Korálový zimolez - skvělý způsob, jak vylepšit vzhled krajiny

Jedním ze způsobů, jak ozvláštnit umělé stavby, jako jsou zdi a ploty, je zakomponování kvetoucích lián. Nejenže zjemní celý vzhled, ale také dodá krajině barvu a soudržnost. Korálová zimolezová liána se pro tuto funkci dokonale hodí.

Přečtěte si, jak optimalizovat krásu této liány.

Botanické informace

Zimolez korálový je známý v různých lokalitách pod různými názvy, například zimolez trubačovitý, zimolez červený nebo zimolez lesní. Navzdory různým běžným názvům pomáhá jeho vědecký název Lonicera sempervirens vyjasnit nejasnosti při určování této liány.

Rod Lonicera byl pojmenován po slavném německém botanikovi Adamu Locinerovi. Navíc specifické epiteton zimolezu korálového, sempervirens, znamená v překladu věčně zelený.

Prostorové rozšíření

Této dřevnaté liáně se daří na místech, kde v půdním typu převládá písek nebo jíl, například ve východotexaských lesích. Vzhledem k této charakteristice upřednostňující takové prostředí je tato rostlina zaznamenána jako původní ve východním Texasu, jižním Maine a na Floridě.

Kromě toho se hojně využívá v krajině spadající do 4. až 9. zóny USDA.

Růstové zvyklosti

Zimolez červený dokazuje svou všestrannost jako vytrvalá dřevnatá liána, neboť se rozprostírá od 3,05 do 6,10 m na výšku a od 0,91 do 1,83 m na šířku. Určitým omezením pro růst této liány do výšky by byla přítomnost podpůrných konstrukcí. Její drátovité červenohnědé stonky se účinně přivazují k různým konstrukcím, aby přilákaly více volně žijících živočichů, jako jsou včely, motýli, můry a kolibříci.

Další pozoruhodnou vlastností této rostliny je její kůra, která se zdá být papírovitá a snadno se odlupuje.

Kromě toho, že je tento zimolez úžasnou popínavou rostlinou, osvědčil se v různých krajinných úpravách i jako půdopokryvná rostlina. Umožňuje to jeho odolnost vůči soli, zhutnění, ořešáku černému a jelenům.

Ačkoli není agresivním pěstitelem jako zimolez japonský, přesto dokáže pokrýt dostatek horizontálního i vertikálního prostoru, aby krajina vypadala svěže, a přitom nevyžaduje pracnou údržbu.

Listy

Listy zimolezu korálového mají podlouhlý tvar s mírně zašpičatělou špičkou. Saténové a hladké listy jsou uspořádány proti sobě a v mírném podnebí jsou vždy po celý rok.

Také se prodlužuje na délku od 3 do 8 cm. Mladé výhony vynikají přítomností bazálně srostlých mladších listů.

zimolez korálový

Květiny

Přestože zimolez korálový nevoní, upoutá pozornost svými červenými seskupenými květy. V každém svazečku je 2 až 5 trubkovitých kvítků s okvětními lístky srostlými na bazální části. S červeným zevnějškem dobře kontrastuje jasně žlutý vnitřek kvítků.

Přítomnost vyčnívajících prašníků a tyčinek ze 4 horních laloků a spodního laloku ji činí nápadnější. Chcete-li být svědky vznešenosti této liány, postavte je do centra pozornosti v průběhu března až června.

Plody a semena

Po skončení kvetení zimolez korálový plodí jasně zbarvené červené bobule, které jsou nejedlé. Tyto plody lze očekávat několik měsíců po měsících kvetení, přibližně od července do září.

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Tento zimolez trubačovitý miluje plné sluneční světlo, ale dokáže přežít i v polostínu. Pokud této liáně dopřejete dostatek slunečního svitu, bude to hrát velkou roli při tvorbě květů.

Proto je důležité dopřát rostlině alespoň 6 hodin nepřetržitého plného slunce, aby optimalizovala své květy.

Potřeba vody

Tato liána vyžaduje průměrné množství vody.

Teplota a vlhkost

Zimolez korálový jako rostlina milující slunce prospívá v teplých a vlhkých oblastech. Kromě toho snáší i nízké teploty, což z něj činí vhodnou liánu pro všechna roční období.

Nároky na půdu

Zimolezu se bude dařit v půdách bohatých na organickou hmotu, s dobrou drenáží a neutrálním až kyselým pH. Kromě toho je také nezbytné poskytnout rostlině dostatek prostoru pro růst, a to ve vzdálenosti 0,91 až 1,83 metru od sebe.

Potřeba hnojiva

Standardní postup je aplikace kompletního hnojiva jednou až dvakrát ročně, ale tento postup se liší v závislosti na typu půdy a potřebách rostliny. Pro L. sempervirens to platí také s několika poznámkami.

