Jak pěstovat a pečovat o rostlinu cukrové kukuřice

Krásná krajina je plná rostlin, které se vzájemně doplňují. Jednou z rostlin, které dobře spolupracují s ostatními stávajícími porosty, je cukrová kukuřice. Být dobrým doplňkem zahrady umožňují krásné žluté a oranžové květy této rostliny, které připomínají cukrovou kukuřici.

Přečtěte si, jak rostlinu cukrové kukuřice pěstovat a jak o ni pečovat.

Botanické informace

Rostlina cukrová kukuřice neboli Cuphea micropetala je známá také jako mexická obří doutníková rostlina, doutníková rostlina a cukrová kukuřice. Patří do čeledi Lythraceae.

Rod Cuphea je známý svými pozornost poutajícími válcovitými květy s barevnými kombinacemi připomínajícími doutníky a petardy. Její květy jsou hlavním důvodem jejích obecných názvů, které se liší podle místa, kde rostlinu spatříte.

Prostorové rozšíření

V rámci rodu Cuphea je cukrová kukuřice jedním z 200 druhů, které pocházejí z Mexika. Také C. micropetala je často k vidění v blízkosti pobřežních oblastí a vysazena v zónách 8 až 11 USDA. Ve zmíněných oblastech se jim daří hlavně kvůli nárokům, které tato rostlina potřebuje.

Růstové zvyklosti

Doutník mexický obrovský roste jako vytrvalá bylina nebo keř. Vertikálně se rozprostírá od 0,30 m do 0,91 m a horizontálně od 0,30 m do 0,61 m . Její textura spadá do středu mezi drsnou a měkkou, což z ní činí dobrý přechod k jiným okrasným rostlinám.

Mezi výhody začlenění této rostliny do krajiny patří to, že je vhodná pro začátečníky, atraktivní pro lidi i opylovače a nenáročná na údržbu. Pro nedospělé rostliny je navíc jaro nejvhodnějším obdobím pro jejich růst a zakořenění.

V některých případech se v chladnějších oblastech vysazují spíše jako jednoletky než trvalky.

Listy

Její listy jsou protistojně připojeny na přímém a bezvonném sytě červeném stonku. Každý zelený list má hladkou strukturu a štíhlý ovál se zúženými konci, známý také jako kopinatý. Také jeden list dosahuje délky od 7,62 cm do 15,24 cm a šířky necelého palce.

Na podzim se okraje listů zbarvují do fialové nebo cihlově červené barvy.

Květy

Hlavní atrakcí rostliny cukrové kukuřice jsou její 2,54 až 7,62 cm dlouhé trubkovité květy se sytě žlutými a oranžovými odstíny. Oboupohlavní květy mají žluté špičky a oranžovou druhou polovinu, takže vypadají jako cukrová kukuřice nebo doutník.

Tyto okouzlující květy jsou ceněny po dlouhou dobu díky svému dlouhému období kvetení, které obvykle probíhá kolem podzimu a léta. Díky prodloužené době kvetení má rostlina více času na opylení motýly a ptáky.

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Pro doutník je nejvhodnější plné slunce, které mu je vyhrazeno více než 6 hodin nepřetržitě. I když méně než 6 hodin, ale více než 3 hodiny na slunci nebo v polostínu také není špatné. Kvetení a růst však budou optimalizovány na plném slunci.

Potřeba vody

Rostlina cukrové kukuřice vyžaduje středně častou zálivku, 2 až 3krát týdně. Četnost se liší v závislosti na počasí. Například teplejší dny budou vyžadovat častější zalévání. Naopak během chladných a deštivých dnů je třeba zalévat méně často.

Teplota a vlhkost

Jako tropická rostlina dává přednost místům, která jsou teplá a vlhká. Listy snesou teploty od -3,89 °C do -1,11 °C , zatímco kořeny vydrží až -9,44 °C .

Proto se řez provádí týden před zimou. Na oplátku doplní rostlinu a udrží příjemný vzhled.

