Maypopová liána - mučenka

Myslíte si, že si rostliny s jedinečnými květy zaslouží pozornost? No, maypopové liány jsou tady, aby vám ukradly celou show. Má květy a plody, které poutají pozornost. Pokud by se právě tento druh mučenky měl stát nejnovějším přírůstkem vaší zahrady, přečtěte si o něm více.

Botanické informace

Mučenka májová je známá také pod názvy purpurová mučenka, meruňka a purpurová mučenka. Pochází z čeledi Passifloraceae neboli mučenkovitých. Má také vědecký název Passiflora incarnata. Její rod Passiflora je kombinací latinských slov passio a flos. První z nich znamená vášeň, zatímco druhé označuje květ.

Prostorové rozšíření

Tyto mučenky pocházejí ze střední a východní části Spojených států. Právě tam ji indiáni využívají pro její léčivé hodnoty. Kořeny se používaly k léčbě zánětů a řezných ran, zatímco ostatní části rostliny se používaly na čaj. Májová liána se pak rozšířila do oblastí v 5. až 10. zóně USDA. Znalost míst původu maypopové liány pomůže pochopit její růstové zvyklosti a požadavky na prostředí.

Růstové zvyklosti

Mučenka nachová je vytrvalá opadavá popínavá rostlina, která dosahuje výšky 1,83 až 2,44 metru a šířky 0,91 až 1,83 metru. Pomocí svých úponků může liána dosáhnout co největší výšky. Její úponky slouží jako dodatečné ukotvení.

Ačkoli se tyto rozměry liší v závislosti na přítomných podpůrných konstrukcích, kterých se liána drží. Lína májovka dokáže v krátké době pokrýt velkou plochu. Tato vlastnost je důvodem, proč je rozhodující dostatek prostoru a pevná opora.

Kromě estetických, léčivých a jedlých vlastností hraje májovka také roli v ekosystému. Slouží jako zdroj potravy pro hmyz, ptáky a další živočichy. Díky těmto volně žijícím živočichům jsou květy opylovány a semena se šíří dál.

Listy

Listy májovky jsou trojlaločné s tmavě zeleným svrchním povrchem a šedavou spodní stranou. Také okraje listů jsou zubaté. Její listy jsou střídavě připojeny k zrnitě zelené lodyze.

Květy

Hlavní atrakcí jsou květy májovky, které mají jedinečný vzhled se 7 až 20 okvětními lístky a nápadnými kališními lístky. Velikost květů se pohybuje od 2,54 cm do 7,62 cm v průměru. Má také různé barvy, od bílé přes modrou, levandulovou až po růžovou. Také má fialové nebo růžové nitkovité struktury vyrůstající ze středu. Květy májovky na jaře a v létě voní. Také se předvádějí déle než běžné kvetoucí liány. Květy jsou navíc jedlé.

Plody a semena

Po odkvětu vytváří májovka na podzim a v létě jedlé plody. Jsou šťavnaté, kožovité a kulaté, které dozrávají ze zeleného nebo oranžového odstínu do žlutého. Uvnitř jsou hnědá semena. Své jméno dostala maypopová liána podle plodů, protože při rozmačkání vydávají praskající zvuk.

mučenka fialová

Tipy pro pěstování a péči

Nyní, když už víte, jak rostlina vypadá, je na čase vědět, jak ji udržet po celou dobu krásnou. Zde jsou uvedeny základní požadavky na růst liány.

Požadavky na slunce

Optimální množství slunce pro růst maypopové liány je více než 6 hodin přímého slunečního svitu nebo plné slunce. Rostlina přitom bude mít dostatek světla potřebného k rozvinutí barev a tvorbě pevných částí rostliny. I když ji lze vysadit i v polostínu. Přímé sluneční světlo v délce 2-6 hodin bude pro růst rostliny naprostým minimem.

Nároky na vodu

Rostlině je třeba dodávat průměrné množství vody. Toho lze dosáhnout mírnou zálivkou každý druhý den. Frekvence zalévání by se však měla měnit podle toho, jak se mění počasí. V horkých letních měsících je třeba zalévat častěji a naopak.

Teplota a vlhkost

Jako slunomilná rostlina dává májovka přednost teplému a vlhkému prostředí.

