Jak vysadit šnečí liánu na zahradě

Rostliny, které nabízejí krajině určitou jedinečnost, přinášejí další estetický prvek. Jednou z takových rostlin je šnečí liána, jejíž květy vypadají jako šnečí ulita nebo vývrtka. To většina krajin nemá.

Přečtěte si více informací o této nádherné rostlině a o tom, jak ji zakomponovat do zahrady.

Botanické informace

Vigna caracalla, dříve známá jako Phaseolus caracalla, je vědecký název pro šnekovitou liánu, běžně označovanou také jako vývrtka nebo vývrtka.

Zmíněná liána je členem čeledi Fabaceae, která nese také název hrachovitá, a to kvůli plodům, které druhy spadající pod tuto čeleď produkují.

Vigna je navíc rod, který obstarává většinu hospodářsky využívaných plodin v různých částech světa, jako jsou fazole mungo, rýžové fazole a urnové fazole. Vedle této výhody vytvářejí také krásné a jedinečné květy, takže jsou vhodným doplňkem zahrady plné jedlých rostlin.

Prostorové rozšíření

Slimákovité liáně se daří v oblastech spadajících do 9. až 12. zóny USDA. Na těchto místech přežívá, protože pochází z tropické Jižní Ameriky a je zvyklá na teplé klima.

Lze ji však vysazovat i v chladnějším podnebí s pomocí konstrukcí, jako jsou skleníky, které napodobují pro ně vhodné prostředí pro pěstování. V některých místech, kde je v zimě silný sníh, se šneky umístí do interiéru, aby byly chráněny před mrazem.

Růstové zvyklosti

Poté, co víme, odkud V. caracalla pochází, je pro zajištění jejího dobrého zdravotního stavu nezbytné znát její růstové návyky. Je to vytrvalá rostlina, ale v závislosti na podnebí ji lze pěstovat i jako jednoletou plodinu. Jako rychle rostoucí stálezelená liána se rozrůstá do obrovské výšky 3,05 až 6,10 m .

Díky své schopnosti pokrýt v krátké době kus plochy plní v zahradě více funkcí. V některých případech se dává přednost jejímu keřovitému vzhledu, který je kultivovanější a čistší. V takovém případě je nejlepší poskytnout liáně konstrukční oporu, na kterou se může přichytit.

Znalost těchto zvyklostí pomůže rozhodnout, jakou funkci bude tato liána v krajině plnit. Kromě toho bude při určování účelu hrát velkou roli vzhled celé rostliny. Níže jsou uvedeny hlavní části rostliny a jejich charakteristiky.

Listy

Šnekovitá liána má listy střídavě uspořádané na štíhlých stoncích. Také její zelené listy jsou trojčetné, se třemi lístky. Každý list je vejčitý nebo kopinatý a dosahuje délky až 7,62 cm.

Květy

Květy slimákovité liány jsou hlavní atrakcí. Od července do října si jistě ukradnou pozornost svým poutavým vzhledem. Běžně jsou světle fialové až bílé s jedinečným tvarem.

Každý květ má zkroucený okvětní lístek, který připomíná šnečí ulitu nebo vývrtku, odtud také pochází jeho obecné jméno. Spolu s touto pozoruhodnou vlastností mají květy silnou vůni.

Plody a semena

Mravenci jsou klíčovými opylovači slimákovité liány. Pomáhají jim vytvářet plody po odkvětu, přičemž ihned poté následují 12,70 až 17,78 cm dlouhé fazolové lusky. Uvnitř lusků jsou hnědá semena.

šnečí liána

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Šnekovitá liána miluje plné slunce, ale daří se jí i v polostínu. Pokud však upřednostňujete silné kvetení, ale rostlinu pod 6 hodin nepřetržitého slunečního svitu.

Nároky na vodu

Aby rostlina dobře prospívala, je nutná častá zálivka v mírném množství. Zálivkový program by se měl měnit v závislosti na počasí, přičemž zvýšení teploty znamená zvýšení zálivky a naopak.

