Mandevillová liána - skvělý způsob, jak dodat vašemu pozemku tropický nádech

Pěstování mandevillové liány je skvělý způsob, jak dodat vaší krajině tropický nádech. Mandevillová liána kvete krásnými tropicky vypadajícími květy, které jsou na zdravé rostlině bohaté a intenzivně rostou po celou sezónu.

Jedná se o vertikálně popínavou rostlinu, což znamená, že ji budete chtít vysadit v blízkosti nějaké konstrukce, která podpoří vertikální růst liány.

Mandevillové liány se vyskytují v několika barevných variantách. Základní barvy jsou červená, růžová a bílá, nicméně u každé základní barvy je k dispozici široká škála odstínů.

Ačkoli je mandevilla vinná tropická rostlina a v chladnějším podnebí se jako trvalka nepěstuje, lze ji pěstovat jako jednoletku téměř kdekoli.

Červená mandevila vinná květina

Co jsou mandevillové liány?

Mandevillovým liánám se také říká skalní bubny, a to díky tvaru jejich květů, které mají při pohledu ze strany tvar trubky. Často bývají zaměňovány s keřem dipladénie.

Tyto květy vykvétají brzy v sezóně, zpravidla uprostřed až na konci jara. Květy vydrží až do podzimu, kdy rostlina začne usínat, což vám dává pěkně dlouhé okno, abyste si tyto krásné květy mohli ponechat.

žlutý květ mandevily

Mandevilla jako jedna z těch běžných popínavých rostlin se v ideálních klimatických podmínkách vyšplhá vertikálně až do výšky 6,10 metru. Liány potřebují opěrnou konstrukci, například mříž, aby se mohly při růstu otáčet. Tyto liány jsou rychle rostoucí, v první sezóně dorůstají až 3,05 metru.

Mandevilla je tropická liána, což znamená, že nepřežije chladné zimy. V zónách mrazuvzdornosti USDA 9,10 a 11 je liána mandevilla považována za mrazuvzdornou a lze ji pěstovat jako trvalku.

V chladnějších zónách je lze pěstovat jako jednoletky nebo je během zimy přenést dovnitř a pěstovat jako pokojové rostliny, dokud se teploty nezačnou opět oteplovat.

růžový květ mandevily

Kde pěstovat rostliny mandevilly

Rostliny mandevilly jsou rychlerostoucí a během jediné sezóny mohou dosáhnout výšky až 3,05 metru. Jejich rychlerostoucí povaha otevírá dveře řadě různých scénářů výsadby.

I když žijete v klimatických podmínkách, kde může mandevillová liána růst pouze jako jednoletka, může tato rychlená popínavá rostlina vytvořit krásnou atrakci během jediné sezóny.

Archways

Výsadbou liány mandevilly u paty oblouku vytvoříte nádherný průchozí prvek vaší krajiny.

Rostlina mandevilla se šplhá tak, že obtáčí svůj růst kolem podpěr. Většina venkovních oblouků bude mít mřížový prvek, po kterém se liány budou šplhat. V opačném případě mohou liány v závislosti na své tloušťce stále šplhat po okrajích.

V závislosti na velikosti oblouku můžete na každý konec vysadit jednu mandevillovou liánu, aby se mohly nahoře setkat. Pokud žijete v zóně mrazuvzdornosti USDA 9,10 nebo 11, může vaše vzrostlá mandevillová liána vytvořit krásný závěsný prvek, jakmile liány dokončí šplhání na vrchol.

V chladnějším podnebí by vaše mandevillové liány měly stále dosáhnout vrcholu a vytvořit krásný oblouk, ale budete je muset každý rok přesazovat.

pěstovat mandevilla

Pergoly

Pergoly jsou další skvělou možností pro vaše mandevillové liány. Většina pergol je dřevěná nebo kovová a měla by mít dostatek podpěr, o které se liány mohou při šplhání zachytit.

