Zimolezové liány - skvělý způsob, jak vylepšit vaši krajinu

Procházka krajinou s lechtáním smyslů je pro většinu z nás relaxací a příjemným zážitkem. Když si užíváme prostor s čerstvým vzduchem a krásnou scenérií, další aromatická úroveň zážitek ještě umocní.

K dosažení takového zážitku je ideální pěstovat zimolez (Lonicera). Vydává sladké vůně a krásné nápadné květy.

Botanické informace

Zimolezy neboli Lonicera spp. se skládají z celé řady druhů a odrůd. Díky tomuto obrovskému výběru odrůd a druhů je k dispozici více možností, jak najít ten nejvhodnější pro každou krajinu.

Tento rod, pocházející z čeledi Caprifoliaceae, je sbírkou stálezelených keřů a lián. Identifikace invazních a neinvazních druhů bude vyžadovat kus hlubokých znalostí o nich vzhledem k rozšíření různých přítomných hybridů, odrůd a druhů.

růžové květy zimolezu

Prostorové rozšíření

Obecně byla zimolezová liána do Ameriky zavlečena z různých zemí Asie. V roce 1752 je doloženo, že zimolez křovitý byl dovezen do Severní Ameriky, aby sloužil jako okrasná rostlina.

Podle deníkového záznamu Thomase Jeffersona se o zimolezy staral na svém místě v Monticellu, kde rostly mimo obvod jeho krajiny do lesa.

V současnosti se zimolez nejlépe pěstuje v zónách 4 až 9 amerického zemědělství. V některých oblastech jsou různé druhy a hybridy evidovány jako invazní nebo agresivní.

poupě zimolezu

Listy

Zimolezová liána většinou dává vzniknout listům, které se liší odstínem, často je modrozelený, ale u některých kultivarů se vyskytují i tmavě zelené a měděně hnědé barvy. Také tvar a uspořádání jejich listů jsou běžně oválné, respektive protilehlé.

V některých případech tvoří listy 236,50 mililitrů -podobnou strukturu obklopující jejich stonek. Jejich okraj je hladký a na vrcholových částech listu zúžený.

Při určování invazních druhů zimolezů jsou jejich stonky duté, což je rozdíl oproti původním druhům.

Květ zimolezu

růžový zimolez

Květy zimolezu jsou vidět na vrcholu stonků ve srostlici 2 až 5 květů. Každý květ má dlouhý trubkovitý kalich s dvojlaločnou korunou, přičemž horní pysk má čtyři krátké vzpřímené laloky, zatímco dolní pysk má pouze jeden kališní lalok.

Vyčnívá také 5 tyčinek a tyčinka s hrubým semeníkem. Květy zimolezu mají různé barvy, buď červenou, růžovou, nebo bílou, ale většinou jsou voňavé. V květnu a červnu tato rostlina kvete, a to po dobu 2 až 3 týdnů.

Plody a semena

Poté, co předvedou své voňavé květy, je vystřídají plody, které jsou buď červené, nebo žluté, šťavnaté a jsou poněkud oválné. V době zralosti jsou obvykle 5 až 7 milimetrů dlouhé a vyvíjejí se v párech v bazální části listů. Jejich plody jsou často k vidění v párech umístěných v bazální části listů od července do září.

Při rozptylu semen jsou chladné a vlhké podmínky příznivé pro prolomení dormance.

Růstové zvyklosti

Zimolez patří mezi agresivně rostoucí liány, které přežijí kdekoli. Popínavým typům často brání pouze existence opěrných konstrukcí, ale i v takových případech si hledají místa k růstu.

Díky tomuto růstovému habitu představují v krajině potenciální hrozbu, protože zastíněním a konkurencí živin brzdí růst ostatní stávající vegetace. Abyste takové katastrofě v krajině předešli, dodržujte správné rady pro pěstování a péči o zimolezy.

zimolezová liána

Tipy pro pěstování a péči o zimolezy

Nároky na slunce

Zimolez je slunomilná rostlina, ale snese i polostín. V oblastech, kde je rostlině dopřán pouze částečný stín, se snižuje možnost tvorby květů.