Teplota a vlhkost

Jako tropická rostlina snáší réva teplé prostředí, ale nejnižší teplota, kterou snese, je přibližně 4,44 °C .

Nároky na půdu

Šnekovitá liána dobře roste, pokud je vysazena do půdy s dobrou drenáží a bohaté na organické látky. Kromě těchto vlastností je také velmi důležité zajistit rostlině dostatek prostoru pro růst. Vyhraďte 20,32 cm až 30,48 cm na vzdálenost výsadby od ostatních rostlin a konstrukcí.

Potřeba hnojiva

Granulované hnojivo s pomalým uvolňováním se aplikuje každé 2 až 4 měsíce v závislosti na reakci rostliny. Vyhněte se přihnojování hnojivy bohatými na dusík v době kvetení, protože se tím zvýší spíše produkce listů než květů.

Údržbové činnosti

Kromě zalévání je třeba naplánovat také prořezávání. V závislosti na stáří rostliny se prořezávání vhodně upraví. Odstraňování odumřelých a poškozených částí rostlin se provádí vždy, když je to nutné, spolu s ořezáváním částí, které přesahují jejich hranice a narušují okolní příslušenství a vegetaci.

Rozmnožování

Existují dva hlavní způsoby rozmnožování slimákovitých lián, a to pomocí semen a stonkových řízků. Pomocí semen se poměrně snadno klíčí a pěstují, ale při použití řízků z měkkého dřeva trvá růst nové rostliny kratší dobu.

Pro oba výsadbové materiály je výhodné mít dobře propustnou a vlhkou půdu v teplých a vlhkých podmínkách. Použití regulátorů růstu rostlin, jako jsou auxiny nebo hormony zakořeňování, navíc urychlí rozvoj rozsáhlého kořenového systému.

Funkce v krajině

Jako krásný doplněk krajiny se šnekovité liány začleňují do mříží, živých plotů, plotů a zástěn soukromí. Její obrovský vzrůst jí pomáhá pokrýt větší plochu během krátké doby, což má za následek hustou clonu nebo stín.

Je také dobrou popínavou rostlinou pro vertikální terénní úpravy a zelené stěny. Někteří ji vysazují do květináčů s nějakou oporou, například kůly. Kromě toho jsou dobrými společníky šnekovitých lián v zahradě rostliny liriope, kalina a hortenzie.

Jak bylo uvedeno výše, liána se pěstuje v interiéru, když je příliš chladno. Kromě toho může být pokojovou rostlinou bez ohledu na klimatické podmínky venku, pokud je umístěna v blízkosti okna nebo má k dispozici pěstební lampu.

Kromě toho, že je liána krásnou okrasnou rostlinou, slouží také jako rostlina vázající dusík. Tato vlastnost znamená, že tato liána má symbiotický vztah s rhizobakterií, která pomáhá přeměňovat vzdušný dusík na formu využitelnou rostlinami.

Potenciální škodlivost

Bez ohledu na to, jak krásná může být šnekovitá liána, přesto existuje potenciální nebezpečí, které může způsobit, pokud se neřídí. Protože se jedná o agresivně rostoucí liánu, neříznutí a neškolení by jí umožnilo plazit se všude.

Tento habitus by mohl způsobit ekologické narušení krajiny tím, že by zahubil ostatní rostliny. Tato potenciální škoda je důvodem, proč je ekologická zodpovědnost spojena s estetickou stránkou, kterou šnečí liána nabízí.

Nejčastější dotazy

Is the snail vine invasive?

Není zařazena mezi invazní liány bez ohledu na její agresivní růst. Vysazujte ji však opatrně, protože by díky své všestrannosti mohla snadno ovládnout plochu. Existují případy, kdy je tato liána ponechána bez zásahu a její likvidace se stává problémem.

Is the snail vine poisonous?

Ne, tato liána není jedovatá.

Will snail vine grow in shade?

Révě se daří v polostínu, ale doporučuje se pěstování na plném slunci. Může se jednat o pokojovou rostlinu, pokud je umístěna v blízkosti okna nebo je nastaveno pěstební světlo.

Prohlédněte si další rostliny liány, které můžete pěstovat.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.