Kaktusové rostliny: Skvělá volba pro vaši domácí zahradu

Ať už jste profesionální zahradník, nebo si rostlin teprve začínáte vážit, jedním z typů rostlin, o kterých byste pravděpodobně měli uvažovat, je kaktus. Díky svému nápadnému vzhledu, jedinečným tvarům a snadné péči se kaktusy rychle stanou vynikajícím a dekorativním způsobem, jak oživit jakýkoli nudný prostor ve vašem domě nebo na zahradě.

Většina kaktusovitých rostlin neboli kaktusů pochází z Ameriky a je odolná vůči suchu. Rostou pomalu a jsou relativně soběstačné, takže jsou vhodné jako pokojové rostliny i pro někoho, kdo nemá zelený palec.

kaktusy

Kaktusy, které patří do botanické čeledi Cactaceae, mají areoly. Jsou to malé hrbolky podél stonků, ze kterých vyrůstají trny.

Areoly jsou části kaktusů, které je odlišují od ostatních sukulentů. Z tohoto důvodu lze všechny druhy kaktusů zařadit mezi sukulenty, ale ne všechny sukulenty lze považovat za kaktusy.

interiérový kaktus

Chcete se o těchto jedinečných pouštních rostlinách dozvědět více? Přečtěte si našeho průvodce níže a dozvíte se více o nejlepších typech kaktusů.

Přestože kaktusy patří mezi rostliny milující slunce, mohly by dobře prospívat i v interiéru, zejména při správné péči. Kaktusové pokojové rostliny se ve skutečnosti staly natolik oblíbenými, že mnoho milovníků rostlin neustále rozšiřuje své sbírky o další a další přírůstky různých druhů kaktusů.

kaktusové květiny

Nejenže dodají kouzlo každému obytnému prostoru, ale navíc se snadno pěstují a udržují. Pokud se chcete o různých kaktusech dozvědět více, níže jsme shrnuli nejoblíbenější kaktusy.

Měsíční kaktus (Gymnocalycium mihanovichii)

barevný měsíční kaktus

Další běžné názvy: Kaktusový kytovec, který se vyskytuje na území České republiky: Kaktus hibotanský, kaktus bradatý

Měsíční kaktusy, vědecky označované jako Gymnocalycium mihanovichii, jsou jedním z nejoblíbenějších druhů kaktusů pro domácí zahrady.

Zajímavé je, že tyto kaktusy nedokážou produkovat chlorofyl. Aby se jim dobře dařilo, potřebují zásobní kaktus, který toto barvivo produkuje a na který je lze naroubovat. Z tohoto důvodu se pro tyto rostliny standardně používá termín "mutantní kaktus".

Rychle je poznáte podle zářivě neonově oranžových, žlutých, fialových, červených nebo růžových tvarů připomínajících lízátka, která sedí na podnožovém kaktusu, jako je Hylocereus undatus . Tento druh kaktusů pochází z Jižní Ameriky, zejména z tamních pouštních stanovišť.

Měsíční kaktusy lze pěstovat v interiéru, pokud mají dostatek světla. Řadí se mezi malé kaktusy, každý z těchto kaktusů dorůstá do šířky pouze 1,27 cm. Některé kultivary však mohou dorůst až do průměru 20,32 cm.

Oblíbené kultivary měsíčních kaktusů:

 • Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii 'Hibotan'
 • Gymnocalycium mihanovichii 'Hibotan Nishiki'
 • Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii 'Pink-Kuro'
 • Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii 'Akagurohibotan-Nishiki'

Kaktus králičí ucho (Opuntia microdasys)

kaktus králičí ucho

Další běžné názvy: kaktus s puntíky, kaktus s andělskými křídly, neonový kaktus, kaktus se zlatými štětinami, kaktus se zaječími uši.

Rostliny kaktusů se zaječími oušky by se tak nejmenovaly, kdyby neměly pár polštářkovitých stonků, které připomínají zaječí uši. Zajímavý vzhled této rostliny jistě rychle upoutá pozornost milovníka kaktusů, ale ještě více tuto pouštní rostlinu láká to, že nevyžaduje téměř žádnou údržbu.

Rostliny kaktusu králičí ucho, známé pod vědeckým názvem Opuntia microdasys, dorůstají do výšky 40 až 60 m. Jsou to kaktusy, které se vyznačují velkým vzrůstem. Pokud jsou vysazeny venku, mohou dorůst až 90 cm ( 0,91 m ) výšky a 1,8 m ( 1,83 m ) šířky.

Jsou to trsovité kaktusy, které nemají trny. Místo toho mají shluky bílých nebo žlutých glochidů, přičemž každý glochid je dlouhý asi 2 až 3 mm. Žluté květy jsou kulovité a dosahují šířky až 3 cm .

