Plamének plotní - královna mezi liánami

Plamének révový neboli královna révy je všeobecně známý pro své krásné a nápadné květy. Přestože mají takovou vznešenost, nejčastější mylnou představou o nich je, že jsou náročné na údržbu a těžko se pěstují. Pravda je taková, že tato královna nepotřebuje přepychové věci a žije jednoduše.

Botanické informace

Clematis sp, patřící do čeledi Ranunculaceae, nese mnoho názvů, například Clematis Vines, Královna vinné révy, Leatherflower, Traveller's Joy, Vase Vine, Virgin's Bower, Leather Flower a Old Man's Beard. Existuje více než 250 druhů a tisíce odrůd této rostliny, protože je díky svému estetickému vzhledu a růstovým zvyklostem hojně využívána v krajině.

Prostorové rozšíření

Poprvé se objevila v Japonsku, Číně, Indii, Austrálii, na Novém Zélandu, v Evropě a Severní Americe. Obecně platí, že plaménky rostou v mírných oblastech a lépe kvetou v místech se stejnými klimatickými podmínkami. Vzhledem ke svému původu se plaménku révovému daří v zónách 3 až 9 amerického zemědělství.

plamének révový

Listy

Clematis Vines jsou opadavé a stálezelené listnáče tvořené listy, které jsou pro ostatní lidi poněkud obyčejné. Jsou zelené a lesklé, někdy charakterizované také jako kožovité.

V závislosti na druhu se jejich tvar listů může lišit od srdčitého, kopinatého, eliptického nebo deltovitého, stejně jako jejich okraje. Mohou být buď zubaté, nebo ne. Jejich listy jsou uspořádány střídavě a trichomy nejsou přítomny.

Květy plaménku

Jakkoli krásně mohou květy plaménku vypadat, jejich barevné části nejsou okvětní lístky, ale kališní lístky. Protože tento rod má stovky druhů a tisíce odrůd, tvary a barvy květů se liší od zvonkovitých, tulipánovitých, trubkovitých, otevřených zvonků, hvězdicovitých, dvojitých, polodvojitých nebo jednoduchých, složených ze 4 až 20 okvětních lístků. Obvykle dosahuje průměru 7,62 cm, ale některé mohou být široké až 20,32 cm.

pěstování plaménku

Plody

V době nasazení plodů květy pomalu zasychají a vytvářejí nažky nebo malé suché plody s hedvábným chvostem připomínajícím vlasy. Semena jsou obvykle hnědá až zlatohnědá.

Růst a vývoj

Přestože se plaménku říká královna lián a má vzhled drahé a náročné rostliny, je agresivně rostoucí a vyžaduje méně údržby než jiné vysoce hodnotné rostliny. Díky své popínavé povaze se rostlina snadno přichytí a roste s pomocí jiných konstrukcí, jako jsou například mříže.

Díky svým úponkům mají také schopnost rychle se přizpůsobit prostředí. Jedná se o specializované struktury, které slouží rostlině jako opora při růstu směrem k místům s větším množstvím slunečního světla. Může vyrůst až do výšky 9,14 m až 15,24 m , pokud má správnou oporu.

Různé druhy plaménků révy vinné se klasifikují na základě způsobu kvetení a podle toho se plánují plány údržby. Kromě harmonogramů řezu jsou ostatní způsoby péče u většiny druhů podobné.

fialový plamének

Péče o plaménky a rady pro jejich pěstování

Nároky na sluneční světlo

Tyto liány jsou náročné na slunce a aby kvetly, měly by být na slunci nepřetržitě alespoň 6 hodin. Přestože existují odrůdy, které snesou výsadbu na zastíněných místech, například Alba Luxurians, Purpurea Plena Elegans a Betty Corning. Zmíněné odrůdy mají sice menší květy než ostatní, ale hodí se pro lidi, kteří se zahradničením začínají a nemají k dispozici plochy na plném slunci.

