Trubkovec holandský - skvělá rostlina pro vaši krajinu

V zahradě, kde je velmi žádoucí soukromí, se skvěle uplatní liány s širokými listy a agresivním růstem. Jednou z nejlepších rostlin, které lze pro výše uvedenou funkci použít, je holandská dýmka.

Přečtěte si další informace o pěstování a péči o tuto liánu a o tom, jak ji umístit do krajinářského designu.

Botanické informace

Aristolochia macrophylla je vědecký název holandské dýmky a je kombinací řeckých a latinských slov, která napoví, jak tato liána vypadá. Rod Aristolochia vznikl spojením řeckých slov "Aristos" a "locheia", která v překladu znamenají nejlepší, respektive porod.

Rod popisuje květy révy, které vypadají jako nenarozené dítě. Naproti tomu specifické epiteton je latinské slovo, které se překládá jako velké listy.

Kromě toho tato liána získala řadu běžných názvů, protože se jí daří v různých částech světa. Mezi její běžné názvy patří holandská dýmka, širokolistá rodilka, divoký zázvor a dýmka.

Jeden z jejích běžných názvů, Dutchman's pipe vine, vznikl díky podobnému vzhledu jejích květů. Každý květ vypadá jako dýmka Meerschaum, v Evropě běžná kuřácká dýmka.

Prostorové rozšíření

Tato vytrvalá širokolistá liána pochází z jihozápadní části Pensylvánie a z vysočin Alabamy a Georgie. V uvedených lokalitách tato rostlina běžně roste v úrodných lesích a v blízkosti vodních ploch.

Kromě toho se tato liána začala hojně využívat v různých krajinných úpravách v zónách 4 až 8 USDA, což vedlo k její naturalizaci v severních a východních částech USA.

Růstové zvyklosti

Jako rychle rostoucí vytrvalá liána může dýmka holandská dosáhnout výšky 6,10 až 22,86 metru a šířky 4,57 až 6,10 metru. Tato liána může dosahovat velkých délek díky svým specializovaným kořenovým strukturám zvaným oddenky.

Jako rostlina, která se běžně vyskytuje ve vlhkých lesích nebo na místech v blízkosti vodních toků, může liána holandská ovládnout každou krajinu, rozšířit se všude kolem a konkurovat stávající vegetaci. To by mohlo ekosystém poškodit, pokud by nebyl řízen.

Na druhou stranu není liána potrubní tak špatná, protože je hlavním zdrojem výživy larev motýla vlaštovičníku potrubního. Také kolibříci si zřejmě oblíbili nektar této liány. Některé druhy hmyzu jsou přitahovány jejich květy a pomáhají při opylování.

Listy

Jednou z hlavních předností révy holandské dýmky jsou její svěže zelené široké listy. Připomíná vzhled srdce, je 0,30 m dlouhý, hladký, nahoře tmavě zelený a dole stříbrošedý.

Květy

Hledat květy této liány může být složité, protože jsou často zakryté listy. Její nenápadné květy jsou viditelné na začátku léta, přibližně v květnu až červnu. Lidé tedy mohou vidět květy ve tvaru plodu nebo kouřící dýmky se žlutozelenou základní barvou s nádechem hnědé a fialové v lalocích.

Vydává také štiplavý zápach, který někteří přirovnávají ke zkaženému masu. Toho rostlina využívá k přilákání hmyzu jako opylovačů.

Plody a semena

Při nasazení plodů se z květů tvoří lusky, které jsou v mládí zelené, ale v době zralosti mění barvu na šedohnědou až černou.

Dýmka holandská fialová

Tipy pro pěstování a péči

Nároky na slunce

Trubkovec holandský je všestranná a odolná rostlina, která miluje plné slunce. Může se jí však dařit i při výsadbě v polostínu.

Nároky na vodu

Tato liána snáší různé úrovně vlhkosti, od nízké po vysokou. Když je tato rostlina již zakořeněná, zalévá se jednou týdně.

Teplota a vlhkost

Jako slunomilná rostlina prospívá v teplých a vlhkých podmínkách. Také dokazuje svou odolnost, protože snáší nízké teploty až do -3,89 °C .

Nároky na půdu

Vzhledem k tomu, že révu holandskou trubkovitou lze často spatřit v blízkosti potoků a v lesích, svědčí to o tom, že velmi upřednostňuje vlhké a bohaté prostředí pro výsadbu. Měly by být vysazovány do půd s dobrou drenáží a pH v rozmezí 5 až 7.

Kromě toho tato píďalka potřebuje prostor, aby mohla růst a nerušila ostatní rostliny. Doporučuje se vzdálenost výsadby 1 až 2,5 metru od ostatních rostlin.

Nezapomeňte na to, aby jejich půda nevysychala, protože nepřežijí dlouhá období sucha. Tato liána je také citlivá na silný vítr, proto potřebuje k ukotvení materiály, jako jsou ploty a mříže.