Rostliny kaktusu zaječí ucho pocházejí ze středního a severního Mexika . Tento druh kaktusů vyžaduje dobře odvodněnou nádobu, ať už je vysazen v interiéru, ale lze jej pěstovat i venku. Mezi občasné škůdce patří šupinatý hmyz a mouční brouci, které lze snadno ošetřit vatovými kuličkami namočenými v alkoholu.

Rodové jméno Opuntia pochází z řeckého slova Opus, což je místo v Řecku, kde rostou kaktusovité rostliny. Druhové jméno mircrodasys zase pochází z latinského slova, které znamená malý a keřovitý.

Oblíbené odrůdy a poddruhy kaktusů králičího ucha:

 • Opuntia microdasys var. albispina
 • Opuntia microdasys var. pallida
 • Opuntia microdasys var. pallida f. cristata
 • Opuntia microdasys subs. rufida

Hvězdicový kaktus (Astrophytum asterias)

hvězdicový kaktus

Další běžné názvy: kaktus mořský ježek, hvězdicový peyotl

Astrophytum asterias neboli lidověji známý jako hvězdicový kaktus nebo kaktus písečného dolaru je dalším vynikajícím přírůstkem do našeho seznamu fascinujících kaktusů pro domácí zahrady. Jedná se o malé, beztrnné a zaoblené kaktusy pocházející z Mexika a malých částí Texasu ve Spojených státech.

Hvězdicovité kaktusy se vyznačují zaobleným tělem, které dorůstá výšky asi 2 až 7 cm a průměru až 15 cm . Nejčastěji připomínají písečné dolary, druh mořského ježka, odtud také pochází jejich společný název. Stonek se honosí osmi trojúhelníkovými laloky nebo hřebeny, což je patrnější při pohledu shora.

Na jaře tyto rostliny zdobí žluté květy s kontrastními oranžovými až oranžovočervenými středy. Každý květ dorůstá šířky až 15 cm, který se ráno otevírá a na noc zavírá . Plody mohou být zelené, růžové nebo šedočervené a pokryté vlnitými chlupy.

Oblíbené kultivary kaktusů písečného dolaru:

 • Astrophytum asterias' Super Kabuto'
 • Astrophytum asterias' Ooibo Kabuto'
 • Astrophytum asterias' Shinshowa Red'

Starý kaktus (Mammillaria hahniana)

stařičký kaktus

Další běžné názvy: Old lady pincushion cactus, birthday cake cactus

Kaktus stará dáma neboli Mammillaria hahniana je slunomilná rostlina z rodu Mammillaria neboli kaktusy pincushion. Pochází ze středního Mexika.

Rostlina kaktus stará dáma je jedním z nejoblíbenějších kaktusů pro použití v interiéru, snad pro svůj jedinečný a atraktivní vzhled. Jeho stonek, který se honosí bílými trny a hustými bílými chloupky, dorůstá do výšky 10,16 cm a šířky 12,70 cm.

Zpočátku je stonek kulovitý, ale v průběhu zrání se stává válcovitým. Husté bílé chloupky, které pokrývají stonek, jsou dlouhé, tenké a časem mohou nabývat na tloušťce a délce.

Díky jasně červenofialovým květům, které tvoří korunu v horní části koule, je tento proslulý sukulent snadno rozpoznatelný. Každý květ má v průměru asi 12 až 15 mm a kvete na jaře a v létě.

Tuto kaktusovitou rostlinu lze pěstovat v interiéru i exteriéru a obecně nevyžaduje mnoho péče a údržby. Mějte však na paměti, že pokud jej pěstujete v květináči, je nutné mu zajistit dostatečnou drenáž, protože přílišná vlhkost by mohla vést k hnilobě kořenů.

Oblíbené odrůdy, poddruhy a formy kaktusů old lady:

 • Mammillaria hahniana f. albiflora - bíle kvetoucí forma
 • Mammillaria hahniana var. giselana
 • Mammillaria hahniana var. werdermanniana
 • Mammillaria hahniana subs. bravoae
 • Mammillaria hahniana subs. mendeliana
 • Mammillaria hahniana subs. woodsii

Kaktus ostnitý (Mammillaria spinosissima)

Mammillaria spinosissima

Další běžné názvy: irský kaktus červenohlavý, irský kaktus červenohlavý

Další dobře známou kaktusovitou rostlinou z rodu Mammillaria je kaktus ostnitý (Mammillaria spinosissima). Je endemitem Mexika, především horských oblastí ve státech Guerrero, Morelos a Mexiko.

Název "ostnitý jehlicovitý kaktus" pochází od hustého pokryvu rostliny tenkými, jehlicovitými, červenohnědými nebo bílými ostny, které jí dodávají jedinečný vzhled mezi ostatními druhy rodu. Stonky jsou tmavě modrozelené, válcovité a měří 7 až 30 cm na délku a 6 až 10 cm v průměru.