Nároky na vodu

V prvním roce růstu je nutné zajistit, aby půda byla vlhká po celou vegetační dobu. Toho lze dosáhnout zaléváním každý týden, jednou nebo dvakrát týdně. Nezapomeňte sledovat, zda rostlina a půda nevykazují známky sucha nebo přemokření, příliš mnoho nebo příliš málo vláhy může mít pro plamének révový škodlivé účinky.

růžové květy plaménku

Nároky na půdu

Plaménky révové jsou trvalky a rády rostou dlouho na jednom místě. Proto je důležité vybrat pro ně to nejlepší místo k výsadbě. Ideální půda by měla být hlinitá a bohatá na organické látky. Kořenová zóna by měla být v oblasti s nižší teplotou. Některé půdy mají tendenci ztrácet více vlhkosti než jiné, zejména v horkých dnech. Proto přidání mulče, například listí, kompostu nebo kokosové rašeliny, několik centimetrů od stonku pomůže udržet vlhkost.

Teplota

Listy a kořeny mají rozdílné požadavky na teplotu. Listy chtějí být po většinu času vystaveny plnému slunci, což vede k vyšším teplotám, zatímco kořeny dávají přednost chladnějšímu místu.

Aplikace hnojiva

Za krásu, kterou plamének přináší, se platí, v tomto případě jsou to živiny v půdě. Tyto liány jsou známé jako silní žrouti. V souladu s tím lze během vegetačního období každý měsíc aplikovat kompletní hnojiva. Změna dodávaného hnojiva na hnojivo bohatší na fosfor by měla být provedena během období kvetení. Neprovedení této změny může ovlivnit kvetení, což může mít za následek menší počet květů.

rostlina plamének

Řezání

Řez plaménků je nejdůležitější činností při údržbě těchto lián a měl by být důsledný podle toho, jaký typ vysazujete. Níže jsou uvedeny jednotlivé skupiny rozdělené podle doby kvetení. Spolu s každou skupinou je uvedeno, jak by měl být řez prováděn.

Skupina 1

Jedná se o rostliny Clematis, které kvetou poté, co dozrály v předchozí sezóně. Nejlepší způsob prořezávání je odstranění odumřelých a slabých částí. Před rozsáhlejším řezem je vhodné nechat rostliny během jara plně vykvést. Obvykle lze silný řez provádět na začátku léta nebo na konci jara, aby rostlina měla dostatek času na regeneraci pro další sezónu.

Skupina 2

Do této klasifikace patří plaménky, které mohou vytvářet květy na novém i starém porostu. V červnu dochází k prvnímu vrcholu kvetení, které se bude opakovat v druhé části sezóny. V této skupině se nedoporučuje silný řez. Lehký řez nebo odstraňování uschlých, odumřelých a poškozených částí by se mělo provádět po prvním vrcholu kvetení, což rostlině pomůže vytvořit více květů v pozdních částech sezóny.

Skupina 3

Do této skupiny patří druhy a odrůdy plaménků, které kvetou na novém porostu a snesou rozsáhlý řez, protože napomáhá nepřetržité tvorbě květů kolem druhé poloviny léta nebo na začátku podzimu. Řez u této skupiny se nejlépe provádí na jaře. Kromě obvyklého odstraňování odumřelých, uschlých a poškozených částí rostliny je třeba prořezat 15,24 až 30,48 cm staré stonky, které uvolní místo mladším výhonům a omladí rostlinu.

plamének révový

Množení

Plamének se rozmnožuje buď semeny, ale běžným způsobem množení jsou řízky mladých stonků. Při tomto způsobu množení je rozhodující výběr správného sadebního materiálu. Stonky, které nejsou příliš vyzrálé nebo příliš mladé na to, aby se z nich vyvinuly kořeny.

Po výběru správných stonkových řízků k výsadbě je třeba připravit správný zakořeňovací substrát s použitím půdy bohaté na organické látky. Stonek zasaďte do hloubky přibližně 7,62 cm s korunkou rostliny v horní části.

Nezapomeňte, že pro vytvoření silného kořenového systému plaménku je zásadní hluboká zálivka. Množství vody můžete po roce růstu změnit na hloubku alespoň jeden centimetr.

Po zakořenění řízků je třeba provést přesazení na pečlivě vybrané místo na zahradě nebo v krajině. Dodržujte výše uvedená doporučení pro péči.

