Nejlepší plovoucí akvarijní rostliny

Akvarijní rostliny jsou skvělým způsobem, jak oživit nádrž s rybami, aniž byste museli přidávat další váhu. Vyrábějí se ve všech tvarech a velikostech, takže je lze použít pro každý typ akvária. I ta nejmenší sladkovodní akvária mohou mít v sobě živé rostliny!

Plovoucí akvarijní rostliny jsou jedny z nejlepších druhů rostlin k pěstování, protože pomáhají udržovat vodu čistou tím, že filtrují toxiny a odpad, který by jinak znečistil vodu v nádrži.

Ne všechny vodní rostliny jsou skvělými plovoucími akvarijními rostlinami - ale některé ano. Hledejte rostliny, kterým se daří v prostředí akvária s vysokým obsahem živin, a také takové, které si vystačí s minimální údržbou.

Ryby v akváriu

Zde jsou některé z nejlepších plovoucích akvarijních rostlin, které byste měli zvážit.

#1. Rohovník

Rohovník je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších akvarijních rostlin, které si můžete koupit. Tato plovoucí rostlina nejen skvěle vypadá, ale je neuvěřitelně snadná na péči. Tuto rostlinu můžete kombinovat téměř s jakýmkoli druhem. Její krásná sytě zelená barva dodá celé vaší nádrži živý vzhled.

Jediné, na co si musíte dát pozor, je rychlost jejího růstu. Ačkoli je rohovník krásný, roste pozoruhodně rychle. Budete si muset dávat pozor, aby neucpávala zařízení, jako jsou filtry - snadno může zabrat celou horní vodní plochu nádrže.

#2. Vodní vistárie

Vodní vistárie je další oblíbenou akvarijní rostlinou. Lze ji buď nechat plavat v horní části nádrže, nebo ji zakořenit v substrátu. Ať už se rozhodnete jakkoli, vzhled této rostliny si jistě zamilujete. Má krásné zelené barvy a její stonky lze použít jako skvělé úkryty pro plaché - ale zvědavé! malé rybičky.

Stejně jako mnoho jiných vodních rostlin i tato roste poměrně rychle - proto ji budete muset hlídat, aby vám neovládla nádrž.

#3. Jávský mech

Jávský mech je další skvělou možností pěstování, pokud nechcete trávit spoustu času (nebo peněz!) starostmi o svou nádrž. Jávskému mechu se může dařit téměř v jakémkoli prostředí a dobře spolupracuje s většinou druhů ryb.

Má jedinečný vzhled a růstový habitus, který umožňuje jeho použití jako plovoucí rostliny i jako koberce. Působí ohromujícím dojmem a ve skutečnosti nemá žádné kořeny, místo toho se skládá z drobných oválných listů a stonků. Lze ji snadno zastřihnout, abyste dosáhli jakéhokoli požadovaného vzhledu.

Jen jedna rada - pokud plánujete pěstovat jávský mech, musíte ho mít k čemu ukotvit. Můžete použít kus naplaveného dřeva, dekoraci nádrže nebo třeba kus korku. Tímto způsobem může rostlina snadno plavat a plně pokrýt nádrž.

#4. Brazilská penízovka

Penízovka brazilská je skvěle vypadající plovoucí rostlina, která může změnit celý vzhled vašeho akvária. Její velké, kulaté listy jsou rozmístěny v rozestupech a vytvářejí na hladině vaší nádrže nádherný vzor, který umožní, aby se do zbytku akvária dostalo trochu filtrovaného světla.

Neroste tak nekontrolovatelně jako jiné plovoucí akvarijní rostliny - rychlost jejího růstu můžete regulovat změnou množství světla, které dostává.

#5. Červený plovoucí kořen

Plovoucí červený kořen možná není tou nejběžnější akvarijní rostlinou, kterou můžete pěstovat, ale přesto vás určitě ohromí. Tato jedinečná rostlina pochází z Jižní Ameriky a její péče je pozoruhodně snadná. Může se jí dařit ve vodě všech parametrů a má velmi výstižné jméno.

