Mexická plaménková liána - krásná květinová rostlina

Komu by se nelíbilo mít spoustu pozornosti přitahujících květin, které se snadno pěstují? Tyto vlastnosti si ověřte u mexické plaménkové liány. Kontrast trsů oranžových nebo červených drobných květů s širokými šípovitými listy z ní dělá kvetoucí liánu vhodnou do krásné krajiny.

Kromě toho je tato liána prospěšným doplňkem zahrady pro motýly, protože jim slouží jako květinový bufet. Čtěte dále a dozvíte se více o tom, jak tuto rostlinu pěstovat a jak o ni pečovat.

Botanické informace

Mexický plamének, mexický plamének nebo plamének plaménkový je ve vědecké komunitě známý jako Senecio confusus, Pseudogynoxys chenopodioides nebo Pseudogynoxys confusus.

Patří pod čeleď Asteraceae, nazývanou také Compositae, což je stejná čeleď jako známé okrasné řezané květiny, astry, sedmikrásky a slunečnice. Přesto se plamének mexický může svou krásou směle měřit s běžně oblíbenými květinami.

Prostorové rozšíření

Přestože plamének mexický pochází z Mexika, je mrazuvzdorný. Daří se jí v zónách USDA 9 až 10, ale s pomocí mulčování roste v některých oblastech i v zóně 8.

Růstové zvyklosti

Tato rostlina jako rychle rostoucí liána snadno pokryje plochy v krátkém časovém rozpětí. Dosahuje šířky 0,91 až 1,83 metru a výšky 1,83 až 3,66 metru. Ačkoli vertikální vzdálenost, kterou může pokrýt, se také liší v závislosti na existujících konstrukcích pro ukotvení.

Stálezelená liána je agresivní rostlina, ale jak dospívá, má tendenci růst pomaleji. I přes tuto sníženou rychlost růstu zůstává stále plodná a kvete krásnými květy, které lákají motýly a včely. Pro udržení vitality se také raději používá jako jednoletá rostlina.

Listy

Listy připomínají hrot šípu díky svému špičatému trojúhelníkovitému tvaru připojenému k hladkému stonku. Široké zelené listy navíc dodávají liáně drsnou strukturu, protože jsou 10,16 cm dlouhé a mají vroubkované okraje listů.

Květy

Jako blízká příbuzná známých okrasných kvetoucích rostlin, jako je měsíček lékařský, astra a slunečnice, vytváří tato liána květy, které dodávají krajině barvu a krásu. Stejně jako druhy ze stejné čeledi jsou její květy nápadné, zejména od června do října nebo od jara do podzimu.

Květy začínají oranžovým odstínem, ale postupně přechází do červeného odstínu. Květy vytvářejí větší dojem díky tomu, že mají hustý vzhled. Pěstují se v trsech, přičemž každý květ má v průměru necelý centimetr.

Plody a semena

Po odkvětu vytváří tato liána semenné puky jako pampeliška. Díky tomu se liána snadno rozmnožuje a semena se běžně šíří vodou a větrem. Když lidé často chodí do krajiny, kde jsou semenné puky plaménku mexického, dochází k případům, kdy se některá semena zachytí na oblečení.

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Plamenka miluje pobyt na plném slunci. Tím spíše, když je ve fázi kvetení, kdy je pro tvorbu květů a pigmentaci rostliny prospěšné minimálně 6 po sobě jdoucích hodin slunečního svitu.

I když je réva slunomilná, může se jí dařit i v polostínu, ale v době květu může být méně plodná.

Nároky na vodu

Nejvhodnější je zalévat tuto liánu často průměrným množstvím vody. Zavlažovací systémy a kapková závlaha udělají s růstem rostliny divy. Jejich použitím se také vyhnete přemokření.

Vinné révě často prospívá mírně suchá půda, ale ne natolik, aby uvadla, přestože je při založení tolerantní k suchu.

Nezapomeňte, že s měnícím se klimatem je třeba upravit plán zavlažování. Například v horkých letních dnech se zalévá častěji. Naopak při chladném a deštivém klimatu se doporučuje méně častá zálivka.