Aplikace hnojiv bohatých na dusík v období květu povede k tvorbě více listů a méně květů. Proto by měla být správně načasována. Kromě toho bude produkce květů zvýhodněna, pokud se použijí hnojiva bohatá na fosfor.

Údržbové činnosti

Udržování zimolezu korálového v dobrém stavu nevyžaduje příliš mnoho údržby. Řez se provádí podle potřeby. Například pokud je liána pěstována jako zástěna a přesahuje hranice, je na místě ji prořezat.

Řez se plánuje také hned po odkvětu, aby rostlina zůstala svěží a připravená na nové výhony. Doporučuje se časté odstraňování poškozených a odumřelých částí rostlin spolu s kontrolou výskytu škůdců. Tímto způsobem lze předejít potenciálnímu problému se škůdci.

Rozmnožování

Nejběžnějším způsobem rozmnožování zimolezu korálového jsou semena, protože se šíří ptáky a hmyzem. Ručně se semena sbírají, když jsou plody zralé, což bývá v létě nebo na podzim.

Každé semeno se omyje, usuší na vzduchu a skladuje ve vzduchotěsných nádobách v místnostech s teplotou 1,11 °C až 3,33 °C . To se provádí proto, aby se zachovala životaschopnost semen. Před výsevem se doporučuje osivo stratifikovat.

Nejúčinnějším způsobem množení je však výsadba řízků z měkkého dřeva. Zvolte správný výsadbový materiál, u kterého je pozorován aktivní růst a zároveň má dostatečně pevný kmen, který řízky podepře.

Sběr takového sadebního materiálu by měl být prováděn v létě až na podzim. Pro usnadnění procesu zakořeňování namočte řízky do zakořeňovacího hormonu. Řízky uchovávejte na teplém, vlhkém a dobře odvodněném místě, dokud nebudou připraveny k přesazení.

Použití zimolezu korálového

Korálový zimolez se hojně využívá v krajinách s hravou a interaktivní tematikou, jako jsou motýlí zahrady, zahrady pro opylovače, přírodní zahrady a dětské zahrady. Díky svému růstovému habitu může sloužit jako dobrý doplněk do horizontálního nebo vertikálního prostoru, kde poslouží jako zástěna, solitéra nebo okrajová rostlina.

Při zakomponování do mříží a plotů je třeba provádět každoroční řez. Existují také zahrady, v nichž se nechávají liány vést dolů, přičemž jsou vysazeny v závěsných nádobách nebo zelených stěnách.

Kromě toho, že L. sempervirens přináší do krajiny barvy, má i některé léčivé účinky. Sbírají se různé části rostliny, které se suší a kouří jako lék proti astmatu. Také míza se používá jako lokální mast na včelí bodnutí.

Nakonec se listy používají k výrobě sirupu proti kašli, který je vhodný také při bolestech v krku. Ačkoli se neuvádí žádné léčebné tvrzení, v některých oblastech, kde jsou bylinné roztoky podporovány, se to běžně dělá.

Potenciální škodlivost

Mezi potenciální škůdce, které může tato liána hostit, patří mšice a listonoši. Ta se může snadno rozšířit po celé krajině, pokud není řádně kontrolována. V případě mšic je běžným domácím prostředkem omytí listů vodou se saponátem.

Aplikace pesticidů přichází v úvahu také v případě, že škůdce způsobuje v krajině větší škody.

Na druhou stranu zimolez trubačovitý působí potenciální škody také tím, že je vysoce hořlavý. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout případným požárním nehodám způsobeným touto rostlinou, je vysazovat tuto liánu mimo hořlavé konstrukce a v dostatečné vzdálenosti od nejteplejších částí krajiny.

Toto přijde na řadu v části plánování krajiny a právě tehdy je zdůrazněna důležitost znalosti správné orientace krajiny.

A konečně, přestože se nejedná o invazní druh, je stále důležité udržovat rostlinu v tréninku a v mezích. Pokud ji necháte plazit se po celé krajině, může dojít k poškození stávající vegetace a narušení celkové estetiky oblasti.

Nejčastější dotazy

Is coral honeysuckle invasive?

Na rozdíl od svého příbuzného zimolezu japonského není uváděn jako invazní.

How fast does coral honeysuckle grow?

Po 3 letech je již svěží a krásný, ale trvalo by více než 5 let, než by dosáhl svého nejlepšího stavu. Toho lze dosáhnout, pokud jsou splněny pěstitelské nároky.

Is coral honeysuckle perennial?

Ano, liána je trvalka a vytváří květy každý rok. Nezapomínejte na pravidelný řez, zejména po odkvětu, aby se rostlina omladila a podpořil se její aktivní růst.

Podívejte se na náš blog, kde najdete další liány k pěstování.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.