Pokud jsou nohy pergoly silné a mají ploché strany, možná budete muset po stranách vést mříž nebo lano, aby se vaše liány měly čeho menšího chytit.

Abyste dosáhli plného tropického efektu, můžete na každý roh pergoly vysadit jednu mandevillovou liánu, aby ji svým způsobem "předběhla". Pergola plná květů mandevillové liány vám dodá pocit, že žijete u oceánu, i když jste na Středozápadě - můžeme snít, že?

Trellis

Tradičnější možností pro mandevillovou liánu je pěstovat ji na mříži. Mříže jsou konstruovány speciálně pro popínavé rostliny, takže jejich příčky mají správnou velikost, aby se jich liána mohla chytit. Mříže se dodávají v různých velikostech.

Pro mandevillovou liánu bude nejlépe fungovat výběr takové, která je vysoká alespoň 2,44 m vzhledem k výšce, které liána může dosáhnout.

Mřížku můžete použít buď přímo v zemi vedle révy mandevilly, nebo v květináči s révou. Pro ty, kteří si mandevillovou révu na zimu přenášejí dovnitř nebo do skleníku, je mřížka v květináči vhodným řešením pro snadnou přepravu.

Sadbovače

Pěstování mandevillové révy v sadbovačích je oblíbenou volbou pro ty, kteří žijí v klimatických podmínkách, kde réva nemůže přežít zimní měsíce.

Mnozí se rozhodnou nechat mandevillové liány v létě venku, a jakmile teploty klesnou pod 10,00 °C , přenesou je dovnitř a chovají je jako pokojovou rostlinu.

Přestože mandevillová liána může dosáhnout výšky 6,10 m i více, při výsadbě v květináči dorůstá spíše do výšky 1,52 m až 3,05 m . Pokud je chcete udržet nižší, dodáním kratší mřížky omezíte jejich vertikální šplhání. Pro vertikální růst mandevillových lián je zásadní, abyste do květináče umístili mříž.

Plot

Pěstování mandevillových lián podél plotu vytvoří krásnou expozici pro květiny. Řetězové nebo laťkové plotové sloupky jsou ideální oporou pro popínavé rostliny, protože se na nich liány snadno zachytí.

Pokud chcete mandevillové liány vysadit podél soukromého plotu, můžete zvážit použití mříží u plotu, protože liány nemusí mít dostatečnou oporu pro šplhání.

Ačkoli liána mandevilly nenaroste tak hustě, aby vytvořila bariéru soukromí, může rychle vytřídit jednoduchou část plotu. Výsadba různých barev podél plotu dodá již tak krásné rostlině elegantní prvek.

Květinové záhony

Květinové záhony jsou další oblíbenou volbou pro mandevillovou liánu. Někteří vysazují mandevillovou révu do záhonů s mříží jako oporou, jiní ji pěstují podél vnější strany záhonu.

Jak lépe ozdobit záhon než pomocí popínavých květin?

Dalším důvodem, proč se lidé rozhodnou vysadit mandevillové liány do záhonů nebo do jejich blízkosti, je to, že lákají kolibříky. Mnozí si své květinové okraje umisťují poblíž verandy nebo terasy, aby mohli obdivovat své květiny při odpočinku venku - kdo by nechtěl vidět kolibříky, jak popíjejí z jejich květin, když sedí venku?

Jak pěstovat mandevillovník a pečovat o něj

mandevilla péče

O mandevillových liánách se říká, že jsou to rostliny nenáročné na údržbu, které nevyžadují mnoho pozornosti mimo základní potřeby péče o rostliny. Pokud začnete s vhodným umístěním a dobrou půdou, budete mít mandevillu zdravou.

Se správným založením a dobrými podmínkami se budete z květů mandevill těšit po celou sezónu.

Sluneční světlo

Pro mandevillovou liánu je důležité dostatečné množství slunečního světla, protože její květy jsou na něm závislé. Bez dostatečného množství slunečního světla se vám nemusí podařit získat tolik květů jako při správném slunečním svitu - květy jsou na tom to nejlepší!

