Zimolez mexický - tipy pro pěstování

Zimolez mexický je rostlina odolná vůči suchu, která má oranžové trubkovité květy. Obvykle se objevuje po celý rok, i když jeho oblíbeným obdobím je jaro.

Zimolez mexický, který je jednou z rostlin s nejjednodušší péčí, pochází ze Střední Ameriky a Mexika.

Pokud se chcete o této nádherné květině dozvědět více, pokračujte ve čtení.

Fakta o mexickém zimolezu

Vědecký název této květiny je Justicia spicigera a patří do čeledi rostlin Acanthaceae. poměrně dobře se rozmnožují po celé Jižní Americe a Spojených státech amerických. Roste obzvláště dobře v zónách mrazuvzdornosti 8 až 11 podle USDA.

Tento keř má načervenalé a oranžové trsy, které upoutají pozornost každého, včetně kolibříků, kteří milují nektar této rostliny.

Má limetkově zelené listy, které doplňují barvy květů, a jeho malým keříkům se bude nejvíce dařit, když je umístíte na částečně zastíněné místo.

Justicia spicigera

Jednou z nejlepších vlastností mexických zimolezů je, že mají tendenci kvést po celý rok, ale pouze v případě, že v oblasti nehrozí nebezpečí mrazů. Proto si tuto rostlinu oblíbila většina zahrádkářů, kteří jsou si vědomi délky jejího kvetení a přínosu, který by mohla přírodě přinést.

Ujistěte se však, že je pro tuto rostlinu dostatek místa, protože může dorůst až do výšky 1,22 m a do šířky by se mohla rozšířit až na 1,83 m. V případě, že je tato rostlina na zahradě, je třeba ji nechat vyrůst.

Pěstování a péče o rostliny mexického zimolezu

Mějte na paměti tyto rady a tento keř bude úspěšně růst:

Potřeby světla

Justicia spicigera dává přednost horkému podnebí a nevadí jí, když je plně vystavena slunci. Bylo by však lepší, kdyby tyto rostliny byly umístěny pod filtrovaným světlem, které keř chrání.

Požadavky na zálivku

zálivka

Tato rostlina je ideální pro začínající zahrádkáře, kteří vždy zapomínají rostliny zalévat. Justicia spicigera má nízké nároky na zálivku, takže je ideální na suchá místa nebo tam, kde nastalo sucho.

Přesto, pokud byla rostlina nedávno pěstována, je vhodné ji důkladně a průběžně zalévat - může to být alespoň každý druhý den.

Přelévání rostliny by však mohlo způsobit její vážné poškození. Pokud se tak stane, listy se zbarví do žluté barvy.

Typ půdy

Rostlině Justicia spicigera se nejlépe daří, když má vlhkou půdu. Přesto je nejdůležitější mít dobře propustnou půdu. Díky tomu může voda pod rostlinou proudit, aniž by docházelo k jejímu přemokření.

Mexický zimolez lze přesazovat v chladném období, nejlépe koncem podzimu. V případě přesazování nezapomeňte před umístěním rostliny na místo určení prořezat její kořeny. Podpoříte tak její silnější růst.

Nejlepší by bylo, kdybyste keři každoročně aplikovali kompost. Nakonec by se měl přidávat také mulč, konkrétně v zimě. V opačném případě by rostliny mohly uhynout, zejména pokud jsou zimy tuhé a teploty se snížily.

Tipy pro řez

Pokud je rostlina již zakořeněná, zastřihněte staré listy. Tímto způsobem podpoříte nový růst a rostlina bude zdravější.

Škůdci

Mexický zimolez je často napadán běláskem a červenými pavouky. Použitím insekticidního ekologického mýdla odstraníte všechny známky výskytu škůdců. V ideálním případě byste měli mýdlo rozprašovat denně, jakmile vyjde slunce, nebo když zapadne.

Rozmnožování

Pro množení této rostliny jsou ideální stonkové řízky. Kořenový bal můžete rozdělit nebo stonek ohnout a vložit do půdy, takto budou přibývat nové kořeny.

mexický zimolez

Použití

Tento keř je často považován za skvělý zdroj léků, protože z jeho listů se často připravuje čaj, který bojuje proti kašli a horečce.

Kromě toho se dá využít i jako rostlina, která přitahuje nezbytné opylovače, jako jsou včely a motýli, protože je láká nektar této rostliny.

A konečně, květy lze použít také jako přírodní inkoust, který bude vypadat úžasně jako akvarelová barva.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Can Mexican Honeysuckle grow in a container?

Této rostlině se nebude dařit, pokud ji budete pěstovat v nádobě. Je o ní známo, že potřebuje dostatek prostoru k rozmnožování, proto by bylo nejlepší, kdyby se vysévala přímo do půdy.

When should you plant Justicia spicigera?

Pokud pominulo veškeré riziko mrazů, můžete Justicia spicigera vysadit. Pokud naopak sázíte semena, můžete začít pěstovat v interiéru ve skleníku od poloviny jara. Budou však potřebovat vysokou vlhkost a přímé sluneční světlo.

What are other names for the Mexican Honeysuckle plant?

Díky svému vzhledu je tato rostlina označována také jako ''petrklíč'' nebo ''petrklíčový keř''. Ve španělštině se jim také říká ''Trompetilla'', což je zkrácené slovo pro ''Trompeta'' neboli trubku, a je to narážka na tvar květu.

Závěr

Ohnivec je keř nenáročný na péči, kterému se bude nejlépe dařit, když ho necháte na pokoji. Její zářivě oranžová barva láká opylovače, ale zároveň od ní odrazuje srnky.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.