Krása pepřince amurského

Porcelánová bobulovitá liána dokazuje, že špatně zacházená krása udělá ošklivou scénu, zejména v krajině. Nelze popřít, že tato liána je všeobecně známá svými výraznými bobulemi. Je však třeba znát některá opatření.

Přečtěte si více informací o této nádherné, ale nebezpečné liáně.

Botanické informace

Ampelopsis brevipedunculata pochází z čeledi Vitaceae a je známá také jako porcelánová bobule, porcelánová réva, divoký hrozen a amurská pepřinka. Je blízce příbuzná vinné révě, což se vysvětluje tím, že patří do stejné čeledi.

Prostorové rozšíření

Vinná réva porcelánová pochází ze zemí Asie, například z Japonska, Koreje a severního Japonska. V roce 1870 ji dovezli nadšenci do krajinářského umění a přidali ji do svých zahrad jako okrasnou rostlinu. Přirozeně se liána porcelánová vyskytuje na okrajích lesů, na březích řek, v blízkosti rybníků a na pustých místech. Tyto oblasti dokazují, že se této liáně může dařit téměř kdekoli. Její růst je však optimální, pokud je vysazena v oblastech patřících do 5. až 9. zóny USDA.

Růstové zvyklosti

Ve východních částech Spojených států je liána uváděna jako dotěrný plevel. Porcelánová liána může za vegetační období vyrůst až do šířky 4,57 metru. V nekontrolovaném prostředí vytváří tato liána mohutný lesní porost a škůdce stromů a keřů.

Také její úponky zvyšují její schopnost plazení a proplétání. Úponky liány umožňují rostlině vyrůst do výšky více než 6,10 m a do šířky 4,57 metru. Dřevité liáně se také daří vzpřímeně, rozprostřeně i popínavě, což z ní činí velmi všestrannou rostlinu.

Listy

Porcelánová liána je opadavá rostlina s jednoduchými a laločnatými listy. Její bezchlupé listy jsou na stoncích uspořádány střídavě. Každý list navíc dosahuje délky 7,62 až 15,24 cm.

Květy

Na rozdíl od bobulí nejsou květy liány nápadné. Květy mají vzpřímený deštníkovitý tvar, který je často vidět v malých skupinkách. Také její květy jsou zelené nebo bílé bez vůně. Léto je nejlepším obdobím pro pozorování těchto nenápadných květů.

Plody a semena

Hlavní atrakce pro porcelánovou liánu přichází po období kvetení, kdy jsou plody zralé a připravené k ukázce. Na rozdíl od květů jsou plody různobarevné, od levandulové přes růžovou až po černou a modrou, jak plody dozrávají.

Také jsou oválné, mírně šťavnaté a dosahují průměru od čtvrtiny do 1,27 cm. Plody této rostliny jsou navíc vždy vzpřímené, i když je samotná réva svěšená. Nejlepší období, kdy je můžete vidět, je podzim a léto.

Porcelánová bobule

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Porcelánové bobule jsou rády na plném slunci, ale mohou prospívat i v polostínu.

Nároky na vodu

Tato všestranná liána přežije sucho a vyžaduje minimální množství vody. Po obdobích sucha je lepší použít více vody.

Teplota a vlhkost

Révě se daří, pokud je vysazena v teplém a vlhkém podnebí. Dokáže však přežít i drsnější podmínky.

Nároky na půdu

Nejvhodnějším substrátem pro výsadbu pepřovníku amurského je hlinitá, jílovitá nebo písčitá půda. Musí být také vlhká, propustná a mít dobrou drenáž. Kromě toho réva potřebuje odstup výsadby od ostatní vegetace 3,66 až 7,32 metru. Tento prostor umožní révě růst a rozvíjet se, aniž by poškodila ostatní rostliny.

Potřeba hnojiva

Aplikace hnojiv není nutná, pokud je půda bohatá na organické látky. Půlroční nebo čtvrtletní aplikace pomalu se uvolňujícího kompletního hnojiva by však prospěla všem rostlinám v krajině.