Při správné péči se na jaře vybaví atraktivními květy. Květy jsou fialové až tmavě růžové, měří 12 až 20 mm na délku a 15 mm na průměr. Tvoří prstencovitou strukturu v horní části rostliny podobně jako ostatní kaktusy rodu Mammillaria.

Oblíbené odrůdy, poddruhy a formy rostlin kaktusu ostnitého pinku:

 • Mammillaria spinosissima var. auricoma
 • Mammillaria spinosissima var. auricoma f. cristata
 • Mammillaria spinosissima 'Un Pico'
 • Mammillaria spinosissima var. sanguinea

Kaktus pýřitý (Mammillaria plumosa)

péřový kaktus

Další běžný název: kaktus s golfovým míčkem

Mammillaria plumosa, lidově známější jako péřový kaktus, je shlukovitý typ kaktusu, který tvoří hromadu kulovitých stonků. Rostlina dorůstá výšky až 12,70 cm a průměru 40,64 cm, přičemž každý stonek má průměr až 7,11 cm.

Tato kaktusovitá rostlina dostala své jméno díky výrazným bílým "peříčkům", která pokrývají celý stonek rostliny. Tato "peříčka" se mohou zdát měkká a načechraná, ale pod povrchem skrývají ostré ostny.

Přestože díky péřovým ostnům je tato rostlina vynikajícím doplňkem do sbírek a zahrad sukulentů každého člověka, pomáhají rostlinu odstínit před přílišným horkem a slunečním zářením.

Květy kaktusu péřového neboli kaktusu golfového míčku se liší barvami, které mohou být podle odrůdy buď krémově bílé, zelenožluté, nebo růžové. Kvetou koncem léta, měří až 15 mm a silně sladce voní.

Rostliny kaktusu péřového pocházejí ze severovýchodní části Mexika.

Oblíbená odrůda rostlin kaktusu pérovitého:

 • Mammillaria plumosa var. roseiflora

Kaktus zlatý (Echinocactus grusonii)

echinocactus grusonii

Další běžné názvy: sudový kaktus, tchýnin polštářový kaktus, tchýnin sedací kaktus, zlatý kulovitý kaktus.

Echinocactus grusonii neboli běžně známý jako zlatý sudový kaktus je oblíbená pokojová rostlina, která se vyznačuje kulovitým, sudovitě žebrovaným jediným stonkem lemovaným pichlavými zlatožlutými ostny. Vrchní část rostliny pokrývají husté bílé vlnité chlupy.

Rostliny kaktusu zlatého soudkovitého rostou pomalu a snášejí málo světla, což z nich činí ideální volbu do interiéru. Při výsadbě venku nebo ve volné přírodě mohou dorůst až do výšky 130 cm a šířky 90 cm.

Žluté květy pohárkovitého tvaru se obvykle vyskytují u starších rostlin a v interiéru jsou vzácností.

Tyto rostliny jsou endemické ve východní části středního Mexika.

Oblíbené odrůdy a formy rostlin kaktusu zlatého soudku:

 • Echinocactus grusonii var. albispina
 • Echinocactus grusonii cristata
 • Echinocactus grusonii var. curvipinus
 • Echinocactus grusonii f. monstruosus
 • Echinocactus grusonii var. brevispinus
 • Echinocactus grusonii var. brevispinus f. cristata
 • Echinocactus grusonii setispinus mostruosus
 • Echinocactus grusonii var. intermedius

Totemový kaktus (Lophocereus schottii var. mostruosa)

Další běžné názvy: totemový kaktus, monstrózní kaktus vousatý

Totemový kaktus (Lophocereus schottii var. mostruosa) jsou pomalu rostoucí rostliny, které se vyznačují vysokými, štíhlými a sloupovitými stonky, které se u báze větví. Plně vzrostlé rostliny obvykle dosahují výšky 3 až 4 m a průměru 10 až 12 cm, jiné však mohou dosáhnout výšky až 6 m.

Nepravidelně tvarovaná žebra s vyvýšenými, knoflíkovitými zduřeninami podél stonků a málo trnů dodávají této kaktusovité rostlině jedinečný vzhled. Pyšní se růžovými květy, které jsou však k vidění jen zřídka.

Kaktusy Totem pole jsou odolné vůči suchu. Vyžadují plné slunce, snesou však i polostín nebo stín. Tento jedinečný kaktus pochází z Arizony a severozápadního Mexika.

Kaktus pohádkový zámek (Acanthocereus tetragonus 'Fairy Castle')

kaktus pohádkový zámek

Další běžné názvy: kaktus pohádkový zámek, kaktus zelený prstnatec

Kaktus pohádkový zámek, jinak známý jako Acanthocereus tetragonus 'Fairy Castle' nebo dříve Cereus tetragonus 'Fairy Castle', je sloupovitý kaktus pocházející ze Severní Ameriky, Střední Ameriky, Karibiku a severní části Jižní Ameriky.