Nároky na vodu

Tato liána nepotřebuje mnoho vody a je odolná vůči suchu. Zálivku je třeba naplánovat tak, aby byla půda stále vlhká. Pravidelně kontrolujte stav půdy a rostlin zimolezu, abyste věděli, kdy je třeba upravit zálivkový program. Během léta a horkých suchých dnů se doporučuje častější zalévání a použití mulče pro zadržení vlhkosti.

Teplota a vlhkost

Zimolez jako rostlina milující slunce. Snáší vysoké teploty.

Nároky na půdu

Zimolez je agresivní a přežije na různých typech půdy. Jejich růst však optimalizuje výsadba do dobře propustného a vlhkého substrátu.

Pěstitelé používají půdní směsi obsahující hlínu, písek a další půdní agregáty, jako jsou oblázky nebo kameny, které zvýší pórovitost média. Zeptejte se v místních obchodech se zahradnickými potřebami na dostupné směsi a jejich výhody, abyste zjistili, zda je to pro tuto rostlinu vhodné médium.

Nároky na hnojivo

Pro rozkvět této rostliny stačí půda bohatá na organickou hmotu. Aplikace hnojiva není nezbytně nutná, pokud se neprojeví příznaky nedostatku živin.

Kromě toho dodání správného množství kompletního hnojiva rostlině celkově pomůže v jejím růstu. I když hnojiva bohatá na dusík budou podporovat tvorbu listů a mohou bránit tvorbě květů. Naopak hnojiva s obsahem fosforu mohou být použita ve prospěch kvetení.

Údržbové činnosti

Zimolezům se skutečně daří téměř všude, kde jsou vysazeny. Tato vlastnost má své klady i zápory. Je dobré, že zimolezy vyžadují pro svůj růst minimální úpravy, ale když je necháte růst bez dozoru, může dojít k nepořádku.

Jsou pěstitelé, kteří by své rostliny nechali růst přirozeně, kdekoli si přejí. Avšak ti, kteří chtějí mít své rostliny pod kontrolou a udržet si formu a tvar, který je pro ně estetický, by měli provádět některé údržbové činnosti.

Hlavní věcí, která by měla být přítomna, aby se tato liána udržovala vyškolená, jsou podpůrné přípravky. Existence těchto zařízení, dokud je rostlina mladá nebo dokonce ještě před jejím vysazením, sníží možnost poškození kořenů.

Pravidelný řez by pak měl být prováděn zejména u vzrostlých a plně zakořeněných rostlin. Starší stonky v průběhu zrání dřevnatí, zejména na bazálních částech zimolezu. V takovém případě omlazovací řez nebo seříznutí podpoří nové výhony.

Kromě toho lze řez provádět i po odkvětu. I když květy mohou vyrůst na stejných místech jako v minulé sezóně, bylo by lepší prořezat a odstranit odumřelé větve a uschlé části, aby rostlina působila estetičtěji a byla méně náchylná k chorobám.

Množení

Nejlepší doba pro pěstování zimolezu je v prvních jarních dnech. Množit lze semeny, řízky z listových pupenů a vrstvením. Nejběžnějším způsobem rozmnožování zimolezu je šíření semen větrem a vodou.

Semena však potřebují studenou stratifikaci, která napomůže procesu klíčení a přeruší dormanci. Pokud semena vyséváte ručně, nezapomeňte je umístit do chladných vlhkých prostor.

Pro vrstvení vyberte stonek, který je zralý, ale dostatečně ohebný, aby se dal ohýbat. Přibližně 12,70 až 25,40 cm od špičky stonku je část výhonu, která by měla být přišpendlená a zakrytá, špička by měla zůstat odkrytá nad půdou.

Když se objeví nové výhony, měla by být umístěna mřížka nebo bambusová tyč jako vodicí a kotvící prvek pro rostoucí rostlinu.

Pro řízky s listovými pupeny vyberte správný materiál k řezu tak, že vyberete stonek s párem listů. Odřízněte ji pod polovinou dolního uzlu. Ponoření spodní špičky do zakořeňovacích hormonů pomůže rychleji potlačit tvorbu kořenů.

Také je nutné, aby byly řízky uchovávány v teplé místnosti a měly dostatek vláhy. Přesazování lze provést, jakmile se na výhonu vytvoří stabilní kořenový systém, více listů a stabilní stonek.

Při všech těchto technikách by měla být zajištěna dobře propustná a vlhká půda. Vyvarujte se přemokření, protože může způsobit hnilobu kořenů a poškodit sazenice.

