Vodní rostliny - 6 nejlepších vodních rostlin, jejichž pěstování zvažte

Existuje mnoho rostlin, které rostou ve vodě. Některé z těchto rostlin najdeme ve vodě, jiné mají kořeny, které spočívají na substrátu, a listy vyčnívají nad hladinu. Existují vodní rostliny, které můžete použít jako potravu pro ryby, například kachnička nebo vodní salát.

Jaké jsou nejlepší rostliny, které rostou ve vodě? Tuto otázku jste si již pravděpodobně položili, a to z dobrého důvodu.

V tomto článku se budeme zabývat nejlepšími vodními rostlinami, které můžete pěstovat.

Co jsou to vodní rostliny?

jezírkové rostliny

Pojem "vodní rostlina" může být trochu matoucí - jedná se o rostliny, které ke svému životu potřebují vodu? Rostliny, které rostou výhradně ve vodě? Rostliny, které rostou na okraji vodních ploch?

Rostliny musí přežít v různých prostředích a vodní rostliny jsou jedním z příkladů jejich přizpůsobivosti. Kořeny rostou do bahna pod vodou, zatímco listy plavou na hladině nebo ještě dál od břehu, kde mají dostatek slunečního světla!

Říká se jim také makrofyty nebo hydrofyty, aby se odlišily od ostatních mikrofytů, jako jsou řasy.

Voda je základním požadavkem všeho živého, ale zejména vodních rostlin, protože jejich kořeny musí být ponořeny pod hladinou v hloubce alespoň 15,24 cm, aniž by kolem nich vystupovaly vzduchové bubliny.

kachnička listová

Vodní rostliny můžete rozdělit na volně plovoucí, tedy takové, které se volně vznášejí na hladině, nebo zakořeněné, tedy takové, jejichž jen několik částí plave na hladině. Existují také hlubinné plovoucí rostliny, což jsou rostliny, které se volně vznášejí ve vodní nádrži, aniž by byly jakkoli ukotveny v půdě.

Pokud chcete pěstovat vodní rostliny pro sebe, můžete zvážit pěstování některých z nich v bazénu nebo v zahradním jezírku. Mnoho těchto pokojových vodních rostlin můžete také pěstovat v interiérovém systému aquaponics, což je systém, ve kterém se prolínají akvária s rybami a rostlinami a vytvářejí soběstačné prostředí.

lotos v rybníce

Zde jsou různé druhy rybničních rostlin, které můžete pěstovat

Ať už pěstujete v jezírku nebo bazénu, v akvaponické nádrži nebo v nějakém jiném druhu vodní oázy, zde jsou některé z nejlepších vodních rostlin, jejichž pěstování byste měli zvážit. Některé z nich jsou podvodní rostliny, zatímco jiné jsou polovodní rostliny.

#1. Vodní rostlina Forget-Me-Not

Milujete neuchopitelnou, křehkou krásu tradiční pomněnky? Pokud ano, možná byste měli zvážit pěstování vodní pomněnky. Tato rostlina nabízí atraktivní růžové nebo modré květy a pěstuje husté rohože listů v pohyblivé vodě, například u vodopádů.

#2. Lilie Calla

polovodní bílá kalina

Kaly jsou ceněné pro svou schopnost pěstovat je v malém množství vody. Navzdory názvu nejsou kaly pravé lilie, ale přesto jsou proslulé svými krásnými listy a nádhernými květy.

Pokud chcete pěstovat kaly jako polokeře, určitě si vyberte bílé kaly - ty jsou známé tím, že jsou polokvěté. Ostatní hybridy vyžadují dostatek drenáže, proto se raději držte převážně bílých kal, které se budou pěstovat v zahradě. Ty mohou být téměř celé ponořené ve vodě.

#3. Kačenka

Kačenka, známá také pod názvem Lemnoideae, je jednou z nejmenších vodních rostlin, které můžete najít. Je to plovoucí rostlina, která se často sbírá jako krmivo pro zvířata, jako jsou kachny, kozy, kuřata a skot.

Samozřejmě nemusíte mít dvůr plný zvířat, abyste mohli tuto rostlinu pěstovat. Pomáhá také regulovat růst řas a vyrovnávat hladinu živin. V závislosti na odrůdě, kterou pěstujete, vytváří také drobné květy.

#4. Přeslička rolní

Přeslička drsná neboli Equisetum hyemale je jednou z běžných jezírkových rostlin, jejichž pěstování byste měli zvážit, pokud chcete svému venkovnímu jezírku nebo bazénu dodat vertikálnější vzhled. Může snadno dorůst do výšky více než 0,91 m - pokud však máte zájem o rostlinu s nižším profilem, zvažte raději zakrslou odrůdu.

#5. Popínavý jenny

Tato rostlina patří k těm, které výjimečně dobře rostou po stranách venkovního jezírka. Zde může snadno růst mezi kameny a v létě vytvářet nádherné pohárkovité květy. Nemusíte však čekat, až se objeví květy, abyste se mohli těšit z krásy této rostliny - je ceněna také pro své atraktivní zelené listy.

Jen mějte na paměti, že janovec plazivý je považován za invazivní druh, takže pokud jej pěstujete venku, měli byste dávat pozor na to, kam jej vysazujete.

