Jsou sukulenty toxické pro domácí zvířata?

Sukulenty se staly oblíbeným způsobem, jak ozvláštnit naše domovy. Díky své nenáročné povaze a rozkošným, hustým dužnatým listům, nemluvě o mnoha dostupných odrůdách, přilákaly tyto rostliny mnoho zkušených zahradníků i nadšenců do rostlin.

Založení sbírky sukulentů může být docela náročné. Existuje spousta faktorů, které musíte zvážit, a většina z nich se týká nároků sukulentů, jako je světlo a voda.

Pro některé z nás, kteří mají doma domácí zvířata, je to mnohem těžší, protože musíme brát ohled i na bezpečnost chlupatých členů naší rodiny. Navzdory jejich rozkošnému vzhledu existují sukulenty, které mohou být pro domácí mazlíčky toxické.

Ačkoli naši domácí mazlíčci mají vyvinutou instinktivní znalost, jak se těmto sukulentům vyhnout, někteří z nich, zejména kočky a psi, o nichž je známo, že jsou poměrně zvídaví, by se mohli dostat do nejrůznějších potíží a s těmito toxickými rostlinami si zahrávat. To může být problém pro některé z nich, kteří jsou ve světě sběru sukulentů nováčky.

Jsou sukulenty jedovaté pro kočky a psy? Pokud začínáte se sbírkou sukulentů a nejste si jisti, které sukulenty jsou pro vaše chlupáče bezpečné, nemusíte se obávat, protože jsme pro vás shromáždili některé běžné druhy sukulentů, které jsou pro domácí mazlíčky toxické.

#1. Aloe (Aloe vera)

aloe vera

Díky svým masitým kopinatým listům se aloe staly základními rostlinami mnoha sukulentářských sbírek. Gel aloe je sice považován za jedlý a má potenciální léčivé účinky, ale pro kočky a psy, a dokonce i pro koně mohou být jedovaté. Tyto rostliny aloe obsahují saponiny a antrachinony, které mohou po požití způsobit zvracení, letargii a průjem.

#2. Nefritová rostlina (Crassula ovata)

Nefritové květy crassula

Mnoho zástupců rodu Crassula, jako je například klasická rostlina jadeitník, představuje pro naše domácí mazlíčky toxickou hrozbu.

Tyto rostliny rodu Crassula ovata obsahují dosud neobjevenou toxickou látku, která může při požití otrávit kočky a psy. Mezi klinické příznaky otravy nefritovými rostlinami patří zvracení, deprese a ataxie .

#3. Nefrit stříbrný (Crassula argentea)

Další základní a oblíbená rostlina díky svým atraktivním listům, jadeit stříbrnodolarský může při konzumaci našimi domácími mazlíčky také způsobit otravu. Toxické principy těchto rostlin nebyly dosud objeveny, ale zprávy o otravách zahrnují klinické příznaky, jako je zvracení, opilost a v extrémních případech třes .

#4. Medvědí dráp (Cotyledon tomentosa)

Tento sukulent je obdivován pro své masité listy, které připomínají miniaturní medvědí tlapu. A k jeho obdivuhodnosti přispívá i sametový potah listů. Tyto krásné listy však obsahují toxické bufadienolidy, které mohou způsobit zvracení, deprese, ataxii a různé kardiovaskulární problémy .

#5. Prasečí ucho (Cotyledon orbiculata)

Další rostlina připomínající zvíře nebo alespoň jeho část, prasečí ucho, je oblíbená pro své sametově oválné listy s červenými okraji.

Tyto sukulenty vysoce odolné vůči suchu nejsou bez nebezpečí, protože obsahují také toxické látky zvané bufadienolidy, které mohou po požití způsobit zvracení, deprese a různé kardiovaskulární problémy.

Většina hlášených případů otravy se týká hospodářských zvířat a koní, ale náchylní jsou i psi a kočky, takže pokud máte doma psí a kočičí příslušníky, raději se jim vyhněte .

#6. Perleťovec šňůrový (Curio rowleyanus)

šňůrka korálků

String of pearls je jedním z nejvyhledávanějších tažných sukulentů díky svým dužnatým listům neseným na dlouhých tažných stoncích. I přes svou kaskádovitou krásu jsou však tyto rostliny pro vaše domácí mazlíčky jedovaté.

