná květ růže. Tato rostlina vytváří několik větví nesoucích růžice, které v květináči vypadají jako kytice poupat a květů zelené růže.

#22. Haworthia cuspidata variegata (hvězdnice okenní)

Většina okenních rostlin má zelené až tmavě zelené barvy, ale tato odrůda má listy s bílými a žlutými pruhy. Světlá barva zvýrazňuje průsvitná "okna" na horní straně listů.

#23. Kalanchoe rhombopilosa (Koláče z nebe)

Tento jedinečný sukulent je naprostým odklonem od obvyklé zelené barvy rostlin. Vyrůstá kolem vzpřímených stříbrných stonků, šedozelené, téměř bílé listy mají trojúhelníkovitý tvar a přitisklé okraje. Obě strany listů jsou skvrnité v tmavě hnědé barvě.

#24. Lenophyllum guttatum

Tento sukulent vytváří husté listy v hranaté růžici. Každý list je šedý, téměř bílý s tmavě červenými a hnědými skvrnami. Některé rostliny získávají na jasnějším světle narůžovělý nádech.

#25. Monadenium ritchiei

Tento trsnatý sukulent byl dříve řazen k euforbiím kvůli hlízovitému vzhledu, který je u těchto rostlin známý. Jeho drsný stonek tvoří trsy, které časem zmohutní, což rostlině dodává charakter. Na vrcholu jsou kopinaté listy a růžové květenství, které se objevuje koncem léta.

#26. Monilaria moniliformis (sukulent králíček)

Tento sukulent dostal své obecné jméno podle vzhledu mladých listů, které vyrůstají z tlustého hnědého stonku rostliny. Vypadají jako pár chlupatých zelených králičích uší, ale nakonec se prodlouží ve štíhlé vzpřímené, často svěšené listy.

#27. Othonna capensis (náhrdelník rubínový)

Rubínový náhrdelník je tažný sukulent s miniaturními dlouhými hustými zelenými listy. Tyto listy se na ostrém slunci zbarvují do červena a jsou připevněny ke štíhlým tmavě fialovým až rubínově červeným stonkům. Na konci stonků jsou kontrastní jasně žluté květy podobné hvězdičkám.

#28. Pachyphytum compactum (malý klenot)

Tato odrůda má hranaté listy, jako by byly broušené, aby vypadaly jako krystaly. Olivově zelená barva s nádechem fialové na špičce je velmi atraktivní jako pokojový exemplář v květináči. V létě se objevuje masitý stonek nesoucí jasně růžové a oranžové květy .

#29. Senecio barbertonicus 'Himalaya'

Toto senecio se pyšní kompaktním trsem jehlicovitě zelených listů, které v květináči vypadají, jako by přetékaly. Na vrcholu každého trsu listů jsou zlaté květy, které také vypadají jako jehlice.

#30. Xerosicyos danguyi 'Silver Dollar Plant'

Tento sukulent je vzácný a pozoruhodný svými dokonale kulatými šedozelenými listy, které se táhnou podél provázkových stonků. Rostlina je efektní pokojovou rostlinou, obvykle se nechává zavěšená nebo u okraje stolu, kde může předvést svůj tažný habitus.

Některé z rostlin v tomto seznamu patří mezi nejvzácnější sukulenty, které není snadné sehnat. Další běžné druhy sukulentů, které můžete pěstovat, najdete na naší stránce https:// Zahradadecin .com/types-of-succulents/.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.