Mandevillovou liánu lze vysadit buď na plné slunce, nebo do polostínu a v obou podmínkách by se jí mělo dařit. Ačkoli plné slunce je pro tyto rostliny obecně nejlepší volbou, pokud žijete v podnebí s extrémními vedry, může vám zastínění pomoci, aby vaše mandevillová liána neuschla.

Stejně jako u mnoha různých kvetoucích rostlin je ideální ranní slunce. Plné oslunění zajistí mandevile skvělý start do nového dne, protože slunce není brzy ráno tak silné a je menší pravděpodobnost, že rostlinu poškodí.

Odpolední slunce může být mnohem silnější a má vyšší potenciál k poškození; pokud však venku není brutální horko, měla by réva mandevilla odpolední slunce vydržet.

Voda

Mandevillovou liánu je třeba pravidelně zalévat, aby nevyschla. Rostlině se nejlépe daří, když je půda po většinu dne vlhká, a nedělá jí dobře, pokud je půda nasycená vodou.

Při péči o mandevillu je vhodné nechat půdu mezi jednotlivými zálivkami vyschnout.

Pro ty, kteří nechtějí chodit ven a zalévat rostliny ručně, může být pro mandevilovou liánu vhodná pomalá tryskající voda nebo hadice s nízkou teplotou.

Důležité je zajistit, aby rostlina nestála v kalužích vody nebo v přesycené půdě, protože to může způsobit její uvadnutí a odumření. Věnujte pozornost srážkám a podle nich upravte zálivku, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Půda

Aby vaše mandevillová liána neseděla v půdě nasycené vodou, zvažte výsadbu do půdy s dobrou drenáží. Dobře odvodněná půda zabrání hromadění vody kolem kořenů, což může časem způsobit hnilobu kořenů.

Pokud je vaše půda příliš těžká a špatně odvádí vodu, můžete révu mandevillu zasadit do květináče nebo záhonu se zeminou pro květináče. Spolu se zeminou můžete časem přimíchat i kvalitnější půdu.

Mandevillové révě se také nejlépe daří v půdě s vysokým obsahem živin, zejména dusíku a vápníku. Důležitým krokem při výsadbě je založení mandevillové révy se správnou půdou, která rostlinu hned na začátku připraví na úspěch.

Hnojivo

Hnojivo není u mandevillové liány vždy nutné, ale může pomoci zvýšit počet květů, které kvetou každou sezónu. Pokud přesazujete mladou mandevilovou liánu do půdy, neměli byste hnojivo přidávat hned.

Přidání hnojiva rostlině, která je v půdě nová, může rostlinu šokovat - živiny z půdy spolu s živinami z hnojiva mohou být ohromující.

Jakmile je mandevillová liána stará přibližně 6 až 12 měsíců, můžete začít přidávat hnojiva podle potřeby. Pro mandevillovou liánu jsou ideální pomalu se uvolňující hnojiva, která můžete začít ředit vodou.

Jak již bylo zmíněno, pro mandevillu je důležitý dusík a vápník, proto je důležité zvolit hnojivo, které tyto živiny obsahuje, pokud je půda sama o sobě nedokáže poskytnout.

Řez

Řez mandevillové liány je důležitou součástí udržování jejího zdraví, i když není přerostlá.

Zkracování starých porostů pomáhá šetřit energii pro nový růst a může vést k většímu množství kvetoucích květů. Můžete samozřejmě také zastřihnout všechny porosty, které se stávají nepoddajnými nebo rostou nežádoucím směrem.

Mandevillovou liánu je nejvhodnější stříhat před příchodem nového růstu, tedy koncem zimy nebo začátkem jara. Pokud provádíte řez během vegetačního období, dbejte na to, abyste ho prováděli opatrně a neodstraňovali příliš mnoho najednou. Přílišný řez může mít za následek nezdravou rostlinu, která nebude bohatě kvést.