Jmenuje se "červený kořenový plovák", protože její listy mohou při pěstování za vhodných podmínek téměř úplně zčervenat. Spodní část rostliny a kořeny jsou obvykle vždy červené, ale schopnost listů měnit barvy je naprosto ohromující.

Tato rostlina se zbarví do červena, když je vystavena velkému množství světla - s vhodnou lampou můžete mít v nádrži vždy jasně červené listy.

#6. Ludwigia repens

Tato atraktivní plovoucí akvarijní rostlina má chladné oranžové a červené listy, které se objevují u vrcholu rostliny. Najdete je roztroušené mezi ostatními listy, které mohou být zelené. Tato rostlina je nenáročná na péči a k tomu, aby se jí dařilo, potřebuje pouze stálé osvětlení a akvárium bohaté na živiny.

#7. Kačenka

Kačenka je další oblíbenou vodní rostlinou, které se může dařit téměř v každém prostředí. Její malé listy rychle rostou a rychle pokryjí nádrž jedinečným zeleným vzorem.

Ačkoli kačenka vypadá úžasně shora, ještě pozoruhodněji vypadá zespodu - vaše ryby si ji zamilují!

Kachnička by se neměla pěstovat v nádržích, které vyžadují více světla nebo povrchovou vodu. Budete ji muset neustále zastřihávat, aby se vaše ryby dostaly nahoru. Jinak je to skvělá volba do každého akvária.

#8. Vodní sprite

Tato veselá rostlina je klasickou volbou do akvária. Nabízí vynikající úkryt pro ryby, které se potřebují schovat před ostatními rybami, a často se používá v nádržích, kde se vyskytují malé i velké ryby.

Stejně jako u mnoha dalších plovoucích rostlin v tomto seznamu je i vodní sprite rostlinou, u které je třeba sledovat rychlost růstu. Přestože je odolná a trvanlivá, může rychle předstihnout zbytek nádrže, pokud se nezavážete k pravidelnému stříhání.

#9. Amazonka žabí

Tato nenáročná vodní rostlina je stejně zábavná na pěstování, jak napovídá její název! Je to oblíbená plovoucí rostlina, která se hodně podobá leknínům - což se hodí, když se zamyslíte nad názvem rostliny.

Má dlouhé kořeny, které mohou ve vaší nádrži vytvořit jedinečný estetický dojem, spolu s listy, které jsou široké, pevné a ploché. Její údržba vyžaduje minimum práce, ale musíte se ujistit, že ryby, které ve vašem akváriu žijí, nepotřebují ke svému prospívání mnoho světla - může opravdu odříznout velkou část světla shora.

#10. Cabomba

Cabomba je méně běžná plovoucí akvarijní rostlina, ale přesto je třeba o ní uvažovat. Má jedinečný vzhled, který poskytne menším rybám úkryt.

#11. Anacharis

Anacharis je další snadno pěstovatelnou rostlinou v akváriu. Může dorůst do velkých rozměrů, takže ji budete muset udržovat zastřiženou podle velikosti nádrže. Vyžaduje však minimum světla a zvládá široký rozsah teplot.

Jedno varování, i když tato rostlina je chutnou pochoutkou pro mnoho druhů ryb! Dobrou zprávou je, že anacharis je poměrně odolný a tu a tam zvládne nějakou tu svačinku.

#12. Zakrslý vodní salát

vodní salát

Z této rostliny si v dohledné době saláty připravovat nebudete, ale jako plovoucí akvarijní rostlina je stále skvělou volbou.

Má velké listy a může zabránit přístupu světla do všech koutů nádrže - což může být pro nebo proti, podle toho, jaké druhy ryb chováte. Roste také docela do výšky, takže pokud plánujete pěstovat tuto jedinečnou rostlinu, budete potřebovat nádrž větší než 113,55 litru.