Oblíbený druh mnoha milovníků kaktusů pro svůj jedinečný tvar, který se vyznačuje mnoha větvemi a odnožemi v různých výškách, které připomínají věžičky a věžičky, odtud také jeho název. Hlavní stonek má pět stran a podél žeber se vyznačuje krátkými, krémově bílými a štětinovitými ostny.

Rostlina kaktus pohádkový hrad roste pomalu. Dospělá rostlina kaktusu může dosáhnout výšky až 1,01 metru. Kvete jen zřídka, ale když už kvete, honosí se bílými nebo žlutými květy.

Kaktusy na dovolenou

prázdninové kaktusy

Sváteční kaktusy jsou oblíbené pokojové rostliny, které přinášejí atraktivní květy v odstínech růžové, bílé a červené. Tyto sváteční kaktusy, pojmenované podle svátečního období, ve kterém předvádějí své krásné květy, se nazývají jako kaktusy na Den díkůvzdání, vánoční kaktusy a velikonoční kaktusy.

Lidé si někdy pletou kaktus díkůvzdání a vánoční kaktus kvůli jejich velké podobnosti, protože oba patří do rodu Schlumbergera. Je však poměrně snadné je rozlišit, když se podíváte na dobu jejich kvetení a tvar segmentů jejich stonků.

Přečtěte si další informace o těchto dvou druzích svátečních kaktusů a také o rostlině kaktus velikonoční.

Kaktus díkůvzdání (Schlumbergera truncata)

Další běžné názvy: krabí kaktus, nepravý vánoční kaktus, sváteční kaktus

Rostliny kaktusu díkůvzdání neboli Schlumbergera truncata pocházejí z tropických lesů Brazílie. Tento sváteční kaktus, často zaměňovaný s vánočním kaktusem (S. bridgesii), kvete dříve, kolem svátku Díkůvzdání.

Tato venkovní rostlina, někdy označovaná jako krabovitý kaktus, má trubkovité květy a stonkové segmenty podobné listům s ostře zubatými okraji. Květy mohou být podle odrůdy červené, růžové, fialové nebo bílé. Každá rostlina může dorůst výšky až 30,48 cm a rozpětí až 60,96 cm.

Vánoční kaktus (Schlumbergera bridgesii)

Další běžné názvy: sváteční kaktus

Přestože vánoční kaktus (Schlumbergera bridgesii) může zpočátku vypadat stejně jako jeho rodičovská rostlina, kaktus díkůvzdání, hlavní rozdíl prozrazují tvary jejich stonkových článků.

Na rozdíl od kaktusu díkůvzdání s vroubkovanými okraji se vánoční kaktus honosí zploštělými stonkovými segmenty se zaoblenými okraji. Květy jsou trubkovitého tvaru a často mají zářivě červenou nebo fuchsiově růžovou barvu.

Také S. bridgesii kvete později než kaktus díkůvzdání. Svými krásnými květy se obvykle honosí koncem zimy nebo v období Vánoc. Rostlina může dorůst až do výšky 25,40 cm a šířky 60,96 cm.

Vánoční kaktusy pocházejí z jihovýchodní části Brazílie, zejména z pobřežních hor v této oblasti.

Kaktus velikonoční (Rhipsalidopsis gaertneri)

velikonoční kaktus

Další běžné názvy: jarní kaktus, svatojánský kaktus, sváteční kaktus

Kaktus velikonoční (Rhipsalidopsis gaertneri), jinak známý jako Hatiora gaertneri, je vytrvalý kaktus, který může dorůstat výšky až 63,50 cm nebo 63 cm a průměru až 30 až 40 cm.

Stejně jako ostatní sváteční kaktusy je i kaktus velikonoční endemitem jihovýchodní Brazílie. Pyšní se zploštělými stonky, které jsou rozděleny na podlouhlé nebo eliptické segmenty s hladkými okraji a malými, měkkými chloupky mezi nimi.

Tyto segmenty listů jsou světle zelené a s přibývajícím věkem jejich barva tmavne. Každý segment může dorůstat délky až 7,62 cm a šířky 2,54 cm.

Květy, které obvykle měří 4 až 5 cm na délku a 4 až 7,5 cm v průměru, vykvétají koncem zimy nebo začátkem jara. Květy velikonočního kaktusu jsou širší než květy kaktusu díkůvzdání a vánočního kaktusu. Jejich barva se v závislosti na odrůdě pohybuje od karmínově červené po bílou, levandulovou a oranžovou.

A konečně, pokud již doma některé z těchto kaktusů vlastníte a chcete svou sbírku rozšířit, nezapomeňte si osvojit tyto tipy pro množení sukulentů.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.