Teplota a vlhkost

Vzhledem ke svému původnímu stanovišti je plamének mexický nakloněn teplému prostředí. S pomocí mulčování se jí však může dařit i v chladnějším podnebí. Mulčování udržuje vyšší teplotu půdy, aby nedošlo k poškození kořenů.

Nároky na půdu

Optimální půda pro tuto révu je taková, která má vysoký obsah organické hmoty, dobrou drenáž a střední schopnost zadržovat vodu. Je to všestranná rostlina, která může růst téměř kdekoliv a může se rychle rozšiřovat.

S ohledem na tuto skutečnost nezapomeňte vyčlenit dostatečnou vzdálenost pro výsadbu, aby měl mexický plamének prostor k růstu a nezasahoval do jiných prostor. Vzdálenost výsadby se liší v závislosti na funkci, kterou bude liána v krajině plnit.

Potřeba hnojiva

Pokud má výsadbový substrát již vysoký obsah organických látek, není aplikace hnojiva nutná. Pro oživení půdy v zahradě lze provádět pravidelné roční nebo pololetní hnojení kompletními hnojivy. Nezapomeňte však, že během fáze kvetení rostliny nesmíte hnojit dusíkatými hnojivy, protože to podporuje tvorbu listů a brání tvorbě květů.

Údržbové činnosti

Jak réva dozrává, květy mají tendenci vyrůstat spíše na koncích výhonů. Tím se stane, že vrchol rostliny je soustředěný s květy a tělo tvoří převážně listy.

Aby k tomu nedocházelo, doporučuje se révu před létem seříznout. Tím se rozptýlí tvorba nových výhonů a kvetení.

Kromě řezu prospěje celkovému zdravotnímu stavu rostliny i pravidelný řez po odkvětu. Spolu s tím by mělo docházet k odstraňování odumřelých a poškozených částí rostlin. Vinná réva snese časté stříhání díky svému rozsáhlému růstu a vývoji. To je pro révu vinnou výhodná vlastnost, kterou je třeba trénovat.

Množení

Ačkoli je výsadba semen vhodnou možností, nejlepším způsobem množení plaménku mexického jsou stonkové řízky. Odebírejte stonkové řízky, které nejsou ani příliš staré, ani příliš mladé, ujistěte se, že stále aktivně rostou, což může být u špiček. Po odebrání stonkových řízků je lze umístit do průhledné nádoby s vodou, aby se vytvořily kořeny.

Nádoba může, ale nemusí být průhledná, ale průhledné umožní pěstiteli zjistit, zda jsou řízky připraveny k zasazení do půdy.

Při přesazování dodržujte výše uvedené požadavky na půdu. Také je lze vysazovat do květináčů, závěsných nádob nebo přímo do krajiny.

Funkce v krajině

Květy této liány přinášejí do krajiny vedle krásného estetického vzhledu také velké lákadlo pro motýly. V každé zahradě může snadno navodit tropickou a přírodní atmosféru. Jako okrasná rostlina se běžně začleňuje do různých zahradních úprav.

Často se s ní setkáváme u mříží, plotů a altánů. V některých zahradách se pěstuje v závěsných květináčích a nechává se vinná réva táhnout dolů. Lze ji použít i ve vertikálních zahradách a zelených stěnách.

Potenciální škodlivost

Zprávy neuvádějí žádné významné hmyzí škůdce a choroby, které tuto rostlinu sužují. Na druhou stranu má plamének plotní potenciál být invazní a narušovat stávající vegetaci. Proto by pěstitelé měli být zodpovědní za údržbu rostliny, aby byla zajištěna bezpečnost ostatních zahradních rostlin.

Nejčastější dotazy

Is the Mexican flame vine invasive?

Ne, nejsou invazní, ale přesto mohou v krajině způsobit určitou spoušť. Důvodem je agresivní růst liány během krátké doby.

Is the Mexican flame vine evergreen?

Ano, liána má svěže zelené široké listy připevněné k bezvlasému stonku.

Does Mexican flame vine attract butterflies?

Ano, má. Kromě motýlů láká také ptáky a včely.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.