Často se vyskytující problémy

Plamének révový se obvykle setkává s padlím a vadnutím. To poznáte podle výtrusů hub na povrchu rostliny, které hnědnou nebo vadnou. Proti houbovým chorobám se bojuje odstraněním napadených částí a aplikací fungicidů na ochranu těch, které ještě nejsou napadeny. Abyste se vyhnuli chorobám rostlin, zajistěte správnou údržbu a hygienu zahradního nářadí a výběr sadebního materiálu bez chorob.

odrůdy plaménku

Široce používané druhy a odrůdy plaménků

Zde jsou uvedeny některé běžné odrůdy plaménků:

Clematis heracleifolia

Tento druh je spíše keř, který v létě dává drobné modré květy podobné hyacintům. Nejlépe roste na jaře a v létě a může dosahovat výšky a šířky až 1,22 m . Pak přichází zima a tato rostlina odumírá až téměř k zemi. Je to způsob, jakým rostlina přežívá nízké teploty.

Clematis tangutica

Tento druh patří do skupiny 3 řezu s malými jasně žlutými květy, které jsou zvonkovité. Kvete a mohutně roste a je odolný vůči horku a suchu. Kvete často kolem července až října.

Clematis viticella 'Betty Corning'

Tato odrůda kvete krásnými levandulovými zvonkovitými květy po celou sezónu. Stejně jako u C. heracleifolia je jaro obdobím, kdy je tato odrůda robustní a při správné opoře, jako jsou mříže, sloupy nebo stromy, může vyšplhat až do výšky 3,05 m. V případě, že se jedná o odrůdu, která se může vyšplhat až do výšky 3,05 m, je třeba ji vysadit na stromy. Další podobností je, že i tato odrůda během zimy odumírá.

'Jackmanii'

Jedna z klasických a stále oblíbených odrůd díky své všestrannosti a odolnosti. Přestože tato odrůda vyžaduje méně úsilí na údržbu, vytváří během června a července nádherné velké fialové květy. Tato odrůda plaménku patří do skupiny řezu 3.

'Sweet Summer Love'

Tato odrůda podle svého názvu vytváří kolem poloviny léta modrofialové květy s bílými středy a dorůstá výšky až 1,52 metru. Jednou z jejích nejlepších vlastností je, že odolává drsným zimním podmínkám.

'Comtesse de Bouchard'

Jedná se o jednu ze známých odrůd plaménku s růžovými květy, která často kvete od července do srpna. Roste bujně a spadá do 3. skupiny řezu.

'Sweet Autumn Clematis'

Jedná se o silný a odolný typ plaménku, ale kvete pozdě. Jako kompromis vytváří množství voňavých květů, u nichž je nezbytnou podmínkou rozsáhlý řez, protože patří do 3. skupiny řezu.

'Cardinal Wyszynski'

Tato odrůda kvete majestátními a obrovskými karmínovými květy, které jsou často k vidění kolem července až září. Také ona patří do skupiny řezu 2.

'Vyvyan Pennell'

Tato odrůda spadající do skupiny řezu 2 dává vzniknout dvojitým květům v druhé polovině sezóny. Na začátku vegetačního období lze pozorovat jednoduché květy.

Použití plaménku v krajině

Květy plaménků díky svému vzhledu jistě dodají krajině prvek vznešenosti. Pečlivě vybírejte správný typ odrůdy v závislosti na funkci v krajině.

Při použití jako zástěna se doporučují odrůdy, které jsou robustní a vytvářejí husté a drobné květy. Lze je také použít k zakrytí některých odumřelých stromů tím, že se nechají přilnout k odumřelému kmeni. Může také zjemnit některá umělá zařízení v krajině, jako jsou altány, pergoly, ploty a brány.

Květiny lze také natrhat a použít do květinových aranžmá, která se mohou hodit do interiéru, a dodat tak vašemu domovu ten správný barevný nádech.

Nejčastější dotazy

Do Clematis Vines come back every year?

Jako vytrvalá rostlina mohou kvést každý rok. Některé odrůdy a druhy kvetou dvakrát za vegetační období.

What is the best time of the year to plant a clematis?

Jaro je nejvhodnější dobou pro výsadbu plaménku.

Are clematis vines invasive?

Přestože se jedná o rychle rostoucí rostliny, nejsou považovány za invazní druhy. Přesto však mohou způsobit škody na stávající vegetaci, pokud jsou v krajině ponechány bez dozoru.

How much sun does a clematis vine need?

Chcete-li optimalizovat jejich růst, dbejte na to, abyste je vysazovali na místa, kde jsou alespoň 6 hodin vystaveny plnému slunci. Doba nepřetržitého působení světla je pro tuto rostlinu v době květu klíčová.

Prohlédněte si další popínavé rostliny a fialové popínavé květiny, které můžete pěstovat.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.