Zahradníkův výběr nejlepších druhů zimolezů

Zimolez s oranžovou trubkou

L. close je druh, který je ideální pro pěstování v chladných oblastech. Snese zastínění a vytváří oranžové květy se žlutým podtónem a kvete během května a června. Při nasazení plodů se tvoří červené bobule, které lákají opylovače, například ptáky. Tento druh pochází ze severozápadní části Tichého oceánu.

Zimolez obecný

Vědecký název tohoto druhu je L. periclymenum. Mnozí ho milují díky sladké vůni jeho květů, která je výrazná brzy ráno a pozdě večer. Tuto sladkou vůni vyvolávají tenké bílé květy, které se mění na světle žluté s levandulovými nebo růžovými pigmenty.

Zimolez zlatoplodý

L. x heckrottii je dalším oblíbencem davů díky dlouhé době kvetení, která může trvat celé léto, a větším a nápadnějším květům.

Na počátku kvetení jsou vidět karmínově zbarvená poupata, ale později dává vzniknout květům, které mají na vnější straně jemně růžové se světle fialovými tóny a uvnitř zlatožluté. Navzdory svým estetickým vlastnostem je v Illinois zařazena mezi invazní druhy.

Korálový zimolez

L. sempervirens je známý také jako zimolez trubačovitý nebo zimolez korálový. O tomto druhu je všeobecně známo, že je okázalý, protože svou krásu dává na odiv svazky květů. Každý květ má cihlově červenou vnější stranu s nápadným žlutým hrdlem uvnitř.

Díky své trubkovité struktuře bývají květy tohoto druhu atraktivnější pro kolibříky. Proto očekávejte ve své krajině několik opeřených návštěvníků.

Zimolez hnědý

L x brownii se také nazývá zimolez šarlatový (Scarlet Trumpet Honeysuckle). Tento hybrid je směsí L. sempervirens a L. hirsuta. Díky němu odolává chladným povětrnostním podmínkám. Tato kombinace navíc dala vzniknout lehce voňavé liáně s šarlatovými květy, která kvete od pozdního jara až do října.

Funkce v krajině

Zimolez je všestranná rostlina, kterou lze použít jako zástěnu nebo solitéru. Pro účely soukromí lze zimolez vycvičit tak, aby se přichytil k plotům a mřížím.

Podpůrné infrastruktury, kam se tato liána vine, jsou limitujícím faktorem pro její růst a tvar. V některých krajinách se však tato rostlina nechává viset nebo se plazí dolů.

Kromě toho ji lze při optimalizaci její vůně pěstovat společně s dalšími kvetoucími liánami a keři, které doplňují její vůni.

Potenciální škodlivost

Invazní druhy zimolezu představují potenciální hrozbu pro stávající vegetaci v krajině. Jelikož ovládne prostor, naruší také ekosystém. Některé potravní zdroje pro volně žijící živočichy se mohou zmenšit, ne-li zcela vymizet. Proto je při péči o zimolez důležité znát jeho druh a udržovat ho pod kontrolou.

V oblastech, kde je populace zimolezu stále nízká, lze provádět mechanickou regulaci ručním pletím a řezem. Pokud situace postupuje a zimolez začíná být více rušivý, doporučuje se chemická ochrana.

Mějte na paměti, že je třeba vybrat správné chemické přípravky a aplikovat je podle pokynů. Návod na použití pesticidů najdete na etiketě nebo na krabičkách s přípravky.

Pokud kvůli této potenciální hrozbě pochybujete o použití zimolezu na zahradě, můžete použít alternativní liány. Mezi doporučené alternativy patří plamének viržinský (Clematis virginiana), plamének viržinský (Parthenocissus quinquefolia) a plamének divoký (Clematis pitcheri).

Nejčastější dotazy

Why is Honeysuckle bad?

V některých oblastech jsou zimolezy zařazeny mezi invazní druhy. Může potlačovat růst jiných rostlin a narušovat ekosystém.

Is it safe to eat honeysuckles?

Nektar je neškodný, ale bobule prý některým způsobují zažívací potíže.

Do Honeysuckles love the sun or shade?

Mají rády slunce, ale snesou i stín. I když některé druhy při pěstování na zastíněných místech špatně kvetou.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.