Údržbové činnosti

Důležitou údržbovou činností pro krajinu s pepřovníkem amurským je jeho prořezávání. Jako potenciální plevel je nutné plánovat prořezávání, aby se zajistila dobrá kondice této rostliny i ostatních rostlin v jejím okolí.

Také trénink udělá při regulaci liány porcelánové divy. Je nezbytné zajistit pevné a odolné opěrné konstrukce, protože liána může být hustá a těžká. Dobrá opora zabrání nehodám v krajině.

Rozmnožování

Pestrobarevné plody jsou známé nejen lidem, ale i drobným savcům a ptákům. Ti pomáhají révě rozmnožovat se šířením semen. Kromě použití semen jsou životaschopným sadebním materiálem také stonkové řízky. Jak semena, tak stonkové řízky vyžadují teplé a vlhké prostředí.

Pórovitá a dobře propustná půda jim navíc pomůže snadno vyklíčit nebo vytvořit kořenový systém. Pro rychlejší zakořenění nebo klíčení lze použít rostlinné regulační hormony. Příkladem rostlinného hormonu je auxin, zakořeňovací hormon často používaný při množení různých rostlin.

Některé odrůdy révy vinné Porcelánové bobule

'Citrulloides'

Tato odrůda se vyznačuje odlišným olistěním s 5laločnými listy s hlubším žlábkováním.

'Elegans'

Pro tuto odrůdu jsou charakteristické drobnější a pestřejší listy. V nezralém stadiu jsou listy světle zelené s jemným nádechem do růžova. Při dozrávání listů se pak její listy mění na bíle a zeleně panašované.

'Maximowiczii'

Tato odrůda se odlišuje výraznějšími listovými laloky.

Funkce v krajině

Vinná réva porcelánová se na různých místech zavádí pro svou okrasnou hodnotu. Používá se jako zástěna soukromí a stínící prvek při zakomponování do různých konstrukcí, jako jsou mříže, ploty a zdi. Tyto funkce plní efektivně díky svému rozsáhlému růstu a deskovitým a hustým listům.

Také plody vnášejí do krajiny nejen barvu, ale také ekologickou aktivitu tím, že lákají drobné živočichy a ptáky. Díky tomu jsou vertikální krajiny zajímavější a přitahují pozornost.

Potenciální škodlivost

Porcelánová liána je náchylná na japonské brouky. Stává se to však jen jednou za čas a liána je odolná, takže některé škůdce přežije.

Kromě škůdce může být tato liána také škůdcem. Jak již bylo zmíněno výše, liána porcelánová je invazivní plevel. Odbor přírodního dědictví a flóry státu Virginie označuje tuto liánu jako "vysoce invazivní a obtížnou". Může způsobit spoušť v každé krajině a její plody jsou pro člověka jedovaté.

Vzhledem k této hrozbě existují dva způsoby, jak rostlinu regulovat. První metodou je ruční vytrhávání porcelánových lián. Tato činnost by měla být provedena dříve, než dosáhne fáze tvorby plodů.

I když se to týká mladších a méně početných rév. Při práci se zavedenou bobulí porcelánovníku je účinnější řez stonků a potírání obnažených řezů herbicidy.

Dalším způsobem je zapojení chemických látek spolu s mechanickou regulací. Systémové herbicidy, jako jsou glyfosát a triclopyr, pomohou plevel potlačit. Nezapomeňte aplikovat doporučenou dávku, aby nedošlo k náhodnému poškození a toxicitě pro půdu.

Často kladené dotazy

Is porcelain berry vine poisonous?

Ačkoli drobní savci a ptáci nejsou toxickými účinky liány ovlivněni, pro člověka je jedovatá. Je nezbytné, aby se děti v době plodů révy k ní nepřibližovaly, aby se předešlo nehodám.

Is porcelain berry invasive?

Podle ministerstva přírodního dědictví je "vysoce invazivní".

Do birds eat porcelain berries?

Ano, ptáci se živí bobulemi liány porcelánové. Konkrétně zpěvní ptáci rádi hodují na plodech porcelánové bobulovité liány. Pro člověka však není bezpečný.

Podívejte se na další převislé liány, které můžete pěstovat.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.