Vistárie vinná - dokonalá zahradní rostlina

Kdo někdy nesnil o zahradě jako z pohádky? Představte si, jak se proháníte krajinou pod masou nádherných květin visících dolů jako vodopád. Se správnou kombinací rostlin se tento sen může stát skutečností. Jednou z běžně používaných lián pro dosažení tématu zahrady jako ze snu jsou vistárie.

Jedná se o dokonalou kvetoucí liánu, která má širokou škálu druhů pro vytvoření vznešenosti zahrady podobné snu nebo i pro elegantní vzhled vaší terasy. Níže uvádíme informace, které potřebujete znát, abyste dosáhli vysněného designu zahrady.

Botanické informace

Vistárie vinná se hojně využívá v zahradní architektuře, protože se snadno množí a je nenáročná na údržbu. Různé druhy vistárií se mohou v různých ohledech lišit, ale mají i společné věci. Všechny pocházejí z čeledi Fabaceae, běžně známé jako čeleď hrachovitých.

Tuto opadavou vytrvalou liánu lze při správné péči pěstovat v 5. až 8. zóně USDA. Tato liána je zavedena v zahradách Evropy, Severní Ameriky, Asie, Oceánie a Jižní Ameriky.

popínavá liána vistárie

Listy

Jako opadavá liána shazuje vistárie vinná listy během podzimu. Reaguje tak na nízké teploty. Pokud je vistárie stálezelená, jedná se o Millettia reticulata, což lidi běžně mate.

Vistárie vinná má lístky na opačných stranách listové stopky. Listy se dále vyznačují tmavě zelenou barvou, zvlněnými okraji a dlouhými zúženými špičkami. Starší liány jsou tmavě šedé s lenticelami, které mají světlou barvu.

Květy

květy vistárie

Květy vistárie jsou proslulé svými voňavými nápadnými fialovými květy, které mohou být také růžové, modré, modrofialové a bílé. Její seskupený převislý tvar pomáhá vytvářet efekt vodopádu květů.

Během jara začnou vistárie kvést a svou krásu mohou prodloužit až do léta. Jednou z častých mylných představ o vistárii je, že má žluté květy. Vistárie však žluté květy nemají, ty má obvykle zlatý řetězovec (Laburnum anagyroides).

Plody a semena

Během zralosti květů vznikají zelené až hnědé fazolovité lusky, které obsahují semena. Ta mohou být dlouhá od 10,16 cm do 15,24 cm a dozrávají během podzimního období.

Růst a vývoj

Réva vistárie roste bujně až do výšky 20 metrů, pokud má správnou oporu. Její obrovský růst a vývoj může být v závislosti na situaci buď pro, nebo proti. Pokud je cílem nechat ji prolézat a růst, aby sloužila určitému účelu v krajině, je to profesionál.

Na druhou stranu může být nevýhodou, pokud je ponecháno bez dozoru, aby se přimykalo ke stávajícím keřům nebo stromům. Réva vistárie má silný stisk, který může způsobit vážné poškození rostliny. Dokonce tak, že byla hlášena jako invazní na Havaji a v 19 státech USA.

květ vistárie

Pěstování a péče a údržba

Nároky na slunce

Vistáriím se daří na plném slunci a jistě krásněji vykvetou. Pokud je však umístěna na zastíněných místech, měla by být liána vystavena plnému slunci alespoň 6 hodin nepřetržitě, aby rostlina vykvetla.

Nároky na vodu

Vistárii je třeba zalévat mírně, dostatečně, aby se vytvořil silný kořenový systém. Krátká období sucha snese, ale na druhou stranu je přemokření velkým "ne". Příliš mnoho vody, pokud je doprovázeno hnojivy bohatými na dusík, může také bránit rozkvětu květů, protože rostlina vytváří více listů.

Požadavky na teplotu a vlhkost

Rostliny vistárie mohou lépe růst v prostředí, které je teplé a vlhké. Zprávy však uvádějí, že liána dokáže přežít nízké teploty až do -37 stupňů Celsia.

Hnojivo

Aplikace hnojiv není pro růst vistárie révové nutná, ale pro jistotu lze zkontrolovat obsah živin v půdě. Hnojiva s vysokým obsahem dusíku podporují růst listů, ale brání kvetení. Naopak hnojiva bohatá na fosfor mohou být přidána, aby podpořila kvetení rostliny,

Požadavky na půdu

Při nadbytku živin může být půda buď kyselá, nebo zásaditá. To může vést k vážným problémům s rostlinami, jako je chloróza u rostlin vysazených na zásaditých půdách. Réva vistárie dává přednost hlinitým půdám s dostatečným množstvím živin. Vinná réva také lépe roste v půdách, které jsou dostatečně porézní, aby udržely dostatek vláhy, ale mají dobré drenážní vlastnosti.

strom vistárie

Rozmnožování

Množení vistárie vinné prostřednictvím jejích semen se nedoporučuje, protože by mohlo trvat až 15 let, než vykvete. Nejlepším způsobem množení je výsadba řízků nebo roubování. Lepšímu a rychlejšímu vývoji kořenů může napomoci také přidání kořenových hormonů. Příliš malá zálivka může u rostliny vyvolat mělký kořenový systém. Nezapomínejte na dostatečné množství vody, protože rostlina vytváří pevný kořenový systém.