Škůdci, kteří mohou poškodit mandevillovou révu

Existují někteří běžní škůdci, kteří mohou poškodit vaši mandevilovou liánu a na které je dobré dávat pozor. Prevence proti těmto škůdcům je jednoduchá a nejsnáze ji provedete před napadením. Pokud se u vás problémy se škůdci přece jen objeví, existují snadné metody, jak se jich zbavit.

Mšice

Mšice jsou běžným škůdcem mnoha rostlin, včetně mandelinky révové. Mšice se přisají na spodní stranu listů a hodují na živinách rostliny.

Zdravá rostlina dokáže odolat malému napadení mšicemi, ale pokud je rostlina nezdravá a slabá, je mnohem náchylnější k působení mšic. Rostlina, která je napadena mšicemi, může začít chřadnout žloutnutím listů, které začnou opadávat.

Naštěstí je poměrně snadné se mšic zbavit, zejména pokud si jich všimnete včas. Pokud není napadení příliš velké, někdy se můžete obejít bez postřiku mšic z rostliny vodou z hadice.

Případně můžete použít lehký pesticid, který je pro rostliny bezpečný. Použití neemového oleje prostřednictvím lehkého postřiku může pomoci zabránit tomu, aby se mšice vůbec staly problémem.

Mšice

Mšice mají na rostliny podobný účinek jako mšice - vysávají živiny z listů. K napadení melioračními brouky dochází nejčastěji na rostlinách, které nemají dostatek vody.

Rostliny, které nemají dostatek vody, mohou být také nezdravé, což dopad moučných brouků na rostlinu ještě zhoršuje.

Rostlina napadená moučnými brouky bude mít listy, které začnou žloutnout a opadávat. Malé části větví mohou také začít opadávat a vadnout a nakonec rostlina odumře, pokud se nezasáhne.

Mealybugy lze z rostlin odstranit pomocí alkoholu. Pokud není napadení příliš velké, můžete k setření viditelných moučných brouků použít vatový tampon namočený v alkoholu.

Můžete také připravit směs z lihu, mýdla na nádobí a vody, kterou rostlinu postříkáte - to by se mělo postarat o všechny moučné brouky, kteří mohou na liáně mandloně svačit.

Lehký postřik neemovým olejem může také pomoci zabránit tomu, aby k vám mouční brouci vůbec zavítali, takže je dobré ho mít po ruce.

Roztoči pavouků

Roztoči pavouků jsou jedním z nejotravnějších škůdců, kterých je třeba se zbavit. Když napadnou rostlinu, živí se jejími tkáněmi a způsobují na listech skvrny, které nakonec vedou ke žloutnutí a odumírání listů.

Pavoukovci zanechávají na rostlinách světlé pavučiny, které jsou běžným příznakem napadení.

Neexistuje mnoho domácích prostředků na odstranění pavoučků, protože jsou obzvláště odolní. Pokud je vaše mandevillová réva napadena pavoučími roztoči, nejlepší šancí, jak se jich zbavit, je použití organického pesticidu.

Je známo, že při odstraňování pavoučků pomáhá také neemový olej, který při včasném postřiku zabrání jejich napadení.

Jak udržet mandevillovou révu v dobrém stavu

Kontrola mandevillové liány na výskyt škůdců každých několik týdnů je důležitou součástí udržování zdraví rostlin. I v případě, že používáte přípravky proti škůdcům, jako je například neemový olej, je dobré provádět kontroly často. Většiny škůdců se mnohem snáze zbavíte, pokud si jich všimnete včas.

Pokud plánujete přenést rostlinu mandevily v zimních měsících dovnitř, možná byste měli rostlinu důkladně zkontrolovat, zda neobsahuje nějaké škůdce, protože je nebudete chtít mít doma.

Jinak jsou tyto rostliny odolné, snadno se pěstují a určitě potěší.

Chcete-li vidět další nádherné květiny, podívejte se na náš seznam květin od A do Z a také na Trumpet Vine - podobně vypadající květinu.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.