Nároky na půdu

Této liáně se může dařit v hlinité, jílovité i písčité struktuře půdy. Kromě toho by půda měla být bohatá na obsah organických látek, dobře zadržovat vodu a mít dobrou drenáž. Rostlina dává přednost růstu ve vlhké půdě, ale snáší i sucho. Rostlina navíc rychle roste a potřebuje prostor. Proto je doporučený prostor pro výsadbu 3,66 m až 7,32 m . Poskytnutí dostatečného prostoru pomůže rostlině plně rozvinout svůj potenciál a zabrání poškození příslušenství a ostatních rostlin.

Potřeba hnojiva

Aplikace hnojiv není nutná, pokud má půda dostatek organické hmoty. Postačí běžná roční nebo pololetní aplikace kompletního hnojiva. Nezapomeňte však hnojivo aplikovat během vegetačního období. Tento harmonogram je třeba dodržovat, protože je vysoká pravděpodobnost, že rostlina vytvoří více listů než květů, pokud je hnojena v období květu.

Pokud je cílem lepší kvetení, podávejte rostlinám hnojiva bohatá na fosfor. Nezapomeňte také dodržovat doporučenou dávku pro daný přípravek uvedenou na etiketě.

Údržbové činnosti

Májovník by se měl pravidelně prořezávat. Plánované prořezávání pomůže rostlině růst intenzivněji a vytvářet ještě krásnější květy. Při prořezávání se totiž odstraňují odumřelé a poškozené části rostliny. To rostlině pomáhá přerozdělit živiny a potravu do jiných částí a vyvinout i nové.

Protože prořezávání také pomáhá rostlině odlehčit, bude mít opěrná konstrukce méně problémů. Když je však rostlina příliš těžká, způsobí zlomení mříže nebo kůlu. To může vést k nehodám. Abyste jim předešli, nezapomeňte zajistit pevné kůly, mříže nebo jakékoli podpůrné konstrukce.

Rozmnožování

Mučenku lze množit výsevem semen nebo řízky. Při použití semen je nejvhodnější sklízet semena v době, kdy jsou hnědá a zralá. Poté semena přejeďte vodou a očistěte. Odstraňte slizkou a lepkavou hmotu a poté je usušte na vzduchu. Lze je vysévat přímo nebo skladovat ve vzduchotěsné sklenici v chladničce. Běžně je u semen z přímého výsevu nízká klíčivost. Proto se dává přednost řízkům.

Na začátku sezóny odebírejte řízky dlouhé 15,24 až 20,32 cm. Poté je zasaďte do dobře propustné a vlhké půdy. Poté, co řízky vytvoří kořenový systém, lze provést přesazení.

Funkce v krajině

Májová liána se skvěle hodí do různých zahradních motivů. Často ji můžeme vidět v jedlých, přírodních, motýlích, opylovačských a dětských zahradách. Ve zmíněných zahradách se liána používá k zajištění soukromí. Proto je součástí mříží, altánů, plotů a zástěn. Tyto funkce dobře plní díky hustému olistění a rychlému růstu.

Také vertikální terénní úpravy využívají tuto liánu. Zařazuje se do zelených stěn, protože zejména v období květu vytváří krásnou kulisu.

Potenciální škodlivost

Tato krásná liána není invazní rostlinou, ale představuje nebezpečí požáru. Podle studií je liána májovka vysoce hořlavá. Doporučuje se ji umístit mimo místa, kde se vaří a kde může dojít k jinému ohrožení požárem.

Často kladené dotazy

Is passion fruit the same as maypop?

Ne, mají stejný rod, ale odlišný druh. Májovník je Passiflora incarnata, zatímco mučenka je Passiflora edulis. Na rozdíl od mučenky, které se daří v zónách 9-11, je májka také mrazuvzdorná rostlina.

How tall does maypop grow?

Sahá do výšky 1,83 až 2,44 metru. Ta se však liší v závislosti na dostupných podpůrných konstrukcích, jako jsou mříže a ploty.

Is maypop a perennial?

Ano, vinná réva může při správné péči růst několik let.

Další druhy révy k pěstování naleznete v našem seznamu révy.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.