Řez

Pro rozvoj a výchovu vistárie jako liány je prospěšné připevnění opory, po které se může šplhat. Vistárie může růst vzpřímeně, pokud ji vyškolíte pomocí podpěry, například mříže, a zastřihnete boční výhony. Mějte na paměti, že tato liána se vine ve směru hodinových ručiček. Jakmile dosáhne ideální výšky, zastřižení špičky pomůže zbrzdit její růst.

Při údržbě liány vistárie se doporučuje mít pravidelný plán řezu, protože může růst příliš rychle a mohla by mít škodlivé účinky na krajinu. Odstraňování odumřelých částí rostlin a zkracování bočních větví na výšku alespoň 0,30 m je dobrým postupem, jak růst vistárie regulovat. Odstraněny by měly být také přísušky vyrůstající ze základny rostliny.

Potenciální škody

Navzdory svému majestátnímu vzhledu mohou vistárie narušovat krajinný ráz tím, že se proplétají a přichycují ke stávající vegetaci a usmrcují ji. Pokud není kontrolována, může představovat vážný problém s plevelem a jedním ze způsobů kontroly je její pravidelné prořezávání. K likvidaci lze použít ruční vytrhávání rostliny nebo použití herbicidů.

modré květy vistárie

Použití v krajině

Forma a tvar rostliny vistárie dodávají krajině jemnost. Také barva květů dodává krajině elegantní náladu. Jako fialová liána může být samostatnou rostlinou nebo může být začleněna do různých umělých zařízení, jako jsou altány, pergoly, mříže, ploty a zdi, jako zástěna soukromí. Vistárie vinná se často používá při zdobení tunelových cest v krajině, protože dodává stín a je esteticky příjemná.

Vistárie lze také pěstovat jako bonsaje a slouží jako solitéry v krajině. Bonsaj vistárie patří mezi velmi oblíbené kvetoucí bonsaje.

rostlina vistárie

Určování rozdílů mezi běžnými druhy a kultivary

Správná identifikace rostliny je prvním krokem ke správné péči o rostlinu, proto je důležité znát běžně známé druhy vistárie.

Vistárie čínská (Wisteria sinensis)

Vistárie čínská, Wisteria sinensis, má 7 až 13 lístků na protilehlých stranách listové stopky. Mladé lístky pokrývají husté hedvábné chloupky, které se však s dospíváním ztrácejí. Listy se ovíjejí zleva doprava (ve směru hodinových ručiček). Má vonné a nápadné fialové květy a roste bujně. Vistárie čínská může být běžně zaměňována za různé druhy, jako je vistárie japonská, vistárie americká a vistárie kentucká.

'Prolific'

Tento kultivar vistárie věrný svému jménu dává plodné květy, které mají lila až modrou barvu. Kvete také rychleji než jiné kultivary a pěstuje se v zónách 5 až 8.

'Alba'

Květy této odrůdy jsou krátké a kompaktní. Jsou bílé, voňavé a připomínají hrášek. Nejlépe se pěstuje v zónách 5 až 8.

Vistárie květnatá (Wisteria floribunda)

Japonská vistárie s vědeckým názvem Wisteria floribunda se od čínské vistárie liší tím, že kvete proti směru hodinových ručiček a má kratší a méně voňavé květy, které mají obvykle modrofialovou barvu. Co se týče listů, má japonská vistárie méně lístků. Japonská vistárie může při kroucení vytvářet mohutný kmen podobný chobotu, proto je vhodné ji cvičit jako bonsaj.

'Violacena Plena'

Tento kultivar se vyznačuje modrofialovými květy přecházejícími do světle fialové, které jsou nápadné a zdvojené. Běžně se pěstuje v zóně 5-9.

'Royal Purple'

Tento kultivar s bílými kompaktními květy, které mohou dosahovat délky až 50,80 cm, vás jistě přiměje k druhému pohledu. Navíc má velmi aromatickou vůni a běžně se pěstuje v zónách 4 až 9.

'Lawrence'

Tento kultivar vytváří největší množství květů s až 160 světle modrofialovými květy. Každý trs květů může dosahovat délky od 30,48 cm do 45,72 cm . Výsadba tohoto kultivaru v zónách 5 až 9 zajistí jeho optimální růst.

'Rosea'

Tento kultivar vistárie květnaté je nejvhodnější pro kompaktní zahrady, protože roste pomaleji, a to 0,61 až 0,91 m za rok.