Šňůra perel má masité listy ve tvaru perel, které obsahují toxické látky, jež mohou způsobit zvracení, průjem, slinění, podráždění kůže a letargii .

#7. Křídlatka modrá (Curio repens)

Další oblíbenou odrůdou kustovnice, od které byste se měli odrazit, je modrá křídlatka. Tato rozkošná odrůda má masité válcovité listy, které vyrůstají z malého vzpřímeného stonku. Stejně jako šňůra perel jsou však pro vaše domácí mazlíčky jedovaté.

#8. Kaktus tužkovitý (Euphorbia tirucalli)

Navzdory svému názvu není kaktus tužka ve skutečnosti kaktus. Patří do rodu Euphorbia, což znamená, že je sukulentní. Tento poměrně velký sukulent se vyznačuje masitými, válcovitými stonky, které rostou obloukovitě.

Obsahuje mléčně bílou šťávu, která je toxická pro kočky, psy, koně a také pro člověka. Při požití míza dráždí ústa a žaludek, což způsobuje zvracení. Při kontaktu může také podráždit kůži .

#9. Pryšec chvojka (Euphorbia milii)

Trnová koruna je nezaměnitelná svými ostrými, špičatými trny a nápadnými, krásnými květy. Ačkoli se trny mohou zdát pro naše domácí mazlíčky odstrašující, neexistuje žádná záruka, že si naše chlupatá zvířátka s těmito rostlinami nepohrají. Nejenže jim mohou způsobit potíže pichlavé trny této rostliny, ale mléčně bílá šťáva, kterou obsahuje ve svých dužnatých stoncích, může po požití dráždit kůži, ústa a žaludek (1,2).

#10. Matka milionů (Bryophyllum daigremontianum)

Tato rostlina se vyznačuje velkými zelenými listy, které na okraji nesou četné plodnice. Plantletky mohou po opadu listu snadno vyrůst v novou rostlinu. Ačkoli je tato rostlina často považována za invazní druh kvůli svému plodnému množení a odolnosti, stále patří mezi známé druhy kalanchoe.

Kromě invazní tendence mají tyto rostliny ještě jednu nevýhodu. Chraňte je před domácími mazlíčky, protože obsahují toxiny zvané bufadienolidy, které při požití způsobují různé srdeční potíže. Mezi příznaky otravy patří nevolnost, zvracení, průjem, bolest v ústech a srdeční problémy (1,2).

#11. Lustrovník (Bryophyllum delagoense)

Tento krásný sukulent z Madagaskaru, známý také pod názvem Ďáblova páteř, se vyznačuje jediným vzpřímeným stonkem, po jehož délce vyrůstají dlouhé hlízovité listy s bílými skvrnami. Rostlina je známá svými květy, které připomínají lustr.

Navzdory svému nápadnému vzhledu je rostlina kvůli své jedovatosti považována za škodlivý plevel, proto ji raději držte dál od svých domácích mazlíčků. Klinické příznaky otravy zahrnují zvracení, průjem a ve vzácných případech abnormální srdeční rytmus.

#12. Lopatkovec (Kalanchoe thyrsiflora)

Tato úžasná odrůda kalanchoe má zelené listy ve tvaru lopatek, které v zimě získávají jasně červenooranžový nádech. Tato výjimečná kráska je však také mimořádně jedovatá pro kočky a psy. Klinické příznaky otravy zahrnují zvracení, průjem a abnormální srdeční rytmus .

#13. Rostlina panda (Kalanchoe tomentosa)

Rostliny pandy jsou jedny z nejšetrnějších rostlin. Vyznačují se zelenými listy s bílými chloupky a tmavě červenými skvrnami na jejich okrajích, snadno se pěstují a mohou prospívat, i když jsou několik dní zanedbané. Protože se však jedná o druh kalanchoe, předpokládá se, že všechny části rostliny panda jsou toxické pro domácí zvířata i pro člověka. Mohou způsobit nevolnost, slinění, zvracení, rozšíření zornic, třes a různé srdeční potíže .


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.