Toxicita rostliny ZZ - co byste měli vědět

Rostlina ZZ (Zamioculcas zamiifolia neboli Zanzibar Gem) je jednou z nejzajímavějších a nejsnáze pěstovatelných pokojových rostlin současnosti. Přestože má tato rostlina nesporné přínosy pro životní prostředí, má také některá mírná zdravotní rizika, kterých byste si měli být vědomi.

Přečtěte si tento článek a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o toxicitě rostliny ZZ.

Jsou rostliny ZZ toxické pro kočky a psy?

Rostlina ZZ je bohužel toxická. Šťáva této rostliny obsahuje krystalky šťavelanu vápenatého, které jsou při požití velmi dráždivé. V podstatě to znamená, že všechny části rostliny je třeba považovat za jedovaté a nebezpečné v blízkosti malých dětí a domácích zvířat, jako jsou kočky a psi.

Krystalky jsou drobné, ale neuvěřitelně ostré a dráždí rty, ústa, hrdlo a trávicí soustavu a mohou způsobit nepříjemné pocity, otoky, nevolnost a průjem. V nejhorším případě může otok jazyka a/nebo hrdla způsobit život ohrožující komplikace, jako je například udušení.

Kontakt s kůží by mohl u citlivých jedinců případně vyvolat reakci, i když se tak děje jen zřídka. Z tohoto důvodu se při přesazování a práci s touto rostlinou doporučuje používat rukavice.

Je třeba se vyhnout také kontaktu s očima, protože by to mohlo potenciálně způsobit vážné podráždění. Po práci s těmito rostlinami si nezapomeňte umýt ruce a ujistěte se, že se nedotýkáte očí nebo úst, dokud máte na rukou rukavice nebo dokud si ruce neumyjete.

Příznaky toxicity rostlin ZZ

Pokud máte podezření, že osoba nebo domácí zvíře požilo jakoukoli část rostliny ZZ, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Mezi možné příznaky patří např:

  • Otok úst a rtů
  • Bolest v postižených oblastech
  • Nevolnost a průjem
  • Kontaktní dermatitida

Udržování bezpečnosti vašich domácích mazlíčků

Bohužel rostlina ZZ představuje pro vaše domácí mazlíčky stejné riziko jako pro lidi, proto se tato rostlina majitelům domácích mazlíčků obecně nedoporučuje. Pokud máte domácí zvířata, ujistěte se, že rostliny ZZ uchováváte na místě, které je pro ně nepřístupné, abyste předešli případným problémům. Zde je několik dalších způsobů, jak zajistit bezpečnost vašich domácích zvířat, pokud máte toxické pokojové rostliny:

Pořiďte si žvýkací hračky

Ujistěte se, že vaši domácí mazlíčci mají vlastní hračky, se kterými si mohou hrát. Pokud budou mít vaši mazlíčci bezpečné hračky, bude mnohem méně pravděpodobné, že budou hledat jiné předměty ke žvýkání.

Umístěte rostlinu tam, kde je z dosahu

U psů je to bohužel mnohem jednodušší než u koček, ale může to být velmi jednoduchý a účinný způsob, jak se vyhnout nehodám. Zatímco k rostlině postavené na stole nebo na skříňce se kočka snadno dostane, závěsný květináč může být velmi účinným způsobem, jak kočky i psy udržet mimo dosah vaší rostliny ZZ.

Uchovávejte rostlinu za sklem nebo zavřenými dveřmi

Jedovaté rostliny můžete uchovávat v určité části domu, jako je například ložnice, kam se domácí zvířata nedostanou. Může to znít drsně, ale je to ku prospěchu jak vašich domácích mazlíčků, tak rostlin. Případně zvažte zřízení pěstírny, třeba i s osvětlením, kde můžete bezpečně uchovávat sbírku pokojových rostlin.

Vyzkoušejte repelent

Postříkání květináče nebo prostoru kolem rostliny látkou, jako je citronelový olej, může být užitečné pro udržení domácích zvířat na uzdě. Samozřejmě byste se měli vyhnout tomu, aby se na samotnou rostlinu dostaly potenciálně škodlivé látky. Než do této techniky vložíte veškerou svou důvěru, nezapomeňte ji vyzkoušet, abyste zjistili, jak účinná pravděpodobně bude.

Závěr

Je nešťastné, že nádherný drahokam zanzibar s sebou nese zdravotní rizika pro domácí zvířata i lidi. Ačkoli při náhodném požití této rostliny může dojít k potenciálně závažným příznakům, je stále považována za bezpečnou domácí rostlinu, pokud jsou dodržena určitá bezpečnostní opatření. Pokud však máte pochybnosti, zvolte si do domácnosti raději zcela netoxický druh.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.