Nároky na půdu

Nejlepší půda pro ni je dobře propustná, vlhká a porézní. Občasné sucho rostlině prospívá ve fázi kvetení. Z hlediska pH půdy dává přednost kyselým půdám s pH nižším než šest.

Kromě toho by vzdálenost výsadby měla být minimálně 30,48 cm, ideálně však 0,91 m nebo více, podle toho, jak velká by tato rostlina měla být.

Požadavky na hnojivo

Aplikace kompletních hnojiv pomůže doplnit obsah živin v půdě, což lze provádět čtvrtletně v závislosti na příznacích a symptomech pozorovaných na rostlinách. Některá hnojiva navíc pomohou rostlině vytvořit více květů nebo listů.

Hnojiva bohatá na dusík prospívají tvorbě svěžích listů, zatímco hnojiva bohatá na fosfor vyvolávají lepší kvalitu a množství květů. Kromě toho je důležité dávat pozor na množství aplikovaných hnojiv. Dodržujte doporučené dávky uvedené na etiketách přípravků, abyste se vyhnuli půdní toxicitě.

Údržbové činnosti

Jako nenáročná rostlina vyžaduje mexický doutník obrovský pouze pravidelné prořezávání. Odstraňování odumřelých, suchých, poškozených a nežádoucích částí pomůže rostlině zachovat si estetický vzhled a tvar.

Také pomáhá doplnit rostlinu a vyvolat růst nových listů a většího počtu květů, zejména pokud se prořezává před květem.

Množení

Kromě toho, že je tato rostlina nenáročná na údržbu, lze ji množit více způsoby. Mezi běžné způsoby množení patří listové, kořenové a stonkové řízky. Výběr správného stáří řízků bude vyžadovat více praxe a zkušeností.

Stonkové řízky jsou nejjednodušší, protože stonky, které pod ně spadají, nejsou příliš vyzrálé a nevyzrálé, lze snadno pozorovat podle průměru a počtu listů.

Bez ohledu na použitý sadební materiál si připravte porézní, vlhký a dobře propustný substrát. Doporučeným způsobem zalévání je také mlžení, které zajistí rovnoměrné rozložení vody.

Funkce v krajině

V zahradách se rostlina cukrová kukuřice začleňuje v blízkosti teras, cestiček a malých ploch. Mohou být vysazeny přímo v zahradě nebo zasazeny do nádob. Výhodou výsadby v květináčích je snazší údržba a úprava při úpravě zahrady.

Některé z funkcí, které plní v krajině, jsou akcent, obruba a živý plot. Vzhledem k tomu, že doutník je všestranný, nenáročný na údržbu a rychle rostoucí, může se funkce této rostliny snadno měnit v závislosti na designu krajiny.

Rozdíl mezi rostlinou cukrové kukuřice, liánou cukrové kukuřice a rostlinou doutníku

Často se zaměňují dvě rostliny: C. micropetala, C. ignea a Manettia luteorubra.

Doutníková rostlina neboli C. ignea je blízce příbuzná s cukrovou kukuřicí a sdílí téměř všechny stejné znaky. Odlišuje ji však barva květů. Květy C. ignea mají teplejší červený odstín na špičkách a sytě žlutý na středních a spodních částech.

M. luteorubra neboli cukrová kukuřice vinná navíc sice pochází z jiné čeledi a rodu, ale podobnost je až zarážející. Hlavním rozdílem je růstový habitus, kdy mexický doutník obrovský je vzpřímený, zatímco cukrová kukuřice je plazivá a popínavá. Díky tomuto rozdílu se tyto dvě rostliny liší ve funkcích v krajině.

Často kladené dotazy

How often should I water my candy corn plant?

To by se lišilo podle stavu rostliny a počasí. Na druhém konci ji lze zalévat 1 až 3krát týdně s občasným vysoušením.

Is the candy corn plant annual or perennial?

Jedná se o trvalku, ale může být i jednoletou rostlinou. Často se pěstují každoročně pro své květy, které se ukazují před zimou.

Do hummingbirds like candy corn plants?

Ano, kolibříci rádi navštěvují květinový bufet, který rostlina nabízí.

Další liány k pěstování najdete v tomto seznamu.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.