#13. Vodní třpytky

Vodní spangles jsou odolné plovoucí rostliny, které přežijí všechny druhy vodních podmínek. Skvěle také blokují sluneční světlo a poskytují rybám stín, což je nezbytné, pokud plánujete umístit akvárium do prostředí s jasným světlem.

Tyto rostliny mohou také poskytnout určitý úkryt rybám, které se rády schovávají, například rybkám betta.

#14. Rotala Indica

Tato krásná plovoucí rostlina nevypadá jako vodní, což znamená, že je dobrou volbou pro pěstitele, kteří chtějí změnit vzhled své nádrže. Svými listy, které se na dně zbarvují do jasně růžovo-červené barvy, může zpestřit vaše prostředí.

Pozorování této rostliny si zamilujete - když budou ryby proplouvat nádrží, vlnění vody vytvoří ve vaší nádrži nádhernou vlnu barev připomínající duhu.

Je také snadná na péči. I když budete muset chránit stonky a při stříhání dávat pozor, abyste ji příliš neostříhali, jinak je vhodná pro začínající pěstitele.

#15. Azolka

Azolla, známá také jako komáří kapradina, nejlépe prospívá v kyselé vodě. Díky tomu je ideálním společníkem pro ryby, jako je například angelish. Rychle roste a vyžaduje časté stříhání, ale výborně odstraňuje dusičnany.

#16. Kuličky mechu Marimo

Mechové kuličky marimo jsou super zábavné rostliny, které můžete pěstovat ve svém akváriu. Dokážou přežít při vysokých teplotách - až 80 stupňů! - a při slabém, nepřímém světle. Skvěle odstraňují dusičnany, takže jsou vhodnou volbou pro betty nebo zlaté rybky. Jsou také jedinečné svou délkou života - při správné péči se mohou dožít více než století!

#17. Měchýřovka

Navzdory svému poněkud nepříjemně znějícímu názvu je měchýřník vynikající volbou, pokud hledáte rostliny do akvária.

Velikost těchto rostlin se může lišit, proto se informujte v místním obchodě, jak velká může být vaše odrůda - některé mohou dorůstat pouhých 20,32 cm, zatímco jiné mohou být desetkrát větší nebo i více! Tyto rostliny dobře rostou v chladnějších vodách a mohou pomáhat zachycovat plovoucí řasy.

Jak vybrat správné plovoucí rostliny pro vaši nádrž

Když už znáte několik nejlepších plovoucích rostlin pro vaše akvárium, jak se rozhodnout, které z nich jsou pro vaši nádrž a pro vaše ryby nejlepší?

Nejprve zvažte, jaké přesně druhy ryb chováte. To vám pomůže určit, které rostliny pro ně budou nejlepší.

Pokud chcete, aby se vaše ryby rozmnožovaly, je dobré zvolit rostliny s kořeny, které poskytnou úkryt menším plůdkům. To jim může pomoci uklidnit se a ochránit je před stresem.

Na druhou stranu, pokud máte časté problémy s hromaděním dusičnanů v nádrži, můžete zvolit rychle rostoucí rostliny, jako je například kačenka. Ta může pomoci tyto toxiny neutralizovat a poskytnout rybám vhodnější prostředí pro jejich růst.

Zvažte také velikost svého akvária. U menších nádrží, které mají objem menší než 113,55 litru až 151,40 litru, zvolte menší rostliny. V opačném případě bude příliš mnoho vegetace vaše ryby vytlačovat a ztěžovat jim pohyb.

Nakonec zvažte, jakého vzhledu chcete ve své nádrži dosáhnout. Ačkoli plovoucí rostliny slouží především k tomu, aby nádrž byla zdraví prospěšná, odstraňovaly toxiny a zpříjemňovaly život v nádrži, pomáhají také k jejímu hezkému vzhledu.

Zvažte při navrhování své nádrže několik těchto plovoucích akvarijních rostlin - vaše ryby vám jistě poděkují!

*obrázek: gegham-aper.yandex.ru &


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.