Její květy mohou dosahovat délky až 40,64 cm a jsou jemně růžové s nádechem levandule. Nejvhodnější je pro zóny 5 až 9.

'Longissima Alba'

Tento kultivar podle svého názvu vytváří dlouhé bílé hustě naskládané voňavé květy. Mohou dosahovat délky až 50,80 cm a jsou ideální pro efekt vodopádu v krajině. Nejlépe se pěstuje v zónách 4 až 9.

'Show Showers'

Pořízení tohoto kultivaru japonské vistárie způsobí, že vaše zahrada bude díky bílým květům připomínajícím hrášek vypadat jako zasněžená i během jara. Pro její pěstování je nejvhodnější zóna 5 až 9.

Vistárie floribunda mají poutavé kultivary, jako jsou Rosea, Showers, Longissima Alba, Royal Purple.

Wisteria frutescens

Další vzhledovou podobností je vistárie americká, která se ve vědeckém světě označuje jako Wisteria frutescens, neboť se liší kompaktními bílými květy o délce 15,24 cm, které mají tvar šišky. Je také kratší než vistárie čínská a japonská.

'Nivea'

Její květy mohou dosahovat délky až 15,24 cm a jsou to kompaktní bílé květy. Pro tento kultivar je příznivá zóna 5 až 9.

'Longwood purple'

Kultivar kvete později než květy vistárie japonské a čínské. Vyplatí se však počkat pro její hustě naskládané fialové květy, které vypadají jako hrozen. Tento kultivar je nejvhodnější vysazovat v zónách 5 až 9.

'Amethyst Falls'

Tento americký kultivar vistárie má jemnou vůni a modrofialovou barvu. V první sezóně kvete dříve, ale jakmile dozraje, vykvétá o několik týdnů později než jiné kultivary. Pro tento kultivar vistárie je nejvhodnější zóna 5 až 9.

Vistárie makrostachya

A konečně Wisteria macrostachya, běžně známá jako vistárie kentucká, se vine proti směru hodinových ručiček s voňavými kvítky, které jsou světle fialové. Její květy vykvétají během pozdního jara poté, co se vytvoří všechny listy. Je snadněji obhospodařovatelná a dokáže přežít i na vlhkých půdách.

'Blue moon'

Tento kultivar při správné péči kvete po celé vegetační období. Poskytuje seskupené světle levandulové květy s modrým nádechem a může se rozšířit až na 0,30 m . V zóně 3 až 9 se jí může dařit.

'Aunt dee'

Tento kultivar kvete dříve než ostatní kultivary a dává vonné bledě modrofialové květy. Také jeho květy rostou bohatě a mohou dosahovat délky od 20,32 cm do 30,48 cm. Nejlépe se tento kultivar pěstuje v zónách 4 až 9.

'Clara Mack'

Čistota jejích bílých květů v kombinaci s tmavě zelenými listy působí snově. Nejlépe se pěstuje v zónách 3 až 9.

bílá vistárie

Tipy pro výběr správné květiny vistárie do krajiny

Nezapomeňte, že funkčnost a estetika by měly jít v krajinářském designu ruku v ruce. Proto musíte vědět, že při plánování krajinářského designu je důležité znát vlastnosti rostliny a zkontrolovat, zda je vhodná pro svou předpokládanou funkci.

Pokud například plánujete použít květ vistárie jako plot pro ochranu soukromí, je důležité vybrat druh, který má více lístků a roste rychleji než jiné druhy, například vistárie čínská. Na druhou stranu, pokud bude sloužit jako vzorová rostlina, lze zvolit jakýkoli druh, který by mohl odpovídat preferované barvě a atmosféře.

Nejčastější dotazy

What is the best place to plant a wisteria?

Nejvhodnějším místem pro pěstování vistárie je místo, které je vystaveno plnému slunci. Ačkoli může přežít i ve stinných částech, rostlina musí být vystavena alespoň 6 hodinám plného slunečního svitu.

How fast does wisteria grow in Australia?

Štěpované vistárie dosáhnou zralosti a kvetení po 3 až 5 letech péče a ošetřování.

Is Wisteria bad for houses?

Pokud se obáváte, že kvůli rozsáhlému růstu liány ohrozíte statiku domu, lze to vyřešit vybudováním konstrukcí, na kterých může liána vistárie růst, jako jsou dráty, ploty a mříže.

Is Wisteria toxic to humans?

Při požití semen a semenných lusků může způsobit nevolnost, žaludeční potíže, zvracení, pálení v ústech a může vyústit v mdloby. Při výskytu těchto příznaků je nutná lékařská pomoc.

How fast does wisteria grow?

U vistárie, která byla rozmnožována semeny, může trvat přibližně 15 až 20 let, než vykvete. Na druhou stranu může liána za jedno vegetační období vyrůst až do výšky 3,05 metru.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.