Nároky na hnojivo

Pokud je réva z holandské trubky vysazena v prostředí bohatém na organické látky, není nutné časté hnojení. I když aplikace kompletního hnojiva během jara pomůže rostlině vypěstovat více listů a vykvést.

Vyvarujte se přehnojování, abyste nenarušili rovnováhu pH a dostupnost živin v půdě.

Údržbové činnosti

Existují dvě hlavní udržovací činnosti, které optimalizují růst holandské píďalky, a to školkování a prořezávání. Obě tyto činnosti se provádějí proto, aby réva získala estetický tvar a zároveň plnila svou funkci v krajině.

Trénink spočívá v zajištění dobrého podpůrného materiálu, na kterém se pipevina může držet. Často se nechává růst v blízkosti plotu, zdi nebo mříže, které jsou dostatečně silné, aby udržely váhu rostliny a pomohly odolat silnému větru s minimálním poškozením.

Kromě toho jde řez ruku v ruce s výchovou. Odstraňováním odumřelých částí rostliny a výrůstků si réva udržuje svůj tvar a zároveň podporuje růst nových výhonků.

Pravidelný řez se provádí v zimním období, protože rostlina se dostává do klidového stavu a nemusí být schopna udržet mnoho listů. Kromě tohoto pravidelného plánu lze révu holandskou prořezávat tak často, jak je potřeba.

Množení

Trubkovník holandský se množí dvěma hlavními způsoby, semeny a stonkovými řízky. Pokud je zvolen způsob výsevu semen, doba sklizně je v posledních týdnech léta.

Zkontrolujte, zda tobolky neuschly a nepopraskaly, a poté seberte semena. Poté je vysejeme v interiéru na záhony nebo do nádob. Sazenice postupně vystavujte slunečnímu světlu a teplému prostředí.

Na druhou stranu mnozí dávají přednost stonkovým řízkům kvůli rychlejším výsledkům. Řízky zdravých, vyzrálých a aktivně rostoucích stonků se odebírají během jara. Poté se odříznuté špičky ponoří do průhledné nebo skleněné nádoby s vodou, aby se mohly vyvinout kořeny. Doporučuje se používat průhledné nádoby, aby bylo vidět, kdy jsou řízky připraveny k výsadbě.

Jakmile rostlina vytvoří dobrý kořenový systém, zasadíme ji do dobře propustné půdy a často zaléváme, dokud nezapustí kořeny.

réva vinná dýmka holandská

Funkce v krajině

Révy s kompaktními listy, jako je například réva holandská, jsou ideální pro funkci zástěny soukromí v zahradě. Kromě toho, že se kvůli zástěně nechá popínat na mříže a ploty, lze ji také použít ke zjemnění vzhledu domů a budov začleněním do zelených stěn, zelených střech nebo vertikálních zahrad.

Ve střechách nebo tunelech může tato liána vytvářet iluzi svatební vlečky, když její listy klesají dolů. Proto je tato hustá liána ideální pro zajištění stínu a soukromí v každé krajině.

Potenciální škodlivost

Jakkoli je tato liána krásná, přináší holandská trubka potenciální škody pro uživatele krajiny. Je to proto, že druhy patřící pod rod Aristolochia mají kyselinu aristolochovou, která po požití způsobuje zažívací a ledvinové potíže.

Motýla vlaštovičníku piplavkového to naštěstí neovlivňuje. Další potenciální škodou, kterou může přinést, jsou požáry, protože je vysoce hořlavý. Proto by měl být umístěn v přiměřené vzdálenosti od domu.

Znalosti o této rostlině by měly být využity pro správné osázení krajinného designu. Nezapomeňte vzít v úvahu využití krajiny, stávající umělé stavby a rostliny a požadavky na to, aby tato liána prosperovala.

Abyste předešli případným nehodám způsobeným liánou holandské dýmky, vysazujte ji na strategická místa a vyhněte se jejímu vysazování v blízkosti míst, kde se kouří, vaří a kde si hrají děti.

Nejčastější dotazy

Is the Dutchman’s pipe vine invasive?

A. macrophylla není na rozdíl od A. elegans uváděna jako invazní. Přesto je však nutné tuto liánu udržovat, aby nezpůsobovala v krajině spoušť.

Is the Dutchman’s pipe vine poisonous?

Ano, druh z jejich rodu Aristolochia obsahuje toxiny, které by při požití vedly k ledvinovým a jiným zažívacím potížím.

Does the Dutchman’s pipe vine smell?

Ano, liána vydává pach zkaženého masa, který pomáhá lákat hmyz a pomáhá při opylování.

Is the Dutchman’s pipe vine a perennial?

Ano, réva kvete každoročně v létě a po celé ostatní roční období s výjimkou zimy nepřetržitě obrůstá bujnými listy. V zimních měsících má liána tendenci výrazně zpomalit růst, ne-li zcela usnout.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.