#6. Papouščí pýr

Papouščí pérovník neboli Myriophyllum aquaticum je jednou z mála unikátních podvodních rostlin, které rostou výhradně pod vodou.

Přesto je vhodným kandidátem, pokud se chcete kochat jejím růstem v jezírku - může vyrůst až 0,30 m nad hladinu. Má zpeřené listy, které jsou atraktivní a budou dokonalým doplňkem vašeho oblíbeného vodního prvku.

#7. Vodní hyacint

vodní hyacinty

Vodní hyacint je další krásnou vodní rostlinou, jejíž pěstování byste měli zvážit. Tato rostlina, známá také pod názvem Eichhornia crassipes, dokáže zcela udusit vodní plochu, takže si dejte pozor, kde ji pěstujete, pokud nechcete, aby vás zcela ovládla!

Jen jedna rostlina může mít až 20 květů, což z ní činí ideální volbu pro okrasné jezírko nebo jiný okrasný vodní prvek.

#8. Lotos

Nelumbo nucifera

Lotos neboli Nelumbo nucifera je klasická vodní rostlina. Vytváří květy, které mohou rychle dorůst do šířky více než 0,30 m a lze je nalézt ve všech možných barvách.

Lotosům se daří na jasném světle, a pokud si nedáte pozor, rychle ovládnou jezírko! Pokud chcete navrhnout krásné vodní zahrady, jsou tyto vodomilné rostliny určeny právě vám.

#9. Mozaiková květina

Mozaikové květy neboli Ludwigia sedoides jsou plovoucí rostliny, které snadno rostou v jakémkoli vodním prostředí. Své jméno dostala podle kosočtverečných listů, které vytvářejí vzhled připomínající mozaiku. Má červenozelené listy, které se tvoří v rozetách o délce 7,62 až 15,24 cm a poskytují vašemu jezírku atraktivní strukturu povrchu.

#10. Amazonka žabí

#11. Vodní lilie

leknín v jezírku

Leknín neboli Nymphaea je další klasickou volbou, pokud hledáte jeden z nejoblíbenějších a nejkrásnějších druhů rostlin pro jezírka. Vypadá velmi podobně jako vodní lotos, a proto bývá často zaměňován. Skutečný rozdíl je však v listech.

Lekníny mají listy, které zůstávají plovoucí, podobně jako lekníny, zatímco lotos má ty, které se nedotýkají vodní hladiny. Lekníny mohou být odolné a tropické.

#12. Kapradina komáří

Dobrá zpráva o komáří kapradině? Komáry ve skutečnosti nepřitahuje. Komáří kapradina, známá také pod názvem Azolla, vypadá trochu jako kačenka a kačenkám se podobá i tím, že roste bujně. Může se rychle rozrůst a pokrýt svými drobnými, vodě odolnými listy celou vodní plochu.

Další pozitivní zprávou o komáří kapradině je, že se jí tak přezdívá proto, že její listy odpuzují komáry. Ti neradi kladou svá vajíčka do vodních ploch, kde rostou tyto krásné rostliny, takže pěstování této rostliny ve vašem venkovním jezírku vám může přinést určitý užitek. Pokud se rozhodnete, můžete ji pěstovat také jako potravu pro ryby v akváriu.

#13. Kočičí ocún

ocún kočičí

Žádný seznam vodních zahradních rostlin by samozřejmě nebyl úplný, kdybychom nezmínili ocún! Tato rostlina dokáže rychle růst, přičemž původní odrůdy dosahují výšky 1,83 metru. Existují i zakrslé odrůdy, ze kterých si můžete vybrat.

#14. Deštníková palma

Pokud chcete pěstovat vyšší vodní rostlinu, zvažte pěstování deštníkové palmy. Tato rostlina může rychle vyrůst do výšky více než 1,83 m a vytvořit elegantní kulisu pro menší vodní rostliny. Mnozí pěstitelé se však rozhodnou uchovávat ji v nádobě s vodou, aby omezili její šíření.

#15. Rohovník

Rohovník se často pěstuje v akváriích, protože má schopnost snadno okysličit celou nádrž. Jedná se o rostlinu bez kořenů s jemnými listy, která slouží jako dokonalá živná půda pro rychle se množící ryby, jako jsou koi. Jejich listy také mohou bránit růstu řas, což je výhodou, pokud plánujete pěstovat tuto rostlinu ve venkovním jezírku.

Proč byste měli pěstovat vodní rostliny

Existuje spousta skvělých důvodů, proč do svých krajinářských plánů zařadit vodní rostliny. Nejenže vodní rostliny mohou zkrášlit vzhled prostoru a ozvláštnit jej svým zeleným porostem, ale mohou také přispět ke zdravějšímu prostředí.

Pokud chováte ryby v akvaponickém prostředí, jsou rostliny zásadní pro replikaci přirozeného prostředí, filtrování odpadu z ryb a provzdušňování akvária.

Samozřejmě to má i zdravotní přínosy pro vás. Rostliny všeho druhu, ale zejména vodní rostliny, mají jedinečnou schopnost filtrovat toxiny ze vzduchu.

Pokud tápete v nápadech na design svého domu nebo zahrady a nevíte, kam se obrátit, zvažte pěstování některých z těchto oblíbených vodních rostlin. Je to zaručený způsob, jak zaujmout!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.